Zevenhuizen - Moerkapelle Voorbereidingsbesluiten Diversen gemeenteraad Bij kapsalon Verheul zijn ze met 'haar' bezig "yy\e,t het Mijn kerstwens Kerstklaveijassen Kerstwijdingsdienst Hart van Holland/22 december 1993 pagina 27 Ben Verburg ••Appartementen v.d. Knaap Drukkerij Elgersma Baggerdepot Catgesbrug Tussenvoorziening bejaardentehuis •Ambtenaar burgerlijke stand* •Sale-lease-back gemeentehuis* Openbaar vervoer en rondweg een felicitatie van Hart van Holland Een stukje Zevenhuizense geschiedenis Juffrouw Pols Raadsvergadering Zevenhuizen-Moer kapelle: De heer P. Hofman PvdA had moeite met het nemen van een voorberei- dingsbesluit tot ontheffing van het be stemmingsplan Dorp voor B.J. Ver burg, omdat de bouw reeds vergevor derd is, zonder dat toestemming is ver leend. Door de heer B.J. Verburg is nu een aanvraag om bouwvergunning inge diend voor het overkappen van het dakterras waardoor het eetcafé wordt uitgebreid aan de Zuidplasweg 12-14. De SGP/RPF was duidelijk tegen. "Het is een slechte zaak om zonder toestemming te gaan bouwen en ach teraf alsnog een voorbereidingsbesluit te nemen", aldus de heer G. van Lavie- re. De heer S.S.A. de Jong CDA, (terug in de raad na ziekteherstel) vond het feit dat de man al met de bouw bezig is, los van de besluitvorming staat. De heer De Gooijer SGP/RPF, vroeg zich af in hoeverre de bevolking een beroep zal doen op het gelijkheidsbeginsel als het voorbereidingsbesluit werd geno men. Wethouder J.T.M. Brouwer deel de mede dat de bouw op 22 oktober is stilgezet en noemde de gevoerde pro cedure een zeer indringende. De heer J. Hogenes Gem.bel. drong op bewaking van de genomen en te verlen gen voorbereidingsbesluiten aan (zie ook baggerdepot). De gemeenteraad ging verder akkoord met het voorbereidingsbesluit tot ont heffing van het bestemmingsplan om op de lokatie achter de voormalige Al- bert Heijn, Dorpsstraat 816, apparte menten te bouwen. Het perceel had de bestemming 'woondoeleinden en de tailhandel'. Omdat het vorige voorbereidingsbe sluit (van 27 oktober 92) vervallen was, moest er voor de bouw van een nieuw pand van drukkerij Elgersma, opnieuw een voorbereidingsbesluit worden ge nomen. De heer P. Hofman PvdA stelde een vraag over de oorzaak van het lan ge tijdsbestek: ook de twee maanden dat het verlopen was. Wethouder J.T.M. Brouwer (daartoe ingefluisterd door Secretaris Visser) zei dat dit te wijten was aan de lange bezwaarschrif tenprocedure van o.a. de peuterspeel zaal en omwonenden (fam. V.d. Dool). Tijdens de gehele procedure voor de aanleg van een baggerdepot, een water berging en een groenstrook nabij het Zaaipad te Zevenhuizen, moest een gel dig voorbereidingsbesluit van kracht zijn. Toen de verklaring van 'geen be zwaar' van GS op 8 juni afkwam was dat niet het geval. Alsnog werd dit geno men. Zevenhuizen-Moerkapelle - Hoewei de raad vorige week akkoord ging met het krediet voor het groot onderhoud aan de Catgesbrug, was hieraan vooraf gaand een gezellige discussie. De heer S.E. Duursma, Gem. bel. hield in eerste instantie voet bij stuk dat er voor de veiligheid van de voetgangers een drie tegels breed voetpad naast moest ko men. Iets wat volgens hem eenvoudig was te realiseren met verlenging van dwarsbalken en een 'hekkie'. Ook de heer Hofman PvdA zou nog weieens een onderzoek naar die moge lijkheid willen, waarna zij later- na een betoog van wethouder B. van Yperen - om het plan toch snel ten uitvoer te brengén daar dit noodzakelijk is. hun melk optrokken. De gemeenteraad ging akkoord met de realisatie van een 'tussenvoorziening' nabij het bejaardentehuis De Zevens ter aan de onlangs gebouwde aanleun woningen aan de Leliestraat door de Stichting Bejaardenhuisvesting Zeven huizen. De investering bedraagt f 1.358.000,- excl. BTW en grondkosten. Door de provincie is 60.000 gulden be schikbaar gesteld, terwijl