Afscheidsavond School met de Bijbel Nieuwe koordirigent Zang en Vriendschap Eerste steen gelegd Kerkdiensten Hart van Holland/13 juli 1994 pagina 11 Zondag 17 juli medische weekenddienst boskoop - benthuizen Belangrijke telefoonnummers: I Hazerswoude-Dorp - Evenals alle andere gemeenten in Nederland, vangt de gemeente Rijnwoude vluchtelingen op. I Er zijn nu 63 vluchtelingen ondergebracht in Benthuizen, 1 Hazerswoude-Dorp, Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude- I Rijndijk en tot maart volgend [jaarkomen er nog 28 bij. De I vluchtelingen worden sinds zeven jaar opgevangen door een groep vrijwilligers, die I Pfaktische hulp geeft en zorgt voor 'inburgering' van de vluchtelingen. De heer W. van der Lecq is één van de vrijwilli gers, die wekelijks enkele uren steden aan het verlenen van hulp. I zette' e bebben het R°ucl en MJ\Can de verwarming hoog. Een Angolese vluchteling vond iedereen in Nederland rijk. "Zelfs alle kinderen hebben een fiets,zei hij. "De één spreekt goed Engels, de ander klust graag en weer een ander biedt tweedehands meubelen aan". Nadere Inlichtingen over het vrijwilligerswerk in Rijnwoude: ■Benthuizen - Vorige week heeft groep acht van de School met de Bijbel af scheid genomen van de basisschool. Op het programma van de afscheids avond stonden onder andere allerlei muziekstukken, toneel en een kwis. Verder werden de E.H.B.O.-diploma's uitgereikt door de voorzitter van EHB.O.-vereniging, de heer John Jes- pers. Alle 35 leerlingen van groep acht waren geslaagd voor het examen. De lessen voor de Eerste Hulp Bij Ongeluk ken werden gegeven door Nelie van Velzen, Tonneke van Dorp en Marijke Westveer. Aan de orde kwamen het beademen, het verbinden van wonden enkennis van het menselijk lichaam. De .geslaagde kandidaten: Martine van der Aa, Klaas Alberts, Eric van Beveren, IStephan Blijleven, Alexandra Bregman, Renate Bregman, Wouter Bremmer, Adriaan de Bruin, Elise Buiten, Johan Buys, Pieter van Dusschoten, Elian Ha genaar, Maarten van der Heijden, Ria [Kaashoek, Jan-Peter van Kuyk, André Laban, Hans Laban, Janneke Leune, Marcel Mets, Yvan van Oostrom, Step- ihan Oppelaar, Lianne de Peinder, Ma rion van de Plassche, Gertjan Pos, Ellen Roos, Niels de Ruiter, Geert Schuilen- burg, Miranda van der Spek, Hans Te- brugge, Carolien van Velzen, Wilma IVerhoek en Jantine Vis. Voorafgaand aan het uitreiken van de diploma's voor E.H.B.O. lieten enkele leerlingen van groep acht in een toneelstuk zien dat zij de eerste hulp in de praktijk kunnen brengen. Hazerswoude-Dorp - Zangvereniging I Zang en Vriendschap uit Hazerswoude- IDorp, heeft een goede plaatsvervanger [gevonden voor Ger Hovius, die Zang en [Vriendschap na bijna 20 jaar te hebben [geleid, op 30 mei de 'zang' heeft verla- [ten. Marco Kalkman uit Schiedam is [dezeplaatsvervanger. Van beide zijden [is er nog geen beslissing gevallen, om- Idat Marco nog in zijn proefperiode is. [Na de zomervakantie zal de beslissing vallen. Marco Kalkman kreeg zijn oplei ding aan het Rotterdams Conservato rium. Hij studeerde daar 'koordirectie' I bij Barend Schuurman. Hij volgde ook [het hoofdvak 'solozang' en studeert [nog steeds bij Sylvia Schlüter. Hij be- Jhaalde zijn eindexamen in juni 1993 in j de Grote Kerk te Dordrecht met werken [van Bach en Brahms. [Marco Kalkman is reeds dirigent van Solo Deo Gloria te Stellendam en de I Hervormde Cantorij te Warmond. Te vens heeft hij de muzikale leiding van een klein opera-gezelschap, dat zich voornamelijk richt op kinderen. Naast het dirigeren van vele koren heeft hij ook solo's gezongen in opera's als 'Die Zauberflöte' van Mozart. De 'Nabucco' van Verdi en de 'Aïda' eveneens van Verdi en verder in 'Pagliaco' van de 'Caveleria Rusticana' dit jaar in de Ahoy te Rotterdam. Hij zong onder meer solo uit de 'Johannes Passion' van Bach en gaf recitals met werken van Schubert. Kalkman is tevens werkzaam als com ponist. Zijn eerste werk was een mis voor koor en orkest en solisten, uitge voerd in 1987 tijdens een dienst in Oud Beijerland. later volgde veel kerkmu ziek voor tijdens de dienst, twee musi cals en twee opera's. Een tweede mis voor koor en orgel wil hij dit jaar nog uitvoeren in Hazerswoude. Voor volgend jaar staat een concert op het programma het 'Credo en Beatus Vir' van Vivaldi (1678-1740). Hazerswoude-Rijndijk - Afgelopen vrij dag rond vijf uur 's middags botsten een personenauto