Iges via het Crabeth College "Kom toch buiten zitten!" w Opbrengst collecte astmafonds Nieuwe magazijnopleidingen bij Crabeth College Bloemenveiling organiseert cursussen Uiterlijke verzorging bij kanker ook een gratis kleintje plaatsen? vul de bon in op pagina 8! Ervaringen van een MDGO-AB stagiaire Ervaring uit de prak tijkvan een MDGO- VZ stagiaire Een stagiaire aan het woord. Pikham Te VjETteH". Hart van Holland/8 juni 1994 pagina 17 Stage in Waddinxveen Dagindeling I Dankbaar Verzorging I Mariëlle van Hoven van klas W 3 B van het Crabeth College te Gouda. Agogisch werk Plastic en plastic Robinia-hout I Op afdeling Middelbaar Dienstverlenend en Gezondheidsonderwijs (MDGO) van het Crabeth College in Gouda heeft verschil- I linde afdelingen zoals activiteitenbegeleiding, Agogisch werk/Sociaal pedagogisch werk en verzorging. Bij elk van deze I 'éeiding hoort een stage in het tweede en derde leerjaar. De stageplaatsen zijn steeds binnen de dienstverlenende sector: li /rzorgingstehuizen, activiteitencentra voor verstandelijk of lichamelijk gehandicapten, gezinsvervangende huizen, kinder- I iigoerblijven en peuterspeelzalen. Op deze pagina zijn de stageverslagen te lezen van Marteen Michies.Angèle de Jong en Mariëlle van Hoven. ■Hallo allemaal. Ik ben Marleen Michies, 19 jaar oud en woonachtig in Oudewater. Ik volg de opleiding 'M.D.G.O. activiteitenbegeleiding' op het Crabeth College in Gouda. Ik zit nu in het tweede leerjaar en heb het ont zettend naar m'n zin. Vakken die je onder andere krijgt zijn: Omgangskun de, theorie en methode, psychologie, gezondheidskunde. Dit zijn onder an dere de theoretische vakken, maar daarnaast heb je ook veel creatieve vakken zoals: textiel, handvaardigheid, tekenen en drama. De opleiding duurt driejaar. In het eerste jaar krijg je alleen theorie, wat best zwaar is. Ik moest ontzettend veel verslagen maken. Waar je veel verslagen van moet maken is over de verschillende doelgroepen waar je als AB-ers mee kunt gaan wer ken, zo'n verslag over de doelgroepen heet een doelgroepenboek. Je verza melt zoveel mogelijk informatie over die doelgroep. Het is veel werk, maar je hebt er erg veel aan. Verschillende doelgroepen waarmee je als AB-er kunt gaan werken zijn: de oudere mens, ver standelijk gehandicapten, ex-psychia- trie, lichamelijk gehandicapten maar ook met gedetineerden. In dit tweede schooljaar lopen we stage, twee keer drie maanden in verschillende instel lingen. In het derde jaar loop je 14 we ken stage en daarbij natuurlijk het exa men". "Ik loop nu alweer meer dan een maand stage in een dependance van een activi teitencentrum van de Hooghe Burch. Dit is een instelling voor verstandelijk gehandicapten in Waddinxveen. Het is een kleine ruimte waar de deelnemers elke dag komen om te werken. Er wer ken drie aktiviteitenbegeleiders en er weken ongeveer 24 verstandelijk ge handicapten. Elke AB-er begeleidt haar eigen groep van ongeveer zeven deel nemers. We zijn elke dag bezig met arbeidsactiviteiten, dat wil zeggen, dat de deelnemers activiteiten doen waar bij het nastreven van een zo normaal mogelijke werksituatie voorop staat. De deelnemers zijn bezig met materia len in te pakken voor bedrijven of win kels of instellingen. De activiteiten zijn onder andere: borduurpakketten, ver banddozen en pleisters inpakken e.d. Sommige van deze activiteiten gebeu ren in 'deelhandelingen'. Maar er zijn natuurlijk ook creatieve activiteiten zoals: borduren, breien, verven en za gen en ook spelletjes. Mijn taak is dat ik de mensen begeleid met de activiteiten en zelf een activiteit op kan zetten wat bij die deelnemer past. Ik vind het heel prettig dat ik zo goed begeleid word. Ik heb één keer per week een week ge sprek en dan bespreken we heel veel en komen ook de