Rottemerengebied: een dagje uit in de buurt z Natuur Bleiswijkse Zoom 2E O Zevenhuizer Zoom Zevenhuizer Plas Cultuur-historische elementen Camping Zevenhuizen: een wereld op zichzelf 0penin9stliden gSBSB— OTTEMEREN Hart van Holland/29 juni 1994 pagina 21 Lage Bergse Bos Hoge Bergse Bos Wie een dagje uit wil in de zomervakantie, kan ook eens dicht bij huis blijven. Het Rottemerengebied is voor inwoners van Zevenhuizen, Moerkapelle, Rijnwoude, Boskoop en Waddinxveen een ideaal gebied voor een fietstocht, een ritje op de skeelers of een dagje sportvissen. Het is gelegen aan de oevers van de rivier de Rotte, tussen Bleiswijk, Zevenhuizen en Bergschenhoek. Ui oc Ui LU H Sportvissen Bereikbaarheid Varen op de Rottemeren SffiSSk?,'ïo'ST9. aa9 .00-17.30 uur <"°- Hoewel het Rottemerengebied inten sief gebruikt wordt, is het gebied rijk aan natuurschoon. Er komen 75 soor ten broedvogels voor en er zijn speciale rustgebieden waar vogels ongestoord kunnen broeden. Per jaar worden er ongeveer 220 vogels waargenomen. Een paradijs voor de vogels is het na tuurreservaat het Koornmolengat, ten noord-westen van de camping. Dit stuk natuur is niet ontveend en niet ontwa terd. Daardoor ligt het veel hoger dan het omliggende polderland. Op deze plek stonden vroeger zeven boerderij en, waar de naam Zevenhuizen van afgeleid is. Het oude dorp is nu een waardevol natuurgebied. Naast het Koornmolengat is er het Nessebos, een natuurgebied in aanleg. Dit is gelegen tussen het Hoge Bergse Bos en de 2 e- venhuizer Plas en zal alleen voor wan delaars toegankelijk gemaakt worden. Tussen het Hoge Bergse Bos en de Rotterdamse deelgemeente Hillegersberg ligt het Lage Bergse Bos. Ook dit deel is geschikt voor wandelingen, ritjes per paard en fietstochtjes. Het ontmoetings plein met paviljoen De Bergse Plas is het centrum van het gebied. Hier zijn net als in de Bleiswijkse Zoom dagcampings en een jeu- de-boulesterrein aanwezig. Boten zijn te huur bij Het Hoekse Hout aan de andere kant van het bos. In het westelijke gedeelte van het gebied ligt de manege Hillegersberg. Hier kan zowel binnen als buiten gereden worden. Op het eiland lopen Schotse Hooglanders rond, die een bijzondere attractie vormen. In aanleg is nog het Hoge Bergse Bos. De heuvels zijn ontstaan door bouw- en sloopafval werd geborgen. Dit levert een terrein op dat geschikt is voor diverse recreatiemogelijkheden zoals: een skiheuvel, de openbare golfbaan, kunst- en ambachtcentrum Artihove en een beeldententoonstelling. Bij Artihove bevinden zich diverse expositieruimten en ateliers van kunstenaars. Aan de Hoekse kade is nog een andere kunstenaar gevestigd die zich bezig houdt met het vervaardigen van keramiek. Joop Cock. Er tegen over wordt gewerkt aan een klimheuvel, die waarschijnlijk in september klaar zal zijn en een kanocentrum. Een buitensportcen trum, een mountainbikeparcours en een rolski- en skeelerroute ziin al aanwezig. Een plaats in het Rottemerengebied dat zeer geschikt is voor dagrecreatie voor het gehele gezin is de Bleiswijkse Zoom. Men kan er wandelen, fietsen en paardrijden en er zijn speel- en ligweiden, klimrekken, een strandje en een kanovijver. Bovendien kan op de dagcampings een tent neergezet worden. Hier mag echter niet overnacht worden. Voor de inwendige mens wordt gezorgd bij bar- restaurant 't Zeeltje in het midden van het gebied. Hier is ook een jeu- de-boulesbaan, een dierenweide en een midgetgolfbaan. Bij café restaurant