Identificatieplicht geldt voortaan ook op het werk ID S Situaties waarin u naar een ID-bewijs gevraagd kan worden Veel gestelde vragen over de nieuwe wet Hart van Holland/8 juni 1994 pagina 19 Wanneer is welk ID-bewijs toegestaan? WERKNEMERS MOETEN BIJ CONTROLE EEN ID-BEWIJS TONEN Wat is er veranderd? «n Kopie Zwartrijden M Geen ID-bewijs MEER WETEN OVER DE IDENTIFICATIEPLICHT? Goedemorgen, ik ben con- roleur van de bedrijfsvereni- png. Zou ik uw identiteitsbe wijs mogen zien?" Als u een aan hebt en u bevindt zich ip uw werkplek, bijvoorbeeld Ie fabriekshal, het kantoor of Ie bouwplaats, dan kan het inds kort gebeuren dat deze iraag aan u gesteld wordt. )p 1 juni 1994 is namelijk de Vet op de identificatieplicht ran kracht geworden. Dit be ekent dat iedereen in Neder- and vanaf 12 jaar zich in een lantal situaties moet kunnen dentificeren. Eén van die si xties is de werkplek- ontrole door controleurs an bijvoorbeeld de bedrijfs- ereniging. alve de bedrijfsvereniging zijn er meer nties die regelmatig de administratie bedrijven controleren. De bedrijfsver- iging en de Belastingdienst controleren premies voor de werknemersver eringen en de loonbelasting zijn afge- lagen. De Dienst voor inspectie en infor- tievan het ministerie van Sociale Zaken i Werkgelegenheid (l-SZW, voorheen i controleert of de werkgever een ewerkstellingsvergunning voor zijn bui- enlandse werknemers heeft. Het feit dat Noor deze instanties wordt gecontro- "rd is niets nieuws. Nieuw is wel dat deze jsstanties aan iedereen op de werkplek mogen vragen om zich te identificeren. Dit kan handig zijn om bijvoorbeeld na te aan of er in het bedrijf zwart of zonder ewerkstellingsvergunning gewerkt wordt. at is er veranderd voor u sinds 1 juni 1994? Als u in loondienst werkt, moet u i kunnen identificeren bij een derge- ke controle. U moet dan, als u op uw wrk bent, een identiteitsbewijs (ID-be- js) kunnen laten zien. Dit kan zijn: een 'erlands paspoort, een toeristenkaart, o gemeentelijke identiteitskaart of een lijfsdocument voor in Nederland ver- lijvende vreemdelingen. Bij een controle oor de bedrijfsvereniging of de Belasting dienst kunt u zich ook identificeren met een Nederlands rijbewijs. Voor alle ge noemde ID-bewijzen geldt dat de geldigheidsduur niet verstreken mag zijn. Halve de invoering van deze 'dagelijkse' plicht op het werk verandert er nog meer. Zo zal uw werkgever u binnenkort vragen pi de afdeling personeelszaken langs te i met uw ID-bewijs. Uw werkgever is namelijk verplicht de identiteit van zijn cknemersvastte stellen. Hiervoor moet de werkgever een kopie van een ID-bewijs maken en deze bewaren bij de loon administratie. Als u na 1 juni een nieuwe daan vindt, dan zal uw nieuwe werkgever "hijindiensttreding vragen een ID-bewijs meete nemen. Ook dan moet er een kopie Nn worden gemaakt om bij de loon administratie te bewaren. In deze gevallen <wt u geen gebruik maken van het Ne- crlands rijbewijs. Wel toegestaan zijn het aderlands paspoort, de toeristenkaart, 0e gemeentelijke identiteitskaart en een 'ijfsdocument. Het kan zijn dat het onmogelijk is bij de uitoefening van uw roep een ID-bewijs op zak te hebben, 'foorbeeld als u badmeester bent of IqT t in het circus. U mag dan ook uw •bewijs opbergen in een bureaula, een Uls of andere veilige plek in de buurt van werkplek. werkgever heeft deze regel niet zelf maakt. Hij is wettelijk verplicht een ko- van uw ID-bewijs te maken. Doet hij dit Na invoering van de Wet op de identificatieplicht kan men onder andere bij indiensttreding naar een geldig ID-bewijs gevraagd worden. FOTO: PERRY HOKKE VISUALS niet, dan is hij strafbaar en kan hij een boete krijgen. Als u weigert een ID-bewijs te tonen wanneer daar om gevraagd wordt door de controleur, dan bent u strafbaar. U riskeert dan een boete en u kunt in het uiterste geval zelfs worden meegenomen naar het politiebureau. Uw identiteit wordt daar dan vastgesteld. Deze regels lijken nogal ingrijpend. De identificatieplicht op het werk is vooral bedoeld om zwartwerken, belastingfraude en illegale tewerkstelling te bestrijden. Nu komen zwartwerken