Zevenhuizen Moerkapelle Hart van Holland/22 juni 1994 pagina 5 Nieuwe regels voor huisvesting in Zevenhuizen-Moerkapelle per 1 juli 1994 van kracht Verwijderen bomen Afsluiting Middelweg te Zevenhuizen Openbare verlichting Gemeente I De regio Midden-Holland waartoe ook Zevenhuizen-Moerkapelle behoort kent per 1 juli 1994 nieuwe regels voor huisvesting. Uitgangspunt daarbij is dat iedere woningzoekende met een binding in de regio gelijke kansen en mogelijkheden heeft op de regionale woningmarkt. Daarbij gelden geen vestigingsbeperkingen. Doordat de vraag naar woningen in de regio Midden-Holland groter is dan het aanbod, kon dit uitgangspunt maar ten dele worden gerealiseerd. Om toch een eerlijke verdeling van woningen te berei ken is de vestigingsvrijheid enigszins beperkt. Huisvestingswet Beperking van de vestigingsvrijheid is toegestaan op grond van de Huisvestingswet, die al per 1 juli 1993 in werking is getreden en voor heel Nederland geldt. De gemeenten hebben tot 1 juli 1994 de tijd gekregen de uitvoeringsregels op te stellen. Tot die tijd zijn de oude regels nog van kracht. Volgens de wet moet iedere woningzoekende zich in principe overal in Nederland kunnen vestigen, maar beperkingen zijn dus toege staan. In Midden-Holland bestaat een sterke druk op de woningmarkt; er mag nog weinig nieuwbouw komen. Daarom is een goed beleid voor de verdeling van groot belang. Regionaal model met plaatselijk enkele verschillen De gemeenten in Midden-Holland hebben samengewerkt om tot gelijkluidende regels te komen. Dit zijn: Bergambacht, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Moordrecht, Nederlek, Nieuwerkerk a/d IJssel, Ouderkerk, Reeuwijk, Schoonhoven, Vlist, Waddinxveen, Zevenhui zen-Moerkapelle. Verder werkte mee het Intergemeentelijk Samen werkingsorgaan Midden-Holland (ISMH) en hadden de Provincie Zuid-Holland en de Inspectie Volkshuisvesting van Zuid-Holland een adviserende rol. Er is een regionale model-verordening opgesteld, die elke gemeente zoveel mogelijk volgt. Een aantal zaken heeft een lokale invulling gekregen. Zo ook in Zevenhuizen-Moerkapelle. Hier op wordt nog nader teruggekomen. De belangrijkste regels waarmee woningzoekenden te maken krij gen zijn: - Huisvestingsvergunning: deze wordt verleend voor bepaalde woningen. - Huur- en koopprijsgrens: op huizen beneden een bepaalde grens rust de huisvestingsverorde ning. - Vergunningverlening: allereerst aan degenen, die reeds woonachtig zijn in de regio of een economische of maatschappelijke binding hebben. - Passende woning: er moet een redelijke verhouding zijn tussen inkomen en huur, tussen gezinsgrootte en een aantal kamers van de woning. - Volgordebepaling: hierbij tellen met name bewoningsduur en leeftijd; plaatselijke binding; doorstroming bij schaarse woningen. Regels bij het zoeken naar een woning Welke regels vallen onder de huisvestingsverordening Door een "vergunningplicht" te leggen op bepaalde woningen kan regulerend worden opgetreden. Woningzoekenden dienen aan bepaalde voorwaarden (criteria) te voldoen om een huisvestingsver gunning te krijgen. Huur- en koopgrens In de Huisvestingswet zijn maximum grenzen opgenomen voor de prijzen van huur- en koopwoningen. Voor woningen beneden deze grenzen is een huisvestingsvergunning vereist. Voor de huur van woningen geldt per 1 juli 1994 een grens van 964,- per maand. Hogere grenzen zijn toegestaan, wanneer er geringe mogelijkheden zijn tot uitbreiding van woonruimte. Midden-Holland behoort een landelijk gebied te blijven. Naar woningzoekenden van buiten de regio moet dus een werend beleid worden gevoerd. Voor Midden- Holland is de koopprijsgrens voor nieuwbouw daarom hoger ge steld dan de wet aangeeft en wel op 250.000,-. Zevenhuizen-Moerkapelle hanteert ook deze grens. Wie komen in aanmerking voor een vergunning De gemeente mag de eis van economische of maatschappelijke binding stellen voor het verstrekken van