Konvooi in de startblokken door Roemenië-reis Schaakvereniging Moerkapelle Geef's voor diabetes; een stap in de goede richting Xe** eeNgS Tine Heesterman exposeert haar aquarellen Presentatieavond CD/MC 'Volmaak Gij ons' Moerkapelle 1 gelijk tegen Hillegersberg De griepprik, vaste prik in november Hart van Holland/9 november 1994 pagina 13 SIR. verdeelt 180 ton hulpgoederen Veel werk verzet Goederen Bestemming Lange termijn Melkproject Waterbassin Jeep Een wens... ^aPpen met het Diabetes Fonds plA8ErES 'N &H> Diabetes Moerkapelle - Om vier uur in de vrowege ochtend van vrijdag 11 november, vertrekt een konvooi vrachtwagens, als hulptransport naar Roemenië. De volgende vrijdag hopen de vrijwilligers terug te keren. De stoet bestaat uit elf vrachtwagens, een keukenwagen, twee personenwagens en een camper. Dit jaar bestaat de ploeg uit 35 I personen, waaronder 22 chauffeurs, een cateringploeg, een technische ploeg en een aantal begeleiders. Een vrijwilliger van de Stichting Kinderhulp Roemenië, die mee gaat met het transport van 180 ton hulpgoederen naar Roemenië: "Het enige waar we tegenop zien zijn de lan ge wachttijden bij de Duits/Oostenrijk se en Hongaars/Roemeense grens. De Oostenrijkse douane-mensen zijn meer dan stipt. Ze zijn, als je een paar kilo overgewicht hebt, onverbiddelijk. Bij de Hongaars/Roemeense grens moet je een beetje geluk hebben, weten hoe je moet handelen en een beetje onderhan delen. Daarom gaat er ook een tolk mee, die vloeiend Roemeens, Hongaars en Nederlands spreekt". Het is zaterdagmorgen even over elf. Onder leiding van het duo Theo Knop en Piet Hoogerdijk worden bij Schip per,op vakkundige wijze vrachtwagens met hulpgoederen geladen. Terwijl een groep mannen pallets met blikken ra barber inlaadt, anderen de fietsen voor het oppakken zetten, krijgen de men sen soep van Nel Schipper en Beppie Roos. Laatstgenoemde concludeert: Er is heel veel werk verzet door alle medewerkers en er komt ook straks onderweg nog heel wat kijken, maar we I hebben er zin in". Dat verzette werk gebeurde achter de schermen door Bram Noordam: admi nistratief en organisatorisch: aan schrijven van levensmiddelenfabrie- sen, chauffeurs en vrachtwagens char teren, contacten leggen, acties op touw tetteno.a. voor brandstof en het stimu leren ervan. Bram Noordam, oprichter "an de SKR, is sinds het eerste trans- Port in 1991, coördinator. "at dankzij telefoontjes, contacten en een netwerk aan kleding, gebruiksarti kelen en levensmiddelen binnenkwam, jyas ook dit keer overstelpend veel. Leen wonder dat een groep mannen en vrouwen- een twintigtal- 28 maandag avonden in touw geweest zijn om alles "Be pakken en te groeperen, pi gebeurde in de grote loods van de amilie Schipper aan de Zesde Tocht ig. Mevrouw Nel Schipper zorgde op die avonden voor vier potten acht liter koffie per avond en tijdens de hit tegolf van de afgelopen zomer, voor liters frisdrank. Petje af voor al degenen die de afgelo pen periode honderden vrijwilligers- uren maakten Een greep uit het assortiment: Er wor den 3000 potten jam verdeeld (op het nippertje in ontvangst genomen); 320 fietsen, met reparatiesetjes: door vrij willigers hersteld; 60 bedden- voor een prikkie gekocht van het Leger des Heils met (gratis) matrassen van een zorg centrum (gratis); negen complete schoolborden, schoolmeubilair van een Nieuwerkerkse school; een paar duizend stuks speelgoed; dozen met serviesgoed (worden per gezin ver deeld) pannensets; 25 ton meel; 18 ton aardappelen; 5.5 ton macaroni; 1550 dozen met kleding op leeftijd afge stemd, van baby tot senior; het comple te (oude) meubilair van dorpshuis Op Moer; 500 dekens, 350 emmers, olie, suiker, conserven, geneesmiddelen, vi taminen, teken-en copieerpapier enz. Uiteraard hoort daar ook het totaal van 430 kerstpakketten, de opbrengst van een in september gehouden actie, bij. Het hulptransport gaat naar de inwo ners van de plaatsen Rachita en Loman, samen 380 gezinnen met een totaal van ca. 1600 inwoners. Daarnaast heeft de school van Loman een tehuis waarin 50 kinderen verblijven