"Biologisch-dynamisch tuinieren is niet gek" Politieberichten IJssel en Gouwe Foto's in het HART VAN HOLLAND COLOFON Hart van Holland/23 februari 1994 pagina 3 Invloeden van buitenaf Extra bladgroenten Vrij van ziekten 'Abonnementen' Gemeentelijke steun 30.250 exemplaren. Zevenhuizen/Moerkapelle ADVOCATEN SPREEKMIDDAG IN ZEVENHUIZEN "Alleen op afspraak" Locatie: Hervormd Centrum Kerkepad (achter postkantoor) Zevenhuizen Rietbergen, Righarts de Haij advocaten Mr Drs G. van der Wende 010-4111280 Waddinxveen FIETSENKIJKDAG Bruidspaar van de maand worden? Dat kan in Hart van Holland! Stuur je eigen trouwkaart of die van één van je vrienden of familieleden naar: Redaktie Hart van Holland, Postbus 85, 2760 AB Zevenhuizen,/ en maak kans op 100,- aan waardebonnen! levenhuizen - Bewust omgaan met de gewassen en met de grond. Dat is het streven bij biologisch-dynamische tuinieren. Ingrid en René van der Horst zijn twee van de vele biologisch-dynamische boeren die ons land inmiddels kent. Aan de Zuidplasweg 22 in Zevenhuizen is Natuurluck gevestigd: hun land met kuieektunnels, een kas en een winkel waar behalve de gewassen ook andere produkten verkocht worden zoals onder andere kruiden en honing. René en Ingrid van der Horst met hun twaalf weken oude dochter Vicky "Het is echt geen hokus pokus zoals veel mensen denken," vertelt René van der Horst. "Maar achter onze manier van telen is wel een filosofie te vinden, in tegenstelling tot andere boeren. Wij gaan er bijvoorbeeld van uit dat alle leven op aarde beïnvloed wordt door inwerking van buitenaf, zoals de maan en de zon. Denk maar aan eb en vloed, die cyclus wordt ook veroorzaakt door destand van de maan." Deze ideeën zijn van invloed op het tijdstip van poten, snoeien en oogsten. "Verder gaan wij ervan uit dat de aarde de gewassen voedt en dat wij daarom de aarde moe ten voeden en niet de gewassen. De bodem moet rijk blijven en niet uitge put worden". Om die reden gebruiken ingrid en René van der Horst geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Hierdoor is hun land in de loop der jaren sterk verbeterd. "De grondmon sters die pas geleden zijn gemaakt zijn veel beter dan die van acht jaar gele den," aldus René. "Door onze manier van werken kan dit stuk land nog heel lang gebruikt worden. En bij andere landbouwgronden is dat meestal wel anders gesteld". Een andere manier die biologisch-dy namisch werkende boeren gebruiken om het land rijk aan voedingsstoffen te houden, is het wisselen van de gewas sen. "De grond heeft een herstelperio de van zes jaar nodig", weet René. "Daarom gebruiken wij een vruchtwis- selingsschema waarin elk deel van het land om de zes jaar hetzelfde gewas krijgt: kool, aardappelen, wortels, blad groenten, vruchten. Omdat de grond hier een bepaalde samenstelling heeft die geschikt is voor bladgroenten, is elk zesde deel bestemd voor extra blad groenten." Door het gebruik van dit wisselingsschema wordt voorkomen dat de grond uitgeput raakt. Het bekendst is de biologisch-dynami sche tuinbouw door het vermijden van de al eerder genoemde kunstmest en de bestrijdingsmiddelen. "Wij gebrui ken andere middelen om te zorgen dat de gewassen gezond blijven", aldus In grid van der Horst. "Het eerste middel is zorgen dat de grond zelf gezond is en geen stoffen bevat die ziekten kunnen veroorzaken. Verder zijn er andere middelen om insekten af te schrikken en de planten gezond te houden". Hier door is de groente waardevoller en smaakvoller en wordt tevens een posi tieve bijdrage geleverd aan het milieu. "De produkten smaken heel goed, doordat er geen