Algemene Beschouwingen op de gemeentebegroting 1995 Begroting 1995 vastgesteld Bibliotheek naar dorpshuis? Politiebureau naar het dorp? PvdA/D66 WD CDA SGP/RPF Gemeentebelangen pagina 10 Hart van Holland/9 november 1994 Waarnemend burgemeester L.M. Schoots beet donderdagavond het spits af bij brek I de de beantwoording van de algemene beschouwingen. Hij meent dat het ge aan ruimte in het gemeentehuis kan worden opgelost door de ruimte van bibliotheek (zijvleugel) bij het gemeentehuis te voegen. De bibliotheek zou naaf dorpshuis Swanla kunnen verhuizen. De vrijgekomen ruimte zou eventueel doof de politie in gebruik kunnen worden genomen: beter bereikbaar en bettf aanspreekbaar, kortom ter verhoging van de veiligheid op straat. Begin volgeI1 jaar komt het college met een concreet voorstel over de uitbreiding van 1 gemeentehuis. (wordt vervolgd red.) De PvdA/D66 constateren dat er van de 15 raads leden slechts drie vrouwen in de raad zitten, dat het streefpercentage van 25% niet is gehaald maar er wel een progressie in zit. "Tegelijkertijd leverde de uitslag tot onze spijt eveneens drie wethouders op in plaats van twee. men vindt- mede gezien de post salarissen- dat de dringende noodzaak van de drie wethouders in de komende vier jaar bewezen moet worden. Men voorziet voor de burger een onzekere positie zowel op financieel terrein als op het gebied van zelfstandigheid. De fractie beschrijft de situatie waarin Zevenhui- zen-Moerkapelle verkeert nu Achtkamp en Bent woud gerealiseerd worden. Voorts de HSL, de realisatie van een omleidings- weg en stelt tal van vragen over bedrijfshuisves ting, betaalbare woningen, en onveiligheid op straat.. Meer politie op straat wil deze fractie, betere verlichting van achterpaden en verlichting langs het fietspad A12, ten einde het veiligheids aspect te verhogen. Dit inplaats van bomen. Het idee van deze fractie om werklozen in te schakelen voor het veiligheidsbeleid werd door de raad en college met instemming aangehoord. (Het dage lijks bestuur van de gemeente is daarom al begon nen met de oriëntatie voor de mogelijkheden van dit plan. red) Men dringt aan op beter openbaar vervoer en vindt dat er voor de toekomst meer aan recreatie moeten worden gedaan. De jeugd ver dient een ontmoetingscentrum. (Wethouder Zijderhand heeft reeds een eerste gesprek met de jeugd gevoerd voor een eigen jongerenhonk red.) Wat de afval betreft is de fractie van mening dat de vervuiler dient te betalen en op financieel gebied is men van mening dat de broekriemen moeten worden aangehaald. Wat het Sociaal Fonds betreft vroeg men meer voorlichting hieromtrent te geven, opdat burgers die op dit fonds een beroep zouden kunnen doen, dit niet nalaten. De WD concludeert dat de reorganisatie van het ambtelijk apparaat afgerond is en toegespitst op het verlenen van service en kwaliteit aan onze inwoners. "Betreurenswaardig is echter het feit dat men be stuurlijk deze verandering niet volgt, en dat er dientengevolge nog steeds drie wethouders in het College zitten". De VVD vindt dat de politie, 24 uur per dag, goed bereikbaar en,- indien nodig-, snel ter plaatse moet zijn en vindt het dan ook meer dan de moeite waard te onderzoeken hoe de bereikbaarheid van de politie vergroot kan worden. "Hoe is het echter gesteld met de coördinatie brandweer/politie, daar waar het gaat om een goede bereikbaarheid?" De WD is blij met de uitbreiding van het Zevenhui- zense bedrijfsterrein en vraagt aandacht voor star tende ondernemers. Men denkt dat de situatie in de kern Moerkapelle minder gunstig is. Ook hier is dringend behoefte aan nieuwe