SPSSocrlrapellé Aan de deur wordt wel/niet gekocht Brunchfestijn en kinderpret bij de Strandgaper Koffiebar Zevenhuizen Waarnemend burgemeester L.M. Schoots opende gerestaureerde kerk van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Jantje Beton laat 't er niet bij zitten! Bezichtiging op 5 november Ook de kinderen mee Nieuw: Kinderspeelhoek Hart van Holland/2 november 1994 pagina 19 levenhuizen - De uit 1866 daterende kerk van de Vereniging voor Vrijzinni ge Hervormden te Zeven huizen en omgeving is na een restauratieperiode van tien maanden gereed. Zaterdag 29 oktober hero pende waarnemend bur gemeester L.M. Schoots het gebouw officieel. Belang van spelen Vrijwilligers Gebrek aan veilige speelruimte Stad en platteland Wat doet Jantje Beton? Afhankelijk van uw bijdrage Verzamelaar vraagt 78 toerenplaten te koop of te ruil 01828-17461 Rommelmarkt en handwerkverkoop 12 nov. 10-16 uur Gouwebloem Tollenslaan 161 W'veen t.k. Datsun Silvia 1800 i bj 81 1900,- na 18.00 uur: 01828-11563 t.k. Opel Ascona Lpg apk maart 95 bj 85 i.z.g.st. 2250,-01828-11014 t.k. w. babykamer met pastelkl. handv. kindw. en badje etc. zeer mooi alles 1750.- 01828-11014 t.k. 2 bamboestoelen gr. form, cottagestijl p. st. 25.-01828-17434 Op vrijdag 4 november is er een praat avond in koffiebar Zevenhuizen. Ieder een kan binnenlopen, de bar is de gehe le avond geopend. De koffiebar is te vinden in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat. (ingezonden) - "Wilt u nog kinderzegels kaarten kopen?" was een vraag die we op een woensdagmiddag, nadat er aangebeld was door een scholier, begin oktober verwachtten en gesteld werd ?P klaarlichte dag in de deuropening. Fhra™ V00r ''dmaatschap van de Knot) klonk al even vertrouwens- aardig, rond de klok van zes en daar mee aan het begin van de avond, nadat r aan de voordeur gebeld was. eel wat anders was dat met een per son die aan de achterdeur belde, rond en uur of negen in de avond. De per- oon keek door het keukenraam naar 'n"en- schrokken. Keken hem aan beoordeelden. Een op het oog nette an en het enige opvallende aan hem lij,s "z°als meerderen van het manne- 1 Sfslacht- een sieraad in het oor. at we voorzichtig de deur van slot afu ra.a'^ hadden, werd er een verhaal gestoken over een kunstexpositie en we "iteresse hadden voor schilde- 111 en zo ja dat we daarmee kunste naars steunden bla. bla nieVe'den "nee", vertrouwden de zaak VPrmaar vrpegen helaas niet naar een dp,}.unn,'ng. immers hij had geen schil- nipt' 'n- - '1anci- ü-n ie belt in zo'n geval bii ,zo,een'wee drie de politie. Navraag on en 'everde geen zelfde geluid ppn I bhden geen bezoek gehad van kunstenaar Kaar! vrM,iWeek wat later klonk afgelopen agavond rond tien uur de voor- deurbel. We schrokken. "Wie kan dat zo laat op de avond zijn? Een verlate col lectant? Neen, het was een stroopwafelverko per voor het goede doel. Argwanend haalde m n man z n porte monnee tevoorschijn. Toch nog eens door gevraagd. "Heeft uw actie de afge lopen week aangekondigd gestaan in het Hart van Holland", klonk mijn vraag op de achtergrond. Is het de Zendings actie van een Moerkapelse kerkelijke gemeente?". Toen daar ja op klonk waren we gerust. Tenslotte kwam er deze week rond de klok van zes een verkoper van gevries droogde gerechten aan de deur. Een Zevenhuizenaar die brood ziet in vlees, wild en gevogelte.... Beste lezers, neem van het bovenstaan de nota. koop of onderhandel pas als je er zeker van bent. dat iets een bonafide zaak betreft en/of de actie aangekon digd is in het Hart van Holland.. Wij hebben tot nu toe geen nadelige gevol gen ondervonden noch enig spoor van ongenode gasten gevonden. Maar in deze tijd kun je het nooit weten met- Beste actievoerders, ga alsjeblieft s avonds na achten niet meer op pad bij storm- en regenachtig weer. Je jaagt mensen misschien de stuipen op het lijf... Dirkje. Kinderen moeten kunnen spelen. Gebrek aan voldoen de speelmogelijkheden belemmert een kind immers in een gezonde groei naar volwassenheid. Maar