nieuws uit de region Doorbraak voor patiënten met aangeboren hartafwijking Borstvoeding Natuurlijk Koninginnedagloterij CDJA tegen HSL door het Groene Hart Nachtrit Soms is hij even weg. Borstvoeding en bevallen in het ziekenhuis 2,5 miljoen voor d e Zonnebloem 49-ste Sportweek Waddinxveen Tenniscompetitie Waddinxveen BSC'68 ontspringt de degradatie-dans STEUN DE 7ÏEG£/VAANVAL OP HET ONVERWACHTE. Hart van Holland/4 mei 1994 - Geen opvallende verschillen Werkelijke vlucht ook een gratis kleintje plaatsen? vul de bon in op pagina 9! Um Epilepsie is een korte storing in de werking van de hersenen. Alsof de radio even uitvalt. Iemand kijkt plotseling afwezig, frummelt aan kleding, raakt soms onverwacht bewusteloos. Honderdduizend mensen hebben het. Daar zitten veel kinderen bij: onze toekomst! HELP DE 40.000 KINDEREN MET EPILEPSIE. GIRO 222111. pagina 21 Prestatiezwemmen Sportweekvoetbal Lunapark Zondag Dames Vliegen blijkt niet schadelijk te zijn voor patiënten met een aangeboren hartgebrek. Dat is de conclusie van recent wetenschappelijk onderzoek, dat een medisch team onder leiding van prof. dr. E. Harinck heeft uitgevoerd. Zelfs wanneer door een hartgebrek het zuurstofgehalte in het bloed lager is dan gebruikelijk, levert vliegen geen schade op, wijst het onderzoek uit. Prof. dr. E. Harinck is kindercardioloog in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Het opvallende onderzoek, dat wereld wijd bekend is gemaakt, kwam tot stand in samenwerking met de Hartstichting en een vliegtuigmaatschappij. Alleen al in Nederland zijn er enkele duizenden mensen met een aangebo ren hartafwijking. Bij deze mensen bestond al jaren onzekerheid over de risico's van vliegen. Opmerkelijk is dat nog nooit wetenschappelijk on derzoek is gedaan naar deze proble matiek. Omdat prof. Harinck regelma tig vragen kreeg over dit onderwerp, besloot hij duidelijkheid te scheppen. Het onderzoek bestond uit korte en lange vluchtsimulaties in een lage- drukcabine. Twaalf patiënten namen deel aan deze simulaties en de contro legroep bestond uit luchtmachtpilo ten. Met name werd onderzocht welk effect de ijlere lucht in de cabine heeft op het zuurstofgehalte van het bloed van de deelnemers. Voor, tijdens en na de vlucht werden geen opvallende ver schillen vastgesteld tussen de hartpa tiënten en de piloten. De zuurgraad in het bloed van de patiënten werd niet beïnvloed. Om de resultaten nog meer realiteits waarde te geven werd besloten om het onderzoek te herhalen tijdens een wer kelijke vlucht, om ook de mogelijke effecten van vliegstress en de ver moeidheid van het reizen mee te ne men. Een vliegtuigmaatschappij toon de zich bereid mee te werken en stel de ruimte in een vliegtuig ter beschik king tijdens een reguliere vlucht naar Malaga. Deze vlucht werd half april uitgevoerd. Professor Harinck is ge lukkig met de aansprekende resulta ten. "Nog nooit eerder was een en ander in de lucht wetenschappelijk onderzocht. Geen enkele weten schapper in de wereld heeft tot op heden de onzekerheid van ouders en patiënten op basis van gefundeerde en realistische onderzoeken wegge nomen. Dat is nu wel gebeurd. En dat is een geruststellende gedachte". Er is nu al internationale belangstelling voor de onderzoeksresultaten. In mei zal professor Harinck lezingen geven over dit onderwerp in Amerika en Australië. Boskoop - Eenmaal per maand houdt de vereniging Borstvoeding Natuurlijk voor zwangere vrouwen en moeders die borstvoeding geven een informatie bijeenkomst in Boskoop. I Op deze avond, die in huiselijke kring wordt gehouden, komt een bepaald onderwerp ter sprake en daarna is er alle gelegenheid om vragen te stellen, problemen met elkaar te bespreken en ervaringen uit te wisselen. eerstvolgende bijeenkomst is op I dinsdag 10 mei. Aanvang 20.00 uur. Het onderwerp van de avond is: proble men voorkomen en oplossen. Voor