een vergunning. Voor bepaalde groepen mag deze toelatingseis niet gelden. Te noemen zijn: gepensioneerden, ernstig invaliden, langdurig werklozen, remi granten die nog geen passende woning hebben, toegelaten vluchte lingen en in sommige gevallen bij echtscheiding. Wat betreft de plaatselijke verordening geldt dat de woningzoeken de tenminste 2 jaar in een gemeente van deze regio moet wonen. Is dat niet het geval, dan moet er sprake zijn van econo misch of maatschappelijk gebonden zijn aan een regiogemeente. Welke woning past bij welke woningzoekende Hiervoor gelden financiële normen, bezettingsnormen en normen voor woningen met specifieke bestemmingen. Bij de financiële normen gaat het om de verhouding tussen het mkomen van het huishouden en de huurprijs van de woning. Het rijk hecht vooral waarde aan een toetsing van de verhouding tussen het inkomen en de huur ter voorkoming van het 'scheefwo- nen'. Voor Midden-Holland is rekening gehouden met deze voor waarde van het rijk. De huurwoningen zijn daartoe onderverdeeld in drie categorieën: a- huurprijs tot 600,- per maand voor woningzoekende met een inkomen tot 43.200,- per jaar. b. huurprijs van 600,- tot en met 810,- per maand voor woning zoekende met een inkomen tussen 43.200,- en 58.320,- per jaar. c. huurprijs van 810,- tot 964,- per maand voor woningzoekende met een inkomen van 58.320 tot 69.408 per jaar. De bedragen betreffen het prijspeil per 1 juli 1994. Bij de bezettingsnormen gaat het om de grootte van het huishou den in relatie tot het aantal kamers van de woning. Voor huurwoningen waar een vergunning op rust zijn de volgende bezettingsnormen vastgesteld: aantal personen alleenstaande 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen 6 personen 7 personen en meer aantal kamers minimaal passend maximaal passend 1 3 2 4 3 4 4 5 4 5 4 6 5 Voor woningen met specifieke bestemmingen, zoals ouderenwo ningen en woningen voor mindervaliden, kunnen ook afwijkende criteria worden gesteld. Volgorde-bepaling voor huur- en koopwoningen Voorrang voor woningzoekenden met plaatselijke of regionale binding Zevenhuizen-Moerkapelle geeft voorrang aan woningzoekenden met een plaatselijke binding boven woningzoekenden uit de regio. Dit geldt voor huurwoningen en nieuwbouw-koopwoningen. Is de woning na 4 weken niet toegewezen aan een woningzoekende met een plaatselijke binding, dat komen gedurende 9 weken ook de woningzoekenden uit de regio in aanmerking. Voor bestaande koopwoningen geldt dit niet. Deze woningen wor den gedurende 13 weken gereserveerd voor woningzoekenden uit zowel de gemeente als de regio. Volgorde-bepaling huurwoningen Hoe wordt de volgorde bepaald, waarin woningzoekenden in aan merking komen voor vergunningsplichtige woningen? Hetthansgehanteerde puntensysteem gaat van de ban. Hiervoor in de plaats komt een puntensysteem aan de hand van de BL-score. De B staat voor bewoningsduur. De L staat voor leeftijd. Wanneer iemand een zelfstandige woning bewoont, wordt alleen gekeken naar de bewoningsduur: de periode dat iemand onafge broken in zijn huidige zelfstandige woning woont en deze leeg achterlaat. Een voorbeeld: Een woningzoekende van 26 jaar, precies 2 jaar woonachtig in dezelfde woning, heeft een BL-score van 24 2 jaar x 12 maanden). Wanneer iemand niet (meer) beschikt over zelfstandige woon ruimte, wordt alleen gekeken naar de leeftijd: de periode dat een woningzoekende ouder is dan 18 jaar. Een voorbeeld: Een woningzoekende met een leeftijd van 30 jaar en 4 maanden zonder zelfstandige woonruimte, heeft een BL-score van 148 aantal maanden boven de 18 jaar). Van ieder woningzoekende kan op deze wijze de urgentie in een getal worden uitgedrukt. Doorstromingsvoorrang Bij bepaling van de volgorde kan doorstromingsvoorrang worden toegepast. Sommige woningen zijn bijzonder schaars. Wanneer een bewoner zo'n woning wil verlaten om een minder schaarse woning te betrekken, kan