Boskoopse student krijgt beurs Opening 't Suytende Nieuwe GGD-brochure is uit! FNV Jongeren: informatie vakantiewerk Positief oordeel klanten over EWR Gezocht: jongelui met ambitie Zuidhollands landschap geeft commentaar op streekplan Stuurgroep presenteert concept-eindrapport Hart van Holland/15 juni 1994 pagina 17 «5»«« Unieke aspecten Overdekte entrees Comfortabel GGD Midden-Holland presenteert zich aan de bevolking van Midden heid, ziekte en sterfte in Midden-Hol landVoor gezondheidsvoorlichting op de school van uw kind, kunnen de leer krachten bij de GGD terecht. De GGD heeft mensen en materialen voorhan den om projekten over bijvoorbeeld voeding, verslaving of hygiëne te on dersteunen. Ook voor gezondheids voorlichting in het Marokkaans of Ber ber kunt u bij de GGD terecht. Holland Resultaten marktonderzoek IRWR bekend Contacten tussen klant en EWR EWR als adviseur Regionale Vakschool Bleiswijk houdt open huis "Gewoon boerengrasland" Aantasting Groene Hart Bentwoud en de hogesnelheids trein Blauwe Netwerk geeft recreatietoervaart toekomst Uniek vaargebied Actieplan Routestelsel Organisatie Utrecht - De Boskoopse student Toon van Veen wordt door de Stichting VSB Fonds Utrecht in de gelegenheid ge steld in het buitenland onderzoek te doen. Van Veen, die onlangs afstudeer de in biologie, krijgt donderdag een studiebeurs uitgereikt van fl. 6.000,-. Deze bestaat voor de helft uit een schenking en voor de helft uit een ren teloze lening. Toon van Veen, momen teel woonachtig in Utrecht, gaat met de beurs tien maanden naar het Max Plan ck Instituut in Duitsland. Daar zal hij een studie doen naar de gen-expressie tijdens de herstelperiode na een hart aanval. Het specialisme van de bioloog is cardiale celbiologie. Toon van Veen is één van de 232 die donderdag door de Stichting VSB Fonds een beurs uitgereikt zullen krij gen in de Stadsschouwburg in Utrecht. De afgestudeerde studenten kunnen hiermee een aanvullende stu die volgen in het buitenland of daar onderzoek doen. In Nederland zijn hiertoe nauwelijks financiële moge lijkheden. Het VSB-fonds, ontstaan in mei 1990 bij de fusie tussen AMEV en de VSB Groep, is een particulier fonds. Het ondersteunt initiatieven van so ciaal-maatschappelijk belang, zoals kunst, cultuur, natuur en milieu en recreatie. Waddinxveen - 't Suytende, een woon gebouw voor senioren, zal op 16 juni doordrs. E. Heerma officieel geopend worden. Het woongebouw bestaat uit 71 gesta pelde woningen en een gemeenschaps ruimte. Van de 71 woningen zijn er 41 in de sociale huursector en 30 in de vrije (koop) sector gerealiseerd. Het huur- gedeelte bestaat uit één woonblok van drie verdiepingen en het koopgedeelte bestaat uit twee woonblokken, waar van één met vier verdiepingen en de andertrapsgewijs oploopt van twee tot vijf verdiepingen. Het plan is in opdracht van Woning bouwvereniging SSW ontworpen door architect K. Jongelie van Topos Archi tecten (voorheen T reffers Polgar) uit Waddinxveen en gebouwd door Bouw en Aannemingsgmij. Boogaardt Schmidt B.V. uit Stolwijk. De vrije sec tor koopappartementen zijn voor reke ning van Boogaerdt Schmidt ver kocht door Makelaardij De Pater uit I Waddinxveen. Voor Waddinxveen heeft dit gebouw unieke aspecten. Zo is er een overdekt atrium waarin een binnentuin is aangelegd met stromend I water, een vijver, een vlonder met zit- jesen een volière. Het geheel heeft een besloten karakter en is uitsluitend voor de bewoners van het gebouw. Verder is er een sfeervol ingerichte ge meenschappelijke ruimte van 145 m2, bedoeld als ontmoetingsplaats voor bewoners. Een recreatiecommissie, bestaande uit kopers en huurders, draagt zorg voor het organiseren van diverse activiteiten en het beheer van deze ruimte. Daarnaast is er op het dak van de gemeenschappelijke ruimte een dakterras, zodat bewoners eventueel