inlichtingen kan men bellen: 01727-15440 (na 18.00 uur). Benthuizen - Tijdens het Koninginne- dagfeest in Benthuizen heeft tafelten nisvereniging TABE loten verkocht. De trekking is diezelfde dag gehouden, met het volgende resultaat: le prijs op lotnummer 010 (een vakantie-dag- tocht); 2e prijs op lotnummer 148 (een driewielerfiets); 3e prijs op lotnummer 359 (een werphengel met molen); 4e prijs op lotnummer 281 (een roeiboot) 5e prijs op lotnummer 468 (een jumbo puzzel). De prijzen kunnen na 18.00 uur afge haald worden aan de Prinses Bea- trixstraat 9 in Benthuizen (079-313370). Apeldoorn - Het landelijk Christen De mocratisch Jongeren Appèl (CDJA) heeft tijdens haar Algemene Ledenver- gadering die gehouden werd Apeldoorn een uitspraak gedaan over rru»n'e® van c'e 'n Nederland. Het 1 tUJAis voorstander van de komst van I HogeSnelheidsLijn in NedeHand, I ®aar keert zich tegen de aanleg van diezelfde lijn door het Groene Hart. Uit I ten oogpunt van terugdringing van de I automobiuteit en het vliegverkeer acht KtCDJA de komst van de HSL in Neder- gewenst. Daarnaast kan de HSL. s ^/betering van de infrastructuur, bijdrage leveren aan de economi se groei. Het CDJA is het oneens met .;/'sie van het kabinet voor wat be- I W het tracé. Uiteraard moet de enor- e "festering voor de HSL zo efficiënt °gehjk worden ingezet, waarbij de I inzodirect mogelijk wordt aangelegd. Toch is het CDJA van mening dat het Groene Hart bij de aanleg moet worden ontzien. Dit open gebied in de randstad neemt een belangrijke plaats in. Het moet, op grond van het beleid van het ministerie van VROM een buffer vor men tegen de verstedelijking. Door nu het karakter van dit gebied aan te tas ten wordt een precedent geschapen voor andere plannen met dit open ge bied. Juist aan het huidige karakter van het gebied met ruimte voor land- en tuinbouw, recreatie en natuur hecht het CDJA grote waarde. Het CDJA is dan ook van mening dat een duurdere op lossing voor de aanleg van de HSL ac ceptabel is, wanneer dit de leefbaar heid en het milieu in de randstad waar borgt. Het CDJA zal zich met dit stand punt wenden tot de fractie van het CDA in de Tweede Kamer en tot de betrok ken ministeries. Waddinxveen - Autoclub De Gouwe Rij ders organiseert op 11 mei de jaarlijkse 'nachtrit'. De inschrijving is vanaf 20.00 uur bij Party Centrum Concordia aan de Bredeweg 66A Moerkapelle. Start tussen 20.30 en 21.00 uur. Ook niet- leden zijn van harte welkom. Het is aan te bevelen een zaklamp mee te nemen. gratis halen: 24 tegels 40x60; klinkers: 20x10x5 (450) 10x10x10(60)01828-15269 t.k. auto/radio-cassette, Blaupunkt Meran 27 01828-12081 t.k. garagedeur roldeur afm. 233 br. x 216 h. 250,- 01828-12869 t.k. toercaravan chateau met voortent keuken 3,50 meter 01828-13318 t.k. 10 delige Sesam encyclopedie z.g.a.n. 200,-01828-16540 oppasmoeder biedt opppas bij haar thuis aan van maandag t/m vrijdag 01828-11545 rotan kuipstoel bruin, rugdrager Chicco licht alum, frame 01828-18694 t.k. Fiat 127 bj 83 apk '95 blauw vr. pr. 1500,- 01828-31747 t.k. cita kleur paar gespoten voor slechts 800.- 01828-17824 t.k. bruidsjurk strapless jasje mt. 40 wit 600,- na 18.00 uur: 01828-30671 ruilen van Sega 16 bit Alien 3 en Bart Simpson 2 v. ander tof spel 01714-16637 bi. regenp. mt. 152 en I. rood regenp mt. 36 elk 25,-01714-13585 t.k. Teutonia combi-kinderwagen extra's gr./geel gestr. 75,- 01714-15539 t.k hand grasmaai machine t.e.a.b. 01728-8493 Wie heeft er nog oude barbiespullen liggen jaren 60 en wil ze verkopen 078-184191 t.k. hardhouten buiten tuindeur met dubbelglas en slot 150.