Neder land wordt steeds voller en dat heeft ingrijpende gevol gen voor het gebruik van de schaarse beschikbare ruimte. Hoe vaak is het niet zo, dat op een voetbalveld je huizen worden gebouwd? Of dat een kinderboerderij moet wijken voor een nieuwe doorgangsweg en straten verstopt raken door een groeiend aantal auto's? Het belang van het kind moet nogal eens wijken voor economi sche belangen. Jantje Beton komt op voor het belang van kinderen in ons land. Kinderen zijn voor hun spel meer en meer aangewezen op allerlei veilige speelvoorzieningen in de buurt. Het fonds van Jantje Beton (Nationaal Jeugd Fonds) streeft naar uitbreiding van deze speelvoorzieningen. Daarom heeft de publiciteitscampagne van het Fonds dit najaar het motto "Jantje Beton laat het er niet bij zitten!". Zo'n twintig jaar geleden waarschuwde professor W.J. Bladergroen al voor het toenemende gebrek aan speelruimte. Volgens de psychologe en hoogleraar in de opvoedkunde bestond er toen al een duidelijk verband tussen het groeiend gemis aan speelruimte bin- nens- en buitenshuis en de toenemen de leer- en opvoedingsmoeilijkheden van jonge kinderen. Kinderen die niet kunnen spelen, ko men in een isolement. Niet alleen in hun omgeving, maar soms ook in hun geest. Een kind moet z'n energie kwijt kunnen. Het wil de wereld verkennen en z'n mogelijkheden ontdekken. En daar is ruimte voor nodig. Een plek om te spe len. Een speelveldje, een klimrek.een clubhuis. maar meestal niet toegankelijk. De speeltuin is alleen bereikbaar via de openbare weg, waar het verkeer zich niet houdt aan de maximumsnelheid. De jeugdsoos is bovendien tien kilome ter verder op en na zeven uur 's avonds rijdt er geen bus meer. Jantje Beton vindt dat we het hier niet bij mogen laten. Gelukkig zijn er vele vrijwilligers die, wanneer de overheid in gebreke blijft, het initiatief nemen om gezamenlijk de nodige voorzienin gen te realiseren. Jantje Beton speelt hierbij een onmisbare rol. Dankzij steun worden ieder jaar vele honder den, zinvolle projecten gerealiseerd voor de jeugd tot ongeveer zestien jaar. Helaas is de realiteit niet altijd roos kleurig: Het speelveldje. Een afvalter- rein om de hoek? Het klimrek. Een afrastering om een industrieterrein? Het clubhuis. Een ouwe keet waar de kachel niet brandt? De afgelopen twintig jaar is de hoeveel heid beschikbare leef- en speelruimte alleen nog maar kleiner geworden. Vol gens cijfers uit het onlangs verschenen Sociaal en Cultureel Rapport 1994 zal deze tendens zich voortzetten. Andere cijfers uit hetzelfde rapport laten de gevolgen al zien. Een toenemend aantal minderjarigen mist de aansluiting met de maatschappij en vervalt tot balda digheid en kleine (of zelfs grotere) cri minaliteit. Jantje Beton wil dit voorko men. In de stad is het gebrek aan speelruimte het duidelijkst te zien. Dubbel gepar keerde auto's. Woningbouw op de schaarse braakliggende terreinen. En de speelplekken die er zijn, zijn vaak onveilig door gebrek aan onderhoud. Helaas heeft dat al een aantal keren geleid tot ernstige ongelukken. Maar ook voor kinderen op het platte land is het moeilijk spelen. Buiten de steden is wel veel ruimte, maar die is voor kinderen vaak niet bruikbaar. Het akkerland is wel geschikt voor spelen. Het fonds van Jantje Beton stelt geld beschikbaar voor de aanleg, verbete ring of uitbreiding van jeugdaccommo- daties, kinderboerderijen, jeugdcircus- sen, speeltuinen en andere voorzienin gen voor meer leef- en speelruimte. In de stad en op het platteland. Dus ook bij u in de buurt. Bovendien stelt Jantje Beton jaarlijks vele honderden kinderen, voor wie een vakantie niet is weggelegd, in de gele genheid er een weekje tussenuit te gaan. Door de verdere afname van overheids subsidies wordt de druk op het fonds van Jantje Beton steeds groter. Om al deze zinvolle projecten te kunnen blij ven ondersteunen is Jantje Beton af hankelijk van uw bijdrage. Daarom vindt in de week van 6 tot en met 12 november de jaarlijkse Jantje Beton Collecte