bedrijfs terreinen en vraagt aandacht voor de tuinbouwbe drijven. De restauratie van het kerkgebouw van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden in de Dorpsstraat te Zevenhuizen, is uitstekend gelukt. Het is daarom spijtig dat bij de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk te Moerkapelle, vertraging is ont staan. Men pleit voor vrijstelling van onroerend zaakbe lasting als eigenaars van beeldbepaldende panden zelf de resrtauratie ter hand nemen. Het verkopen van openbaar groen, waar mogelijk, wordt van harte toegejuicht. De beleidsnotitie met betrekking tot de toekomst van het bibliotheekwerk wordt met belangstelling tegemoet gezien.. De koppeling tussen een bouwvergunning en een vergunning op grond van de Wet Milieubeheer wil men gehandhaafd zien. "Het is uiteraard zeer positief dat de Bierhoogtweg en omgeving nu eindelijk aangesloten worden op het rioleringsstelsel, maar wij hopen dat nu ook de laatste stukjes in de gemeente aan de orde komen". De ruimtelijke ontwikkelingen geven reden tot voortdurende alertheiq en bezorgdheid. "Het heb ben van een toekomstvisie is een instrument dat een belangrijk hulpmiddel is bij het richting geven aan ruimtelijke ontwikkelingen. Na Rottewig en Achtkamp zijn er regelmatig geluiden over al dan niet geheime plannen te horen, die ons zeker niet geruststellen over de ontwikkelingen binnen en in de nabijheid van ons grondgebied. Wij gaan ervan uit dat wij uw totaalvisie op korte termijn tegemoet kunnen zien. Wij zijn het allemaal eens over de goede bedrijfsstructuur in ons gebied. Een ontwik keling als het Bentwoud zou het draagvlak van de akkerbouwbedrijven al in ernstige mate doen af brokkelen. Het Rottewigplan wil hier nog eens een schepje bovenop doen. "Het zal duidelijk zijn dat de WD-fraktie onomwonden tegen het Rottewig plan is, daar waar men ons open poldergebied bedreigt". De VVD is van mening dat de gemeente ernaar moet blijven streven voldoende woningen in de verschillende financieringscategorieën te realise ren. "Uw voornemen om een onderzoek te laten ver richten naar de woningbehoefte van onze inwo ners in het algemeen ondersteunen wij dan ook van harte. De noodzaak om hiervoor een extern bureau in te schakelen moet nog worden aangetoond. "Het door u gepresenteerde plan om de aanpassing van de lasten door een uitname uit de reserves geleidelijk te laten verlopen heeft onze instemming, maar wij hopen dat dit een eenmalige zaak is, want uiteindelijk is dit een sigaar uit eigen doos". Het CDA wijst op de moeilijke situatie van het college. "Rijksmaatrgelen op diverse terreinen brachten de uitvoering van de gemeentelijke taken en de aanpak van nieuwe zaken telkens opnieuw ter discussie. Ook de ziekte van burgemeester Lips zette het college onder extra druk. Wij wensen hem en zijn gezin alle sterkte toe." Vervolgens klonken complimenten aan het adres van waarnemend bur gemeester L M. Schoots, met de conclusie dat de gemeente blij is met hem. "De snelheid en deskun digheid waarmee u zich de problemen van deze gemeente heeft eigen gemaakt stemt onze fractie tot dankbaarheid jegens uw persoon". Ook aan het adres van de ambtenaren een woord van dank. "In de laatst gecombineerde commissievergadering van R.O. en A.B.z. is de vergelijking getrokken van een gevecht van Klein Duimpje tegen meerdere reuzen". "Bij ons ligt de schaarse ruimte die anderen zo essentieel vinden voor hun eigen toekomst of toe komstvisies". Het CDA staat op de bres om de gemeente zelfstandig te houden en denkt dat klein schalige verstedelijking in opties onderzocht dient te worden. Hiermee