-; groot gietijz. stalr. halfr. boog met getint glas 200,-01802-1868 t.k. BMW 325 i turbo bj 86 zeer mooi kl. zwart veel acc. 17.500,- 01828-16110 EPILEPSIE Nationaal Epilepsie Fonds-De Macht van het Kleine. Al meer dan 100 jaar actief. Postbus 9587,3506 GN Utrecht. Tel. 06-821 2411. Gouda - In het Groene Hart Ziekenhuis wordt 18 mei een voorlichtingsavond gehouden over borstvoeding en beval len in het ziekenhuis. De avond zal be staan uit twee delen: voor de pauze komen de onderwerpen borstvoeding, voorbereiding en het goed aanleggen van de baby aan de orde; na de pauze wordt aandacht besteed aan de zieken huisbevalling en wordt een video ver toond over de kraamafdeling en de ver loskamers. De organisatie van de avond is in han- den van medewerkers van de afdeling Verloskunde van het Groene Hart Zie kenhuis en een medewerkster van de borstvoedingsorganisatie La Leche Leaque. Er zuilen kraamzorgverpleeg kundigen van het kraamcentrum Gou we Lek en IJssel aanwezig zijn die vra gen zullen beantwoorden over kraam zorg thuis. De avond vangt aan om 20.00 uur. Aanmelden kan bij het Groe ne Hart Ziekenhuis van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur (01820- 66323/66324). Slechts één van beide onderwerpen kan bijgewoond worden. Regio - In de week van 9 t/m 13 mei a.s. gaat de jaarlijk se inzamelingsactie Zonnebloemvakanties van start. De Zonnebloem is één van de grootste wel zijnsorganisaties van Nederland en or ganiseert elk jaar vakanties voor lang durig zieken en gehandicapten, met de hulp van 6000 vrijwilligers, onder wie artsen, verpleegkundigen en fysiothe rapeuten, zorgt De Zonnebloem voor de noodzakelijke verpleging, verzor ging en de speciale aanpassingen voor dergelijke vakanties. Zo zullen er dit jaar in totaal ruim 5700 langdurig zie ken en gehandicapten kunnen genieten van een onvergetelijke Zonnebloem vakantie. Daar is veel geld voor nodig, deelnemers betalen een eigen bijdrage die op een financieel haalbaar peil ge houden is. De Zonnebloem neemt de aanzienlijke 'meerkosten' voor haar rekening. De financiële bijdrage van particulieren en bedrijven is dan ook onmisbaar. Vooral omdat er elk jaar meer vakantieaanvragen bij de Zonne bloem binnenkomen. In de komende actieperiode wil de Zonnebloem dan ook minstens 2,5 miljoen gulden bijeen brengen op giro 145, Breda, ten name van De Zonnebloem. Waddinxveen - De Sportweek Waddinx veen ging op 3 mei van start met 'koers- bal' in het Anne Frank Centrum. De Waddinxveense Reddingsbrigade organiseert op vrijdag 13 mei een pres tatiezwemtocht in het Gouwebad De Sniep. De afstanden die gezwommen worden zijn de 500 en de'1000 meter. Men kan starten vanaf 18.30 uur. De inschrijfkosten zijn 3,- per persoon. Het voetballen voor heren- en dames teams wordt dit jaar op het WSE-terrein in de Oranjewijk gehouden en wel in de periode 14 mei tot 27 mei. De aanvangs tijden zijn 19.00 uur. Het schoolvoetbal is een groot opgezet evenement. Op woensdag 25 mei, aan vang 13.00 uur en zaterdag 28 mei 8.00 uur, zullen zowel de jongens- als de meisjesteams van de basisscholen om de eer strijden (wordt vervolgd). Van dinsdag 10 mei tot en met zaterdag 14 mei is op het evenemententerrein hoek Sniepweg/Dreef een Lunapark te vinden. Waddinxveen - Op tennispark "De Woerd" werden op 30 april, de inhaal wedstrijden van de competitie van Ten nisclub Waddinxveen, gespeeld. Het eerste herenteam met captain Mark Uittenbroek slaagde er niet in zijn wed strijd te winnen. Rotterdam-Zuid werd met 1-4 overwinnaar. Het team 1 heren 35+ wist zijn uitgestelde wedstrijd van 9 april tegen Ad Astra om te zetten in een klinkende overwinning 4-1Het tweede gemengde team won van DDH met 4-1, maar Passing Shot was te sterk voor team 4, het werd 1-4. Team 5 was supe rieur tegen Hoogvliet en won met 4-1. Het Dream Team 50+ (veteranen 1 dus) blijft vriend en vijand verbazen en won wederom nu met 3-2 van ATV 1Vetera nen 2 kwam net iets te kort tegen Be Fair en trok met 2-3 aan het kortste eind. De tegenstander Thor RW 3 bleek zon dag te sterk voor het eerste gemengde zondagteam: 1-7. Het tweede team speelde 4-4 (inhaalwedstrijd tegen stander Tiod) nu een sterke