Weidevogelbescherming door Natuur- en Vogelwacht "Rotta" Zuidhollands landschap in actie voor de natuur Bedplassen Bedrijfs voetbal bij voetbal vereniging- Moerkapelle Niet meer dan zes procent meer huur nieuws Uit de regio pagina 7 Weidevogels Overschrijding Maximum huur Oe onderhoudstoestand is slecht Een bezwaarschrift heeft geen zin Hoe moet de verhuurder de verhoging aanzeggen? De verhuurder is het niet eens met het bezwaarschrift Verplichte huurverhoging Meer dan fl. 963,75 •SJ-. (ingezonden) - Zevenhuizen-Moerka- pelle-Oud Verlaat- Natuur-en Vogel wacht "Rotta" beschermt de weide vogels in verschillende weidegebie den in haar werkgebied, zoals een klein poldertje in het Recreatiege bied Rottemeren, gelegen ten zuiden van De Bonk in Zevenhuizen-Oud Verlaat. Dit poldertje van ca. 7 hecta re groot, gelegen langs de Rottedijk, is een zeer geschikt gebied voor wei devogels. Hier worden, met mede werking van het Recreatieschap en de pachter, boer Bos, door enkele vrijwilligers van Rotta, de nesten van deze vogels beschermd. Inmiddels is hier een zeer hoge dichtheid aan weidevogels ontstaan. Vooral de grutto komt hier veelvuldig tot broe den: 13 nesten in 1994! Met weidevogels worden bedoeld de groep vogels die, vooral in Neder land, hoofdzakelijk op cultuurgras- en bouwlanden broeden. Met name kievit, grutto, tureluur en scholek ster komen of kwamen in grote aan tallen voor. Buiten Nederland komen deze vogels vrij weinig voor. Dit geldt vooral voor grutto en tureluur. Jarenlang waren de omstandigheden voor deze vogels in ons land gunstig. De activiteiten van de boeren waren positief voor de ontwikkeling van een grote populatie weidevogels. In de laatste jaren zijn de omstandig heden helaas dramatisch verslech terd. De boeren worden door de eco nomische ontwikkelingen gedwon gen op een steeds intensievere wijze hun land te bewerken. Voor de wei devogels wordt het steeds moeilijker om zich aan die ontwikkelingen aan te passen. Daarnaast verdwijnen er steeds meer geschikte broedgebie den, distributieparken, recreatiege bieden, enz. Dit alles heeft geleid (en doet dat nog steeds) tot een algemene achteruit gang van onze weidevogels. Sommi ge zogenaamde kritische soorten, zoals de watersnip en de kemphaan, dreigen zelfs geheel uit ons land te verdwijnen. Deze twee soorten broeden alleen nog in enkele natuurreservaten. An dere soorten proberen zich nog te handhaven op het boerenland (gras land en akkerland). De grutto-popu latie in Nederland is ca. 75% a 80% van alle grutto's die er zijn. Om de achteruitgang van de weidevogels in Nederland te beperken (en liefst ge heel te voorkomen), zijn door de overheid, het Zuidhollands Land schap, natuurmonumenten en Vogel bescherming Nederland, diverse maatregelen genomen. Voorbeelden hiervan zijn: aankoop van gebieden als weidevogelreservaat, het geven van een vergoeding aan de boeren als zij hun bedrijfsvoering aanpassen aan het broedseisoen van de vogels, de zogenaamde relatienota-gebie den, enz. Daarnaast spelen vele vrijwilligers een belangrijke rol door de boeren te helpen bij het beschermen van de vogels en hun nesten. Zoals reeds eerder gezegd is ook een aantal leden van "Rotta" daarmee al een aantal jaren actief bezig, met zeer goede resultaten. Het lijkt alsof de vogels worden aangetrokken door gebieden die beschermd worden, zodat ze hun jongen veilig kunnen grootbrengen. Vooral in het reeds genoemde pol dertje en in de Nessepolder in Zeven huizen (dat overigens op het punt staat te veranderen in een natuur- bos) en in de polders rond Berkel Rodenrijs komen nog veel weidevo gels voor. Veel van de nu nog goede gebieden zullen de komende jaren helaas ver dwijnen, vooral door bouwactivitei ten. Natuur-en Vogelwacht "Rotta" zal al het mogelijke doen om de weidevo gels zo goed mogelijk te blijven be schermen. Het zou waarlijk een schande zijn als we met z'n allen niet in staat zijn om deze vogelsoorten te behouden, ook in de Randstad en z'n omgeving. Dat zou een absolute ver arming zijn voor de leefbaarheid, niet alleen voor de vogels, maar voor al les wat in een natuurlijke