ook buiten kunnen zitten. De entrees naar de huurwoningen be vinden zich in het atrium en de gale rijen van de koopwoningen zijn afge schermd met een glazen wand. Hier door zijn alle woningen overdekt en beschermd tegen weerinvloeden be reikbaar. Alle galerijen zijn bekleed met vloerbedekking. De woningen zijn zodanig ingericht dat de bewoners er langdurig kunnen blij ven wonen (gelijkvloers, rolstoeltoe gankelijk en twee liften). De huurwoningen bestaan uit een woonkamer van ca. 24 m2, een slaapka mer van ca. 13 m2 en een extra kamer van ca. 5.5 m2 te gebruiken als hobby ruimte. De slaapkamer is bereikbaar vanuit de woonkamer en vanuit de bad kamer. Verder is er een balkon van 5,5 m2 te gebruiken als hobbyruimte. Dit is een beschrijving van een gemid delde huurwoning, er zijn enkele varia ties. De huurprijzen variëren van 677,- tot 689,- netto per maand. De service- koten bedragen f 75,26 per maand. Binnen de koopwoningen is er grote variatie aan plattegronden, afhankelijk van prijs en positie in het gebouw. De eerste drie lagen binnen het koopge deelte bestaan uit goedkopere wonin gen die afgeleid zijn van de huurwonin gen, maar met een ruimere maatvoe ring. Verder zijn er terugliggende pen thouses met ruime dakterrassen en woningen met balkon, gericht op het zuiden. De koopwoningen variëren in prijs van 158.500,- tot 395.000,-. Er zijn nog enkele vrije sectorwoningen te koop. Voor het beheer van het gehele woongebouw is een Vereniging van Ei genaars opgericht, waar alle koper en de S.S.W. zitting in hebben. De huurwo ningen zijn reeds vanaf februari be woond. De laatste koopwoningen zijn begin juni opgeleverd. De S.S.W. heeft inmiddels van de bewoners veel en- thouiaste reacties ontvangen. De GGD Midden-Holland presenteert zichzelf in een nieuwe geïllustreerde brochure. De brochure is bedoeld voor ieder die wil weten wat de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst Mid den-Holland voor hem of haar kan bete kenen. Nagenoeg iedereen kent de am bulances van de GGD. Ouders met schoolgaande kinderen bezoeken de logopedist of de jeugdarts van de GGD. Wieop vakantie gaat naar verre streken beeft vast wel eens een vaccinatie bij de GGD gekregen.Maar de GGD doet meer. De GGD doet onderzoek naar gezond- Kenmerkend voor de GGD is, dat zij zich vooral richt op het bevorderen en beschermen van de gezondheid van mensen; van jong tot oud. Voorkomen is immers beter dan genezen. Niet alleen door voorlichting, maar ook door adviezen en onderzoeken werkt de GGD aan de gezondheid van de inwo ners van de regio Midden-Holland. Om zoveel mogelijk inwoners van Mid den-Holland te bereiken, is de brochu re verkrijgbaar in het gemeentehuis, de bibliotheek of het consultatieburo/ wijkgebouw in uw woonplaats. Maar u kunt natuurlijk ook de GGD bellen en vragen naar een exemplaar, telefoon 01820-80308. DV Jongeren is weer begonnen met de jaarlijkse Vakantiewerkcampagne. Tij- ui ^eZe camPaSne w'l de jongeren avond zo veel mogelijk jongeren in- ormeren over hun rechten en plichten 'svakantiewerker. De speciale Vakan- lewerklijn van FNV Jongeren is ook q^r bereikbaar op werkdagen van (ic tbiVk uur' Het telefoonnummer is: -'-147 (20 ct. p/m). Jongeren kun- sn dit nummer bellen met vragen en achten over vakantiewerk. Boven- 'en bunnen ze bij de Vakantiewerklijn n gratis foldertje, of een uitgebreid h °™atiepakket over vakantiewerk bestellen. Vakantiewerkers kunnen bij de Vakan tiewerklijn van FNV Jongeren terecht voor informatie over lonen, contrac ten. studiefinanciering, kinderbijslag, ziektekostenpremie, belasting, ar beidstijden en -omstandigheden, ziek tewet en vakantietoeslag. Het informa tiepakket dat bij de Vakantiewerklijn besteld kan worden, bevat ook infor matie over al deze onderwerpen. Het pakket is gratis voor leden van FNV Jongeren, niet-leden