erkiezingsprogramma 'artij van de Arbeid lernardus - Randstad Sport 0-3 Vrijwilliger viert 12 V-jarig jubileum Kleintje soleil Tentoonstelling "uit eigen bezit" Ontmoetingsavond met bestuurders Rijnwoude Kerkdiensten Carnaval in Benthuizen Lezing over VOC in Benthuizen Ralph van Manen op Gospelfestival Koudekerk pakt tweede periodetitel pagina 17 Behoud van water in de ge meente Rijnwoude is een verbetering van kwaliteit als doelstelling Dienstverlening Woonomgeving Welzijn Veiligheid Onderwijs Woningbouw Zondag 5 februari medische weekenddienst boskoop - benthuizen Belangrijke telefoonnummers: "Je moet het meegemaakt hebben om het te begrijpen Hazerswoude-Dorp - Dinsdag 25 januari vierde de afdeling Rijnwoude van de landelijke vrij- willigersvereniging 'De Zonnebloem' het 12 '/2- jarig bestaan. Eén van de vrijwilligers van het eerste uur, mevrouw Kooter uit Hazerswoude- Dorp, werd bij deze gelegenheid door de organisatie in het zonnetje gezet. Waardering Bezoeken centraal Bijzondere acties Verslavende vakanties Parttime ziekenverzorgende Frutsels Zonnig lego Licht, water en horloges .O. Enige weken geleden hebben velen Jnensen via een speciaal daarvoor uit gegeven verantwoording, al kennis ge lomen van de standpunten die de Pvda tver een aantal belangrijke onderwer ken in de gemeenteraad heeft ingeno- jnen. De Pvda-fractie heeft bijvoor- Leid voorstellen gedaan om de kosten Iran de aan- en verbouw van het ge meentehuis te beperken. Andere voor- lieningen raken anders in de knel. Tel- ens weer was daarvoor inde raad geen Bieerderheid ook niet toen de tekorten Iteeds maar toenamen. Uitgangspunt loor de Pvda-fractie bij de stanpuntbe- Lling is: laten we proberen het goede Sin Rijnwoude in stand te houden, het |oor de ledenvergadering van de Pvda fastgestelde verkiezingsprogramma is gebaseerd op dezelfde gedachten. Be- louden wat er aan goeds is en verbeter Indien nodig de kwaliteit. Enkele pun ten: leze moet worden verbeterder zij n na le herindeling van nu drie verstreken, iet beantwoorden van brieven en het grienen van bouwvergunningen b.v. noet nu toch weer een op tijd gaan. loed onderhouden en voldoende peelvoorzieningen voor kinderen. Iverschakelen op onderhoudsarme, naar wel netjes onderhouden plant tenen. Bij wegenonderhoud hebben 'eilige trottoirs voorrang. Aanpassing van de subsidieregeling. Alle regels die nu gelden werken eerder ontmoedigend dan ondersteunend. Ondersteuning van het jeugd- en jonge renwerk, zodat dat in stand kan blijven en er wellicht voor meer leeftijdsgroe pen activiteiten kunnen worden geor ganiseerd. De ruimteproblemen bij 't Stek en Trouble Tree moeten worden opgelost. De gemeente heeft op het ge bied van de ouderenzorg een taak bij het afstemmen van de hulp die ouderen nodig hebben. Deskundige ondersteu ning van vrijwilligers, die er was, moet terug. Veilige schoolroutes, ook naar het voortgezet onderwijs buiten onze ge meente. Meer politiesurveillance. Waar mogelijk 30-km zones in de woon wijken. Openbaar onderwijs moet toegankelijk blijven voor iedereen. Ook als er een bestuursvorm komt, die dichter bij de ouders staat. Anti-racistische vorming op school moet door de gemeente wor den gestimuleerd. Zwemonderwijs, zo dat kinderen hun zwemdiploma kun nen halen handhaven. Bouwen voor de behoefte van Rijnwou- denaren. Dat betekent dat er vooral woningen voor alleenstaanden en ouderen nodig zijn. Wanneer men het gehele programma wilt