Gèmeentegids Rijnwoude verschijnt binnenkort Meer voorlichting Astma Fonds Verkeersongeval met letsel Huishoudbatterijen bevatten nauwelijks schadelijke stoffen "Soms heb ik het gevoel of ik verloren ben in de ruimte" Rijnwoude Kerkdiensten «Hart van Hottand/27 juli 1994 'pagina 11 Bruidspaar van de maand worden? Dat kan in Hart van Holland! Stuur je eigen trouwkaart of die van één van je vrienden of familieleden naar: Redaktie Hart van Holland, Postbus 85, 2760 AB Zevenhuizen, en maak kans op 100,- aan waardebonnen! Zondag 31 juli medische weekenddienst boskoop - benthuizen telefoonnummers: Binnen enkele weken zal elk huishou den in de gemeente Rijnwoude een nieuwe gemeentegids ontvangen. Het informatieboekje wordt huis-aan-huis verspreid in de vier kernen. In de geac- tualiseerde gids zijn adressen en we tenswaardigheden over de gemeente, openbare voorzieningen, instellingen en diensten, verenigingen en bedrijven te vinden. De afgelopen maanden zijn de vermei dingen in de gids op hun juistheid ge controleerd. Degenen die toch een fout signaleren, wordt gevraagd de ant woordbon in te vullen en op te sturen. De nieuwe gids is een jaar lang verkrijg baar op het gemeentehuis en verdere inlichtingen worden verstrekt door de afdeling Bestuursondersteuning. Het Astma Fonds gaat nog meer en betere groepsvoorlichting geven. Daar toe heeft het fonds een groot aantal nieuwe voorlichters opgeleid. Vereni gingen, instellingen en andere belang stellende groepen kunnen nu in hun woonplaats gratis een boeiende avond krijgen over astma, chronische bron chitis en longemfyseem. Goede infor matie is heel belangrijk omdat zeker 1 op de lONederlanders aan deze ziekten lijden. Ook is het vaak onbekend dat deze ziekten grote gevolgen hebben voor het dagelijks leven van de patiën ten. Ze hebben bijvoorbeeld last van rook, van kou of mist of zijn allergisch voor de huisstofmijt of voor huisdie ren. Tijdens de voorlichtingsbijeen komst geeft een deskundige voorlich ter veel informatie over de oorzaken van de ziekten, allergie en astma, medi cijnen en misverstanden. Een film maakt deel uit van het programma. De bijeenkomst duurt ongeveer twee uur. Geïnteresseerden kunnen contact op nemen met het Astma Fonds van maan dag tot en met vrijdag van 10.30 tot 12.30 uur met 033-941814. Algelopen vrijdagmiddag vond er op de Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfietser. De bestuurder van de auto, een 23-jarige inwoner van Meern, reed over de Rijndijk in de richting van Leiden. Hij merkte dat hij verkeerd reeden wilde keren. Tijdens deze manoeuvre reed hij over het fietspad, waar een bromfietser reed. Het gevolg was een aanrijding waarbij de 17-jarige bromfietser uit Utrecht zijn sleutelbeen brak. Hij werd overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Afgedankte huishoudbatterijen zonder kwik kunnen binnen vijf jaar goed en goedkoop worden verwerkt in smelt ovens voor oud ijzer. Dat heeft de branche-organisatie Nefibat bekend gemaakt. Het leeuwendeel van de huis houdbatterijen (95%) bevat nu al geen schadelijke stoffen. Nu gevaarlijke stof fen als kwik en cadmium zijn uitgeban nen, is het mogelijk om afgedankte bat terijen veel goedkoper te verwerken. Meer dan de helft van de gebruikte grondstoffen kan door smelten worden teruggewonnen. Er is nog één moeilijk op te lossen probleem: veel import bat terijen (van buiten de EG) bevatten nog wel schadelijke stoffen. Het is moeilijk te zeggen wanneer die opgebruikt zul len zijn en daarom blijft gescheiden inzameling de komende jaren van groot belang, aldus Nefibat. (Bron: Staatscourant 13 juli 1994) Benthuizen -W. gem. De Hoeksteen: 10.00 uur n klapwijk, Den Haag. vip'(fm' 9 30 en 18 00 uur ds. H. n hinkel, Tiendeveen. ^rswoude-dorp 19 nn ^'bewaarders za. 30 juli: kn uur woorddienst m. jongeren- J- ao 31 juli: 10.00 uur H. Mis met gem. koor: Herv. Gem. 9.30 uur ds. M.H. Geertse- ma, Zwijndrecht; 18.30 uur kand. J.M. Goedhart, Utrecht. