Met een goed gevoel op de latten GOED VERZEKERD DE SNEEUW IN ONBEVANGEN OP WINTERSPORT MET DE GELDZAKEN VOOR ELKAAR Alle geldmiddelen op een rij Vakantiekaartjes: nu ook voor de wintersportlanden ■M Ruim een miljoen Nederlanders gaat ieder jaar op wintersport. De fanatieksten bespreken accommodaties reeds een jaar van- tevoren, anderen hebben in het najaar de kriebels gekregen en zijn in de wintergidsen gedoken om een selectie te maken uit de talloze reisaanbiedingen. Bepakt en bezakt met de nieuwste ski's, bindingen, schoenen en flitsende outfits, trekt de sneeuw- liefhebber ergens tussen december en april erop uit. Niets staat een onbezorgde wintersportvakantie in de weg. Als men tenmin ste de geldzaken goed voor elkaar heeft. Een goede voorberei ding op alle manieren van geld betalen èn opnemen in het buitenland, is immers een bescherming tegen onaangename verrassingen. Het blijft dus zaak om vooraf te bekijken welke geldopname - en betaalmiddelen in het buitenland het beste (en het voordeligste!) gebruikt kunnen worden. Het meenemen van al het vakantie geld in contanten is absoluut af te ra den vanwege het gevaar op verlies en diefstal. Alleen voor de eerste dagen is het handig om voldoende buitenlandse valuta mee te nemen. Denk hierbij bij voorbeeld aan geld voor kleine aanko pen, maaltijden en dergelijke of indien onderweg tussenstops gemaakt wor den. De gangbare Europese geld soorten zijn normaal gesproken direkt bij 500 grotere postkantoren in Neder land verkrijgbaar. Soms moet er eerst besteld worden. Een reden te meer om niet alles op de dag voor vertrek te regelen. Giromaatpas De gemakkelijkste en voordeligste ma nier om in het buitenland geld op te nemen is om met de Giromaatpas geld uit de muur te halen. Dat kan 24 uur per dag, gedurende de gehele week, bij geldautomaten voorzien van het Eurocard/Mastercard of Cirruslogo. Het logo op de achterkant van uw pas dient overeen te komen met het logo op de geldautomaat. Gebruik van de giromaatpas is mogelijk in vele landen in de hele wereld. Wel is het noodzake lijk om bijvoorbeeld Travelers Cheques of girobetaalkaarten achter de hand te hebben. Bijvoorbeeld voor het geval het niet lukt om geld op te nemen uit de geldautomaat, of als er geen automaat in de buurt is. U kunt tweemaal per dag geld opnemen tot een maximum van f 1000,= per dag, omgerekend naar Nederlands geld. De PIN-code is gelijk aan die u in'Nederland gebruikt. De instructies op het scherm kunnen nogal verschillen met die in Nederland, let daarom goed op. De instructies zijn vaak in het Engels, soms kan zelf een taal gekozen worden. U treft geld automaten (aantallen tussen haakjes) aan in bekende wintersportlanden zo als: Duitsland (11.000), Frankrijk (6.000), Italië (3.300), Zwitserland (1.000) en Oostenrijk (1.100). Travelers Cheques American Express Travelers Cheques kunt u bij vrijwel elke bank in de hele wereld verzilveren. Bij veel hotels, res taurants, reisbureau's en winkels kan er zelfs direkt mee worden betaald. Ze zijn verkrijgbaar op het postkantoor in Amerikaanse dollars en in Franse fran ken. De cheques zijn voor 100% verze kerd tegen verlies of diefstal. In geval van diefstal kunt u binnen 24 uur ver Wat gebruikt u waar waarvoor wanneer Giromaatpas Geldautomaat geld opnemen Waar mogelijk om geld uit de muur te halen Travelers Cheques Banken, hotels, winkels, e.a. geld opnemen, betalen Wanneer geldauto maten en postkan toren niet voor handen zijn èn in landen met sterk wisselende koersen PostbankCard PostbankCard Gold Hotels, restaurants, winkels, tol wegen e.a. Geldautomaat of banken betalen geld opnemen Waar mogelijk (sticker Eurocard Mastercard) Alleen in noodge vallen in verband met de kosten Girobetaalkaart Postkantoor geld opnemen Als er geen geld automaat is of wanneer die niet toegankelijk is vangende cheques