'Stap voor stap naar de top' 'Springen is kicken' i 'Langlaufen loodzwaar' 'Snowboarden is meer' 'Skiles geven mooiste vak' Wereldtopper ballet-skiën Nederlandse skitop daagt je uit Remmelink cob Verdenius Volvo Ski College voor de echte top BON VOOR GRATIS INFORMATIE De Nederlandse Ski Vereniging wijst je de weg Hart van Holland/2 februari 1994 pagina 23 Durf eens wat anders en kies voor skiën. Het is makkelijker dan je denkt. Op deze pagina I dagen de Nederlandse tops- I kiërs je uit om net zoals zij wedstrijdskiër te worden. Als I je er voor kiest sta je niet alleen. 1 De Nederlandse Ski Vereniging helpt je op weg en begeleidt je naar de top. Een schoolvoor beeld is freestyle-springer Michiel de Ruiter. Hij staat op de drempel om zich te kwalifi ceren voor de Spelen in Lille - hammer. Who's next? Leren en trainen. Dat is het parool voor de Nederlandse skiërs op het Volvo Ski College in Oostenrijk. Omringd door trainers krijgen al pine ski-talenten de kans om zich te ontwikkelen tot echte topskiërs. 's Winters trekken ze van wedstrijd naar wedstrijd, 's zomers is hun 'thuis' het Nationaal Sportcentrum Papendal bij Arnhem. ct; j 'Ik ben in 1987 begonnen met snow- |boarden toen ik in een ski-en snow- oardwinkel in Zwitserland werkte. In 11989 heb ik er m'n beroep van gemaakt ■nadat ik in wedstrijden goede resultaten Ibehaalde. [Ik was motorcrosser, maar stopte daar- nee toen ik verslaafd raakte aan snow- «arden. Snowboarden is werken met [je evenwicht. Vooral het gevoel in de [bochten is speciaal. De motor platleg- Igen in de bocht, zo'n gevoel is het. |Skiën is ook leuk, maar snowboarden is lieer. De laatste jaren is snowboarden gigantisch gegroeid. Het is helaas nog geen Olympische sport. Bij World Cup wedstrijden zit ik meestal bij de eerste tien. Komend seizoen pro beer ik bij de top drie van de Super-G Vorld Cup te komen en bij de eerste drie [van het Europees kampioenschap. In totaal ben ik ongeveer tweeëneen- halve maand in Nederland. Onder meer om de financiering rond te krijgen. Ik word gesponsord en ook de Nederlandse Ski Vereniging helpt financieel mee. Stap ook eens op een board!' yoor meer informatie bel Snowboard Holland van de Nederlandse Ski Ver- en'ging: (070) 352 58 25 of stuur de bon |m op deze pagina. De motor platleggen in de bocht, zo'n gevoel is het.' 'Dat ik voor freestyle-springen heb ge kozen is misschien logisch gezien mijn achtergrond. Ik heb negen jaar aan tram polinespringen gedaan. In 1981 begon ik met freestyle-springen. Freestyle bestaat uit drie onderdelen: springen, ballet-skiën en buckelpiste- skiën. Mijn specialiteit is springen. Je maakt dan salto's met schroeven. De snelheid in de hoogte en de krachten die erin omgaan, dat geeft een kick. Schaatsen en voetballen kan iedereen maar er zijn maar weinig mensen die deze discipline beheersen. Prof? Ik maak heel veel uren, maar ik ben geen prof. Je kunt wel geld verdie nen met springen, maar er zijn geen profs. Wat het geld betreft, heb ik Volvo als hoofdsponsor. Zodoende kan ik deel nemen aan veertien World Cup wed strijden. Olympische Winterspelen Ik ben nog niet zeker van kwalificatie voor de Olympische Spelen in Lille- hammer. Het NOC heeft als eis gesteld dat ik één keer bij de beste acht van een World Cup wedstrijd moet eindigen. Ik heb nog verschillende wedstrijden de kans om me te kwalificeren.' Voor informatie over één van de drie freestyle-disciplines kun je bellen met de afdeling freestyle van de Nederlandse Ski Vereniging, (070) 352 58 21. Ook kan je gebruik maken van de bon. 'Ja, waarom langlaufen? Het is sport nummer één in Noorwegen. Ik ben Nederlander, maar woon al zestien jaar in Trondheim. Ik was twaalf jaar toen ik met langlaufen begon. Langlaufen is een heerlijke sport. Je bent altijd in de natuur. Maar het is conditioneel één van de zwaarste sporten. Ik train elke dag. Er komt meer bij kijken dan de meeste mensen denken. Je moet meer dan bij alpine-skiën gevoel voor balans hebben. Alpine-skiën doe ik ook, en voetbal, maar langlaufen is de sport voor mij. De kans op kwalificatie voor de Olym pische Spelen in Lillehammer is heel klein. Dan moetje bij de eerste vijftien langlaufers van de wereld behoren. Zover ben ik nog niet. De top van de langlaufer