Meerenbos kunnen zeil- en roeiboten en kano's worden gehuurd. Verder is er een zwembad met sauna (binnen- en buiten bad), waar twaalf overdekte tennisbanen zullen worden gereali seerd. De groene strook langs de oostelijke oever van de Rotte heet de Zevenhuizer Zoom. Vanaf het fietspad kijkt men uit over het water en in het noordelijk gebied zijn diverse voorzieningen te vinden zoals Jachthaven de Eendragt, camping Zevenhuizen en zwembad de Koornmolen. De jachthaven is gelegen ten zuiden van de Hennip- sloot. Hier hebben boten een vaste ligplaats, maar ook voor passan ten is plaats. Hier kunnen zeilboten, surfplanken, kano's en roeibo ten gehuurd worden. Er wordt ook kanolesgegeven. Het zwembad de Koornmolen heeft een verwarmd binnenbad en verwarmde buitenbaden, waarvan de campinggasten gratis gebruik kunnen maken. De sauna, het Turkse stoombad, de dompelton, de buiten tuin en de bar zijn niet bij de prijs inbegrepen. Een paradijs voor de surfer is de Zevenhuizer Plas. Deze plas van bijna anderhalve kilometer lang en 600 meter breed kunnen zowel surfers als zwemmers, zeilers en roeiers terecht. Bij restaurant De Strandga- per is een strand met een afgezet stuk water, waardoor het voor zwemmers rustig is. Op het sport- en partycentrum De Zevensprong is onder andere een tenniscomplex en een kegelhal te vinden. Bij Eurosurfing kan surfmateriaal worden gekocht en worden surflessen gegeven. Het Rottemerengebied kent een rijk verteden. De overblijfselen hiervan zijn in het landschap te zien, zoals in de Tweemanspolder bij Zevenhuizen. Daar staat de molenviergang, die er honderden jaren voor gezorgd heeft dat het water in de polder op peil bleef. Bij Bleiswijk en in het Lage Bergse Bos zijn verder ook nog afgeknotte molens te zien. De kap en de wieken zijn verwijderd omdat het onderhoud hiervan duur is maar de molenstomp laat zien dat het gebied een waterrijke historie heeft. Ook de twee sluizen in het gebied duiden op de rol van het water. Aan het einde van de Lange Vaart, ten noorden van Bleiswijk ligt bij café Meerenbos het Bleiswijks Verlaat, dat stamt uit 1740. in i 976 is het sluisje, dat geheel van hout is gemaakt, geheet gerestaureerd. Aan de overkant van de Rotte ligt aan het einde van de Hennip- sloot het Zevenhuizer Verlaat eveneens uit 1740. Dit sluisje is de belangrijkste verbinding voor de watersport tussen de Hoiland- sche IJssel en de Rotte. Het schutten kost vijf gulden per boot. Langs de oevers van de Rotte en in de Rottemeren vinden sportvissers precies wat zij zoeken. Het viswater is verpacht maar iedereen mag met een hengel in het gebied vissen. Naast de visakte is bovendien een dagvisvergunning nodig. Voor de vijvers in de Bleiswijkse Zoom en het Lage Bergse Bos is deze gratis verkrijgbaar bij de restaurants in het gebied. Een dagvis vergunning voor de Rotte zelf is te koop bij De Roerdomp en Meerenbos. Inlichtingen: Federatie De Randstad 070- 3868879 en Groot Rotterdam 010-4814278. wij krijgen hier heel verschillende gasten, van trekkers met rugzak tot complete gezinnen uitgerust met een 'oxe caravan. En voor al die mensen nebben wij een plaats," aldus Joop 4appeij, sinds jaar en dag bedrijfslei der van Camping Zevenhuizen. "Ei genlijk is dat een van onze sterke punten, want het terrein is ingedeeld ln verschillende velden. Zo hebben W|J enkele velden waar trekkers te- recht kunnen en er zijn 162 vaste JMrpiaatsen. Die velden zijn van el- war gescheiden zodat