en illegale tewerk stelling in bepaalde bedrijfstakken meer voor dan in andere. De toepassing van de identificatieplicht bij een werkplekcontrole zal daarom afhan gen van de situatie van het bedrijf. Als er verder in het bedrijf niets mis is, zal een controleur iemand die vergeten is om zijn ID-bewijs mee te nemen, niet snel laten meenemen naar het politiebureau. Ook in de beginperiode, direct na 1 juni, zal de controleur het meestal laten bij een waarschuwing. Als er echter in de admini stratie van de werkgever van alles niet klopt en u kunt zich bovendien niet iden tificeren, dan kunnen de controlerende instanties wel harder optreden. De Wet op de identificatie plicht houdt in dat iedereen in Nederland vanaf 12 jaar verplicht is zich in bepaalde situaties te identificeren. In welke situaties moet u een ID-bewijs laten zien? Op het werk kunnen controles worden uitgevoerd, bijvoorbeeld door de bedrijfs vereniging of de Belastingdienst. Aan hen moet u dan een geldig ID-bewijs laten zien. Ook als u met een nieuwe baan begint, zal uw werkgever u vragen een ID- bewijs mee te nemen en daar een kopie van maken. Ook als u een uitkering aan vraagt of als u zich laat inschrijven bij het arbeidsbureau, moet u sinds 1 juni 1994 eerst een geldig ID-bewijs laten zien. Iemand die geen geldig vervoerbewijs kan laten zien in de bus, tram, trein of metro en geen kaartje kan of wil kopen, moet later toch het bedrag van het kaartje betalen, verhoogd met een boete. De controleur mag dan vragen naar een geldig ID-bewijs om de gegevens die zo iemand opgeeft te controleren. Als er rellen dreigen te ont staan voor tijdens of na een wedstrijd in het betaald voetbal, mag een politieagent u naar uw ID-bewijs vragen. Dat mag de politie ookdoen tijdens supportersvervoer. Vreemdelingentoezicht De politie kan een duidelijke aanwijzing krijgen dat zich ergens één of meerdere personen bevinden die niet in Nederland Rijbewijs Overige ID-bewijzen Bij geldzaken Ja la Bij de notaris la |a Bij de aanvraag van een SoFi-nummer Neen Ja Bij het arbeidsbureau Neen Ja Bij indiensttreding Neen Ja Op het werk (bij controle door de Ja Ja bedrijfsvereniging of de Belastingdienst) Bij het aanvragen van een uitkering Neen Ja Bij binnenlands vreemdelingentoezicht Neen Ja Als u zwart rijdt in het openbaar vervoer la Ja Bij het bezoeken van een voetbalwedstrijd la Ja paspoort, toeristenkaart, gemeentelijke identiteitskaart, verblijfsdocument van de vreemdelingendienst, vluchtelingenpaspoort, vreemdelingenpaspoort, niet-Nederlands paspoort (zonodig voorzien van een verblijfsaantekening), elektronisch W-document. mogen zijn. Als de politie zo'n aanwijzing heeft en vervolgens een onderzoek instelt, bent u verplicht uw identiteit en nationa liteit aan te tonen. Deze verplichting geldt zowel voor Nederlanders, als voor mensen met een niet-Nederlandse nationaliteit. Ook moet u een ID-bewijs laten zien bij bepaalde transacties bij financiële instel lingen, als u een akte laat opmaken bij de notaris en als u een SoFi-nummer aan vraagt bij de Belastingdienst. Wat gebeurt er als u geen ID-bewijs kunt of wilt tonen? Dan krijgt u niet wat u wilt hebben, bijvoorbeeld de akte bij de nota ris of een rekening bij de bank. In een aantal gevallen bent u strafbaar, als u geen geldig ID-bewijs kunt laten zien. U kunt dan worden meegenomen naar het poli tiebureau, zodat de politie uw identiteit kan achterhalen. U riskeert bovendien ook nog een boete. Welke documenten kunt u nu gebruiken als ID-bewijs? Voor Neder- landers zijn dat het paspoort, de (jeugd)toeristenkaart, de gemeentelijke identiteitskaart en in een aantal gevallen het Nederlandse rijbewijs. Niet-Nederlan- ders kunnen hun verblijfsdocument ge bruiken als ID-bewijs! Komt er nu een nieuwe ID-pas? Nee, er komt geen nieuwe pas. Bestaande documenten, zoals het Nederlands pas poort, de gemeentelijke identiteitskaart, de toeristenkaart en een verblijfsdocument voor in Nederland verblijvende vreemde lingen, kunnen worden gebruikt als iden titeitsbewijs. In sommige gevallen is het Nederlands rijbewijs ook te gebruiken. In