Hart - van - Holland - allerlei Decembersfeer in en rond het huis Explosie acties Braziliaanse straatkinderen verwacht Vervuiling bronnen drijft tarieven op Podiumgroep Pardon in 'De Schuilplaats' Als multi-miljonair het nieuwe jaar in J Wal betekent netto? Prijzenpakket Het Oudejaarslot: een waardevol geschenk J Opendag manege Henk Tieleman Poppen-en berenbeurs ma iiaiaiiii oudejaarsloterij Oudejaarsloterij 1993 Hart van Holland/8 december 1993 pagina 19 H -4. W MM mm m Kerstboom over de rol van geloof in de economie vul dc. boN ii\ op pACjiNA 5 Theatervoorstelling Elementen Boemerang 'Zuiver water uit een schoon milieu' volgend jaar 9 procent duurder Vraag neemt toe Schoon milieu Zachter water WIN VIER MILJOEN NETTO IN DE OUDEJAARSLOTERIJ 1 «AA 123 456 Tijdens de donkere weken voor kerst maken we het in huis extra gezellig. Planten spelen daarbij de hoofdrol, met -traditiegetrouw- de kleuren groen, wit en rood. Op dit kleurenthema wordt tegenwoordig gevarieerd. Maar vanwe ge de symbolische betekenis zullen groen (hoop), wit (onschuld, blij- schap) en rood diefde) altijd actueel blijven. Planten met rode en witte bloe men of bessen zijn favoriet. Deze kleu ren komen extra goed tot hun recht tegen het donkergroen van de blade ren. De kerstboom symboliseert met z'n groene naalden hoop en tevens eeuwig leven, vanwege het wintergroene ka rakter. De meest verkochte soort is fijn- spar of Picea abies. Speciaal voor het gebruik als kerstboom worden vele hectaren beplant en in het najaar geoogst. Fijnspar is een belangrijke bosboom: hij levert vurehout en wordt 30 m hoog. Kerstboom met kluit heeft minder last van naaldval. Alphen a.d. Rijn-Rijnwoude - Na een bijzonder geslaagde 'sprookjesach- tige'-manifestatie door de jeugdige rui ters en amazones van manege Xenop- hon, zullen de senioren op 12 decem ber hun verrichtingen tonen aan het publiek. (Inl. tel. 071-165312; Jacqueline Baars.) Bij de beoordeling door de jury kreeg de groep hippies de eerste prijs, de tweede prijs ging naar de groep tove Regio -Econoom en cultureel antropo loog en hoogleraar theologie aan de Rijksuniversiteit Henk Tieleman spreekt op zondag 12 december in de Agnietenkapel in Gouda over 'econo mie een zaak van mensen?!' De bijeen komst begint om 11.00 uur. QRATtS kifiNTJC piAAlSf.IV? Gouda - Honderden poppen en beren zijn te bewonderen op de grote pop pen-en berenbeurs van Niesje Wolters van Bemmel. Deze wordt op zaterdag 18 december in de Garenspinnerij aan de Turfsingel 34 gehouden. Er zijn 75 exposanten/deelnemers aan de beurs. t.k. combi kinderwagen grijs/wit f. 50,- antieke vogelkooi koper 51 tel. 01714-15993 naars en heksen en de derde prijs be haalden de sandwiches. Verloren gouden sjaalspeld emotionele waarde 01802-3647 Op 1 december plofte bij 1500 scholen en 2500 bedrijven, verspreidt over ge heel nederland de informatie van het project "Kinderen van Riool de Janei ro" in de bus. Een week eerder hadden alle geadresseerden reeds een ansicht kaart ontvangen die tot nogal wat ver warring had geleid. De handgeschre ven Portugese tekst en de onbekende afzender "Galea" waren hier debet aan. Centraal in het project staat de theater voorstelling "kinderen van Riool de Janeiro". Deze voorstelling gaat op 6 november 1994 in theater Carré te Am sterdam in première. "Kinderen van Riool de Janeiro" is speciaal geschre ven voor de oudste theaterklas van Jeugdtheaterschool Boemerang uit Amersfoort. De voorstelling vertelt het verhaal van de Braziliaanse straatkin deren en de doodseskaders. Uiteraard ontbreekt de wrange tegenstelling met het Braziliaanse carnaval niet. Het viel de directie van Boemerang al snel op, dat de spelers (13-18 jaar) enorm opgin gen in het thema. Veel meer dan bij andere speciaal geschreven stukken het geval was geweest. Artistiek direc teur Ernst Pels en zakelijk directeur Peter van de Bunt werden hierdoor ge motiveerd tot het ontwikkelen van het project "Kinderen van Riool de Janei ro". Het project is opgebouwd uit een aan tal elementen. Zo voorziet het in een actieve deelname