samenle ving voorkomt. Rien v.d. Vorm. De jaarbijeenkomst van het Zuidhol lands Landschap staat dit jaar in het teken van de 'Staat van de natuur' in de provincie Zuid-Holland. Als rode draad door het programma loopt de viering van het 60-jarig bestaan van de organisatie. De bijeenkomst wordt gehouden op zaterdag 18 juni in de stadsgehoorzaal in Leiden van af 10.00 uur. Het Zuidhollands Landschap is in zestig jaar gegroeid tot een natuurbe schermingsorganisatie met ruim 40.000 leden. Met een speciale jubi leumactie wordt gestreefd naar nog tienduizend leden meer. Het Zuidhol lands Landschap beschermt de na tuur door het aankopen en beheren van natuurgebieden in de provincie Zuid-Holland en bevordert dat ande ren de schaarse natuur buiten de Door oplettendheid van buurtgenoten is Soedara weer thuis! Hartelijk dank t.k. rode puch maxi i.z.g.st. 650.- 01828-17530 t.k. Thule allesdragers voor auto met dakgoot 50,-01828-12807 t.k. 3 pers. toercaravan 2000,- 01793-2554 natuurgebieden zoveel mogelijk in tact laten. In Nederland en in het bijzonder in de provincie Zuid-Holland wonen en werken veel mensen op een kleine oppervlakte bij elkaar. Dat betekent dat er bij wijze van spreken voor elke vierkante meter grond of water uit eenlopende wensen zijn voor het ge bruik. De overheden zien erop toe dat de ruimte zo goed mogelijk ver deeld wordt tussen de verschillende gebruikers. Dit proces is constant in beweging. Vooral via de ruimtelijke ordening wordt het gebruik vastge legd. Het Zuidhollands Landschap treedt bij de discussies met de over heid op als 'advocaat van de natuur'. Uit een provinciaal rapport over de 'Staat van de natuur' blijkt dat veel planten- en vogelsoorten in aantal afnemen. Steeds meer soorten zijn voor hun voortbestaan afhankelijk van natuurgebieden, die vaak klein zijn. Hierdoor sterft het gebied bij een ram direct uit. Het Zuidhollands Landschap beheert zeventig van deze natuurgebieden, verspreid over de gehele provincie. Er zijn veel kinderen die na hun zesde verjaardag nog in bed plassen. Veel van deze kinderen gaan ook dit jaar niet uit logeren, op vakantie- of schoolkamp. Ze proberen het nog niet droog zijn te verbergen voor de buitenwereld. Kinderen zijn (te recht) bang gepest te worden door andere kinderen. Zij schamen zich voor het in bed plassen. Voor de ouders is het in bed plassen vaak ook een probleem. Het is verve lend om passende luiers te kopen en/ of elke dag de natte lakens te moeten wassen en drogen. Elke ochtend op nieuw blijkt het kind iets niet te kun nen wat andere kinderen vanzelf le ren. Kinderen, maar ook ouders, schamen zich vaak voor het nog niet droog zijn. Er is niet één oorzaak voor het in bed plassen te noemen. Spontaan droog worden is altijd mogelijk. Maar als al van alles geprobeerd is lijkt overleg met iemand die het probleem kent zinvol. De schoolarts van uw kind kan samen met u bespreken welke methode op een bepaald moment past bij uw kind. Soms is rustig afwachten de beste methode, een andere keer kan een droge bed training zinvol zijn. Het is altijd mogelijk vragen over het in bed plassen te stellen aan de schoolarts van uw kind. U kunt elke werkdag tussen 9.00 en 16.00 uur bel len naar de afdeling jeugdgezond heidszorg van de GGD Midden-Hol land telefoon 01820-80308 om een af spraak te maken met de schoolarts. Hart van Holland/15 juni 1994 Moerkapelle - Met behulp van parachutes werd de bal voor de finale aangereikt die afgelopen vrijdag gespeeld werd tussen Edelman en No Doubt bij voetbalvereniging Moerkapelle. Deze finale van het bedrijfsvoetbaltoernooi werd gewonnen door Edelman met 2-1 en de prijzen werden na afloop uitgereikt door de voorzit ter van de voetbalvereni ging de heer De Vrij. Naast de beker voor het winnen de team, was er een sporti- viteitsbeker voor Goudsche Verzekeringen en een penaltybokaal voor Dorps huis Op Moer. Na de prijsuitreiking werd een disco drive in show gehou den. Een clown trad op voor de kinderen voorafgaand aan de finalewedstrijd. Bijna elke huurder heeft aanzegging van de jaarlijkse huurverhoging weer in de brievenbus gekregen. Het