bestrijdingsmiddelen gebruikt zijn en omdat de planten vrij van ziekten zijn". De eigenaren van Natuurluck vinden het jammer dat de prijs van hun artike len veel mensen afschrikt. Om drempel verlagend te werken, zijn andere biolo gisch-dynamische bedrijven gestart met het zogenaamde 'abonnementen systeem'. Dit houdt in dat het bedrijf van de gewassen pakketten samen stelt, waarin groenten en vruchten voor een gehele week zijn opgenomen. Deze pakketten worden bezorgd of af gehaald. Op die manier heeft men de gehele week superverse groenten in huis. "Wij willen ook starten met deze service maar daarvoor zullen we moe ten uitbreiden," vindt René. "Nu heb ben wij te weinig ruimte om deze servi ce te verzorgen. Eigenlijk zijn wij veel te krap behuisd en uitbreiding is voorals nog niet mogelijk". René betreurt het dat ondanks alle steun die de biologisch-dynamische tuinbouw landelijk krijgt, de mogelijk heden in de gemeente Zevenhuizen be perkt blijven. "Men kijkt nog altijd raar tegen onze manier van werken aan," legt hij uit. "Wij hopen dat dit snel ver andert zodat wij in de gelegenheid ge steld worden ons bedrijf, dat nu acht jaar bestaat, kan blijven bestaan. Het zou immers zonde zijn dat alle kennis en ervaring die wij inmiddels hebben opgedaan verloren gaat". De biologisch-dynamisch verbouwde produkten zijn verkrijgbaar aan de Zuidplasweg, op vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. Rijnwoude- Indertijd was ik in het Ste delijk museum en stond te kijken naar het schilderij "Who's afraid of Red, Yellow and Bleu III" van Barnett New man. Wat zag ik. Aan de ene kant een dunne verticale rode streep en aan de ande re kant een dunne verticale blauwe streep en daartussen een gigantisch rood vlak. Dat was het. Ik hoorde dat men voor dat produkt vijf miljoen gulden had neergelegd van ons ge meenschapsgeld. Als je er 4 nullen vanaf had gehaald, dan was dat goed betaald. Naast mij stond een naar mijn schatting een gepensioneerde man van het klaver- jas-type. Een klein hoedje, brilletje en een winterjas. Hij stond er ook naar te grijnzen en zei tegen mij: "Ik heb een schildersbedrijfie gehad meneer, sa men met m'n broer. Dus ik weet waar ik over praat. Ik was echt geneigd om de kant van het schildersmannetje te kiezen. Wat wij zagen heet met een duur woord: Conceptuele kunst. KUNST, waarin een object, al is het een trottoirtegel ook als kunst mag worden omschreven zodra de 'kun stenaar' dat beweert en als hij dan blijft volhouden dan gelooft de massa hierin en vooral intellectuelen, die zich laten voorlichten met deze kunst. Nog steeds ligt het bij mij zwaar op de maag, dat kolossale stuk beton op het Ambachtsplein in Hazerswou- de-dorp. Per jaar aan arbeidsuren om de zaak algenvrij te houden kost het de ge meenschap ongeveer 60000 gulden. Het ligt er al zo'n 10 jaar. Op de aan schaf die ook niet misselijk was komt hier nog eens 6 ton bij aan arbeid. En was het nou maar mooi? Was het nou maar tastbare kunst, dan tot daar aan toe. Een groot deel van de dorpe lingen vinden het een afschuwelijk stuk beton. Het blijft mij en met mij velen ergeren. Als gerucht heb ik ge hoord, dat de beide kunstenaars die het hebben ontworpen na die op dracht stil zijn gaan leven op een eiland ergens in de West. Tot mijn grote verbazing zag ik bij woningbouwvereniging ter gelegen heid van hun 75 jarig bestaan weer zo'n abstract geval de revue passe ren. Een symbolisch kaartenhuis, zonder enige functies. Het geval kan niet eens als boekenkast worden ge bruikt. Het moet een symbolische on dersteunende samenwerking voor stellen en het