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. P. Huisman, Donkerbroek; Koudekerk ad Rijn-Hazerswoude/Rd. Herv. Gem.10.00 uur ds. A.L. Lapré, sow-dienst geref. kerk; 19.00 uur ds. E.J.C Hamminga, Den Haag, sow- dienst geref. kerk. Geref. kerk 10.00 en 19.00 uur zie Herv. Gem. Zaterdag 30 en zondag 31 juli: dokter R.H. Leeuwenburgh, Noorde inde 339, Boskoop, tel. 01727-15700. ^P°theek 1 Kfuï7-7.A Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. Hart van Ho»and: ^ikULenGW„e.?kend-en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; Jr ld 0™«Q-JVtnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg spreekuur dagelijks 13.00-14.00 l,s3:0/»„ „„7-j D""sie ouder-en kindzorgspreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 01715- 13.00-14 'n uitleenmagazijn: Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag ®nsdao H"u,ur -Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30-19.30 uur.; Benthuizen Süch„®Bd( nderdag'vrijdag 13.00-14.00 uur. |2.0tfl3 i)o™u"eBurenhulP Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen8.00-9.00 uur «'kruien, ^un'iihulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij ^happe^iju1aat®jc*,,aPI>e''jl'e Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maat- "'"tó/om-iVu^f^oude-Rijndijh tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur: Hazers- J'Bniddao i snn i J do+vrij 9.00-10.00 uur; Koudekerk ad Rijn 01714-12020, elke woens- "•«hul» i. 00 uur; Maaltijdvoorziening, tel. 079-313350 %mene SPOEDHULP 06-8212141 'Qacp (H, jarmnummers In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambu- 'hie/k:!, e,he seconde telt!) ^«itralp m ??r: D1714-15300 Stfrjno |Ak I, !enst m'heuklachten: 01720-91231 Wd»„ a,,elevisie: storingsnummer 01720-86868 Stichtin o"arm£r;ng. aanvragen: 01714-19015 "^(Riinrin!1 °,eiaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen Mevr. G. Drost 01714- rouri' '"Rhje-dek-je Mevr. G v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b.g.g. 01714-13253; Alurme- ^Ï2IEIbTg (U72R95'Da"'ete' 728-9531 fDorP); Tafeltje-dek-je Mevr.M. Verhage01728- "Ik wilde gewoon zo ver mogelijk weg komen," vertelt Smail (35). "Ik heb mijn spullen gepakt en ben vertrokken". Smail is een van de vele Bosnische vluchtelingen in Nederland. Hij is af komstig uit een grensdorp tussen Ser vië en Bosnië en heeft in Sarajevo ge woond. Twee jaar geleden ontvluchtte hij zijn geboorteland en deelt sinds an derhalf jaar een eengezinswoning in Hazerswoude-Dorp met drie andere Bosnische moslims, waaronder Ade- mir (24). Het is een gewoon rijtjeshuis in Hazer swoude-Dorp. De bewoners hebben dan wel weinig geld, maar het is netjes ingericht met tweedehands meubelen door de Stichting Vluchtelingenwerk. Sober is het juiste woord. Er staat een eethoek en een salontafel, er ligt zeil op de vloer, er hangen gordijnen en er staat een televisie. De planten op de vensterbank bloeien en buiten wappert het wasgoed. Alleen het groene bank stel ziet er wat versleten uit en is door gezakt*. Het is het ROA-huis van Smail, Ademir en twee andere Bosnische man nen, die gevlucht zijn uit het voormali ge Joegoslavië. "Ik ben zestien jaar naar school ge weest en daarna heb ik na mijn studie economie tien jaar gewerkt," vertelt Smail. "Maar twee jaar geleden, toen de oorlog al in volle gang was, ben ik ver trokken. Ik ben met de trein naar Rot terdam gereisd, want ik had een tele foonnummer gekregen van een kennis, die iemand in die stad kende. Die heeft mij naar het opvangcentrum in Oister- wijk gebracht". Een maand heeft het verblijf in Oisterwijk geduurd. Het vol gende station was het asielzoekerscen trum in Helmond, waar Smail vijf maan den verbleef. Toen had hij naar eigen zeggen geluk en kon naar een ROA-huis in Hazerswoude-Dorp. Daar wacht hij nu al anderhalf jaar op een status. Hij mag geen werk zoeken tot hij te horen krijgt of hij mag blijven. Smail zucht als hij zegt: "Ik voel mij soms verloren in de ruimte." Intussen is Ademir binnengekomen. Hij biedt sinaasappelsap aan en geeft er koffie bij. Dat hoort zo, vindt hij. Ade mir spreekt minder goed Nederlands dan Smail, die lessen heeft gevolgd in Alphen aan den Rijn. Zijn Engels schiet soms ook tekort zodat Smail als tolk fungeert. "Ik ben nu tien maanden in Nederland," vertelt Ademir. Net als Smail komt hij uit Bosnië. Tien maan den geleden brak hij zijn studie binnen huisarchitectuur af en vluchtte. "Ik heb alle soorten van vervoer