per centage van de huurverhoging kan per woning verschillen, maar mag niet meer dan zes procent bedragen. Eikeverhogingvan meer dan zes pro cent is onredelij k. Bedraagt de verho ging zes procent of minder, dan wordt een weigering van de verho ging in twee situaties zeker gehono reerd door de huurcommissie. De eerste situatie is dat de huur hoger wordt dan het toegestane maximum voor de woning. De tweede dat de °nderhoudstoestand van uw woning slecht is. Heeft het voorstel tot huurverhoging tot gevolg dat de huurprijs hoger wordt dan de maximaal redelijke huurprijs, dan kan altijd met succes Bezwaar gemaakt worden tegen de huurverhoging. Met behulp van het Puntenstelsel kan het aantal punten ueredelijke huurprijs berekend wor den. Als de huurprijs na de voorge stelde huurverhoging boven de ^sximaal redelijke huurprijs uit- °mt, dan moet uiterlijk voor 12 au gustus een bezwaarschrift ingediend worden bij de verhuurder. Een spe- ^laa' formulier hiervoor is verkrijg er bij het secretariaat van de huur- c°iimissie. Het puntenaantal van de woning moet meegestuurd worden "tot het formulier. het de verhuurder dringend nood- ekelijke reparaties niet uitvoeren "ivoorbeeld daklekkage) of is de woning sterk verwaarloosd, dan °et voor 12 augustus bezwaar wor- en gemaakt. Ook dit kan gedaan worden met behulp van een stan daardformulier. De verhuurder moet op de hoogte zijn van de klachten en in de gelegenheid gesteld zijn de ge breken te verhelpen. ls er geen sprake van achterstallig onderhoud en ligt de huurprijs na de voorgestelde verhoging onder de maximaal redelijke huurprijs, dan heeft het geen zin bezwaar te maken tegen de voorgestelde huurverho ging, tenzij de verhoging meer dan zes procent bedraagt. Is de huurprijs te hoog in verhouding met het inko men, dan zal een beroep gedaan moe ten worden op de individuele huur subsidie. Bezwaar tegen de huurver hoging zelf heeft in dit geval geen zin. Wil de verhuurder de huur met 5,5 procent of minder verhogen, dan moet in de aanzegging de oude kale huurprijs, het percentage of het be drag en de nieuwe kale huurprijs ver meld worden. De huurverhoging mag alleen berekend worden over de kale huurprijs (huurprijs minus service kosten). Als de huurprijs met meer dan 5,5 procent wordt verhoogd, dan moet de verhuurder ook de specifica tie van het aantal punten van de wo ning meesturen. Houdt een verhuur der zich niet aan de voorschriften, dan kan op grond daarvan de verho ging geweigerd worden. Of de weige ring gehonoreerd wordt, is afhanke lijk van de huurcommissie. Als de huisbaas het niet eens is met de bezwaren en de huurverhoging toch wil doorzetten, dan moet hij het bezwaarschrift en het huurverho- gingsvoorstel binnen twaalf weken na de voorgestelde ingangsdatum doorsturen naar de huurcommissie, die een uitspraak zal doen over de redelijkheid van het voorstel. Deze procedure kan ongeveer een jaar duren. Tot die tijd kan gewoon de oude huurprijs betaald worden. Het is verstandig het verschil opzij te zetten, voor het geval dat de verho ging toch betaald moet worden. ls de woning met rijkssubsidie ingrij pend verbeterd, dan kan de eerste vijf jaar geen bezwaar gemaakt wor den tegen de huurverhoging. In dit geval kan alleen bezwaar gemaakt worden bij het ministerie van VROM binnen zes weken na de ingangsda tum van de huurverhoging. Met in gang van 1 juli is de verplichte huur verhoging voor gesubsidieerde nieuwbouwwoningen afgeschaft. Let op: gaat de huurprijs voor de woning na 1 juli meer dan fl. 963,75 bedragen, dan wordt vanaf die da tum 'geliberaliseerd' gehuurd. Dat betekent dat er geen maximale huur prijs geldt en ook geen maximaal huurverhogingspercentage. Het is dan van groot belang uiterlijk binnen drie maanden na ingang van de huur overeenkomst te berekenen of die huurprijs terecht wordt gevraagd. Heeft de woning minder dan 130 pun ten, dan is de huurprijs te hoog. In dat geval moet direct naar de huurcom missie gestapt worden, want als er drie maanden verlopen zijn, dan is de liberalisatie niet meer ongedaan te maken.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 7