ontvangen kan men contact opnemen met Gerrie van der Lecq 01728-9472. Pvda is lijstnum- mer 2. EITuttebel na 12,5 jaar weet jij het wel! De P.V. Mariska leuk dat je een prijs gewonnen hebt, hartelijk gefeliciteerd groetjes opa en oma doei! handwerk-verkoop 15 februari van 13.30-16.00 uur in Rhijndael Donny, fijn dat je weer terug bent Liefs Miranda Bianca hartelijk gefeliciteerd met je kim 2 diploma je vader, moeder, dennis Hoera Melissa en Patrick 2 jaar. Sanne Nick Lieve Oma Loef bedankt voor die mooie trui kusje Cynthia Hoera 4-2 is mijn papa jarig van harte! je oogappel Jordi Hazerswoude- Een zeer gehavende thuisclub moest het opnemen tegen pen ploeg uit Voorschoten waartegen pet toch al lastig voetballen is. Het ste vige spel van de Voorschotenaren is leen speltype dat de Rijndijkers toch al piet zo erg ligt. Bovendien ondervon den zij te weinig bescherming van de pok al uit Voorschoten afkomstige Scheidsrechter. Vlak voor aanvang van pe wedstrijd werd trainer Ben Mollers geconfronteerd met de zoveelste bles- (uremelding, ditmaal opgelopen tijden pe warming up. De helft van de vaste basisspelers was hierdoor niet aanwe zig. Toch was het Bernardus dat gretig Van start ging en duidelijk het betere van het spel had. Halverwege de eerste helft echter wist Randstad Sport de Score te openen. Een snelle uitval van Pe bezoekers was een te grote verras- ping voor de Bernardus defensie en kwam tegen de verhouding in een 0=1 (tand op scorebord te staan. Nog geen vijf minuten later was het weer raak. De scheidsrechter kende een strafschop toe aan de bezoekers, waarvan velen tot op heden nog in het ongewisse zijn wat de juiste oorzaak hiervan was. Het brak echter wel de moraal van de Rijn dijkers. Het veldoverwicht van de eer ste 20 minuten veranderde als sneeuw voor de zon in een meer tegen zichzelf voetballende ploeg. Na de hervatting heeft Bernardus er alles aan gedaan om de nul stand op het scorebord weg te poetsen. Echter tevergeefs. Echt grote scoringskansen wisten de oranjehem den niet te creëren. Een enkel doelpunt had een omslag in de wedstrijd kunnen betekenen. Het gebeurde niet. Sterker nog het waren de bezoekers die het doelnet wisten te raken. Wederom van af de elfmeterstip werd aan Bernardus de genadeslag toegebracht. Aan de in vallers heeft het niet gelegen, maar het feit op zich had de eenheid en het ritme van het team toch te veel aangepast. I Benthuizen 5.O.W. gem. De Hoeksteen: 10.00 uur I Os. P C. Pettinga, Zoetermeer. Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J.H. I hammers. I Bazerswoude-dorp mor ^n8e'bewaarders za. 5 febr.: j 00 uur: woorddienst met gem. koor; I za. 5 febr.: 19.00 uur in de Hoeksteen, par. viering. Herv. Gem. 9.30 uur kand. P.L.R. vd Spoel, Nieuwersluis; 18.30 uur ds. J.B. Alblas. Geref. kerk 10.00 uur ds. P.J. Ribbe- rink, Rijsburg; 17.00 uur J.C.W. v.'t Hoff, Boskoop. Koudekerk ad Rijn-Hazerswoude/Rd. Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.A. Tielke- meijer; 19.00 uur ds. G. Hamoen, SOW- dienst in geref. kerk. Geref. kerk 10.00 uur mw. ds. P. Kwast; 19.00 uur ds. G. Hamoen, de Meern, SOW-dienst. zaterdag 5 en zondag 6 februari: dokter R.H. Leeuwenburgh, Noord einde 339, Boskoop; 01727-15700. polheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. visvereniging Hart van Holland: I Ber Va''en-' weekend- en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; n ikbaarheid Rijnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00 -14.00 I 1463 n -9322.; Divisie ouder-en kindzorgspreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 01715 - I 13 0(i Mn 'n^sl'j^en uitleenmagazijn: Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag ij1 '10 uur.; Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30- 19.30 uur.; Benthuizen donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 uur. L i - I^p'(^mene Burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur A1£e*nene Burenhulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij Stilus UUr ,el' 01714-15051 13782. 'sru, - Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maat- wer,<: Hazerswoude-Rijndijk: tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur; Hazers- e,*)rP te' 01728-8146 do+vrij 9.00-10.00 uur; Koudekerk ad Rijn: 01714-12020, elke woens- ^gmiddag 15.00-16.00 uur; enthuizen: Maaltijdvoorziening, tel. 079-313350 X] SPOEDHULP 06-8212141 n'e. Alarmnummers In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambu- P„nr (ah e,ke seconde telt!) ohtie/Kantoor: 01714-15300 s.e"tra'e mHcldiensi milieuklachten: 01720-91231 wnngkabeltelevisie: storingsnummer 01720-86868 SOrh.i nria' mcring' aanvragen: 01714-19015 1,lg P' n Bejaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen: Mevr. G. Drost 01714- x (Kl)ndijk); Tafeltje-dek-je Mevr. G. v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b.g.g. 01714-13253; Alarme- J'-vr. 11. I-manie lel 01 7 JK-!i:V. i'1'..rm. Tafeltie-dek-ie: Mevr. M. Verhaat-01728- "Eigenlijk houd ik er niet van om in de belangstelling te staan; ik werk liever achter de schermen," aldus mevrouw Kooter. "Maar het was een feestelijke dag en ik vond het prettig om te merken dat men waardering heeft voor het vrijwilligerswerk". Deze waardering werd kenbaar gemaakt met een zilveren Zonnebloemspeld met bijbehorende oor konde van de landelijke organisatie en een herinnerings bord in de vorm van een zonnebloem van de afdeling Rijnwoude. Bij de Zonnebloem, reeds jarenlang bekend van de vakan ties, staat het regelmatig bezoeken van langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen centraal. "Vrijwilligers brengen een bezoek, afhankelijk van de tijd die zij beschikbaar hebben, aan een aantal zieken, gehandicapten en eenzame mensen. Met deze bezoeken geven zij deze mensen het gevoel dat zij er ook bijhoren en dat zij niet alleen staan", vertelt mevrouw Kooter. De afde ling Rijnwoude startte in 1981 met drie vrijwilligers. Nu bestaat de afdeling uit 33 vrijwilligers. Behalve de geregelde bezoeken or ganiseert de Zonnebloem boottoch ten, ontspanningsbijeenkomsten en winkeldagen. Verder zorgt elke afde ling voor een 'Zon in de schoorsteen' met de Sint Nicolaasactie. "Bij deze actie gaan zwarte pieten met een vrij williger cadeautjes brengen bij een zame mensen aan wie pakjesavond normaal gesproken voorbij gaat," vertelt mevrouw Kooter enthousiast. Er verschijnen pretlichten in haar ogen. "Als je de gelukkige gezichten ziet, wordt je zelf ook blij". Mevrouw Kooter: "Ik ben besmet met bet Zonnebloem-virus Het bekendst is de Zonnebloem ech ter geworden door de vakanties, on der andere met het hotelschip. "Die vakanties zijn bijna een verslaving", vindt mevrouw Kooter. "Het is als een virus waarmee je besmet raakt en wat je nooit meer kwijtraakt". Het bijzon dere van de vakanties is de sfeer. "Tijdens deze weken wordt de saam horigheid tussen de vrijwilligers en de gasten heel