zal gelijktijdig worden bereikt dat het draagvlak van allerlei voorzieningen ver groot wordt, met name in de kern Moerkapelle baart de ontwikkeling zoals die b.v. in de Moerdijk straat heeft plaatsgevonden, ons zorgen. Het CDA vraagt om een haalbaarheidsonderzoek voor de aanschaf van stemmachines. Aandacht voor: Veiligheid voor de burgers, voorts een groenbeheersplan en vindt dart het zwembad open moet blijven. In dien de camping (eigendom van recreatieschap Rottemeren, evenals zwembad) een breder draag vlak moet krijgen en daarmee het zwembad zal kunnen worden behouden, staan wij niet afwijzend tegenover vergroting". (Tijdens de beantwoording werd duidelijk ge maakt dat toen jaren geleden het bestemmings plan voor dit gebied vastgesteld werd, er al een uitbreiding in werd opgenomen). Om fraude tegen te gaan opperde het CDA diverse mogelijkheden. De woonruimteverdeling ziet het CDA via de wo ningcorporaties- in het kader van de nieuwe woon ruimteverordening. "Het zijn toch juist de corpora ties die weten, wie hun cliënten zijn en wat zij wensen". Men vindt dat de gemeente slechts een controle rende functie moet hebben. Het CDA onderschrijft het voorstel niet dat er een onderzoek naar woningbehoefte moet plaatsvin den. De SGP/RPF is het absoluut niet eens met het door het districtscollege van het politiecorps Gouwe en IJssel voorgestelde om voor dit gehele district een eensluidende A.P.V. te beschikken. "Geen een heidsworst". Het werk van de voorbereidingscommissie voor een kerntakendiscussie vindt men nuttig geweest en verzoekt gebruik te maken van het door deze fractie ingediende (blanco) totaalover zicht waarop onderscheiden per taak aangegeven kon worden op welke wijze een taak door de ge meente uitgeoefend kan (moet) worden. De nieuwe organisatie zal de efficiency ten goede komen, denkt men. Over de huisvesting wil men meer informatie en rekening houdend met de Arbo-richtlijnen. Graag wil deze fractie een rapportage ontvangen over de veiligheid vinnen de gemeente.. Ondanks de kosten wil men de twee brandweercorspen gehandhaafd zien. Wat de aanleg van een fietspad tussen Waddinx- veen en Moerkapelle betreft: het college wordt verzocht hier een voortrekkersrol in te nemen. Openbaar vervoer heeft de aandacht, terwijl om rapportage van de plaatselijke verkeersproblema tiek wordt gevraagd evenals de verkeerssiutatie in Moerkapelle. Men verzoekt de parkeerplaatsen in de Dorpsstraat te verwijderen en nieuwe aan de Kerkstraat te creëren. Wat toekomstige uitbreiding bedrijfsterreinen be treft: men verzoekt om een slagvaardiger opstel ling in de toekomst. Graag ziet men de naam 'voormalig Raadhuis' op het voormalige Moerkapelse raadhuis aange bracht. Uit principiële overweging wordt winkelopening op zondag absoluut afgewezen. Verzocht wordt om verbetering van het openbaar groen. Wat de bibliotheek betreft dient een afzonderlijke beoordeling te krijgen. SGP/RPF vindt dat n.a.v. de gehouden enquête voor de adoptie van speeltoestellen de aangemel de personen alsnog de mogelijkheid krijgen. "We zijn ervan overtuigd dat wanneer dit project door u op adequate wijze opgezet en ondersteund wordt, meerdere burgers bereid zullen zijn hier hun schouders onder te zetten". Graag verneemt men de visie van het college op het leggen van de claim van de rijksoverheid voor woonruimte voor asielzoekers en statushouders. Een idee vindt men 'wisselwoningen' die dan weer voor woningzoekenden gebruikt kunnen worden. Thuiszorg voor ouderen moet vanuit de samenle ving realiseerbaar blijven. Graag wil men de afval terug dringen en stimuleren dat nog meer afval