a Technisch Installatiebedrijf Fa. J.A. Schouten en Zn.: een begrip in Hazerswoude ■^llLJf Hart van Holland/15 december 1993 pagina 27 e^ei e^v c^crccct$try,Lct T* W^' "Vakmanschap is meesterschap is een slogan die past bij juwelier en goudsmid Ed Bink uit Koudekerk a.d. Rijn; een vakman die regionale vermaardheid geniet om z'n gouden handen'. Iemand die de 'kunst' verstaat om met gebruikmaking van een gigantisch instrumentarium, van een klompje goud of zilver, een artistiek sieraad te maken; van z'n creaties geniet en het sieraad soms, met pijn in het hart verkoopt. Enigszins op een verborgen plaats, op de bovenverdieping van een pand met uitzicht op de Rijn, oefent hij z'n vak uit, terwijl z'n vrouw Anneke hem bijstaat in de verkoop. Dat uitzicht en die verborgenheid, waren de redenen dat Bink koos voorde bovenverdieping. De snelle voorbijganger ziet aan de buiten(straat)zijde van het pand slechts één kleine etalage. Een uithangbord waarop een horlogemerk en de naam van Ed Bink vermeld staat, doen vermoeden dat zich hieraan de Hoogewaard een 'juwelierswinkeltje' bevindt. Misge- dacht! De klant die hier op werkdagen binnenstapt (alleen op zaterdag voor de Kerst open), weet dat hij/zij de trap op dient te gaan omdat zich boven de grote winkel inclusief atelier bevindt. Dat elke bezoeker geregistreerd wordt door een video<amera is een veiligheid-voorzorgsmaatregel. In deze tijd kun je immers maar nooit weten. LiEpdE VOOR Ihet VAk** •WaarcIevoI VeeI Op VOORRAAd lEVERbAAR Bij NA 1 00 jAAR UiiliTEiTsbouw ^[mëA.ê Schouten 7, c f tuele juwelen of edelstenen en de mo gelijke antiekwaarde. Bij oude zilveren en gouden voorwer pen is tevens de oudheid vast te stellen door gebruikmaking van het boek waarin alle 'meestertekens' vermeld staan. Nederlands goud en zilver is al tijd voorzien van een merkteken: een miniscuul stempeltje is in het zilver of goud gedrukt. Er is een collectie mees tertekens vanaf 1814. "We geven in Nederland de voorkeur aan 14 karaats goud, terwijl 18 karaat weer duurder is. Verder is er 22 karaats goud, wat veel zachter is". De liefde voor het ambachtelijke vak van 'goudsmid' is Ed Bink(50) als kind al met de paplepel ingegoten. Na z'n opleiding in Schoonhoven was het van zelfsprekend dat hij bij z'n vader in de juwelierswinkel aan de Hooigracht in Leiden ging werken. Echter, omdat z'n vader nog te jong was om te stoppen en hij toch zelfstandig wilde zijn, begon Ed in november 1979 in de slaapkamer van de echtelijke woning aan de Kerklaan in Koudekerk. Als goudsmid verrichtte hij reparatie- werk voor diverse juweliers in de regio Leiden. Aan deze werkzaamheden had hij meer dan dagwerk, maar de zater dag probeerde hij vrij te houden. In 1984 prees het echtpaar zich geluk kig met de mogelijkheid een gedeelte pand met uitzicht op de Rijn te kunnen kopen. Het éne om in te wonen en het andere voor garage en etalage (bene den) en winkel en werkplaats (boven). De particuliere sector wist in toene mende mate de weg naar zijn winkel/ werkplaats te vinden. Daardoor namen de werkzaamheden aanzienlijk toe. Zo wel waar het de winkelverkoop van sie raden, kunstvoorwerpen, zoals antieke en nieuwe zilveren of gouden ornamen ten, klokken, horloges en dergelijke betrof, alsmede de sieraden-reparatie c q. vervaardiging. Dientengevolge rouwde Bink er zeker niet om toen suc cessievelijk de diverse juwelierszaken hun bedrijf beëindigden of doorver kochten