gebruikt," zegt hij. "Ik heb gelopen, ik heb met de trein gereisd en ik kreeg ook wel eens een lift van een automobilist of een vrachtwa genchauffeur". In augustus 1993 begon zijn omzwerving door Nederland: eerst een opvangcentrum in Roermond, daarna Luttelgeest en Hellevoetsluis. En nu verblijft hij sinds twee maanden in Hazerswoude-Dorp. De vier mannen in het ROA-huis bren gen de dag door met televisie kijken, lezen, fietsen en soms naar het strandje in Zoetermeer. Vorige week heeft de Stichting Vluchtelingenwerk een dagje Duinrell georganiseerd. Alle 48 mensen uit de ROA-huizen in Zoeterwoude en Rijnwoude en hun begeleiders gingen mee. Alle deelnemers gaan normaal gesproken naar school voor Neder landse les, maar nu is het zes weken vakantie. Duinrell was een aangename onderbreking van deze weken zonder dagelijks ritme. "Zo n uitstapje kunnen deze mensen normaal gesproken nooit betalen," vertelt Joke Rietveld van Stichting Vluchtelingenwerk, die sa men met Wijnand van der Lecq de vier Bosnische mannen begeleid. "Zeker de gezinnen met twee of drie kinderen niet. Zij krijgen maandelijks fl. 445,- en daarvan moet alles betaald worden: eten, kleding, sigaretten en alle andere dagelijkse benodigdheden. Dus luxe is er niet bij. De huur van de woning, de rekeningen voor water, gas en elektrici teit worden betaald door de gemeen te". Een maal per week moeten de man nen naar het politiebureau om een stempel te halen. "Dat vind ik vreselijk," zegt Smail. "Je lijkt wel een crimineel die zich moet melden en het kost ook nog eens veel tijd,", gruwt hij. Tot een halfjaar geleden werd er in het gemeen tehuis gestempeld maar deze taak is overgenomen door de politie. Het contact met de achtergebleven fa milieleden in Bosnië verloopt stroef. Door de slechte communicatiemoge lijkheden hebben de twee mannen al maanden niets meer van hen gehoord. De post komt al in tijden niet aan en het lukt vaak niet om via de telefoon con tact te krijgen. "Wij proberen wel eens te bellen, maar we krijgen niet altijd verbinding," aldus Ademir. "Als het wel lukt, kun je met een telefoonkaart van fl. 25,- vijf of zes minuten bellen". "Er heerst totale chaos," legt Joke Rietveld uit. "Ja," voegt Smail daaraan toe, "je kunt het ene moment leven en het ande re dood zijn". Ademir heeft veel men sen dood zien gaan, ook kinderen. "De mensen sluiten zich ervoor af en probe ren hun eigen hachje te redden," aldus Joke Rietveld. Deze mensen houden waarschijnlijk hun leven lang last van de oorlog, "in het Centrum '45 worden Smail en begeleider Wijnand van der Lek in het ROA-huis in Hazerswoude-dorp. nu niet alleen oorlogsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog meer behan deld," zegt Wijnand van der Lecq hier over. "Ook slachtoffers van de oorlog in Bosnië worden behandeld voor een oorlogstrauma". De contacten met de mensen in Hazer swoude wordt langzaam opgebouwd. "Het gaat perfect," vindt Smail. "De bu ren zijn heel aardig en Nederlands spre ken gaat steeds beter. "Toen ik nog maar twee maanden in Nederland was, ging ik een keer naar een discotheek in Leiden. Toen sprak men Engels tegen mij terwijl ik zelf in het Nederlands probeerde te praten". Nu spreekt hij goed Nederlands. Regelmatig gaat hij ook bij Joke Rietveld of Wijnand van der Lecq langs om wat te praten of om iets te vragen. "Zij hebben ons heel goed geholpen en doen dat nog steeds," zegt Smail. "Wij zijn heel dankbaar daar voor. Zonder die hulp zou het niets worden. Daarom zullen zij altijd onze vrienden blijven". "Ook de gemeente heeft veel gedaan," voegt Wijnand van der Lecq daar bescheiden aan toe. "Rijnwoude heeft ais één van de eerste gemeenten voldaan aan de vrijwillige verplichting om vluchtelingen op te nemen. Het percentage dat behaald moest worden, is al lang bereikt. Daar om kan het aantal ROA-huizen nu terug gebracht worden van acht naar vijf. In de andere drie huizen kunnen dan mis schien statushouders worden gehuis vest". Hoe het verder zal gaan met Ademir, Smail en hun twee huisgenoten is nog onduidelijk. Worden zij erkend ais vluchteling en krijgen zij een A-status? Voorlopig is geduld voor hun het be langrijkst. *"Dankzij het bericht in het Hart van Holland