en een bromfietser tegen elkaar. De berijder van de brom fiets wilde afslaan (richting Potgieters laan) en zag de auto hierbij over het hoofd. De bromfietser had schaafwon den en de bromfiets raakte beschadigd aan de voorzijde. Hazerswoude-Dorp - In Hazerswoude- Dorp vond vrijdag 8 juli een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motor. De voertuigen werden respec tievelijk bestuurd door een 22- en een 23-jarige inwoner, beide afkomstig uit Hazerswoude. De auto kwam uit een uitrit en de bestuurder zag de motor vermoedelijk niet aankomen. Beide jongeren werden ter observatie over gebracht naar het Elisabeth Zieken huis. Daar bleek dat zij geen zware ver wondingen hadden opgelopen, dit in tegenstelling tot de voertuigen, die zwaar beschadigd waren. De beide be stuurders mochten het ziekenhuis na het onderzoek verlaten. Benthuizen S.O.W. gem. De Hoeksteen: 10.00 uur ds. P.C. Pettinga, Zoetermeer. Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J.H. Lammers. Hazerswoude-dorp H.H. Engelbewaarders za. 16 juli: 19.00 uur H. Mis m. cantores; zo. 17 juli: 10.00 uur H. Mis met gem. koor; Herv. Gem. 9.30 uur kand. B.J.G. Reitsma, Zeist; 18.30 uur ds. C. van Dis, Wassenaar. Geref. kerk 9.30 uur ds. A. Brink, Amersfoort: 17.00 uur ds. mw. T.H. Attema-Roosjen, Leiderdorp. Koudekerk ad Rijn-Hazerswoude/Rd. Herv. Gem. 10.00 uur ds. A.L. Lapré, sow-dienst geref. kerk; 19.00 uur ds. P.J.H.J. Overduin, Maassluis, sow- dienst geref. kerk. Geref. kerk 10.00 en 19.00 uur zie Herv. Gem. Zaterdag 16 en zondag 17 juli: dokter P.P.M.T. Hermans, Zuidwijk 2, Boskoop, tel. 01727-12038. Apotheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. Kruisvereniging Hart van Holland: spoedgevallen, weekend- en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; Bereikbaarheid Rijnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00 -14.00 uur. tel. 01728-9322.; Divisie ouder-en kindzorgspreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 01715 - 1463; Openingstijden uitleenmagazijn: Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00- 14.00 uur.; Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30-19.30 uur.; Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 uur. Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur en 12.00-13.00 uur). Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij 12.30-13.30 uur, tel. 01714-12605. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maat schappelijk werk: Hazerswoude-Rijndijk: tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur; Hazers woude-dorp: tel. 01728-8146 do+vrij 9.00-10.00 uur; Koudekerk ad Rijn: 01714-12020, elke woens dagmiddag 15.00-16.00 uur; Benthuizen: Maaltijdvoorziening, tel. 079-313350 SPOEDHULP 06-8212141 Algemene Alarmnummers ln deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambu lance 06-11 (als elke seconde telt!) Politie/Kantoor: 01714-15300 Centrale melddienst milieuklachten: 01720-91231 Storing kabeltelevisie: storingsnummer 01720-86868 Bejaarden alarmering, aanvragen: 01714-19015 Stichting Open Bejaarden werk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen: Mevr. G. Drost 01714- 13253 (Rijndijk); Tafeltje-dek-je: Mevr. G. v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b.g.g. 01714-13253; Alarme ringvoorouderen: Mevr. H. Fraanje tel. 01728-9531 (Dorp); Tafeltje-dek-je: Mevr. M. Verhage01728- 9569 (Dorp) b.g.g. 01728-9531 Benthuizen - Afgelo pen zaterdag legde ds. C.A. van Dieren (links) onder grote belangstelling de eerste steen van de kerk voor de Gereformeerde Gemeente in de Dorpsstraat. De nieuwe kerk zal groter worden dan de vorige, die op dezelfde plaats stond. I J."1 samen met een andere vrijwil- I '§er de zorg voor een huis waar vier [Joegoslaven wonen," vertelt de heer I wTrbeccl- "M'n'maal eenmaal per gaan wij op bezoek". Tijdens efe :z°eken wordt gepraat over [Seoruiken en gewoonten in Neder- j j1 wordt praktische hulp gebo- luen- Soms moet Iedereen kan iemand helpen er een brief ge- Ischreven worden [naar een instantie Pls er hulp nodig 'i een bezoek anti de tandarts". Jaar vaak gaat I Nprl° l|C0Ver be'e 8ewone zaken waar vl„PhVa,nders niet biistil staan- "Veel I ten -/ dan te warm wordt, zet- |dan raam °Pen- NVij wijzen er Imam"'3 de §asrekening op die n'er wel erg hoog wordt" I geliikf d'n? §even bii de normale da- I Stichtza en is "iet het enige dat 1 Als e ucb^e'ingenwerk