krijgen op uw vakantieadres. Travelers Cheques zijn onbeperkt geldig en u krijgt een gun stige koers, meestal zelfs een betere dan wanneer u contant geld zou heb ben omgewisseld. PostbankCard/PostbankCard Gold Met de populaire PostbankCard en de PostbankCard Gold, heeft u de bank als het ware altijd op zak. De Post bankCard Gold is het nieuwe, luxueu zere broertje van de PostbankCard, waarmee men een hogere bestedings ruimte heeft. Inbegrepen bij deze creditcard is een uitgebreide doorlo pende vakantieverzekering met onder andere wintersportdekking en een kredietfaciliteit. Ook kunnen tegen een gunstige premie gezinsleden mee verzekerd worden. Met beide credit cards kunt u wereldwijd op ruim 10,5 miljoen adressen betalen, o.a. in win kels, restaurants, tankstations, hotels en vaak zelfs op tolwegen. Ook kunt u er eenvoudig hotelkamers mee reser veren of auto's, zonder dat u bijvoor beeld borg hoeft te betalen. Het noe men van naam, kaartnummer en vervaldatum is vaak al voldoende. De PostbankCard en Postbank-Card Gold zijn in het buitenland aan te bevelen vanwege de zeer gunstige koers bij betalingen. Geld opnemen met de PostbankCard en PostbankCard Gold is eveneens mogelijk, en wel bij zo'n 220.000 banken wereldwijdAangezien u hiervoor 3% kosten (minimaal f 10,-) Laat uw ski- of andere wintersportplezier niet bederven door onaangename financiële verrassingen, regel uw geldzaken vooraf. Hoe kan ik het beste in Zwit serland aan geld komen? Hoeveel girobetaalkaarten kan men in Oostenrijk inwis selen? Wat is ongeveer de wisselkoers in Italië? Op deze en andere (geld)vragen ge ven de handige winter vakan tiekaartjes van de Postbank antwoord. Ook staan er nut tige telefoonnummers op ver meld in geval van vermissing van geld en betaalmiddelen. De vakantiekaart Winter '93-'94 is in tegenstelling tot de zomerse vakantiekaartjes op een groter for maat uitgevoerd. Toch past de kaart (met daarin kleinere, uitneembare kaartjes van de populairste winter sport landen) makkelijk bij de reis- bescheiden. De wintersport-vakantie- kaart is gratis verkrijgbaar bij alle postkantoren, die ook buitenlands geld verkopen. in rekening gebracht wordt, is het raad zaam hier alleen in noodgevallen ge bruik van te maken. Bij geldautomaten kost een transactie u ongeacht het be drag altijd f 10,-. U kunt tot drie weken voor vertrek een Postbank Card/ PostbankCard Gold aanvragen. Girobetaalkaarten Met girobetaalkaarten kan in het bui tenland op postkantoren geld worden opgenomen. Vanaf 1 januari 1994 kun nen er nog maar 2 girobetaalkaarten per keer verzilverd worden en uitslui tend voor het maximale bedrag (afhan kelijk van het land f 300,= tot maximaal f 350,=). Men kan met de girobetaal kaart in het buitenland niet betalen. Het kan dus handiger zijn om in het buitenland de giromaatpas, Travelers Cheques en/of PostbankCard of PostbankCard Gold te gebruiken. In dien men toch girobetaalkaarten in het buitenland wil verzilveren, bedenk dan dat vertoon van de giromaatpas en een geldig grensdocument (paspoort) hierbij noodzakelijk is. Let er op dat alleen de rekeninghouder girobetaal kaarten kan verzilveren, gemachtig den kunnen dat in het buitenland niet.De meeste Nederlanders zijn er inmiddels van doordrongen dat de girobetaalkaart een hele dure vorm van betalen en geld opnemen is. Het gebruik ervan wordt daarom in bin nen- en buitenland teruggedrongen door het veel efficiëntere en gemakke lijke elektronisch betalen en geld op nemen. Vanaf maart 1994 kan met giro- betaalkaarten, net zoals met kas cheques, zelfs geen geld meer opge nomen wordenbij postkantoren in Ne derland. Verlies of diefstal Indien de giromaatpas, Postbank Card/PostbankCard Gold, Travelers Cheques of girobetaalkaarten in het bu itenland verloren of gestolen raken, is het zaak onmiddellijk het verlies telefonisch