toont de afhankelijk heid van elkaar. Dat is de bedoeling van de kunstenaar, het zal wel een eeuwig conflict blijven: "De gewone man en de moderne kunst" Zou ik te oud worden voor die nonsens? WOOD Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Hazerswoude-Rijndijk, Koudekerk a/d Rijn, Zevenhuizen/ Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Redaktie/Advertentie-adres: Drukkerij Elgersma Dorpsstraat 62a 2761 AG Zevenhuizen Postbus 85 2760 AB Zevenhuizen Tel. 01802-2289 Fax. 01802-3503 Advertenties Kemy Versnel of Raymonde de Vries Redaktie Algemeen Ellen den Hollander Sluitingstermijn advertenties: Maandagmiddag 16.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdagmiddag 13.00 uur. H VTVer ste^ 2ZC'1 WET verantwoor- eujk voor eventuele onjuistheden in ironisch opgegeven advertenties!! 1,1 redaktie van Hart van Holland stelt zich et aansprakelijk voor de inhoud van de vertenties en ingezonden mededelingen het f.krant' bovendien behoudt zij zich recht voor, zonder opgave van reden, vertenties voor publikatie in Hart van y Holland te weigeren, oor klachten over de bezorging van ^ri van Holland, uitsluitend bellen, aonderdag-ochtend tot 11.00 uur: ^riverk Den Haag VSP 070 - 3350133 t.k. heren kunstschaatsen maat 42/43 met bruine schoenen 25,-01727-15288 Deelnemers gevr. v. Braderie vrij en kindermarkt m. attrakties op 30 april inl. 01803-14649 Edo en Edith nog 11 weken dan komt de dag om niet meer te vergeten! t.k. spoiler voor auto met dakrails 25,- car- spiegels op spatbord 15,- 01802-2558 Aanrijdingen: Vrijdagochtend om ca. 5.40 uur kreeg de politie een melding dat werd ingebroken in een auto aan de Klaproosstraat. De politie arresteerde één persoon die het bouwland was in gevlucht. Later werden met behulp van een speurhond in het centrum nog twee personen aangehouden. Het be troffen drie Rijswijkers in de leeftijd van 22 en 23 jaar oud. Inbraak/diefstal: In de nacht van dins dag op woensdag werden aan het Haze- veld, Boslaan en Van der Duynlaan een zestal auto's opengebroken. Men had het kennelijk voorzien op de duurdere audio-apparatuur omdat in enkele ge vallen de auto wel werd opengebroken maar de autoradio niet meegenomen. In de nacht van woensdag op donder dag werd ingebroken in een auto aan de Akkerweg in Moerkapelle. Uit het voer tuig werden filmnet decoders ont vreemd. Vrijdagochtend vroeg kreeg de politie een melding dat twee personen waren overlopen bij een inbraak in de Pink sterbloemstraat. Bij het ter plaatse ko men, zag men iemand wegvluchten het bouwland in. Deze persoon werd na een kleine achtervolging te voet aange houden. Het bleek een 23 jarige Rijswij- ker te zijn. Na ca. een uur werden nog 2 Rijswijkers in de leeftijd van 22 en 23 jaar aangehouden toen zij met de bus richting Den Haag wilden. Zij worden allen verdacht van inbraken in auto's, o.a. van een inbraak in een auto aan de Van Hogendorpstraat waarbij de radio cassetterecorder werd ontvreemd. Overig nieuws: In de nacht van maan dag op dinsdag werd het zeil van een container op het Nijverheidscentrum opengesneden. Of het hier gaat om een geval van vernieling of dat men wilde Gepubliceerde foto's in Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Dorpsstraat 62a te Zevenhuizen, afgehaald worden a 5,-. Nabestellen kan ook: na betaling van 7,50 kan de foto een week later afgehaald worden, (nabestellen tot uiterlijk een week na verschijning). Foto's zijn af te halen vanaf donderdagmorgen na verschijning van Hart van Holland. zien wat er in de container zat, is niet duidelijk. Aan de Rottekade is een boer op zoek naar