ligt zo rond z'n 25e jaar. Ik ben pas 20 en heb dus nog even de tijd.' De afdeling Noordse disciplines kan je naast wedstrijdlanglaufen ook infor meren over schansspringen, rolskiën, biathlon en Noordse combinatie. Bel (070) 352 58 18 of stuur de bon op deze pagina naar de Nederlandse Ski Vereniging. alpineskiën Wil je meer weten over de discipline waarvoor jij talent snowboarden hebt-maak dan een van de blokjes zwart. Stuur de ingevulde bon naar de Nederlandse Ski rolskiën Vereniging, afdeling PR, antwoordnummer 82028, langlaufen ^508 VC Den Haag. Een postzegel is niet nodig. freestyle - skiën naam: overzicht clubs en banen in Nederland adres: 'Bij de afdaling en de super-G gaat het zo enorm hard. Dat geeft gewoon een enorme kick. Skiën op de grens van wat wel en niet kan, daar doe je het voor. Vanaf mijn derdejaar is het letterlijk en figuurlijk steeds sneller gegaan. Eerst op de kunstskibaan, later in de sneeuw. En als je eenmaal wedstrijden in de sneeuw aan het skiën bent, dan zie je ontzettend veel van de wereld. Hard werken? Ik wil uiteindelijk bij de top 15 van de wereld horen. Dat ligt bin nen mijn mogelijkheden, denk ik. Alleen is dat een lange weg. Ik ben enorm blij dat de Nederlandse Ski Vereniging het Holland Ski Team zo goed begeleid. Bijvoorbeeld met een goede trainers- staf. Een paar jaar geleden, toen ik nog op het jeudinternaat van de Nederlandse Ski Vereniging, het Volvo Ski College zat, was dat niet anders. Mijn mooiste prestatie tot op heden is mijn 12e plaats tijdens de WK junioren in 1992. Ik had slechts 0,7 seconde achterstand op de winnaar. De verschillen in de wereldtop zijn zo klein, datje met een beetje meer geluk zo op het erepodium staat. Dit seizoen train ik daarom harder dan ooit. Stapje voor stapje komt die top 15 dichterbij.' Meer informatie over wedstrijdskiën? Bel de afdeling alpine van de Neder landse Ski Vereniging, telefoon (070) 352 58 19 of stuur de bon in. 'Skiles geven is voor mij het mooiste vak van de wereld', aldus Helga van Silfhout. 'Lekker buiten, iedereen is in vakantie stemming en je ontmoet mensen uit de hele wereld. Ik geef vier uur per dag les, zes dagen in de week. Op mijn vrije dag geef ik privéles. Het is dus wel degelijk hard werken maar je krijgt er veel voor terug.' 'Hoe ik skilerares ben geworden?' Tijdens een georganiseerde reis, jaren geleden, kon ik beter demonstreren dan de skile raar. Via via kon ik als reisleidster mee naar Oostenrijk, waar ik ook af en toe les heb gegeven. Dat bleek ontzettend leuk, opleiding voor j—j skileraar LJ postcode: plaats: Datje nooit te oud bent om te leren be wijst Jeannette Witte. Was ze tien jaar geleden nog nationaal jeugdkampioene turnen, nu behoort ze tot de wereldtop bij het ballet-skiën. Haar beste presta tie. derde in een World Cup wedstrijd. Een sprankelende prestatie, die nooit eerder dooi" een Nederlandse freestyle- skiër werd behaald. waarna ik me heb opgegeven voor de op leiding tot skileraar bij de NSkiV. Je hebt een A- en een B-opleiding. Met een A-diploma mag je lesgeven op de kunstskibanen in Nederland. De B-oplei ding leidt op tot internationaal skileraar. Je kunt dan overal in de wereld lesgeven. De opleiding is behoorlijk pittig: twee volle weken naar de sneeuw en een aantal theoriedagen in Nederland.' Voor meer informatie over opleidingen voor ski- en snowboardleraar kun je bel len met de afdeling opleidingen van de Nederlandse Ski Vereniging, (070) 352 58 30 of stuur de bon in. Wil je van je hobby je sport maken dan zit je bij de Nederlandse Ski Vereniging goed. De NSkiV organi seert wedstrijden, talentendagen, opleidingen en trainingsstages in binnen- en buitenland. Verder zijn er Nederlandse kampioenschappen voor allle disciplines. Heb je talent dan begeleidt de NSkiV je naar de top. Daarnaast kan je terecht met vragen over: waar zijn er banen en clubs in Nederland welke disciplines kan je hier beoefenen wie kan mij trainen waar kan ik aan wedstrijden meedoen hoe word ik skileraar Of je nu vragen hebt over alpine, snowboard, langlauf of freestyle, voor elke discipline heeft de NSkiV een aparte afdeling. Vul voor meer informatie de bon in op deze pagina of bel (070) 352 58 00. Kies voor skiën!

Hart van Holland | 1994 | | pagina 23