de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle 25% van de investeringskosten met een maximum van f 400.000,-. De gemeente stelt dit bedrag nu ter beschikking; verkoopt een perceel grond van 920 m2 en ver leent een garantie voor tijdige betaling van rente en aflossing van een door de stichting van te gane geldleningen tot max. 1.300.000,-. De gemeente koopt van de stichting een perceel grond ter grootte van 32m2 voor een voetpad bij de aanleunwoningen. De raad stemde (met stembriefjes) voor de benoeming van de heer L.M. Schoots (waarnemend burgemeester) als ambtenaar van de burgerlijke stand. Om een BTW voordeel (van ca. 100.000 gulden) in de wacht te slepen is er een stichting door de gemeente opgericht die als doelstelling de exploitatie van onroerend goed heeft. Het bestuur van deze stichting wordt benoemd door de gemeente en meldt zich aan voor de omzetbelasting. De stichting verwerft de economische eigendom van het gemeentehuis van de gemeente, waarbij geopteerd wordt voor belaste levering. De koopsom leent de stichting van de gemeente te gen een nader vast te stellen renteper centage. De stichting verhuurt vervol gens het gemeentehuis aan de gemeen te. De heer P. Hofman PvdA toonde zich een voorstander van dergelijke handel wijze, net als de heer De Gooijer SGP/ RPF. De heer J. Lindhoud CDA vond dat dit gebruikmaken was van de wet zoals deze niet bedoeld is. Voorzitter, waarnemend burgemees ter L.M. Schoots benadrukte dat het geen oneigenlijk gebruik betreft. Bij de rondvraag kwam de heer Hofman PvdA op het openbaar vervoer dat in de avonduren naar Zevenhuizen-Moerka pelle nihil is. Er blijken gesprekken plaats te vinden om tot een alternatief te komen. Spreker wilde ook zo spoedig mogelijk informatie over de mogelijk aan te leggen rondweg ter ontlasting van Zevenhuizen, die misschien wel als Goudse Boog of Moordrechtse Boog gerealiseerd wordt, nu Rijkswaterstaat een groot bedrag hiervoor beschikbaar heeft op de begroting. Zijn voorkeur gaat uit naar de Goudse Boog (aanslui ting tussen A20 en A12 nabij Gouda) De heer J. van Eijk VVD vroeg aandacht voor wijziging van het vergaderschema van de raad. In plaats van dinsdag wilde hij liever donderdag. De voorzitter beloofde dit na de instal latie van de nieuwe raad aan de orde te stellen. De heer J. Hogenes Gem. bel. vroeg vermelding in Hart van Holland van het ouderen-meldpunt in Hart van Holland op de gemeentelijke pagina. (Zijder hand zegde dit toe). Bovendien vroeg hij een totaalplan als structuurschets van de gehele gemeen te m.b.t. de recreatieve ontwikkelin gen. Zevenhuizen - Donderdagavond 23 de cember aanvang 20.00 uur is er weer kaarten in het clubgebouw van vo gelvereniging Zang^; en Kleur. (Clubge-f bouw Zuidplasweg). Er worden lekkere en leuke prijzen in het vooruitzicht gesteld. Zevenhuizen - Vrijdag 24 december, aanvang 19.30 uur wordt in de kerk van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervorm den te Zevenhuizen een Kerstwijdings dienst gehouden. Voorgangers in deze dienst zijn ds. R. Thieme-Tiesing, orga nist H. v.d. Dool en De Kinderkring. Het is de laatste dienst in het huidige kerkgebouw. De restauratie be gint op maandag 10 januari a s. De diensten worden tij dens de restauratie voortgezet in dorpshuis Swanla. t.k. kleine damesfiets Gazelle primeur wit/grijs 150.