betalen 5,50 (incl. verzendkosten). FNV Jongeren heeft dit jaar ook weer een gratis Vakantiewerkfolder, waarin de rechten en plichten van vakantie werkers in het kort op een rijtje staan. Deze folder wordt op grote schaal on der jongeren verspreid. Dit gebeurt bijvoorbeeld tijdens voorlichtingen over vakantiewerk, die medewerkers van FNV Jongeren op scholen geven. De Vakantiewerk-folder is natuurlijk ook te bestellen bij de Vakantiewerklijn. Verder staat de FNV bijvoorbeeld ook met een grote stand over vakantiewerk op de jongerenbeurs 'Megafestatie', die van 9 tot en met 17 juli in de Jaarbeurs te Utrecht gehouden wordt. ppwo ^eek z'in 4e resultaten bekend N v f van een marktonderzoek dat lanri k r?'e"enWatervoorziening Rijn- huish j 'aten u'tvoeren onder de bied Hof6" j 'n haar verzorgingsge- itieeri utderzoek werd verricht om de Ijuüf te krijgen in de mening van van Hit n.0ver EWR. Met het resultaat liik H onderzoek zal EWR waar moge- verrie kwa'iteit van de dienstverlening verder verbeteren. berde'u jrzoek blijkt dat circa twee- an de ondervraagden weieens Deïea' heeft gehad met EWR. 'eden nm 'n de DerpHp öv-,,wj mei lvv iv Je m" °m contact op te nemen was Verhuiz^-Seva"en een nota of een hekhntln®/S-e §rote meerderheid van I be mam611 5-80W.) was tevreden over I '0 tot )n"/WaaroP d't contact verliep. van de klanten is minder tevreden. Dit komt vooral door ondui delijke antwoorden of het gevoel afge scheept te worden. De meerderheid van de klanten neemt voor administratieve zaken het liefst telefonisch contact op met EWR. Voor het verkrijgen van voorlichting geeft een aanzienlijk aantal (22%) de voor keur aan een bezoek aan het kantoor. De EWR-kantoren zijn op dit moment op werkdagen geopend van 08.00 tot 17.00 uur. Circa 20% van de responden ten zou het op prijs stellen indien zij ook buiten deze tijden een bezoek aan EWR zouden kunnen brengen, bijvoor beeld op koopavond. Uit het gehouden onderzoek blijkt dat in de afgelopen twee jaar de bekend heid van EWR als adviseur voor ener giebesparing is toegenomen. Zo vindt maar liefst 87% van de klanten dat EWR onpartijdig en deskundig advies geeft. Ook is driekwart van de ondervraagden van mening dat EWR goede voorlich ting geeft over energiebesparing en dat EWR zelf ook probeert te besparen op zijn energieverbruik. Ook de mening van klanten over de prijsstelling van de verschillende ad viesdiensten van EWR is onderzocht. Een veiligheidsadvies voor vijftig gul den vindt tweederde van de onder vraagden redelijk. Het installatie-ad- vies van f 140,wordt door eenzelfde percentage kleinverbruikers aan de hoge kant gevonden. Het energieadvies voor zestig gulden vindt de helft van de EWR-huishoudens een redelijke prijs. Tweevijfde van de huishoudens vindt dit bedrag aan de hoge kant. De belang stelling voor een dergelijk advies is groot te noemen; tweederde van de kleinverbruikers zegt van zo'n advies gebruik te willen maken. Bij direct gevaar (gaslucht of brandge vaar) controleert EWR op verzoek van de bewoner gratis. Een minderheid van 41% is van deze EWR-service op de hoogte. Het is een bekend gegeven dat de beste leerresultaten behaald worden als theorie wordt gecombineerd met prak tijk. In Bleiswijk is een opleiding die met dit principe werkt: de Regionale Vak school Bleiswijk. Deze school leidt op in twee richtingen: bloemschikken/bin den en plantenteelt. De opleidingen zijn onderdeel van het Middelbaar Beroeps Onderwijs. Per week wordt minimaal twintig uur gewerkt. Dit is onderdeel van de praktijkopleiding. Een dag per week komen de leerlingen naar school voor de theorie en extra ondersteuning bij praktische vaardigheden. De oplei ding staat open voor zowel leerlingen die de middelbare school verlaten heb ben als voor volwassenen. De werkge ver krijgt van de overheid een subsidie voor de