gevoelens naar boven. Verder helpt m'n begeleidster mij bij m'n opdrachten. Zij zorgt er ook voor dat dat goed op school terecht komt. De dagindeling op mijn stage is als volgt: tot tien uur zijn we met de deelne mers bezig. We begeleiden hen met de activiteiten. Van tien tot half elf drinken we koffie en daarna gaan we weer aan het werk. Om half twaalf gaan de deel nemers die de beurt hebben de tafels de twaalf tot één uur hebben de deelne mers dan tijd om iets voor zichzelf te doen en te eten. Tot kwart over twee werken we en tot kwart voor drie drin ken we thee. Daarna werken de deelne mers door tot half vier en dan brengt de begeleiding hen naar de bus. Mocht u geïnteresseerd zijn in deze opleiding dan heb ik nog één tip voor u: 'blijf vooral uzelf, daar heb je het meeste aan'. Succes! Groetjes". Marleen oi, ik ben Angèle. Ik heb stage gelo- 1 pen in "De Zevenster", een verzorgings- I tehuis in Zevenhuizen. Ik werkte daar in 1 eenteam en met dat team had je de zorg vnoreen aantal bewoners op een afde ling. Iedere dag is de verzorging van de bewoners het belangrijkste, 's Morgens I begonnen we eerst met de bewoners te wassen of in bad te doen. Later krijgen ze koffie met een koekje op de kamer of inde zaal. Tussen de middag brengen we eerst een paar bewoners naar bed en daarna gaan we met een paar het eten rond brengen op de afdelingen, 's Middags brijgen sommige bewoners wat te drin ken bijvoorbeeld geperste sinaasappel olwatteeten bijvoorbeeld banaan met roosvicee. Daarna is het alweer tijd 'oorde thee met wat lekkers. Dit wordt 'eeld op de afdeling. Als dat gedaan I is gaan we bewoners uit bed halen en daarna de schone was van vanmorgen verdelen. Alles: wie wat gaat doen. wordt eerst besproken in het team". Het is heel leuk werk. De bewoners zijn heel dankbaar als je iets hebt gedaan. Soms krijg je ook wat aangeboden. Je wordt vanaf het begin gelijk geaccep teerd door de bewoners. In het begin stellen ze veel vragen aan je. Bijvoorbeeld: 'Waar kom je van daan?' 'Heb je een vriend?' enz. Maar dat is gewoon uit belangstelling en ze weten gelijk wie je bent. Er was een bewoner die zich erg aan mij hechtte. Als ik langs kwam zei hij altijd 'als ik jong zou zijn wilde ik wel verke ring met jou hebben'. Dat zei hij altijd als grapje en ik vond het niet erg dat hij dat zei. Alleen het afscheid nemen na tien weken is moeilijk, vooral als het erg gezellig is". "De opleiding die ik volg heet MDGO-VZ (Verzorging). Dit is een driejarige op leiding. Gedurende deze drie jaren loop je in totaal 40 weken stage. Dit kan gedaan worden in: de kraamverzor- ging; verzorgingstehuis; gezinsverzor ging of bij lichamelijk gehandicapten. Vanuit school ben je verplicht om twee stages in een verzorgingstehuis te lo pen en de andere stages iets anders. Je leert tijdens de lessen veel theorie over alle werkvelden, over de één wat meer dan de ander. In de stages kan de theorie in de prak tijk worden gebracht. Dit is heel leer zaam, inde praktijk leer je ook heel veel nieuwe dingen en je weet wat het werk is. Voor diegenen die ook een stage gaan lopen: 'maak er het beste van en sta open voor de nieuwe dingen en nieuwe ervaringen. Je bent er om te leren, dus je hoeft niet gelijk alles te weten in je stage. Heel veel succes!" Angèle Hallo allemaal. Ik wil me graag even oorstellen. Ik ben Mariëlle en ik wil Staag wat vertellen over mijn stage die "vorig jaar gelopen heb in het gezins- J^angend tehuis 'Woubrecht' in «addinxveen. 'i de dagelijkse bezigheden, zoals op- aan, lichamelijke verzorging, eten, I n doen, boodschappen halen en e andere activiteiten is enige vorm an begeleiding nodig. De begeleiding wdt afgestemd op de behoeften van ,er individu. Dat betekent dat de ene kr]W°ï'er m'sschien meer begeleiding wil j i 'ichamelijke verzorging ter- J andere die krijgt in het onder ten Van z')n/haar sociale contac- u'scstagiaire ben jet altijd boventallig. 