aan anderen en hij zo op na tuurlijk wijze niet meer voor 'derden' goudsmidwerk hoefde te verrichten. Dat betekent dat hij nu 's avonds zelden meer hoeft te werken, terwijl het voor heen vaak nachtwerk werd omdat het werk voor de juwelier binnen een week gereed moest zijn. Hij en z'n vrouw genieten van het con tact met klanten, de reacties van men sen die verbaasd staan over hun grote assortiment moderne, klassieke en oc casion- semi-antieke sieraden en ge bruiksvoorwerpen. Deze variëren van staande horloges (antiek) tot moderne digitale klokjes; barometers; zilveren en gouden voorwerpen, zoals portret lijstjes, theeserviesjes, spiegels e.d. Tevens klinkt er nog steeds verbazing van nieuwe klanten die voor het eerst kennismaken met de winkel van juwe lier-goudsmid Bink: achter een derge lijk kleine voorgevel vermoedden zij een zo'n grote zaak niet. En dan is het feit nog onvermeld geble ven wat Bink allemaal in staat is te doen voor de clientele: alles in goed overleg met een van tevoren afgesproken prijs! Ringen maakte hij b.v., die net als een slavenarmband sluiten om door artri- tus-knokig gevormde vingers. Voorts kan hij van een trouwring een fraaie met juwelen bezette ring maken; van kettingen armbanden; van een broche of oorbel, een hanger. Pas maakte hij in opdracht nog een miniatuur kangoo- drilboor en zette hij een 1.10 karaat briljant in een exclusief gemaakte gou den ring 13.500 gulden). Voor het Rijnsburgse bloemencorso maakte Bink enkele jaren geleden voor de win naar een gouden anjer, de tweede een zilveren en de derde een bronzen. Voor de kaasboer Waaijer gouden 'kaasboer speldjes' en vele aandenkens bedoeld voor jubilea. Ook ter gelegenheid van hoogtepunten, variërend van geboor te, verloving, huwelijk, verjaardagen, onderscheidingen e.d. worden ideeën door Bink gestalte gegeven. "Alles wat technisch mogelijk is ben ik bereid te maken. Ik kan in overleg iets nieuws creëren, of van iets ouds iet origineels maken. Bij verandering of aanpassing, betreft het vaak antieke sieraden uit een erfenis. Daarbij hoort ook het schoonmaken van sieraden". Taxaties van sieraden voor de verzeke ring, vormen een wezenlijk onderdeel van zijn beroep. Daarnaast wordt voor afgaand aan de verdeling van een erfe nis, door de notaris taxatie gevraagd van sieraden van de overledene. Daar bij wordt uitgegaan van de dagwaarde van het goud, de legering (zilver 0835 of 0.925), de gaafheid en echtheid even- Zij die 'oog' hebben voor antieke siera den, iets zoeken om iemand blij mee te maken, kunnen in de winkel van Ed Bink hun hart ophalen. Voor baby's blijft het geven van een déjeunertje, een aardig geschenk. Kinderen die bedelarmban den hebben, kunnen hier kiezen uit een veelheid aan bedels. Vrijwel van elke tak van sport: van voetballen, schaat sen, tennissen, wielersport e.d. zijn er zilveren bedels (of hangertjes) in huis. Echter de bedels of hangertjes die met de paardesport te maken hebben vin den, omdat er plaatselijk een manege is, de meeste aftrek. Ook in goud is er een grote collectie. Daarnaast verlovingsringen: Anjer, Constant, Desirée, A.S., Eclat en het exclusievere merk AZRA, variërend in aanschafprijs van ca. 300 gulden per stel tot 2.875,echter dan met een (grote) briljant. Schitterend is de Korloff- ringencollec- tie: 18 karaats gouden sieraden met briljant en lak (erg prijzig!). Verder be staat er veel belangstelling voor de groeibriljant