overwin ning: 6-2 op VEP. Na winst tijdens de inhaalwedstrijd tegen Barendrecht 8-0, leverde de tweede wedstrijd tegen MLTV niet meer dan een gelijkspel op 4- 4 voor het derde team. Het vierde team volgde met een 4-4 tegen Sliedrecht en een 6-2 overwin ning op Nieuwerkerk a.d. IJssel het vijf de team was met 7-1 tegen Be Quick de sterkste. Het zesde team hield tegen Triomf met 4-4 de stand in evenwicht. Het eerste zondagherenteam won van Woerden met 4-2 en het tweede team werd door Hazerswoude met lege han den naar huis gestuurd: 0-6. het eerste juniorenteam boekte in de inhaalwed strijd tegen Hoogmade een sterke 8-00 overwinning, maar de jeugd van Oegst- geest vormde met 1-7 een niet te nemen barrière. Het enige gemengde 35+team opereert heel sterk. Twee overwinnin gen: 5-0 op Hoogvliet en in Schiedam winst op TSF: 4-1. In de damescompetitie van 26 april werden vijf wedstrijden gewonnen en drie verloren. Het eerste team won van Westrak met 4-1het tweede team klop te Maas, Vlaardingen met 4-1Het derde team versloeg De Sluipers met 3-2. Het vierde team moest met 1-4 de eer laten aan Krimpen. Het vijfde team lijkt regel recht op weg een kampioenschap. Dol ly Fransen blijkt keer op keer met haar typische 'slice'slag een onneembare hindernis voor haar tegenstandsters. Ook nu weer won zij haar single met 6- 2 en 6-0. Joke van leeuwen wist in een prachtige slijtageslag haar single te winnen, de eerste set verloor zij welis waar in de tie-break (11-13) maar de tweede in een tie-break was ook voor haar. in de derde set had zij haar tegen standster volledig op de knieën: 6-0. Dolly Fransen en Sylvia Buring begon nen hun dubbel pas op een 0-4 achter stand in de tweede set: de eerste werd met 2-6 verloren. Vanaf dat moment konden de tegenstandsters slecht een game scoren en werd met 6-4 en 6-1 alsnog gewonnen. Nancy v.d. Starre en Joke van Rijswijk wonnen hun dubbel moeizaam met 7-6 en 7-6 en de derde dubbel ging verloren met 4-6 en 4-6. Het zesde team heeft nog steeds moeite om de ambities in daden om te zetten. Nu bleek Triomf met 0-5 te sterk. Het eerste veteranenteam won met 4-1 van Ter Steeghe en het tweede team tenslotte, verloor met 2-03 van Ouderkerk. Benthuizen - Het eerste elftal van BSC'68 kan volgend seizoen in de le klas blijven spelen dankzij een 0-1 over winning op D.v.J.-Bizon. In een meer spannende dan goede wedstrijd, gade geslagen door veel supporters uit Bent huizen en van F.C. Zoetermeer, trok BSC'68 zaterdag aan het langste eind. Frank Vis zorgde al direct aan het begin van de wedstrijd voor het doelpunt, waarna de Hagenaars de aanval open den voor een gelijkmaker. Daartoe wa ren, tal van mogelijkheden, doch doel man Peter Ruitenburg hield stand en wist tal van ballen voor het doel te stoppen. In de 17e minuut van de twee de helft scoorde Martin v.d. Luitgaar- den wel, maar zijn treffer werd afge keurd wegens buitenspel. De Hagen aars mochten enkele corners vlak ach ter elkaar nemen, maar die leverden niets op. In de 38e minuut klapte Peter van Wijk op zijn tegenstander en bei den bleven geblesseerd liggen. Van Wijk kon verder spelen, maar zijn te genstander moest vervangen worden. Ron Priem en Huub Harmsen kwamen nog in het veld voor Jan Tuyl en Frank Vis, maar kansen kwamen er niet meer voor de Nabuurs-Boys. In blessuretijd liep Dennis van Deventer te ver uit zijn doel en miste de bal, maar de afstand naar het doel was te groot voor André v.d. Meer want hij schoot in het zijnet. De prima leidende scheidsrechter R.G. Vogel trok zeven minuten blessuretijd bij maar gescoord werd er niet meer en dolgelukkig kwamen de Benthuizen- aren als winnaar van het veld. BSC'68: P. Ruitenburg, S. Aantjes, G. Pos, P. v. Wijk, F. de Gunst, A. den Boer, P. Voorduin. Z. Vermeulen, F. Vis (H.Harmsen), J. Tuyl (85 Ron Priem) A.v.d. Meer.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 21