tijdens de school periode. Verder biedt de SKR hulp aan twee scholen, twee kleuterscholen, twee kerken en twee medische posten. Laatstgenoemden krijgen allen mate riële hulp, terwijl de gezinnen tevens hulpgoederen krijgen. Vooraf ontvangt ieder gezin een op naam gestelde 'afle- verbon'. waarop de goederen vermeld staan die zij ontvangen. Met dit sys teem is vorig jaar begonnen en het heeft toen uitstekend gewerkt. De SKR te Moerkapelle werkt bijzonder structureel. Er wordt niet alleen daad werkelijke hulp geboden, maar ook op langere termijn, waarbij de contacten onderhouden worden. De plaatsen Rachita en Loman zijn in middels brandschoon. De bewoners werden in april tijdens een bezoek van een delegatie van de SKR gewezen op het her en der neergeworpen afval, wat allerlei ziekten veroorzaakt. Gesprek ken met de gemeente Sascori hebben ertoe geleid dat er een regeling werd getroffen. Er kwam een gezamenlijk in zamelpunt en wekelijks wordt het vuil afgevoerd. De Roemeense medewerker van de SKR heeft de inwoners duidelijk gemaakt dat ze netjes en schoon moes ten worden. De SKR stelde als voor waarde voor de hulpverlening, dat ze- ter voorkoming van ziekte en voor een beter milieu- hun huis-en woonomge ving schoon moesten maken. Dat is ge beurd. Hekwerkjes om de huizen wer den geverfd en alles ziet er veel schoner uit. Een onderdeel van de hulpverlening is het melkproject op de scholen in Lo man, waarmee onlangs gestart is en waarvoor een Bleiswijkse school finan ciële steun heeft verleend. Afhankelijk van het resultaat zal het melkproject volgend jaar uitgebreid worden. Omdat de dorpen Rachita en Loman geen (leiding)water hebben zal er een waterbassin worden aangelegd opdat natuurlijk water uit de bergen opgevan gen kan worden, tevens komt er een hek, zodat de bewoners in de winter minder de gevaarlijke weg door de ber gen hoeven te gaan naar de bron. Dankzij giften kon een jeep voor de arts aangeschaft worden. Deze kan ook door het kindertehuis worden ge bruikt. Namens de lezers wenst Hart van Hol land het Roemenië-konvooi een goede reis en behouden thuiskomst! Gelukkig mag ik niet mopperen. Ik kan weer vol ledig meedoen. Maar toch zijn er nog zo'n 12.000 mensen met een diabetische voet. Voor een deel van hen is amputatie een noodzaak. Eén van de gevolgen van de onzichtbare ziekte diabetes. Giro 5766 Bank 70.70.70.805 Diabetes Fonds Nederland, Amersfoort In de onderlinge competitie werden er enkele spannende wedstrijden ge speeld. Gerard van Ommeren verdedig de zijn koppositie zeer bekwaam. Te genstander Wim Stange kwam er niet aan te pas. Dick Bac maakte korte met ten met Marcel de Haan. De opening leverde teveel problemen op voor De Haan. De strijd tussen vader Vroegin- deweij en zoon Maarten ging gelijk op, zodat de uitslag remise werd. Sven Stange liet zich een kwaliteit afhandig maken en dit voordeel werd door Jac ques de Lange uitgebouwd tot de winst. Koos van der Spek zette de stijgende lijn door en versloeg Koos Segaar. Ben van Geffen liet oude tijden herleven en offerde een stuk. Cees van Vuuren kon de aanval niet weren, zodat Ben een punt kon noteren. Ko Schepers verspeelde zijn dame voor een stuk. Gerben Bergacker kon deze weelde niet aan, want uiteindelijk ver loor hij nog. Marius van Vuuren en Ger- rit van Meeteren bleven lange tijd in evenwicht. De balans sloeg tenslotte om in het voordeel van Marius. Arie Hoogduijn gaf Jacobus Verheul een schaaklesje. Visser wist terug te vechten naar remise. Geerten Hoeflaak werd verslagen door Jaco van Veen. Jan Blok en Ronald Mandersloot speelden alvast vooruit voor het tweede team tegen WSV. Jan haalde remise en Ronald behaalde via agressief spel een gedegen overwin ning. Een voorlopige voorsprong dus van 1 1/2-1/2. Moerkapelle- Vanaf 5 november t/m 5 december exposeert de Moerkapelse Tine Heesterman haar aquarellen bij kapsalon Verheul in de Dorpsstraat te Moerkapelle. Tine is enkele jaren gele den begonnen haar eerste stappen te zetten op aquarelgebied. Naast haar drukke werkzaamheden bij Graan- en Zaadhandel