doet. bij,, een nieuwe vluchteling komt, I... ^ij bericht van de gemeente. •Jüit ii dan rr de datum van aankomst een kamer opgeknapt is. Meestal wordt er niet alleen schoon gemaakt, maar ook gewit en behan gen". De vluchte ling komt van het asielzoekerscen trum met de bus naar de gemeente Rijnwoude of met de trein naar Lei den en wordt op gevangen door één van de vijfentwin tig vrijwilligers. Eerst worden dan allerlei formalitei ten afgehandeld op het gemeente huis en wordt een bankrekening geo pend waarop het zakgeld gestort kan worden. "Daarna gaan wij naar de su permarkt en kopen de eerste boodschap pen. Verder wijzen wij aan waar de huisarts woont en wordt kennisge maakt met de andere bewoners van het huis". Als vluchtelingen asiel aanvragen in Nederland, worden zij eerst onderge bracht in een opvangcentrum. Daar wordt beslist of zij een kans maken om in Nederland te blijven. "Dat duurt ongeveer twee maanden," al dus de heer Van der Lecq. "De kans rijken gaan vervolgens naar een asiel zoekerscentrum en de kansarmen worden uitgezet". Er zijn ook asiel- m0 De heer W. van der Lecq heeft de zorg voor een huis met vier Joegoslaven. zoekers die in Nederland mogen blij ven maar terug moeten als het gevaar geweken is. "Die mensen krijgen een 'vergunning tot verblijf'. Vorig jaar is een groot aantal Angolezen met zo'n vergunning teruggegaan naar Angola toen daar verkiezingen werden ge houden. Die verkiezingen zijn een te ken dat het beter gaat, werd toen gezegd. Maar daarna is een burger oorlog uitgebroken waardoor het met de veiligheid nu niet zo best ge steld is". Een van de Angolezen in Rijnwoude had de heer Van der Lecq toe vertrouwd dat hij vond dat in Nederland ie dereen rijk is. "Zelfs kinderen hebben hier een fiets," zo lichtte hij zijn uitspraak toe. Dè vluchtelingen in hét asielzoekers centrum blijveb daar izes tot acht maanden. "Meestal kunnen de vluchte lingen daar ook naar school, maar dat is maar een paar uur per week. Dat zet geen zoden aan de dijk," vindt de heer Van der Lecq. "Bovendien kunnen veel asiel zoekers zich slecht concentreren. Zij moesten alles en iedereen achterla ten en moeten hier een nieuw leven be ginnen". Daarbij komt ook nog dat niet zeker is of zij mogen blijven. "Zij vragen zich dan af of het wel zin heeft om Nederlands te gaan leren. Mis schien moet ik toch terug, zeggen zij dan". De vluchtelingen die naar Ne derland komen, zijn niet de allerarm sten. "Het zijn vaak mensen die gestu deerd hebben. In ieder geval moeten zij genoeg geld hebben om een ticket te kopen voor het vliegtuig," legt de heer Van der Lecq uit. "Maar als zij hier komen, hebben zij helemaal niets meer". De vluchtelin gen in Rijn woude zijn in te delen in twee groepen. "Er is een groep die ge bruik maakt van de R.O.A.- regeling: de Regeling Opvang Asiel zoekers. Deze mensen mogen niet werken maar wel naar school om Ne derlands te leren," verduidelijkt de heer Van der Lecq. "Zij zijn in afwach ting van een 'vergunning tot verblijf' of de zogenaamde 'A-status'. Dege nen die een A-status hebben, zijn of ficieel erkend als vluchteling. Dat zijn meqsen die hun land ontvlucht zijn omdat zij gevaar lopen om vervolgd té worden hij voorbeeld om hun poli tieke overtuiging, hun godsdienst of sexuele geaardheid". In Rijnwoude zijn 29 mensen in de R.O.A. en de anderen hebben een A-status. "Deze vluchtelingen komen uit Joegoslavië, Somalië, Eritrea, Angola, de voorma lige U.S.S.R. en Irak. Het vrijwilligerswerk van de stich ting bestaat uit verschillende taken. "De één spreekt goed Engels of Frans en kan op die manier de vluchtelin gen begeleiden," meent de heer Van der Lecq, die zelf ook nog parttime werkzaam is bij de Schoolbegelei dingsdienst in Bodegraven. "De an der is heel handig en draait zijn hand niet om voor het opknappen van een kamer of een compleet huis. En weer een ander helpt de stichting door meubelen, keukenspullen of tweede hands fietsen af te staan. Op die ma nier kan iedereen zijn steentje bijdra gen. Ik zeg altijd maar: Iedereen kan iemand helpen". Benthuizen: Job van Schravendfjk (079-313358) Hazerswoude-Dorp Wijnand van der Lecq (01728-9472) Hazerswoude-Rijndijk: Kees Zwetsloot (91714-14967) Koudekerk aan den Rijn: Ada Lekx (01714-15 Over twee weken: het verhaal van Joegoslavische vluchtelingen in Ha zerswoude-Dorp.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 11