men zo min Hogelijk last van elkaar heeft. ^e geschiedenis van de camping 9Mt terug tot 25 jaar geleden toen het Rottemerengebied nog 'onontgon nen' gebied was. "Er kon toen ook al gekampeerd worden en er kon ge zwommen worden maar pas sinds de jaren zestig is men professioneel van start gegaan. Toen is de camping ge bouwd en ook het zwembad en de jachthaven," vertelt de heer Zappeij. "Nu is het een camping voor verschillen de doelgroepen met rustige plaatsen en plaatsen waar gelegenheid is om bij elkaar te komen. Daarnaast hebben wij ook nog twee trekkershutten, waar vier personen per hut in kunnen overnach ten". De kampeerders op de camping hoeven zich niet te vervelen. "Er is hier zoveel te doen. Ten eerste is de omgeving prach tig dus er kan gewandeld en gefietst worden. Fietsen worden bij ons ver huurd. Verder is er voor de kinderen een speeltuin, een sportveld en wij verhuren skeelers. Daarnaast is er van 9 juli tot 20 augustus een professioneel recreatie team dat allerlei activiteiten organiseert zoals knutselen, kleien, theater, tekenen en schilderen en lampionnen (met op tocht) voor de kleintjes". Voor de vol wassenen worden er ook sportwedstrij den georganiseerd zoals voetbal, volley bal of een zeskamp. "Wij hebben ook een keer een wedstrijd gehad voor de sterkste man van de camping. Juist om dat er ook veel buitenlanders op de camping te vinden zijn, vormen deze activiteiten een mooie aanleiding om samen iets te ondernemen. Bij sport en spel speelt taal immers geen rol. Zo is er bijvoorbeeld een keer een voetbalwed strijd Polen-Nederland geweest toen er een keer veel Polen op de camping waren". Camping Zevenhuizen kent verschillen de faciliteiten die het leven op vakantie veraangenamen. Zo is er een kantine, een kampwinkel en een wasserette. "Ei genlijk is de camping een wereld op zichzelf met alles wat zich ook in het dagelijks leven afspeelt. Zo is er natuur lijk wel eens iemand ziek en er zijn ook al enkele campinghuwelijken gesloten. Juist die aspecten en het feit dat de camping een echte vakantiesfeer ademt, maakt een vakantie hier zo bij zonder," besluit de heer Zappeij, Camping Zevenhuizen is geopend van 1 april tot 1 oktober. Inlichtingen: 01802-1654 De Rotte is het centrum van het recrea tiegebied. Elk jaar komen hier duizen den pleziervaartuigen voor een kort of lang vakantieverblijf. Er zijn tientallen aanlegsteigers met voldoende lig plaatsen. Het gebruik van de steigers is gratis. De Rotte en de Rottemeren zijn per boot via twee routes te berei ken: vanaf de Hollandsche IJssel, via de Hennipsloot en vanaf Rotterdam over de Rotte langs de Prinses Irene- brug in Hillegersberg. Behalve met de auto en de (brom|fiets is hei Rottemerengebied ook te bereiken met hei openbaar vervoer. Van de vervoersmaat schappij WestNederland komen de volgende buslijnen vlakbij de recreatiegebieden: lijn 170 Leiden-Zoetermeer-Rotterdam lijn I 7 I Rotterdam-Gouda lijn I 72 Rotterdam-Berkel en Rodenrijs lijn 172 Rotterdam-Zoetermeer lijn 175 Zevenhuizen-Nieuwerkerk aan der Ussel Inlichtingen: WestNederland 079-414067 Ook de RET komt dichtbij het Rottemerenge bied. In Rotterdam-Hillegersberg ligt het eind punt van tramlijn 4 aan de F.H. van Kempen singel. Voor meer informatie over het tram vervoer: RET 010-4546890. net raadzaam wordenj?eoverdag open. Soonnummer-Oio. dvan3imaa. „etend»"f/fS^urS9'n»cWW«j_jjjj_ jachthaven Dejachthavei Het is

Hart van Holland | 1994 | | pagina 21