aan de bron gescheiden wordt. Door middel van korting zouden de inwoners en thousiast gemaakt kunnen worden minder afval te produceren. De SGP/RPF ondersteunt het college ook in het standpunt, dat eerder voor een Bentveld dan voor een Bentwoud moet worden gekozen. Ook met het Bentveld wordt het recreatieve doel bereikt en hoeven agrariërs niet te verhuizen. Gemeentebelangen handhaaft voorlopig z'n me ning om niet tot het stedelijk gebied van Rotterdam te willen behoren, maar tot Midden Holland en eventueel met het Intergem.Overlegorgaan Rijn streek en Midden-Holland in een samenwerkings orgaan. Voorts hecht het grote waarde aan 'nazorg' aan het gemeentelijk personeel, na de nieuwe ambtelijke organisatie per 1 oktober. Men verwacht op korte termijn een voorstel van het college wanneer en hoe een klantvriendelijke huisvesting kan worden gerealiseerd en verzoekt om een nota waarin wordt aangegeven welke be sparing automatisering voor de gemeente heeft opgeleverd. GB hecht grote waarde aan een goede voorlichting naar de burgers en verwacht hier binnenkort een notitie over. (werd door de voorzitter toegezegd in februari red.) GB vraagt meer aandacht voor preventieve maat regelen in dé oudere wijken o.m. door goede ver lichting en meer openheid in de groenvoorziening het groen kort houden rond speelveldjes) (Dit werd in de beantwoording toegezegd red.) Dat de Algemene Plaatselijke Verordening op be paalde punten enigszins afwijkt, bijv. het beleid t.a.v. speelautomaten kon GB onderschrijven. Hoewel voorstander van twee uitrukplaatsen van de brandweer ziet GB dat de gemeente vanwege het financiële aspect in de toekomst voor één centrale uitrukplaats zal moeten kiezen. Graag wil GB onderzocht hebben in hoeverre al het aan de wegen uit te voeren onderhoud kostenbe sparing zal opleveren als het door één aannemer zal worden uitgevoerd. Onder het kopje verkeer accentueert GB de nood zaak om snel tot realisatie voor een omleidingsrou te als alternatief voor de te drukke B K. weg te komen. "De vervolgstudie hieromtrent moet met voortvarendheid worden afgerond". Hoewel GB beaamt dat er met de 5 ha grond weer een aanzet gegeven is voor vestiging en uitbreiding van bedrijven uit de gemeente is het in het belang van de werkgelegenheid om te onderzoeken of ten noorden van de A-12 bedrijfsgrond kan worden aangekocht. GB zou het op prijs stellen als de bijeenkomsten met ondernemers, ook door de raad kunnen worden bijgewoond (werd toegezegd bij de beantwoording, red.) GB verzoekt het college, alleen indien het voor beide partijen voordelen met zich mee brengt, een l verandering van de bestuursvorm van het open-1 baar onderwijs te overwegenm. GB wil tevens del stand van zaken weten over de rijks vergoeding in I de stichtingskosten van de uitbreiding van de Re hobothschool. Waar het recreatie betreft vindt men dat er vanuit I onze gemeente een actieve rol moet worden ge speeld in het kader van een nieuwe gemeenschap-1 pelijke regeling. GB strijdt en pleit voor het openhouden van he: I zwembad; verzoekt om een enquête onder alle I ouderen naar gewenste voorzieningen en vraagtte I willen onderzoeken in hoeverre een aanleunw»] ning geschikt gemaakt kan worden voor tijdelijke o'pvang. Kinderopvang moet budgettair neutraal blijven I vindt men terwijl men - wat asielzoekers betreft-1 zorgvuldig moet afwegen op welke wijze aan de opgelegde taakstelling gevolg geeft. GB vraagt zich af of het plaatsen van papierbakken I nadere scheiding van het afval, tot kostenbespa ringen kunnen leiden. Gevraagd werd te onderzoeken naar een eventuele overkapping aan de