0or heb ik de gelegenheid gekre- ïkin'h™ a"er'ei theoretische kennis, die dan eerste jaar op school heb opge- n, in de praktijk te brengen. Vooral opzetten en het met bewoners uit voeren van activiteiten vond ik altijd erg leuk. Zo heb ik met de kerst samen met een bewoonster van wijnflessen, kaarsen-kandelaars gemaakt. Tijdens deze activiteit kwam de kerststemming er goed in". "De opleiding die ik volg heeft als naam 'agogisch Werk'. Deze M.B.O.-opleiding duurt drie jaar. In het eerste en derde leerjaar krijg je theorie. Je volgt dan lessen van de volgende vakken: om gangskunde, pedagogiek en psycholo gie, theorie en methoden, Nederland, sport en spel, creatieve vakken en vele anderen. In het tweede leerjaar ga je dus tien maanden op stage. De stage instellingen mag je zelf uitkiezen. Sta ges kun je lopen bij instellingen voor mensen met een verstandelijke handi cap, kinderdagverblijven en scholen voor speciaal onderwijs. Zelf heb ik mijn stage als zeer leerzaam ervaren. Enerzijds heb ik de theorie in praktijk kunnen brengen en anderzijds ben ik persoonlijk ook erg ontwikkeld. Je maakte een heel leerproces mee. Doordat de bewoners van "Wou brecht" overdag aan het werk zijn (bij voorbeeld in een activiteitencentrum) werk je als stagiaire vooral 's avonds. Een 'late dienst' is van 's middags half drie tot 's avonds half elf. Je kunt ook een nachtdienst draaien. Je begint dan 's middags om half vier, 's avonds ga je op "Woubrecht" gewoon naar bed en de volgende dag ben je 's morgens elf Zak je net achterover in je luie tuinstoel, lees je in de kranttuinmeubilair kan milieuvriendelijker. Onthutst kijk je achterom naar het geriefplastic, waarop je hebt plaatsgenomen. Laten die milieufanaten een mens nou nooit met rustEén troost: wie dit stukje leest, weet precies wat de volgende keer te kopen. Zelden of nooit vertelt de catalo gus van de tuinwinkel, waar u uw tuinmeube len vandaan hebt u pre cies van wat voor materi aal uw stoel tje is ge- maakt. Vroeger was het meestal van zeer milieu- onaardig pvc-plastic. Toen werd de milieube- weging knorrig en zie: tegen- woordig worden op steeds gro tere schaal polystyreen-plastic beker tjes tot tuinmeubel herverwerkt. 'Volkunststof' is een term voor poly- propyleen-plastic tuinsets, die soms wel en soms niet van gerecycled plastic zijn. Maar ja, wel of niet, dat staat er weer niet bij... Helemaal van herge- bruik-polyethyieen zijn de massieve tuin- en picknickbanken van Bokes in Zevenbergen. Plastic heeft het voordeel dat het goed tegen een buitje kan. Dat geldt ook voor verduurzaamd tuinhout. Maar helaas, met de daarvoor gebruikte impreg neermiddelen is het milieu niet zo blij (u weet wel: giftige metalen als arseen). Tropisch hardhout is ook al niet alles u weet wel: gekapt regenwoud). Speel- Thuis in Wijchen heeft wel tuinschom- mels en glijbaantjes die met het zoge heten cel-cure procédé bewerkt zijn, waar tenminste geen arseen in zit. Maar wel koper en chroom. Gelukkig wordt druk gewerkt aan een prima al ternatief: inlands hardhout. Dat kan kastanjehout zijn, maar daarvan is nog niet veel op de markt. Wel opvallend aanwezig zijn de mooi gestileerde robi- nia-tuinmeubelen van Gelfot in Wamel. Die zijn door het hele land te koop. De Novib en Vereniging Milieudefensie doen in het kader van hun Hart voor Hout-campagne hun best om ze onder uw aandacht te brengen. Zij hebben ook een hele lijst met verkoopadres sen. Inlichtingen Kleine Aarde: 04116 - 84921. Zevenhuizen en Oud Verlaat - De collec te voor het astmafonds heeft in Zeven huizen en Oud Verlaat in totaal bijna drieduizend gulden opgebracht. Het precieze