leerling die in dienst is. Als vooropleiding voor de school geldt een VBO- of een MAVO-diploma. Tij dens de opleiding bloemschikken/bin den komen alle facetten van de bedrijfs voering aan de orde. Te denken valt aan: het maken van bloemwerk in aller lei variaties, het maken van bijzonder bloemwerk, het meewerken aan projec ten. het werken met de computer, het bijwonen van verkooptrainingen, het verrichten van boekhoudkundige han delingen, het maken van reclame, enzo voort. Het leuke van de opleiding is de creativiteit die gecombineerd wordt met commerciële vorming. Tijdens het praktijkgedeelte op het bedrijf wordt gelegenheid geboden om de diverse kanten van het bedrijf te bekijken en de dagen die gewerkt worden, worden volgens de CAO-richtlijnen betaald. Tijdens de opleiding plantenteelt ko men andere aspecten aan de orde: mee werken met de oogst, werken met ge wasbeschermingsmiddelen, werken met de computer, bestuderen afzetka nalen, saldoberekeningen maken en investeringen afwegen. Deze opleiding is geschikt voor jongelui die verder wil len in de tuinbouw. Daarbij richt de vakschool zich op drie richtingen: bloe menteelt, groenteteelt en potplanten teelt. Beide opleidingen brengen de leerlingen op het niveau van zelfstan dig beroepsbeoefenaar. Dat wil zeggen dat na het behalen van de papieren een eigen bedrijf gevoerd kan worden. Op 16 juni houdt de Regionale Vakschool Bleiswijk open huis. De avond begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. De school is te vinden aan de Rem- brandtlaan 38 in Bleiswijk. Inlichtingen: 01892-12822/12852. De Stichting Zuidhollands Landschap vindt dat de provincie te weinig gras landen van waarde werkelijk be schermt. Dat heeft de stichting vorige week bekend gemaakt. Deze bescher ming zou ondermeer gewaarborgd kun nen worden door de gebieden de ANL- status te verlenen. De stichting heeft overigens wel waardering voor de aan duiding van agrarische veenweidege- bieden met 'agrarisch gebied-weide (Aw)', maar tekent bezwaar aan tegen een aantal bouwlokaties. Als deze er zouden moeten komen, dan moet er op zijn minst compensatie komen door extra bescherming van natuur en land schapswaarden elders. In het ontwerp-streekplan van 1994 is bepaald dat de natuurwaarden in het Aw-gebied beschermd zullen worden door het dempen van sloten en door het omzetten van grasland voor andere teelten aan een vergunning te binden. Volgens het Zuidhollands Landschap is dat niet nieuw. Toen zou al een stelsel voor vergunningen gemaakt worden. Maar veel gemeenten hebben sinds 1978 geen nieuw bestemmingsplan ge maakt en ook bij de gemeenten die zo'n plan wel hebben gemaakt, ontbreekt vaak de vergunningverlening. Hierdoor neemt het aantal en variatie in planten en vogelsoorten in deze gebieden nog steeds af. Een aantal maatregelen in het plan vor men een aantasting van het Groene Hart. De bezwaren van het Zuidhol lands Landschap zijn gericht tegen de aanduiding 'nieuw boomkwekerijge- bied', dat op de kaart is getekend over twee veenweidegebieden met hoge na tuurwaarde in de gemeente Rijnwoude en Waddinxveen. Ook tegen de drei gende bebouwing van de Gnephoek westelijk van Alphen en de Oostpolder in Schieland westelijk van Gouda maakt de stichting bezwaar. Het Zuidhollands Landschap is het eens met de ideeën in het streekplan om Bentwoud te realiseren. Bovendien steunt de stichting het standpunt van de provincie om de hogesnelheidstrein over bestaand spoor te laten gaan. Het aparte tracé waaraan de regering voor keur geeft, doorsnijdt achtereenvol gens het Bentwoud, het natuurreser vaat De Wilck en het rijke weidevogel- gebied Ade. Regio - De Stuurgroep Blauwe netwerk heeft het concept-eindrapport voor een toekomstig Blauwe netwerk in het Groene Hart vastgesteld. Tot begin ok tober 1994 kunnen belanghebbenden uit het gebied