bovenstaand schema kunt u zien wan neer u het rijbewijs kunt gebruiken als ID- bewijs. Waarom is het rijbewijs niet in alle situaties als ID-bewijs toegestaan? Op het rijbewijs staat geen nationaliteit vermeld. In veel gevallen is het belangrijk om dit wel te weten, bijvoorbeeld wan neer iemand met een nieuwe baan be gint. De werkgever moet op de hoogte zijn van iemands nationaliteit, zodat hij eventueel een tewerkstellingsvergunning kan aanvragen. Om het voldoen aan de identificatieplicht voor iedereen zo ge makkelijk mogelijk te maken, is het in een aantal gevallen toegestaan om het Neder lands rijbewijs als ID-bewijs te gebruiken. Het rijbewijs heeft namelijk een hand zaam formaat en veel mensen hebben het toch al dagelijks op zak. Wat moet ik doen als mijn gemeente geen gemeentelijke identiteitskaart verstrekt? Sommige gemeenten hebben besloten de gemeentelijke identiteitskaart niet te verstrekken, omdat per 1 januari 1995 de uitgifte ervan zal stoppen. Omdat u alleen maar een gemeentelijke identiteitskaart kunt kopen in de gemeente waar u staat ingeschreven, zijn de inwoners van die gemeenten genoodzaakt een paspoort of een toeristenkaart te kopen. Als u ver wacht de komende maanden niet in één van de situaties terecht te komen waarin om een ID-bewijs gevraagd kan worden, dan kunt u ook wachten tot 1 januari 1995. Dan komt namelijk de Europese identiteitskaart. Wat is dat precies, een Europese identiteitskaart? Deze kaart komt in plaats van de toeristen kaart en de gemeentelijke identiteitskaart. De nieuwe kaart is te gebruiken als iden titeitsbewijs en u kunt er ook de grens mee over, maar alleen naar de meeste landen in Europa en naar de Nederlandse Antillen en Aruba. De prijs van de Europese iden titeitskaart zal maximaal 35 gulden zijn. Is het verplicht voor kinderen vanaf 12 jaar om een eigeif ID-bewijs aan te schaffen? Het is geen wettelijke verplichting om een ID-bewijs te hebben. Het is een verplich ting om in bepaalde situaties een ID- bewijs te laten zien. Als uw kind nog niet in die situaties terecht komt, bijvoorbeeld geen baantje heeften niet zonder kaartje met de trein reist, dan zal niemand uw kind naar een ID-bewijs vragen en is het dus ook (nog) niet nodig er één aan te schaffen. Geldt de wet ook voor niet-Neder- landers? jazeker, de wet geldt ook voor mensen die een andere nationaliteit hebben dan de Nederlandse. Vóór 1 juni was het zo dat alle niet-Nederlanders altijd een verblijfs document op zak moesten hebben. Na 1 juni is dat niet meer zo. Net als Neder landers moeten niet-Nederlanders dan alleen in bepaalde situaties een ID-bewijs kunnen laten zien. Is het verplicht altijd een ID-bewijs bij je te dragen? Dat is niet verplicht, maar wel handig, want zo zal je niet voor verrassingen ko men te staan. Zoals veel voorlichtings campagnes van de over heid, eindigt de radio- en TV-spot over de iden tificatieplicht met de zin: "Haal de brochure bij postkantoor of biblio theek". De brochure 'Al les over de identificatie plicht' kunt u daar afha len. Deze brochure geeft algemene informatie over de identificatie plicht en is tevens ver taald in het Turks, Ma rokkaans, Engels, Frans en Duits. Sinds begin juni is er een nieuwe spot op de buis. Hierin komt de identificatieplicht op het werk aan de orde. Wat de gevolgen zijn van de identi ficatieplicht voor werkgevers en werknemers kunt u nale zen in de brochure: 'Uw be drijf en de identificatieplicht. Wat moet u weten?' Deze bro chure is verstuurd naar alle werkgevers in Nederland. Als u de brochure nog niet heeft ontvangen kunt u die aanvra gen bij het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegen heid, Postbus 90801, 2509 LV Den Haag. De brochure 'Identificatie bij financiële dienstverlening' kunt u aanvragen bij het mi nisterie van Financiën, Post bus 202012500 EE Den Haag. Ais u de vertalingen van de brochure 'Alles over de identificatieplicht' wilt aan vragen dan kunt u terecht bij het ministerie van Justitie, Postbus 20301, 2500 EH Den Haag. IMPACT MEDIA - ANTWOORDNUMMER 1505 - 1 200 Wl KORTENHOEF

Hart van Holland | 1994 | | pagina 19