door te geven aan de Post bank in Leeuwarden: 31.58.958005. Dit nummer is 24 uur per dag bereik baar. Indien men het gironummer en het pasnummer (noteer dat uit voor zorg apart) doorgeeft, zorgt de Post bank ervoor dat de schade tot een minimum beperkt blijft. Uiteraard is voorkomen altijd beter dan genezen. Houdt daarom uw pasjes, cheques en identificatiebewijzen gescheiden en laat ze niet onbeheerd achter in uw auto of in de winkels. Ook dient men bij verlies of diefstal zo snel mogelijk aangifte te doen bij de politie. Informatie Uitvoerige informatie over geldzaken en verzekeringen in het buitenland staat vermeld in de folder "Postbank Reispakket"U doet er verstandig aan deze folder voor vertrek uitvoerig te bestuderen. De folder, evenals afzon derlijke folders over "Travelers Cheques", "De PostbankCard/Post bankCard Gold" en "Reisverzekering en Doorlopende Vakantieverze kering" zijn verkrijgbaar op het post kantoor of via het gratis nummer: 06-0400. Ook de media houden reizi gers op de hoogte van geldzaken. Via RTL4-Text pagina 515 geeft de Post bank actuele informatie over finan ciële zaken in het buitenland. Onverzekerd op wintersport, al is het maar voor een dagje skiën of langlaufen in het Sauerland of de Ardennen is ronduit onverantwoord. Een klein ongelukje kan immers grote financiële gevolgen hebben. Ook op uw 'grote' wintersportvakantie schuilt het gevaar in een klein hoekje of achter een lastig bobbeltje. Even niet opletten bij de stoeltjesliftof een bochtje missen en u heeft een schadepost. En dekt uw (doorlopende) reisverzekering trouwens wel alle wintersportrisico's? Een goede reisverzekering voor komt de schade niet, maar verzacht wel de pijn. En zorgt ervoor dat u er niet alleen voor staat en niet voor alle kosten opdraait. De reisverzekeringen van de Postbank zijn opgebouwd uit drie verschillende pakketten, het A-, B- en C-pakket. Deze pakketten verschillen van elkaar in hoogte van de dekking. Elk pakket biedt u een ruime bagagedekking en geeft recht op hulpverlening bij onge vallen, pech of ziekte. Denk erom dat winter- en bergsportrisico's apart af gedekt moeten worden, dit kan voor een luttel bedrag extra per dag. De reisverzekering kan tot op de dag van vertrek zowel schriftelijk als telefonisch worden afgesloten. Doorlopende Vakantie verzekering Als u meerdere malen per jaar met vakantie gaat, dan is een Doorlopende Vakantieverzekering gemakkelijker en vaak goedkoper dan het afsluiten van een 'gewone' reisverzekering. Met de doorlopende verzekering bent u altijd verzekerd, automatisch, zonder dat dit van te voren opgegeven hoeft te wor den. Of u nu vertrekt naar verre exoti sche oorden, een weekje naar Gstaad of nèt over de grens. De poliskosten dienen slechts eenmaal betaald te wor den. Met andere woorden: hoe vaker u gaat, des te voordeliger de verzeke ring wordt. Want u betaalt een vast bedrag in plaats van een premie per dag. Een ander groot voordeel is, dat u geen toeslag betaalt voor een win tersport-of onderwatersportvakantie, zoals bij 'gewone' reisverzekeringen. (Mits geen gebruik is gemaakt van de kortingsregeling van 10% bij het af sluiten van de Doorlopende Vakantie verzekering). De verzekering kan ver der op elke gewenste dag van het jaar ingaan en is een heel jaar geldig. Al leen geldt er een maximum van zestig aaneengesloten dagen per reis. De PostbankCard Gold biedt standaard deze Doorlopende Vakantieverze kering met wintersportdekking. Als u meer wilt weten over deze reis verzekeringen, dan kunt u de folder "Reisverzekering en Doorlopende Vakantieverzekering" aanvragen bij het gratis telefoonnummer 06-0400 of afhalen bij het postkantoor. U kunt ook bellen met de afdeling reis verzekeringen van de Postbank: 058-449333 voor een direkt ingaande reisverzekering.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 9