Chr. Scholengemeenschap voor Atheneum, Havo en Mavo woensdag 26 januari donderdag 27 januari Open huis: zaterdag 29 januari Basisvorming: wat houdt dat in? J Aanvang:20.00 uur VanlO.OO tot 12.30 uur Parkdreef 282,2724 EZ Zoetermeer (wijk 24) - 079-411041 - Rector: Drs. G.M. ten Cate Deze avonden zijn bestemd voor de ouders van leerlingen van groep 8. Toekomstige leerlingen van alle leerjaren zijn van harte welkom. Aanmelding van leerlingen kan geschieden via de directeuren van de basisscholen of bij de directie van de scholengemeenschap. Aanmelding moet plaats vinden vóór 1 april '94. Op aanvraag worden u een aanmeldingsformulier en een informatieboekje toegezonden. pagina 12 Hart van Holland/19 januari 1994 Leerstof die aansluit bij de praktijk Investeringsimpuls huis vesting voortgezet onderwijs Helft scholen voortgezet onderwijs betrokken bij fusies Scholengemeenschap Oranje Nassau College houdt voorlichtingsavonden en een open huis Cs Vanaf augustus 1993 wordt op alle scholen voor voortgezet onderwijs ba sisvorming gegeven. Meteen vanaf de eerste klas. Deze basisvorming duurt circa 3 jaar, afhankelijk van de school soort en de manier waarop het onder wijs wordt gegeven, en omvat vijtien vakken. Het doel van de invoering van de ba sisvorming is het verbeteren van dé kwaliteit van het onderwijs. Er wordt gebruik gemaakt van leerstof die beter aansluit bij de kennis en vaardigheden van de leerlingen. Hierdoor krijgen de leerlingen beschikking over inzicht en kennis die ze nodig hebben voor het verdere verloop van hun schooloplei ding en studie. De volgende vakken worden op elke school gegeven: Techniek Dit vak wordt gedoceerd op een manier die voor alle jongens en meisjes interessant is. De leerlingen leren omgaan met technische produk- ten waarbij zij soms zelfstandig en soms in groepsverband werken. Informatiekunde: het leren omgaan met computers en informatie. Ook het maatschappelijke belang wordt duide lijk gemaakt. Verzorging Alle leerlingen wordt ge leerd hoe zij later voor zichzelf en voor anderen kunnen zorgen, zowel thuis als op hun werk. Onderdeel van het programma is het kiezen van voeding, het beoordelen van de kwaliteit en de prijs van produkten en verzorgen van huisdieren. Nederlands Bij dit vak ligt de nadruk op het actief taalgebruik. De spelling en de grammatica komen al doende aan de orde. Engels Het communiceren in het En gels staat centraal: spreken, verstaan en lezen. Frans of Duits Naast het Engels is een tweede vreemde taal in de basis vorming verplicht. Het accent valt ook hier op de praktijk. Wiskunde Met behulp van situaties uit het dagelijks leven worden de grondbeginselen van wiskunde bijge bracht. De nieuwe manier van denken kunnen de leerlingen ook bij andere vakken gebruiken. Natuur- en scheikunde Deze vakken worden in combinatie gedoceerd. Ook hier sluit de leerstof aan bij de dagelijk se praktijk. Biologie De leerlingen worden ver trouwd gemaakt met de relatie tussen de mens en de natuur. Gezondheid en milieu staan bij biologie centraal. Economie Lenen, sparen en kopen, hoe doe je dat? Alledaagse zaken als deze komen aan de orde, maar ook de maatschappelijke rol van de econo mie in ons land en rest van de wereld. Geschiedenis en staatsinrichting Het doceren van het benodigde histo risch besef staat centraal, waarbij het accent valt op de geschiedenis van Nederland in de 19e en 20e eeuw. Aardrijkskunde Bij aardrijkskunde worden 'wereldse' zaken in relatie gebracht met de directe omgeving (zowel de maatschappelijke als de fei telijke kant van het vak). Beeldende vorming, muziek, dans of drama De scholen nemen min stens twee van deze vakken op in het lespakket. Onder beeldende vorming wordt onder andere verstaan: film, fo tografie, textiele werkvormen en han denarbeid. Lichamelijke opvoeding Onderde len van de lichamelijke opvoeding zijn turnen, bewegen, muziek, spelen en zelfverdediging. Het functioneren in de groep krijgt hierbij veel aandacht. Meer informatie over de basisvorming kunt u verkrijgen bij de basisscholen. Alle scho len hebben de vrijheid de basisvorming in te vullen zoals zij willen. Informeert u daar om bij de scholen voor voortgezet onder wijs bij u in de buurt. Bijna de helft van alle scholen in het voörtgezet onderwijs is in 1993 gefu seerd of zal in 1994 fuseren. De ver wachting is dat het aantal scholen zal dalen van 1260 in 1993 naar 1050 in 1994. Uit het grote aantal scholen dat betrokken is bij fusies kan worden opgemaakt dat het proces van scho lengemeenschapsvorming flink op gang is gekomen. Om knelpunten