-01828-16904 t.k. balkontapijt op hoge nop 8x 1.30 mtr. 01828-11057 Gevraagd: huishoudelijke hulp voor 3 uren per week 01802-3609 Hendrika we weten het best: |e bent wat gestresst: je werk is je 'lust'; maar neem nu maar wat rust! Denk aan uw welgevulde dis Ook even aan uw medemens waar oorlog en ellende is dat is mijn kerstmis-wens. Wat minder lust, wat meer de last met liefde iets gegeven is wat ons het beste past het verrijkt ons ader leven Steek eens een helpend handje uit, naar een lijdend volk maak eens een lichtend randje aan hun zo donk 're wolk Josche Zevenhuizen - "Ik had het zelf nooit verwacht dat ik het zou mogen bele ven en daarom ben ik ontzettend blij", zegt mevrouw Sijgje van der Wiel- Kar- reman. Een vrouw die herhaaldelijk de consequenties onder ogen zag van de ziekte die zich bij haar openbaar de, maar wonderwel, tot staan werd gebracht. Zij en haar man Maarten, hebben met de vijf kinderen, aange trouwde kinderen, de negen kleinkin deren en twee achterkleinkinderen, familie en vrienden, hun gouden hu welijksfeest gevierd. Veel postduivenhouders kwamen ditmaal niet naar het clubgebouw van "De Stormvliegers" voor hun duiven, maar om hun duivenvriend Maarten en diens vrouw te feliciteren. De brui degom bovendien met z'n 74- ste ver jaardag. Ook de dames van "Vox Jubi- lans" kwamen niet voor de wekelijkse repetitie naar dit gebouw, maar om Sijgje, die al meer dan 35 jaar lid van het dameskoor is en haar man, hun gelukwensen aan te bieden. Boven dien het feest- als verrassing- vocaal, extra luister bij te zetten. Dat ze ook als beloning voor deze trouw, een speldje van de Bond zou krijgen, was helemaal onverwacht. Zowel bruid als bruidegom zijn gebo ren en getogen Zevenhuizenaren. Zijn wieg stond aan het Zuideinde en die van haar ruim vijf jaar later aan de Groeneweg. De bruidegom is afkom stig uit een gezin van vier kinderen, waarvan er nog drie in leven zijn. Van de zes kinderen Karreman zijn er nog vier in leven. Groeneweg en Zuideinde: gezellig wonen De bruid: "M'n moeder stond voor iedereen klaar. Ze heeft als 'baakster' wel meer dan 300 kinderen ter wereld helpen komen. Ik geloof alle kinderen van de familie V.d. Knaap, die inmid dels zelf nu al op leeftijd zijn..." ...Over haar jeugd: "Het was heerlijk wonen aan de Groeneweg. Iedereen had voor iedereen belangstelling en was goed voor elkaar. Je kon bij wijze van spreken bij V.d. Knaap als eerste naar binnen lopen en vervolgens bij iedereen tot aan het Zuideinde. We speelden vroeger met alle kinderen uit de buurt en op de twee boerderijen aan de Groeneweg, was het de zoete inval. We gingen met z'n allen naar school. Dat was, met klompen, een hele afstand naar het dorp. Je kon met de groep gewoon op de weg blijven lopen, want veel verkeer was er niet. Wel paarden-en wagens, waar je pro beerde achter te gaan hangen. Hier van was één boer van het Zuideinde, niet gediend". De bruidegom, die al bijna van school was toen z'n vrouw ernaar toe ging, herinnert zich toen hij - inmid dels woonachtig in de zgn. 'koffie- buurt' aan het Zuideinde, nabij de Middelweg- naar school ging er wel eens heibel was tussen de leerlingen van de christelijke en openbare school. Daarom verschilde de aanvangstijd een kwartier. "Op zondag, aan het eind van de mor gen, gingen we weer dat eind lopen, naar de zondagsschool van de Her vormde kerk. Juffrouw Pols wist haar kinderen te boeien, maar soms, met slecht weer, baalden we ervan dat we weer dat eind moesten lopen. Onze ouders vonden het wel prima, want dan waren ze ons een poosje kwijt". De brui degom knikt instemmend. Bij hem het zelfde laken en pak. "Ook onze vijf kin deren zijn naar de zondagsschool ge weest en de meesten hebben ook juf frouw Pols nog meegemaakt". Iedereen op straat Maarten en Sijgje hebben niet veel moeite moeten doen om elkaar te ont moeten. "ledereen liep 's avonds op straat. Wij als jongeren stonden altijd in groepjes te praten, of flaneerden wat en zo kwamen we in contact met de meis jes. Ook de ouderen vonden het prettig om 's avonds na het werk even een praatje te maken op straat met de bu ren. Een gezellige tijd. Vroeger had je geen geld, maar waren de mensen ge lukkig. Nu hebben ze geld, zijn ontevre den en weten niet meer wat gezellig heid is". (....Lorre, de 'huispapegaai' op de leu ningvan de stoel, kraait instemmend en slaat wat onverstaanbare klanken uit....eerst "hallo" dan "heerlijk" en