van twee weken geleden is er door een lezer een nieuwe bank aange boden. Die kunnen ze hier goed gebrui ken," heeft Wijnand van der Lecq laten weten. ^ln eerste instantie komen alle vlucht&\ lingen die in Nederland aankomen terecht in een opvangcentrum. Daar wachten de asielzoekers op hun eer ste beslissende interview. De kansar me vluchtelingen worden het land uit gezet en de 'kansrijkenworden over gebracht naar een asielzoekerscen trum. Daar blijven zij maximaal een halfjaar. De Regeling Opvang Asiel zoekers (ROAzorgt ervoor dat de de finitieve uitslag afgewacht kan wor den in een normale woning. In Rijn woude staan acht van zulke ROA-wo- ningen. De asielzoekers die erkend worden als vluchteling krijgen een A- status en mogen in Nederland blijven. Er zijn na 20.000 mensen in Neder land die al lange tijd wachten op een status. Op het ministerie is nu een aantal ambtenaren vrijgemaakt om dit project aan te pakken. Smail is nu ingedeeld, dat betekent dat de proce dure voor hem begonnen is. Verder heeft hij met zijn advocaat een proces aangespannen omdat officieel bin nen een halfjaar bekend moet zijn of hij mag blijven of niet. Deze zaak ligt nu al een halfjaar bij de Raad van Staten. Voor veel mensen betekent vakantie: eindelijk dat ene dikke boek lezen dat al zo lang op het nachtkastje ligt. An deren nemen juist een hele stapel leesvoer mee in de vakantie. Voor iedereen die de vakantieboeken nog J moet uitzoeken, worden de komen de weken in het Hart van Holland echte vakantieboeken besproken. Deze week: Buigend bamboe van Carolijn Visser. Wie geen geld heeft om verre reizen te maken, heeft één troost: er ver schijnen jaarlijks tientallen reis boeken over zowel onherbergza me als idyllische oorden. Eén van de bekendste Nederlandse reis boeken-schrijfsters is Carolijn Visser, die inmiddels zeven boe ken heeft geschreven over haar avonturen in het buitenland. Deze zomer is een goedkope herdruk verschenen van Bui gend bamboehet verslag van twee reizen die Carolijn Visser naar China maakte. Zij reisde onder de naam KaLolian, Prachtige Ochtenddauw op Lotusblad, omdat haar eigen naam niet uit te spreken is voor Chinezen. De aanleiding voor de twee reizen die Carolijn Visser maakte naar het Rijk van het Midden, waren de verhalen van Johan Nieuhof. Deze Nederlander reis de in de zeventiende eeuw naar China en deed verslag van zijn reis in het succesvolle boek Johan Nieuhofs beel den van China. Carolijn Visser ging op zoek naar herinneringen langs de Kei zerlijke Waterweg. "Ik wilde weten wat er nog over was van de wereld die hij vastlegde," zegt zij in de inleiding van haar boek. In mei 1988 trok zij door China en volgde zoveel mogelijk Nieu hofs route. Soms was dit lastig omdat niet overal schepen voeren op de rivier die zij wilde bevaren. Bovendien wilde niet iedereen graag een buitenlandse gast aan boord hebben, zoals de hande laars die smokkelaars bleken te zijn. in de eerste reis valt de nadruk op de zeventiende-eeuwse reiziger Nieuhof, maar als Carolijn Visser in mei 1989 in China aankomt, zijn de protesten van de studenten in volle gang. Op het plein van He- melse Vrede in Peking de monstreren dagelijks honderden jon geren tegen corruptie. Daarom twijfelt de schrijfster of zij vast moet houden aan haar plan of dat zij in moet gaan op de rellen. "Moest ik Nieuhof maar uit mijn hoofd zetten?" vroeg zij zich af. Uiteindelijk richt zij zich op het binnen land en de oorspronkelijke route, om dat daar de achtergronden zijn te vin den voor de studentenrellen in de ste den. De kracht van de verhalen van Carolijn Visser ligt in haar opmerkzaamheid en de beeldende manier waarop zij haar avonturen aan de lezer voorschotelt. Zij geeft je het gevoel alsof je als lezer zelf getuige bent geweest. Door de per soonlijke observaties lijkt het na het lezen van Buigend bamboe alsof je zelf in China bent geweest en zelf gerooster de duif, soep met vissekoppen en kik ker met soja hebt gegeten. En op het Keizerlijk Kanaal hebt gevaren en met Chinezen hebt gesproken. Een echte aanrader, dus. Buigend hamboe kost fl. 16,90 en is ver krijgbaar bij alle erkende boekhandels.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 11