Eclat; zijn shokers nog steeds in (de zelfgemaakte artistiek van vorm) en heeft het antieke tafelbestek belangstelling van verzamelaars. "Onlangs kwam hier iemand uit Fries land in de winkel die van z'n dochter die hier werkt, van onze collectie occa sions gehoord had, waarbij mogelijk een horlogeketting voor haar vader was. En inderdaad bleek dat het geval. De man had stad en land afgezocht en bij ons vond hij de antieke gouden ket ting. Hoewel hij geen geld bij zich had, was hij verbaasd de ketting mee te mogen nemen, na beloofd te hebben het aanschafbedrag te gireren. Echter wij wisten dat het safe zat", lacht Bink. Zijn vrouw tenslotte wijst op de grote collectie exclusieve horloges die zij in huis hebben van beroemde merken als Lasalle, Bouchard, Casio, Delma, Naf- Naf, Palerma, Pulsar en Seiko. Rest ons tenslotte de vraag bij het zien van een tiental leuke 'gestrikte' pakjes, wat die betekenen. Anneke Bink: "O, we geven deze maand een verzilverde kandelaar bij beste dingvan honderd gulden. Bij tweehon derd gulden, twee en wie boven de vijfhonderd gulden besteedt krijgt een grote kandelaar". Hazerswoude-dorp - "Heeft u misschien een vlottertje voor de stortbak van het toilet?" klinkt de vraag in de winkel van Schouten in de Dorpsstraat van Ha zerswoude. "O ja hoor, we hebben ze in alle soor ten en maten", antwoordt mevrouw Jeanne Schouten en toont de keurig gesorteerde bakken met een aantal dergelijke voorwerpen aan de wand. "Hoe groot moet het zijn?" De man trekt een bedenkelijk gezicht. Hij aar zelt. Mevrouw Schouten pakt vervolgens kordaat de telefoon en belt -via de binnenlijn- haar man op kantoor, ach ter. Deze schaft raad en na wat heen en weer gevraag, gaat de klant tevreden de deur uit. Het was maar een kleinig heid, maar is wel nodig om de stort bak van een w.c. te laten functione ren. En cftit is een klein voorbeeld van de onmisbaarheid van de winkel van Schouten in Hazerswoude-dorp. Voluit heet dit bedrijf Fa. J.A. Schou ten en Zn Technisch installatiebe drijf. Dat beperkt zich niet tot loodgieters- benodigdheden en werkzaamheden, immers het woord 'installatie' heeft ook alles te maken met centrale ver warmingsinstallaties: van ketels, ra diatoren tot en met klemfittingen, lei dingen en dergelijke. Naast alles op het gebied van installa tie voor de doe-het-zelver, worden in de winkel ook fietsen, electrische huishoudelijke apparaten verkocht, variërend van strijkijzers, magne trons tot een grote keus aan 'witgoed': wasmachines, drogers e.d. Zwaait in de loodgieters/sanitair/wit- goed-winkel de vrouw van Jan Schou ten, Jeanne de scepter, op kantoor doet haar man dat. Schoonzuster Anny, de echtgenote van Cees, die mede-eigenaar is, doet de boekhou ding. Zij worden geassisteerd door een ad ministratief medewerkster. Cees Schouten(50) gaat het liefst met het personeel mee op karwei en weet de zaken met een gerust hart aan zijn broer over te kunnen laten. Echter alles vindt in goed overleg plaats. De tweewielerzaak, die twee-en een half jaar geleden (naast de bestaande winkel) vernieuwd werd, wordt door een medewerker gerund. Voorts heeft het installatiebedrijf 11 monteurs in dienst: die allen over een bedrijfswagen/bus beschikken waar in ze hun materialen vervoeren. De overgrote meerderheid gaat 's mor gens vroeg op weg naar het 'aangeno men' werk. Enkelen verrichten onderhoudswerk bij particulieren en bedrijven ter plaatse. Zij allen