sterk. Vooral door de for mule die de Zonnebloem hanteert; er is een vrijwilliger voor elke vakantiegan ger. Daardoor is het contact heel inten sief gedurende zo'n week. Je moet het meegemaakt hebben om te begrijpen hoe dat is". Om die reden heeft de ge huldigde vrijwilligster elk jaar deel genomen aan de reizen. "In de zomer van 1993 ging ik voor de dertiende keer mee," vertelt zij. "Halverwege de week kreeg ik een beeldje: De duwer en de geduwde met een toepasselijk gedicht erbij. Het was op dat moment namelijk de 12_-de keer dat ik meeging met een Zonnebloemvakantie". Voor het vrijwilligerswerk is geen spe cifieke opleiding nodig. "Ik ben uitein delijk wel een opleiding voor ziekenver zorgende gaan volgen, maar dat is niet nodig want een rolstoel duwen kan iedereen en iemand bezoeken ook", aldus mevrouw Kooter. Zij startte in 1988 met de opleiding en vanaf 1990 is zij gediplomeerd. Naast haar vrijwilli gerswerk voor de Zonnebloem is zij momenteel parttime ziekenverzor gende. "Ik verzorg de bezoeken aan vier verschillende mensen", vertelt zij. "Omdat ik niet zo heel veel tijd heb, bezoek ik hen ongeveer om de drie tot vier weken". Verder blijft zij actief met de organisatie van alle an dere acties die afdeling verzorgt. "Ik ben gelukkig gezond en hoop dit werk nog lang te kunnen blijven doen. Mijn plan is hiermee door te gaan tot het niet meer kan". Voor meer informatie over het werk van de Zonnebloem, kunt u contact opnemen met mw. Boelen, telefoon 01728-9213. Zaterdag 5 februari organiseert het Benthuizens Ontmoetings Centrum wederom de traditionele carnavals feestavond. Uiteraard wordt iedereen gevraagd zo origineel mogelijk ver kleed te komen. Voor de bezoeker met de meest originele outfit heeft de orga nisatie een verrassing in petto. De mu ziek zal verzorgd worden door drive in- disco 'Fireball'. De aanvang van de car navalsavond is 20.00 uur, de toegang is fl. 5,-. Op vrijdag 4 februari zal in verenigings gebouw De Bron in Benthuizen een le zing gehouden worden over de Vere nigde Oostindische Compagnie. De le zing, die begint om 20.0(5 uur, zal ver zorgd worden door drs. P.J. Moree, maritiem historicus uit Vlaardingen. De titel van de lezing luidt: 'Dieverij, troost en clandistiene post. Aan boord van de schepen van de Oostindische Compagnie'. Het verenigingsgebouw is te vinden in de Dorpsstraat, achter de NH kerk. De toegang is gratis. Rijnwoude- Op zaterdag 12 februari aanstaande wordt voor het evende ach tereenvolgende jaar een Gospelfestival in Hazerswoude-dorp gehouden. Dit jaar zullen de Ralph van Manen band en Teh rock of Ages optreden op het Go spelfestival. Het festival wordt gehou den in het gereformeerde kerkgebouw aan de Dorpsstraat. Het festival begint om 20.00 uur. Koudekerk- Door een 4-2 zege in de voor Koudekerk altijd moeilijke uit wedstrijd tegen Abbenes, pakte Koude kerk de 2e periodetitel. Deze titel geelt recht om, als er geen kampioenschap wordt behaald, mee te doen in de na- competitie, waar met nog drie periode kampioenen gestreden kan worden om 1 promotieplaats naar de 4e klasse KNVB. Doelpuntenmaker in de wed strijd tegen Abbens waren, Sibo Schel lingerhout 2x, Andred v.d. Born en Ron Paling. Zaterdag 5 februari a.s. wordt er gespeeld tegen L.S.V.V70 uit Leiden. Langzaamaan begin je het te merken: zonne-energie heeft toekomst. Ontwer pers pronken met allerlei onverwachte apparaten die je op zonnekracht aan de praat kunt