van scholieren uit het Voortgezet Onderwijs aan de voor stellingenreeks. Direct voorafgaand aan de voorstelling in hun eigen stad gaan deze scholieren op theaterkamp. Weer eens een andere invulling van de werkweek. In diezelfde week worden her en de in de resp. steden exposities ingericht en is voor de scholen een speciaal lespakket beschikbaar. Van de voorstelling wordt een CD gemaakt, terwijl het verhaal als kinderboek zal gaan worden uitgegeven. Boek en CD worden aan het bedrijfsleven te koop aangeboden. Voorstelling, theater kamp en lespakket zijn bedoeld om jon geren eens op een andere manier dan via het televisiejournaal met een we reldprobleem om te laten gaan. Boek en CD zijn bedoeld als financiële injectie voor de financiering van activiteiten in Brazilië t.b.v. de straatkinderen. Een jaar lang is de directie van het niet gesubsidieerde Boemerang met de voorbereidingen bezig geweest, deze weken bleven zij spannende momen ten, want dan wordt het duidelijk of het allemaal de moeite waard is geweest. "Niet alleen voor Boemerang is het spannend. Ook Amnesty International Nederland leeft als adviserend orgaan sterk mee. En niet in de laatste plaats de Braziliaanse straatkinderen zelf, maar dat behoeft enige uitleg", aldus Peter van de Bunt. "Via Amnesty Internatio nal kwamen wij in contact met de Nij meegse stichting Tito de Alencar. Deze stichting houdt zich al jaren bezig met de financiering en coördinatie van kleinschalige activiteiten ten behoeve van Braziliaanse straatkinderen, zij zijn uitstekend op de hoogte van de situatie aldaar en hebben bovendien recht streeks invloed en controle op de via Nederland gefinancierde activiteiten. Steeds gaat het hierbij om overzichte lijke activiteiten gericht op preventie en zelfredzaamheid van de straatkinde ren. Tevens hebben zij i.s.m. Amnesty International het lespakket ontwik keld". Een bericht van het NV Duinwaterbedrijf Zuid-Holland Het leidingwater van het Duinwaterbe drijf Zuid-Holland (DZH) wordt volgend jaar 9 procent duurder. Ook voor 1995 en 1996 ligt een stijging van de DZH- tarieven met 9 procent in het verschiet, net zoals voor 1993. Met de hogere opbrengsten wil DZH investeringen bekostigen voor het veiligstellen van de drinkwatervoorziening in westelijk Zuid-Holland. Tevens zal de kwaliteit van het DZH-water verder worden ver beterd. Niet alleen de verbruikers pro fiteren van de investeringen en maatre gelen die voor de komende jaren op het programma staan of waaraan al is be gonnen, ook natuur en milieu zijn er mee gebaat. De vraag naar leidingwater neemt nog steeds toe. Duinwaterbedrijf Zuid-Holland: Wij moeten onze aanvoer-en produktieca- paciteit de komende jaren dan ook drastisch uitbreiden". Tussen Bergambacht en het Zuidhol landse duingebied (ook door Zevenhui zen red.) wordt momenteel een leiding gelegd die de aanvoer van voldoende voorgezuiverd rivierwater mogelijk maakt. Sinds enkele jaren past DZH diepte infiltratie toe bij uitbreiding van de pro- duktiecapaciteit. Rivierwater dat zeer ver is voorgezuiverd, wordt recht streeks diep in de duinbodem ge bracht; infiltratieplassen zijn daarbij niet nodig. Diepte-infiltratie is goed voor de kwetsbare flora en fauna in het waterwin- en natuurgebied Meijendel, omdat bij toepassing van die methode de grondwaterstand in de omgeving niet wordt beïnvloed. Overigens wordt Meijendel opnieuw ingericht. Deze herinrichting moet de mogelijkheden voor recreatie verbete ren en leiden tot herstel van de natuur in het gebied. Een schoon milieu is volgens DZH een eerste vereiste om goed en betrouw baar drinkwater te kunnen maken. De drinkwaterbedrijven zijn sterk afhan kelijk van de kwaliteit van het milieu. Bronnen die de grondstof voor de pro- duktie van drinkwater leveren, worden nog altijd vervuild. "Dit zou moeten leiden tot overheids- maatrgelenen om die vervuiling te ver minderen of te beëindigen. In plaats daarvan krijgen de waterleidingbedrij ven echter te maken met steeds stren gere eisen voor de zuivering van het rivierwater of grondwater waarvan