plaats. Vijfenvijftigduizend collectanten uit het jeugd- en jongeren werk vragen u om geld voor de jeugd. Voor de jeugdvereniging of -club in uw woonplaats, die door de aanhoudende bezuinigingen steeds verder in de knel dreigt te komen. En voor het jeugdwerk in het hele land. Jantje Beton laat 't er niet bij zitten! U toch ook niet? Komt u geen collectant tegen, maak dan uw bijdrage over op giro 1247 ten name van het Nationaal Jeugdfonds te Utrecht. De restauratie is in die zin opmerkelijk datde Vereniging maar ongeveer dertig leden kent. Dankzij de grote inzet van hen en door vele particuliere giften uit Zevenhuizen en Moerkapelle kon het karwei worden geklaard. Ook de ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle heeft in belangrijke mate bijgedragen aan het behoud van het karakteristieke gebouw aan de Dorpsstraat. Nu de res tauratie is voltooid, kan het pand op de lijst van beschermde monumenten worden geplaatst. Hierdoor wordt het ook in de toekomst voor afbraak be hoed. In het kerkgebouw worden eens in de twee weken diensten gehouden. Het staat daarnaast ten dienste van allerlei lokale culturele activiteiten. De restauratie omvatte niet alleen het opknappen van de buiten- en binnenzij de. Veel geld moest worden uitgetrok ken voor het herstel van het funda ment. Om verzakkingen van de afgelo pen tientallen jaren ongedaan te ma ken, is het gebouw aan één kant maar liefst een halve meter opgekrikt. Onderdeel van de hersteloperatie vormde voorts de vervanging van het kerkmeubilair. Doopvont en banken werden overgenomen van de Neder lands Hervormde Kerk in het Noord- Brabantse Oyen. Ook de uit de 17e eeuw daterende preekstoel is van die kerk afkomstig. De restauratie was daarnaast een goede gelegenheid een beter orgel te installeren. De vereniging van Vrijzinnige Hervorm den te Zevenhuizen en omgeving werd veertig jaar geleden opgericht. Het doel van de vereniging is het bewaren en versterken van de vrijzinnig religieuze gedachten door het bieden van eenont moetingsplaats voor gelijkdenkenden. Het kerkgebouw werd in 1954 betrok ken. Daarvoor was de kerk eigendom van de Remonstrantse Broederschap te Ze venhuizen. Geïnteresseerden hebben op zaterdag 5 november aanstaande tussen 11.00 en 15.00 uur de gelegenheid het geres taureerde pand te bezichtigen. Zevenhuizen-Oud Verlaat - Brunchen: ontbijten en lunchen tege lijk. Die mogelijkheid wordt per 13 november aanstaande bij restaurant De Strandgaper aan de Zevenhuizerplas geboden. Henk Alfrink: "We merkten dat er een toenemende belangstelling voor een brunch op zondag is en daarom spelen we op die behoefte in". Na de ontvangst (tussen 12.00 en 13.00 uur) met een champagne cocktail, kan genoten worden van de lekkernijen die op de buffet- tafel uitgestald staan, terwijl de soep warm opgeschept wordt. De gasten kunnen een keuze maken uit diverse luxe broodsoor ten, beschuit, crackers en roggebrood die men kan voorzien van allerhande, delicieuze belegsoorten. Ook aan de kinderen is gedacht in de vorm van zoet beleg, onder andere hagelslag, doch ook liefhebbers van muesli, havermout, cruesli, al dan niet genut tigd met yoghurt, kunnen aan hun trekken komen. De verrukkelijke salades, baby-saucijsjes, roereieren, bacon, de gekookte eieren en warme vlees-en visgerechten, gecombineerd met daarop afgestemde remouladesaus, zijn eveneens niet te versmaden. De brunch wordt uiteraard met een dessert besloten, terwijl koffie, thee en melk in de prijs van zevenendertig gulden vijftig begrepen zijn. Deelname aan de brunch is uitsluitend mogelijk op reservering. Nieuw bij restaurant "De Strandgaper" is de kinderhoek. Kinderen die hun kinderportie verorberd hebben, terwijl hun ouders in een veel rustiger tempo tafelen, hoeven niet meer ongeduldig wiebe lend aan tafel te blijven. De nieuw ingerichte kinderhoek met een fijne speelvloer, biedt naast leuk speelgoed, de mogelijkheid om videofilms of een televisieprogramma te bekijken.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 19