buitenzijde van de aula van d Zevenster. Een hoofdstuk apart vormt Achtkamp en Rottewig I Wat handhaving van de lintbebouwing voor Zeven- huizen-Moerkapelle (Groeneweg red.) betreli: "deze slag is helaas niet gewonnen. De inspannin gen van onze gemeente moeten er nu, in de visie I van GB, op gericht zijn de belangen van de betrok- f ken bewoners zo goed en zo lang mogelijkte blijven I behartigen. Van wezenlijk belang is de betrokken-1 heid van onze gemeente bij de verdere uitwerking I van de plannen. Een directe inbreng in de planvor- f ming van met name de bufferzone moet dan ook I het doel zijn, hetgeen niet direct los kan worden gezien van het project Rottewig" Bentwoud hoeft niet van GB, maar als het moe! I wordt het alternatieve plan Bentveld met klem ondersteund. GB pleit voor- met betrekking tot bestemmings-1 plannen - een totaalvisie van het college. "Zonder een eigen totaalvisie is het niet langer verantwoord om de strijd aan te gaan tegen oprukkende buren Met klem wordt voorts gepleit moeite te doen voor I de 200 extra woningen voor de inwoners die strak; niet bij Rotterdam willen horen. Zevenhuizen-Moerkapelle - De begroting voor 1995 is unaniem door de raad goedgekeurd De SGP/RPF kreeg aantekening principieel op de tails tegen te hebben gestemd waar het subsidie verlening aan verenigingen met sport op zondag betreft. Toen de hamer viel, waren er na de eerste sessie op maandagavond: algemene beschouwingen, niet meegerekend, vijf uren verlopen. Het colle ge had 105 minuten nodig om in eerste termijn de door de fracties gestelde vragen te beantwoor den. Na schorsing kwamen zij weer aan bod en kwam er weer een beantwoordingsronde. Het collegevoorstel een totaal-visie-rapport op te stellen voor de toekomst, opdat Zevenhuizen- Moerkapelle daardoor sterk staat tegen over- heidsplannen, vond geen bijval van de WD. "Het voorstel heeft geen haast en kan eerst in de commissie van november en in de raad van december worden behandeld", zo vond de heer J. van Eijk, mede omdat het kostenaspect van twee ton, zo dacht men, 'natte vingerwerk' was. Wethouder J.T.M. Brouwer gaf hieraan in een tweede ronde, een financieel plaatje waarbij hij tevens de snelheid benadrukte waarmee het on derzoek en de rapportage- waar de meeste par tijen in een eerder stadium al op hadden aange drongen, plaats moet vinden. De eerste 'brain- storm'-avonden vinden al op 18 en 21 november plaats, waarna een projectgroep wordt samengt steld uit ambtenaren, twee collegeleden en exter ne adviseurs die samen de juiste route voor de toekomst van Zevenhuizen en Moerkapelle moe ten bepalen. Het rapport met daarin de toekomst-visie, moei in februari 1995 gereed zijn. "Neen" tegen woningbehoefte-onderzoek Hoezeer wethouder M. Zijderhand ook het colle ge-voorstel verdedigde dat er op korte termijn een woningbehoefte-onderzoek onder de intro- ners van Zevenhuizen-Moerkapelle moet worden gehouden, de meeste raadsleden waren niet van de urgentie van dit item overtuigd. Met het oogop de te verwachte meer dan 300 woningen die Zevenhuizen-Moerkapelle in de komende jaren mag bouwen als compensatie voor Achtkamp wenst het college een behoefte-onderzoek naar kleine en grotere woningen; daarnaast of nren soms een kavel grond wil om zelf te bouwen e.o Bij stemming ruim na het middernachtelijk was er met uitzondering van Gemeentebelangen geen bijval voor het college. Men wilde dit voor stel, goed onderbouwd vanwege de gep kosten van 50.000 gulden, geagendeerd op o eerstvolgende commissievergadering en m I raad van december.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 10