in de huisvesting op te lossen heeft mi nister Ritzen een bedrag van zestig miljoen gulden beschikbaar gesteld. Kleine scholen Na de invoering van de verhoogde opheffingsnorm van 240 leerlingen per augustus 1992 kwamen 233 scho len onder deze norm. Driekwart hier van betrof scholen voor MAVO en éénvijfde voor VBO. Het aantal beslui ten tot af-bouw van de school bleef beperkt tot 25. Het grootste gedeelte van deze scholen (75%) onder de op heffingsnorm is betrokken geweest bij een fusie per 1 augustus 1993 of bij fusie-aanvragen voor 1994. De rest van de kleine scholen (127) moet nog aansluiting vinden bij andere scholen. Keuze voor nevenvestigingen Ook in de regio fuseren veel scholen of zijn reeds gefuseerd. De meest voor de hand liggende oplossing is het kie- ze van nevenvestigingen. Zo heeft het Comenius College vestigingen in Ca- pelle, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krim pen a/d IJssel en Rotterdam. Ondanks het feit dat het aantal scholen in de afgelopen tijd is afgenomen, is de be reikbaarheid van de scholen niet ver slechterd. Dit komt niet alleen doordat de spreiding van brede scholenge meenschappen toeneemt, maar ook juist doordat scholen kiezen voor ne venvestigingen. In alle vestigingen kan de basisvorming gevolgd worden. Naar verwachting zal in 1995 het aan tal scholen voor voortgezet onderwijs dalen tot 1000. Zoetermeer- De Protestants Christelijke Scholengemeenschap Oranje Nassau College, met opleidingen voor Atheneum, Havo en Mavo is gevestigd aan de Parkdreef 282 in Zoetermeer. Op woensdag 26 en donderdag 27 januari a.s. zijn er voorlichtings avonden, speciaal bestemd voor ouders en leerlingen van groep 8 van het basisonderwijs. Aanvang op beide avonden is 20.00 uur. Bovendien is er zaterdag 29 januari, tussen 10.00 en 12.30 uur, een open huis voor alle toekomsti ge leerlingen van alle leerjaren, waarbij ook andere belangstellen den en geïnteresseerden van harte welkom zijn. Aanmelding van leerlingen kan geschieden via de basisscholen of bij het Oranje Nassau College tijdens de voorlich tingsavonden of open huis. Ook kan op aanvraag een informatie boekje met aanmelingsformulier worden toegezonden (telefoon 079-411041). Het Oranje Nassau College, gehuisvest in een ruim opgezet gebouw met twee verdiepingen is zoals gezegd een protestants christelijke scholengemeenschap voor atheneum, havo en mavo, waar begonnen wordt met een twee-jarige brugperiode. Iedere dag is er tijdens de eerste les een moment van bezinning aan de hand van het thema van de week. Ook het vak godsdienst heeft een vaste plaats op het lesrooster van de klassen. Door het volgen van onderwijs aan deze scholenge meenschap worden de leerlingen kennis, inzicht en vaardigheden bijgebracht, zodanig dat recht wordt gedaan aan hun aanleg en mogelijkheden en zij de schooi kunnen verlaten met een diploma. Omdat dit een hoofdtaak is van de school, wordt er extra aandacht besteed aan hulp en begeleiding. Ook wordt er bijzondere waarde gehecht aan sociale contacten, zowel in klasseverband als buiten de lessen. De leiding stimuleert dan ook de deelname aan klasse en groepsavonden, projecten, buitenlesactiviteiten, werkweken en sportdagen. De culturele waarden in de samenleving die door de verschillende vakdiscipli nes overgedragen worden, geven een extra dimensie door o.a. excursies en door zelf actief bezig te zijn met expressie, toneel, zang en muziek. De leerlingen kunnen, met behulp van een decaan, kiezen voor een vrije pakketkeuze, waaronder de vakken latijn, tekenen en hand vaardigheid als examenvak mogelijk zijn. Bovendien is er de mogelijkheid voor een extra examenvak of vakken. Ook kent de school een boekenfonds, dit wil zeggen: via de school kan men de benodigde boeken aanschaffen. De leerlingen hebben een eigen leerlingenvereniging, genaamd ELVONC. De letters staan voor Eerste leerlingen vereniging ONC. Deze bestaat uit een aantal leerlingen die, met advies en hulp van enkele docenten, alle activitei ten buiten de lesuren organiseren, zoals brugklasavonden, feesten voor de verschillende leerjaren, sporttoernooien etc. Voorts vormen een groep van ca. 10 leerlingen, uit verschillende klassen de redactie van de schoolkrant. Dit blad komt regel matig uit en bevat een keur aan pennevruchten van leerlingen. Zijn er vragen, kom naar de voorlichtingsdagen op woensdag 26 of donderdag 27 januari of naar de open dag op zaterdag 29 januari. Ook kan men bellen voor inlichtin gen: 079-411041 ORANTE NASSAU COLLEGE Voorlichtingsavonden:

Hart van Holland | 1994 | | pagina 12