[Rabobank sponsort Plantarium-gebouw Wandelen in bossen: pas op voor tekebeten [Afscheid van de basisschooll vervoCg fart van Holland/6 jul pagina 17 Welke ziekten kan een teek overbrengen? Buiten nederland: virusziekte Hoe voorkomen? Hoe verwijderen? Jltazerswoude-Dorp - Op het Interna tional Trade Centre in Hazerswoude- |Dorp wordt sinds maart gebouwd aan [een vaste vestiging voor het Planta- |rium. Afgelopen zaterdag werd voor ije deelnemers en andere belangstel lenden een 'inloopochtend' georgani seerd om te laten zien hoe ver de bouw lis gevorderd. Op dezelfde ochtend lwerd tevens het sponsorcontract van He Rabobank getekend. Namens de ïabobanken tekende de heer Th. ISchoonderwoerd, algemeen direc teur van de Rabobank in Boskoop, en Inamens de organisatie van Planta tion de heer Tj. Reitsma, voorzitter jvan het Plantarium en president-com missaris van Prologic Boskoop b.v., dat zal zorgdragen voor de exploitatie De heer Reitsma(linksen Schoonderwoerd ondertekenden het sponsorcontract van het Plantarium-gebouw. Voor welk bedrag de Rabobank het Plantarium "'tWm WëmmwËmimm mgjggtggmm sponsort wilde de heer Schoonder woerd niet kwijt. "In de ledenvergade ring hebben wij recentelijk afgespro ken om aan het einde van het jaar een lijst te maken met de gesponsorde projecten," aldus de heer Schoonder woerd. "Tot die tijd maken wij de pre cieze bedragen niet bekend". De direc teur van de Rabobank benadrukte dat het Plantarium financieel onafhanke lijk zal blijven. De vaste vestiging voor het Plantarium zal in augustus gereed zijn. Het is prettig om 's zomers in de bossen verkoeling te zoeken. Toch kan dat op dicht begroeide plaatsen vervelende gevolgen hebben. In bossen en struik gewas leven namelijk teken: kleine, bruin-zwarte insecten. Deze parasieten bijten zich vast in de huid van dieren en mensen om bloed te zuigen. En hoewei zo'n beet niet pijnlijk is, kunnen teken wèl ziekten overbrengen. Een ziekte die ook in Nederland vrij veel voorkomt is de UK-ziekte. Deze bacte- riële ziekte verloopt in drie stadia. En kele dagen tot een week na de tekebeet ontstaat er een rode plek rond de plaats van de beet en ontstaat een grieperig gevoel. Na een week of twee zijn deze verschijnselen weer verdwenen. Enke le weken tot enkele maanden na de beet kunnen er gewrichtsontstekingen ont staan, kunnen hartklachten optreden en ontstaan soms zenuwonstekingen. Bij het derde stadium gaat het om chro nische gewrichtsontstekingen die op reuma lijken. Er bestaat geen inenting om de UK-ziekte te voorkomen, maar de ziekte is goed te behandelen met antibiotica. Als er een rode plek ont staat na een tekenbeet, dan moet de huisarts gewaarschuwd worden. Buiten nederland komt naast de UK- ziekte nog een tweede ziekte die het gevolg zijn van een tekebeet, zij het minder vaak. Deze virusziekte ontstaat ongeveer een tot twee weken na de beet en verloopt als een lichte griep. Bij één op de tien mensen ontwikkelt zich ech ter na een korte verbetering van enkele dagen, een hersenontsteking waarbij duizeligheid, een verminderd gevoel en verlammingen kunnen optreden. Inen ten kan in de landen waar de ziekte voorkomt: in Oostenrijk, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Duitsland en Sibe rië. Bescherming tegen deze ziekte is ook nog mogelijk door inenting binnen vier dagen na een tekebeet. Teken kruipen meestal langs de benen omhoog, waarna ze zich vasthechten op plaatsen waar de huid niet al te dik is, zoals knieholte, lies en buik. Goed sluitende kleding en schoenen vormen een redelijke bescherming tegen teke beten. Naarmate een besmette teek lan ger bezig is met bloedzuigen, wordt de kans op het overbrengen van een ziekte groter. Daarom is het belangrijk om teken zo snel mogelijk te verwijderen. Trek de teek met duim en wijsvinger of met een pincet voorzichtig in zijn ge heel uit de huid. Knijp daarbij de teek niet leeg. Voorkomen moet worden dat het bloed dat door de teek is opgezogen weer terugkomt in het lichaam. Ont smet daarna het wondje met jodium. Bij klachten is het verstandig om een arts te raadplegen. Voor meer informa tie: GGD Rijnstreek, 01720-90250. t.k. origineel groen compostvat merk Vam Vat 01714-15578 t.k. bébé conf. kinderwagenbak 6 mnd. oud moderne kl. 325,-01829-4936 t.k. Tomos herenfiets met tr. tr. ouderwetse typemachine 01714-14512 Gevr. een po-stoel en t.k. synthestic vulling 7,50 ca. 1 kg. na 18 u: 01727-12291 t.k. orgel Hohner met veel mogelijkheden z.g.a.n. 2500,- Koudekerk 01714-14054 t.k. wit rotan stoel tafeltje 45,- kanariekooi met bad 20,-01828-15529 t.k. Subaru mini jumbo DL 56 bj '88 apk 01-95 vr. pr. 4450,-01714-12518 woningruil gez. eengez. woning; aangeb. 4 kamerflat met lift 01828-18760 gevr. zelfst. woonruimte voor jong stel 500,- p.m. in Gouda Smier: 01828-19076 t.k. konijnenhok voor binnen 1x gebruikt van 130,-nu 70,-01828-30985 t.k. gevr. markies of zonnescherm 3.00 m. tot 3.20 m breed 01828-14972 Opa van Leeuwen h.g. met uw 60e verjaardag! Johan, Marco, Stafan en Natasja peze week nemen de leerlingen van groep acht van de basisschool afscheid van hun school. [Zoook de Theo Thijssenschool, de St. Jozefschool, de Koningin Beatrixschool en de Kardinaal Alfrinkschool uit Waddinx- Ken.Hieronder de groepen nog eenmaal in de originele samenstelling. y

Hart van Holland | 1994 | | pagina 17