het laatste woord lijkt op "lekkerrr"...) Inwonen Maarten en Sijgje trouwden op 21 de cember 1943 in het gemeentehuis van Zevenhuizen. "Als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde de NSB- burgemeester Teunisse", knikt de bruid, "maar het was geen kwaaie hoor!" T oen erna enkele maanden inge woond te hebben bij de ouders van Maarten, sprake was van inundatie (on der water zetten van de Eendrachtspol- der door de Duitsers) verhuisde het jonge echtpaar met hun eerste kindje, van de 'koffiebuurt' naar de ouders van de bruid aan de Groeneweg. Kraton Na een jaar kregen ze een woning toegewezen in de Kraton, aan het be gin van de Dorpsstraat. "Naast de kroeg van Hannes van Erk". (Tegen over de huidige Kratonlaan-inrit) "We hadden slechts één vierkant kamer tje, maar we zijn daar heel gelukkig geweest. Later zijn we naar de daggel derswoning naast Henk Paul verhuisd en nu wonen we alweer 36 jaar aan de Rozenstraat 44", lacht Maarten. Zijn werkzame leven heeft 52 jaar ge duurd. "Met m'n 65e jaar ben ik echt met pensioen gegaan". De werkgevers Van der Wiel heeft ca. 23 jaar op de boerderij-gemengd bedrijf- van Henk Paul gewerkt (alleen op zondagmid dag éénmaal in de veertien dagen vrij en vaak 80 uur per week. Iets wat vroeger niet ongewoon was en zeker niet bij een boer met koeien) Daarna nog 24 jaar bij Molendijk: een vlees verwerkend bedrijf in Nieuwerkerk; op de bromfiets er naar toe en terug. En tenslotte nog 16 jaar bij Phaff, de Zevenhuizense plasticdrukkerij. "Dat is één van m'n beste bazen ge weest. Ik werkte meestal in de nacht ploeg. Wat is dat bedrijf goed voor z'n medewerkers en voor z'n oud-mede- werkers", roemt hij. "Nog steeds mo gen we met andere oud-medewer kers, met het jaarlijkse reisje mee en telkenjare krijgen we met de Kerst een kerstpakket". De hobby's Bruidegom Maarten vermaakt zich met het houden van duiven, verzorgt met liefde in de zomer de vele fuch sia's en de talrijke bloemen. Bruid Sijgje kweekt vogels; is lid van vogelvereniging Zang en Kleur, kwam deze zomer in de krant met haar hoog ste stokroos en laat nu trots haar col lectie lidcactussen zien. Ze heeft zul ke groene vingers dat het haar niet de minste moeite kost om mini-sinaasap pelboompjes, orchideeën en andere uitheemse planten in de bloei te krij gen. Daarnaast mag ze graag hand werken. "En samen doen we de huis houding, waarbij m'n man eigenlijk het meeste doet", lacht ze. Moerkapelle - "De hele december maand is een gezellig drukke maand", zegt kapper Verheul. "Het begint direct al na de Sinterklaas. Permanenten, knippen, kleurspoelingen, en verven, zijn behandelingen voor de wat langere termijn. Dat wil niet zeggen dat we deze week geen permanentklantjes krijgen. Deze laatste dagen voor de Kerst ligt het accent vooral op föhnen, watergol ven en incidenteel permanenten, kleur spoelingen en verven". De Moerkapelse kapper en zijn mede werksters zijn onvermoeibaar met en thousiasme de hele week met 'haar' bezig. Zij weten met 'haar' om te gaan; geven advies, hebben een luisterend oor voor wensen en geven daaraan ge volg, opdat de klant tevreden vertrekt. De meeste klanten van Kapsalon Ver heul kijken al vaker in de spiegel van de kapper en weten dat je je goed voelt als je haar goed zit. De cliëntele beperkt zich niet tot Moer kapelle, ook de dames en heren uit Zoetermeer, Waddinxveen en Zeven huizen, weten dat hun haar in goede handen is bij de heer Verheul of zijn medewerksters. En de kinderen vinden de Moerkapelse kapper ook 'geknipt' voor hun haar. *- )i Op de foto Caroline, Henriëtte, Esther, Ineke en de kapper himself... P.S. En vanonder de kap, tijdens het knippen, of bij het intrekken van een kleurtje, kun je je ogen even laten dwa len over de fraaie tentoongestelde kunstwerken van de Zoetermeerse An v.d. Horst: etsen en aquarellen

Hart van Holland | 1993 | | pagina 27