krijgen. Autofabrikanten doen al proeven met zonnemobielen. Praatpaaltjes langs de snelweg en zelfs drinkbakken voor koeien worden toe gerust met zonnecellen. Voor een zonneboiler bieden provin cies en energiebedrijven leuke subsi dies. Toch verdient u hem nog niet terug, berekende de consumenten bond. De LZE 120-1 en de Agpo/Zen 1 zijn volgens de bond de beste keus. Holland Solar in Utrecht weet alles van zonne-installaties. Ook in het klein kunt u het zonnetje in huis halen. Maar wel even uitkijken: sommige grootwinkel- berijven prijzen hun zonnefrutstels ten onrechte aan als groen. Het milieuge halte is dubieus. De produktie van de zonnecelletjes kost vaak evenveel energie als tl wint door ze te gebruiken in plaats van de gewone energieslur- pende elektroniekjes. Netto daalt dus het vervuilende brandstofgebruik niet. Dat geldt onder meer voor het gros van de batterijladers. Wel goed zijn de zonnige rekenma chientjes. Simpele zijn er in vele mer ken. Van de slimmere "wetenschappe lijke" types is die van de Hema het goedkoopste en toch goed. Verder ver koopt Euro Solar in Wierden een ruim assortiment zonne-apparaten. Een fietsachterlicht, een walkman-stroom- element, een TL-lamp, ja zelfs een mo tortje voor lego-speelgoed. Daarnaast meld de catalogus nog een ventilator voor in een kleine kas of serre. En voor in de caravan, een zaklamp en een kook- stel op zonnepuf en - ook dat nog - een beveiliger voor uw huis op wielen. Tuin- en terraslampen van Euro Solar zijn nogal duur. Maar er zijn ook andere merken. De solite is volgens de Organi satie voor duurzame energie (ODE) goed en betaalbaar. Bij Praxis-zaken hebt u hem al voor f. 129,-. Over tuinen gesproken: bij de Kleine Aarde is een eenvoudig zelf te maken fonteintje-met vijver op zonne-energie te zien. Een gesloten circuit, dus u verspilt geen water. Mooi. goed. maar prijzig zijn de zonnehorloges van Eurosolar en Jung- hans. Ze laden zichzelf ook bij kunst licht op. U hoeft dus niet bang te zijn, dat uw zonnetijd het 's avond laat afwe ten. &£ZlxMA(Z c£N ZONhi£ &ANIÜ op /oNMe £M££6I£ Koudekerk aan den Rijn- Op zaterdag 5 en 19 februari kan men een tentoonstel ling bezichtigen met het motto "uit ei gen bezit". Deze tentoonstelling toont ondermeer de door de voormalige ge meente Koudekerk geschonken voor werpen naar aanleiding van de gemeen telijke herindeling, aangevuld met schenkingen van particulieren. De ope ningsuren van de tentoonstelling zijn van 10.00 tot 12.00 uur. Tevens liggen de fotoboeken met prentmateriaal van Koudekerk ter inzage. Dit alles is te bezichtigen in de Oudheidkamer van Koudekerk aan den Rijn. Voor eventue le inlichtingen kan men contact opne men met mevr. Miedema tel. 01714- 13377 of mevr. Muller tel. 01714-12944. Onder bet motto'Het college komt naar u toe' organiseerde de Rijnwoude vorig jaar in de vier kernen van de gemeente ontmoetingsavonden. Ook dit seizoen worden de inwoners van Rijnwoude in de gelegenheid gesteld vragen te stel len en in discussie te gaan met leden van het college. Woensdag 2 februari vindt in het Dorpshuis in Hazerswoude- avond plaats. Aan de Pieter de Hooghstraat zullen de burgemeester en wethouders vanaf 20.00 uur vragen beantwoorden. In het Dorpshuis wordt tevens de stemmachine geïntrodu ceerd worden. Er zal uitleg gegeven worden over de werking van de machi ne en de aanwezigen worden in de gele genheid gesteld met de stemmachine

Hart van Holland | 1994 | | pagina 17