de eigenaar van een hond die in de nacht van donderdag op vrijdag 3 scha pen heeft verwond. De dieren waren gewond aan poten, kop en oren. Even tuele getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden. Aanrijdingen: Maandagochtend ging op de Staringlaan een 34 jarige Boskoopse bromfietser onderuit doordat er bevro ren modder op het wegdek lag. Hij is met beenletsel afgevoerd naar het Bleulandziekenhuis. Toen een 45 jarige Waddinxveense dinsdagmiddag afremde om vanaf de Staringlaan de C. Huygenslaan op te rijden werd zij vanachter aangereden door een bestelauto bestuurd door een 43 jarige Waddinxvener. De auto van mevrouw werd zwaar beschadigd. Woensdagochtend kwam op onver klaarbare wijze een scholier met zijn fiets ten val op de Brugweg. Hij kwam daarbij dermate ongelukkig terecht dat hij per ambulance naar het ziekenhuis is vervoerd. Vrijdagmiddag remde een auto af voor de rotonde aan de Beijerincklaan. Een 31 jarige bestuurder uit Waddinxveen zag dit te laat en botste achter op deze auto. Ook een 28 jarige man uit Noot dorp zag dit te laat en botste vervol gens tegen het voertuig van de Wad dinxvener. Inbraak/diefstal: Gestolen fietsen: Groensvoorde, groene Union Arizona damesfiets met handremmen en ver snelling; Sniepweg, paars/groene da mesfiets met velgremmen en versn: Sniepweg, sporthal, wit/paarse Cos- mos damesfiets, framenr. 401694, post code 2743ED47; Jacob Catslaan, witte opoefiets, postcode 2741BW40. Tussen vrijdagavond en zaterdagmid dag 12 februari is van een bouwterrein aan de Zuidelijke Dwarsweg een grote hoeveelheid steigermateriaal gestolen. De steigers waren eigendom van meer dere bouwbedrijven en hadden een waarde van enkele tienduizenden gul dens. In de nacht van woensdag op donder dag werd ingebroken in een restaurant aan de Zuidkade. Men kwam aan de achterzijde via een wc raampje binnen. Men binnen getracht een sigarettenau tomaat open te breken echter zonder resultaat. Vrijdag werd geconstateerd dat was ingebroken in een woning aan de Wei- dezoom. Men heeft zich toegang ver schaft door het forceren van een klap- raampje. De gehele woning werd door zocht. Het is nog niet helemaal duide lijk wat er weg is. Overig nieuws: Vrijdagavond ontstond een brandje in een woning aan de Pas sage. De wasmachine was spontaan ontbrand. De brandweer bluste en droeg de wasmachine naar buiten. De schade viel mee maar de woning stond wel vol rook. Inbraak/diefstal: Gestolen fietsen: Park laan, bruine damesfiets met velgrem men en versnelling; Aangetroffen fiet sen: Zwarte Olympia sport damesfiets. Groene Batavus intercycle herenfiets met velgremmen en versnelling; Park laan, groene damesfiets; Parklaan, grij ze metallic Raleigh damesfiets met vel gremmen en versnelling. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden vanaf het NS terrein aan de Parklaan 18 stalen T-profielen van 4 meter lang gestolen. Overig nieuws: Dinsdagavond trof de politie op het Beukenhof te Waddinx veen de Fiat Tipo aan die enkele weken geleden te Boskoop was ontvreemd. Woensdagavond heeft de politie een 30 jarige Boskoper bekeurd die op een kwekerij aan De Oude Wijk een hoop afval in brand had gestoken. Op zaterdag 5 maart zal er van 10.00- 15.00 uur op het politiebureau te Bos koop een zgn. fietsenkijkdag worden gehouden. U kunt dan komen kijken of uw gestolen fiets misschien is terugge vonden. Zij die aangifte gedaan hebben dat zijn of haar fiets gestolen is, worden verzocht hun aangifte mee te nemen. P.S. Het is niet mogelijk bij de politie een fiets te kopen.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 3