zij drinkwater maken. Zo spant men het paard achter de wagen". Bij DZH liggen plannen klaar voor ver dere verfijning van zuiveringstechnie ken. Vanaf het voorjaar van 1994 ver vangt DZH loden leidingen door leidin gen van kunststof en koper, dit om lek kages te voorkomen. De 'loodsanering' is ook goed voor het milieu. "Deze en nog andere investeringen en maatregelen kosten bij elkaar enkele honderden miljoenen guldens. Voor een belangrijk deel moeten die uit de tarieven-opbrengsten komen". Binnenkort gaat DZH zijn klanten zach ter water leveren. De hardheid van het DZH-water bedraagt nu nog 13,5°DH (Duitse Hardheidsgraden); dat wordt 8.5°DH. Bij gebruik van onthard water is minder wasmiddel nodig en vragen huishoudelijke apparaten minder on derhoud. Dat kan leiden tot een kostenbesparing voor de afnemers. Zachter water komt ook het milieu ten goede. "Zelf kunnen onze afnemers kosten be sparen door verantwoord waterver bruik. Informatie daarover is gratis ver krijgbaar bij de service-centra van de nutsbedrijven in Den Haag en bij de districtskantoren van DZH in Den Haag, Leidschendam en Pijnacker". Benthuizen- Zaterdag 11 december treedt podiumgroep 'Pardon naar de Bron' op in koffiebar De Schuilplaats. Het onderwerp van deze avond is 'de confrontatie', ledereen boven de 14 jaar is welkom en de zaal is open om 20.00 uur. Om 20.30 uur is de aanvang van het programma. De Stichting Exploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS) orga niseert dit jaar voor de tweede maal de Oudejaarsloterij. De hoofdprijs van vorig jaar, 3 miljoen gulden netto, is dit jaar verhoogd tot maar liefst vier miljoen gulden netto. De loten zijn te koop vanaf 1 december en kosten 25,- per stuk. Tot en met 30 december a.s. zijn deze Oudejaarsloten verkrijgbaar bij de verkooppunten van de Staatsloterij, V D, de GWK's en bij het Postkantoor. k s ts e t s. <192031234565> Op 31 december vindt tijdens de spectaculaire Ouderjaarsloterij-show op TV2, gepresenteerd door Mare Klein Essink, de trekking plaats van deze Oudejaarsloterij. En zal voor 24.00 uur die avond duidelijk zijn wie als multi-miljonair het nieuwe jaar in gaat. Maar er zijn ook een flink aantal aantrekkelijke andere prijzen zoals 35 prijzen van 100.000,- en 7.000 prijzen van 1.000,- en maar liefst 350.000 prij zen van 50,-. De trekkingsuitslag zal op maandag 3 januari 1994 worden gepubliceerd in de landelijke dagbladen en via pagina 525/526 op Teletekst. Via het telefoonnummer van de Staats loterij 06-300.495 (50 ct per minuut) zal in eerste instantie informatie worden verstrekt over de verkoop adressen van de Oudejaarsloterij en zal na afloop ook de trekkingsuitslag bekend worden gemaakt. Het schitterende Oudejaarslot Alle prijzen die de Staatsloterij uitkeert zijn netto prijzen. Dit be tekent dat er geen kansspelbe lasting over het gewonnen be drag verschuldigd is. Deze kans spelbelasting heeft de Staatslo terij voor haar rekening geno men. Verder hoeven de winnaars ook geen inkomstenbelasting over dit bedrag te betalen. Zodra het geld op de bank wordt ge zet, krijgt men te maken met de belastbare rente-inkomsten. Voor meer informatie hierover is de brochure van de Belastingdienst "Belastingen in Nederland" ver krijgbaar via de Belasting Telefoon nummer 06-0543. Aantal prijzen Netto prijs 350.000 50,- 35.000 250,- 3.500 500,- 3.500 500,- 3.500 1.000,- 3.500 1.000,- 35 10.000,- 35 50.000,- 35 100.000,- 1 4.000.000,- 34 troostprijzen 40.000,- Bij 35 series van 100.000 loten Mare Klein Essink presenteert de Oudejaarsloterij-show op 31 decem ber a.s. op TV2 Het is misschien een leuk idee om voor de aankomende feestdagen iemand te verblijden met een Oudejaarslot. Tijdens de verkoopperiode van de Oudejaarsloterij is er bij de verkooppunten van de loten een speciale, gratis Geluksenvelop - zolang de voorraad strekt - verkrijgbaar, waarin het feestelijk geïllustreerd Oudejaarslot precies past. En wie weet krijgt dit speciale cadeau op 31 december a.s. een totaal andere waarde. De Geluksenvelop

Hart van Holland | 1993 | | pagina 19