reageren op het plan en ook voorstellen en suggesties indienen voor projecten langs het netwerk. Doel van het plan is het ontwikkelen en ver beteren van een duurzaam samenhan gend netwerk van vaarwegen voor de recreatietoervaart in het Groene Hart van nederland. Hiervoor zijn zeven sa menhangende vaarroutes ontworpen. Eind 1994 stelt de stuurgroep het eind rapport en actieplan definitief vast. De grondslag van het Blauwe Netwerk is de Vierde Nota, waarin voor de ontwik keling van het Groene Hart een groot aantal stimuleringsprojecten in het vooruitzicht zijn gesteld. Voor de uit voering van het Blauwe Netwerk is reeds 125 miljoen beschikbaar tot 2015. Het vaargebied in het Groene Hart is aantrekkelijk en uniek voor vaarrecre- anten omdat hier een grote afwisseling is van steden, cultuur en landelijk ge bied met rust en ruimte. Er doen zich echter vele knelpunten voor die door vaart belemmeren Voor de oplossing van knelpunten en het benutten van kansen binnen de ze ven routes is een actieplan opgesteld. De natuur- en milieu-aspecten en de economische potenties op en rond het water spelen een belangrijke rol bij de oplossing. In het actieplan is aangege ven welke knelpunten dienen te wor den opgelost om het netwerk te laten functioneren."Een aantrekkelijk en goed functionerend netwerk zal ook een positieve invloed hebben op so ciaal-economische aspecten van het Groene Hart. De watergebonden re creatie zal de daarmee samenhangen de bedrijvigheid stimuleren en de bete re doorvaarbaarheid van de steden zal de werkgelegenheid, vooral langs de Randstadring, ten goede komen", aldus Lynde Blok, groen-gedeputeerde in Zuid-Holland en voorzitter van de stuurgroep Blauwe Netwerk. De stuur groep vindt dat het Blauwe netwerk goed moet worden afgestemd op na tuur en milieu in het Groene Hart. Daar bij zijn de waterkwaliteit en het voorko men van de verspreiding van afval in het milieu van essentieel belang. Het Blauwe Netwerk levert hieraan een bij drage door het opzetten van een sys teem van milieuservice-punten langs de routes. Het Blauwe netwerk bestaat uit zeven routes. De Randstad Waterring ver bindt de grote steden in de Randstad. De Grote Staande Mast-route omvat de doorgaande route van Dordrecht naar Amsterdam en de route van de Loosd- rechtse Plassen naar Muiden. Beide routes vormen de hoofdstructuur van het netwerk. Het is tevens de verbin ding tussen Friesland en de Delta. De Kleine Staande Mast-route ontsluit het centrale deel van het Groene Hart voor kleine kajuit-zeilboten en open zeilbo ten. De Hollandse Veenplassenroute verbindt de veenplassen in het Groene Hart. De Hollandse stedenroute ver bindt de steden in het gebied voor de grote kajuit-motorboot. De Forten van Amsterdam-route is vooral voor kleine kajuit-motorboten en gaat langs de for ten die tot de verdedigingslinie van Am sterdam behoorden. Tot slot de Basti- de en Drechtsteden-route voor de gro te kajuit-motorboten die ten zuiden van de Randstad Waterring loopt. Het rou testelsel zorgt ervoor dat de vaarre- creatie gebundeld kan plaatsvinden. In het actieplan is een prioriteitsstel ling opgenomen. Hierbij is de korte ter mijn (1994-1995), de middellange ter mijn (1996-1999) en de lange termijn (2000-2015) onderscheiden. Het concept-eindrapport over het Blau we Netwerk bevat een aantal voorstel len voor de uitvoering. Twee organisa ties zullen door de stuurgroep Blauwe netwerk worden onderzocht op de werkbaarheid en praktische uitvoer baarheid, namelijk de oprichting van een projectbureau en de voortzetting van de huidige stuurgroep en project groep Blauwe netwerk. "Een goede or ganisatie voor de uitvoering van dit integrale plan in het Groene Hart zal van wezenlijk belang zijn voor een spoedige realisatie", aldus Lynde Blok.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 17