hebben plezier in hun werk en zijn tevreden over hun werkge vers. Eén medewerker is al 26 jaar bij het bedrijf, een ander 22 jaar en minstens vier hebben al een langere staat van dienst van twaalf en een half jaar. "Het is niet zeker of de zaak in 1894 of 1895 gestart is door opa, die net als ik J.A. Schouten heette. Hij is destijds zo'n 50 meter verderop, waar V.d. Werf z'n schildersbedrijf uitoefende, begonnen als dorpssmid. M'n vader heeft met ons eind 1959 op deze plek een nieuw pand gebouwd. Zoals te zien, is dat met een aantal verbouwingen aanzienlijk uitgebreid. Ook de werkplaats, met kantoor erbo ven, was een gevolg van de groei die ons bedrijf meemaakte. Opa repareerde als smid al veel, ver kocht zelfs fietsen, maar het hele in- stallatiegebeuren is pas tijdens de periode dat m'n vader eigenaar was, opgekomen". De heer J.A. Schouten (53) is een man van weinig woorden en niet wars van krachttermen. "Het is de afgelopen tijd razend druk geweest tijdens de vorst, plotseling vielen hier en daar c.v.-ketels uit, wil den geijsers niet meer branden en kwamen er onverwachte klussen door o.a. bevriezing van leidingen. Zelf heb ik niet met de storingen 's avonds en in het weekeinde te maken. Cees en z'n zoon Eugène behartigen doorgaans de storingszaken, maar er komen ook meldingen door de week. Die moeten volgens een programma worden afgewerkt door enkele mede werkers. Dat kost wat regelwerk", lacht hij. Het onderhoudswerk vormt echter maar een klein gedeelte van de werk zaamheden van het gebroed ers-be- drijf. "We werken veel voor aannemers. Zorgen voor de complete installatie, met name in de utiliteitsbouw voor bedrijfsgebouwen en gebouwen voor instellingen. Daarnaast doen we ook veel renova tiewerk in Zoeterwoude, Leidschen- dam, Voorschoten en Wassenaar bij voorbeeld. Door de jaren heen hebben we met diverse aannemers een vertrouwens relatie opgebouwd en als je goed werk levert en je aan afspraken houdt, blijft die jarenlang in stand. Je kunt wel lopen leuren bij aannemers, maar ze moeten je eerst kennen. De aanne mers waarvoor wij werken kennen ons. Eén werkt zelfs al 27 jaar met ons samen. Wij doen mee in de aanneem- som van de aannemer en maken voor de aannemer een prijsopgave voor het complete loodgieterswerk alsme de de c.v. installatie. Deels kunnen we hiervoor gebruikmaken van de com puter, maar het echte calculeren wordt doorgaans met de rekenmachi ne en volgens een tariefschema ge daan, samen met Eugène. Een grote order waar we heel tevre den mee waren, was de leverantie en plaatsing van 400 nieuwe c.v.ketels, ter vervanging van de oude van een evenzo groot aantal woningen van woningbouwvereniging Volksbe lang". Met deze opdracht waren de gebroe ders Schouten vooral blij omdat het een grote order in Hazerswoude be trof. Hun dorp, waar ze beiden 'hart' voor hebben en hun mannetje staan bij calamiteiten. Jan, waarnemend com mandant, is al 32 jaar bij de vrijwillige brandweer van Hazerswoude; 13 jaar instructeur en 12 jaar jurylid tijdens brandweerwedstrijden. Broer Cees, maakt al 30 jaar deel uit van het vrijwillige brandweercorps. "Twee van onze medewerkers zijn ook bij de brandweer. Als m'n pieper afgaat spring ik in m'n auto en ben weg, laat er alles voor staan. Evenzo m'n broer en de twee medewerkers, echter zij zijn niet altijd in Hazerswou de". ...Schouten zou er uren over kunnen praten...

Hart van Holland | 1993 | | pagina 27