bedrag was 2.989,-. iedereen die een steentje heeft bijge dragen wordt door het astmafonds be dankt. Gratis af te halen: twee wandelwagens i.g.st. 01802-3127 t.k. gashaard merk DRU i.g.st. 250,- tussen 8 en 7 uur: 01727-18539 t.k. babydraagzak easy rider blauw/wit gestreept 30,- 01802-1192 t.k. 4 pits gasstel br. koelstra 4 in 1 kinderwagen i.z.g.st. 10 maanden gebr. 01802-2989 t.k. barbiepoppenhuis met lift in doos compleet vaste prijs 45,- 01802-1351 In augustus van dit jaar start het Cra beth College met de nieuwe avondop leidingen magazijnmedewerker en ma gazijnchef. De opleiding magazijnme dewerker is bedoeld voor schoolverla ters met een niet-afgeronde LBO- of MAVO-opleiding en aan werknemers die in de praktijk blijk hebben gegeven over voldoende capaciteiten te be schikken om de opleiding met goed gevolg te doorlopen. De toelating van de laatste groep wordt bepaald na overleg. De opleiding magazijnchef is een vervolg op die van magazijnmede werker. Toelating is mogelijk met het diploma LBO-C of MAVO 4-jarig. Het Crabeth College houdt op 14 juni een voorlichtingsavond in de aula van de school over deze opleidingen. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden aan de Groen van Prinsterer- singel in Gouda. uur weer klaar. Als je van plan bent om deze opleiding te gaan volgen wil ik je graag dit aanra den: haal er zoveel mogelijk uit als je kunt, want tijdens de praktijk leer je het meest. Wat eigenlijk net zo belangrijk is: geniet van je stage! Ik wens je heel veel suc ces!" Mariëlle Bleiswijk - Onder het motto 'Voor sprong door opleidingen' organiseert Bloemenveiling Holland ook dit jaar weer een aantal cursussen, gericht op het werk in de sierteeltsector. Er zijn dit seizoen vijf cursussen, waaronder 'Ondernemen in export' en de praktijk opleidingen 'Inkopen op de klok'. Deze inkoopcursussen vinden zowel in Naaldwijk als in Bleiswijk plaats. Verder is er een cursus 'Produktkennis' die nauw aansluit op de inkoopcursus sen. Deze cursus behandelt de relevan te kwaliteitskenmerken zodat de cur sist het produkt op waarde leert beoor delen. In september start de veiling, in samenwerking met het NIBO, een serie branchegerichte talencursussen (Frans, Duits, Engels, Spaans en Itali aans). Inlichtingen: 01740-33406 of 01740-33008. Rotterdam - De Dr. Daniel den Hoed Kliniek in Rotterdam organiseert van 7 tot en met 16 juni themaweken over uiterlijke verzorging bij kanker. Behan deling van kanker door middel van chi rurgie, chemotherapie of radiothera pie kan gevolgen hebben voor het uiter lijk. Met goede adviezen en verzor- gingstips zijn deze uiterlijke verande ring te ondervangen of te camoufleren. Als gevolg van behandelingen tegen kanker kan de huid rood of droog wor den, mogelijk valt het haar uit of men ziet er bleek en moe uit. Aan een opera tie houdt men een litteken over. Deze uiterljjke veranderingen kunnen het onbehaaglijke gevoel versterken. Pa tiënten hoeven echter niet altijd mach teloos toe te zien hoe al deze verande ringen zich voordoen. Veelal is er iets aan te doen. Als men er beter uitziet, voelt men zich vaak ook beter. In de hal van de polikliniek is van 7 tot 16 juni een groot aantal deskundigen aanwezig: van maandag tot en met don derdag van 10.00 tot 16.00 uur en op vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur. Deze deskundigen geven kostenloos voor lichting over hun eigen vakgebied: huidtherapeuten, haarwerkspecialis- ten, schoonheidsspecialisten, mond hygiënisten, kleding- en kleurstylisten en pedicuren. Naast praktische doe- het-zelftips is er schriftelijke informatie zoals folders en boeken. Hoewel de in formatie bedoeld is voor patiënten, kunnen ook hulpverleners er hun licht opsteken.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 17