hij daarbij voorrang krijgen. Hij laat immers een schaarse woning leeg achter. Overgangsregeling Voor mensen die reeds waren ingeschreven geldt bij bepaling van de volgorde 2 jaar lang een overgangsregeling. Deze regeling houdt in dat er extra punten worden toegekend aan hen die reeds per 30 juni 1994 stonden ingeschreven. Het gaat daarbij om het puntental dat zij op grond van het oude puntensysteem per 30 juni 1994 reeds hadden opgebouwd. Volgorde-bepaling koopwoning Bij de volgorde-bepaling voor koopwoningen is onderscheid gemaakt tussen bestaande koopwoningen en nieuwbouw-koopwoningen. Voor bestaande koopwoningen kan geen volgorde-bepaling wor den gehanteerd, wanneer de eigenaar hierin ten minste 6 maanden heeft gewoond. Voor nieuwbouw-koopwoningen wordt wel een volgorde-bepa ling gehanteerd. Woningzoekenden die een vergunningplichtige huurwoning vrijmaken, komen met voorrang voor een nieuwbouw- koopwoning in aanmerking. Woningzoekenden met urgentie Ondanks de volgordebepaling kan het voorkomen dat iemand toch niet tijdig aan een woning kan komen. Voor zo'n situatie is een extra mogelijkheid gecreëerd door aan enkele woningzoekenden een ur gentieverklaring te geven. Er dient dan sprake te zijn van een zeer bijzondere (nood)situaties, welke individueel bekeken worden. Dit wordt per gemeente geregeld en niet regionaal. Informatie Bovenstaande informatie betreft een globale weergave van de nieu we huisvestingsregels. Voor gedetailleerde gegevens kunt u contact opnemen met mevrouw J. Immerzeel-Hertog, tel. 01802-1644 toestel 26 (huisvesting). Het hoofd van de afdeling Algemene Zaken, hiertoe gemachtigd door bur gemeester en wethouders, maakt bekend dat bij besluit van 15 juni 1994 vergunning is verleend aan de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle voor het verwijderen van: twee esdoorns aanwezig ten noorden van het perceel Schoolstraat 13 te Zevenhui zen; een esdoorn aanwezig ten zuiden van het perceel Wei- deplantsoen 18 te Zevenhui zen. Een ieder die meent door dit besluit in zijn of haar belang te zijn getroffen kan inge volge de Algemene wet be stuursrecht binnen 6 weken na de publikatie van dit be sluit een gemotiveerd be zwaarschrift indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Zevenhuizen, 15 juni 1994. Het hoofd van de afdeling Algemene Zaken, wnd. G.J. Sytsema In de periode van 13 juni tot en met 15 juli 1994 is de Mid delweg te Zevenhuizen voor alle verkeer gesloten. Onder direktie van het Hoogheemraadschap van Schieland zullen in genoem de periode twee bruggen in de Middelweg door duikers worden vervangen. Gelijktijdig zal de Gasunie ter plaatse van de duikers zinkers aanbrengen. Andere nutsbedrijven zullen eveneens een aantal werk zaamheden uitvoeren. Het fiets- en voetverkeer kan van de volgende route ge bruik maken: Wollefoppenweg en Strandweg; Hennipsloot en Rottekade. Het overige verkeer, inclu sief het vracht- en land- bouwverkeer, kan gebruik maken van de route Wol lefoppenweg, Strandweg en Rottekade. Op 1 juli 1994 schakelt de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle over op een ander systeem voor het ver vangen van de lampen in de openbare verlichting. Tot op heden werden de lampen van de openbare verlichting vervangen op het moment dat er een defekt optrad. In het kader van het nieuwe systeem zullen de lampen worden vervangen voordat er een storing optreedt. Op basis van technische ge gevens is namelijk het aantal branduren vastgesteld. Het zal ongeveer 1 jaar du ren voordat in de hele ge meente het nieuwe systeem is ingevoerd. De storingen die zich na in voering van het nieuwe sys teem aan de openbare ver lichting voor doen, zullen al leen in de laatste week van elke maand worden verhol pen. Alle masten zijn in de achter liggende periode van een registratienummer voor zien. Bij storingen dient u dit nummer door te geven.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 5