Bakker, waar zij de finan ciële administratie verzorgt, vind zij nog voldoende tijd haar hobby uit te oefenen. Inspiratie doet zij vooral op in de natuur. Haar werk valt op door goe de kleurkeuze en vlakverdeling. On langs waren haar schilderijen te zien op een succesvolle expositie bij binnen huisarchitect Van der Linde in Bleiswijk. Inmiddels hangt in veel ge zinnen al een echte'Tine" aan de muur. Haar werk is te bezichtigen bij kapsalon Verheul tijdens de openingstijden op maandag t/m zaterdag. Moerkapelle - Op vrijdagavond 18 no vember vindt de presentatie plaats van de CD/MC 'Volmaak Gij ons', in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Moerkapelle, aanvang 19.45 uur. Eind augustus vonden er in Den Haag opnames plaats van Psalmen en geeste lijke liederen. Hieraan werkten mee: Jeugdkoor 'Asarela' en jongerenkoor 'Nethanja' uit Moerkapelle en de Sche- veningse koren 'Eben-Haëzer' 'Laudate Deo', kinderkoor 'Benjamin', meisjes koor 'Deborah' en het christelijk en semble 'Filo Musica'. Van deze opname is een prachtige CD/ MC gemaakt met de titel 'Volmaak Gij ons' en deze hopen de koren volgende week vrijdagavond te presenteren. Op deze avond zullen alle medewerkende koren aanwezig zijn en diverse liederen ten gehore brengen met ondersteuning van het ensemble 'Filo Musica'. Het ge heel staat onder leiding van dirigent Rien van der Werff. Tevens zal door ds. Zippro uit Scheveningen, een meditatie worden gehouden. Aan het eind van de avond zijn zowel de CD als de MC te koop. Iedereen is hartelijk welkom. Moerkapelle - Het eerste schaakteam van Moerkapelle heeft de openings wedstrijd in de promotieklasse van de Rotterdamse schaakbond tegen Hille gersberg 1 gelijk gespeeld. Hillegers berg promoveerde twee seizoenen ge leden naar de landelijke competitie, maar keerde na een moeilijk jaar terug naar de regionale bond. Marcel de Haan, vorig jaar al met suc ces invallend in het eerste team, speel de op bord 3 als vaste eerste teamspe ler een prachtige partij. Na enkele aar dige combinaties en verwikkelingen speelde hij zijn tegenstander Wirschell van het bord. Een veelbelovend de buut! Aan bord 8 kwam Maarten Vroegindeweij vanuit de opening lang zaam in het voordeel. Behoedzaam koos hij het juiste moment voor een offensief en behaalde een verdiende overwinning. Wim Vroegindeweij speelde met zwart een gedegen dame pion-opening en liet zich niet verassen. Een toren-eindspel eindigde in remise. Aan de topborden hadden de Moerka- pellenaren het moeilijk. Michiel Blok kwam tegen K.Tjong in een Siciliaanse opening minder te staan en verloor een kwaliteit. Enig vindingrijk tegenspel mocht niet meer baten Hij verloor kansloos. Wim Stange stond tegen A. Pietrov steeds iets beter. In de tijd noodfase koos hij echter voor een ver keerde afwisseling. Pionverlies as het gevolg. In het resulterende toreneind spel dreigde hij nog met mat of eeuwige schaak. Maar Pietrov had alles onder controlle en wikkelde af naar een ge wonnen eindstand. De vertrouwde Pc3 opening leverde Dick Bac weer mooi spel op en een vol punt. Ben v. Geffen kreeg het - in een franse opening - zwaar te verduren. Hij rokeerde lang en kreeg een krachtige aanval op zijn koningsstelling over zich heen. Uiteindelijk kwam het beslissen de onheil over de open F lijn en was het tij niet meer te keren. Bij een stand van 3,5 - 3,5 speelde Gerard v. Ommeren zijn partij uit. Een spannend dameeind spel met kansen voor beide partijen liep uiteindelijk uit op een remise. De eindstand: 4-4. Op vrijdag 18 november speelt Moerka pelle 1 zijn tweede wedstrijd tegen Overschie 2. Het Diabetes Fonds Nederland (DFN) organiseert van 13 tot en met 19 november de landelijke collecte "Geef's voor diabetes". Dit jaar voor de dertiende keer. Voor het slagen van de collecte zijn veel collectanten nodig. Het DFN doet daarom een dringend beroep op ieder die tijd vrij kan maken om te collecteren. "Een stap in de goede richting" is het thema van de landelijke collectie. In Nederland zijn 400.000 mensen met diabetes: ook wel be kend als suikerziekte. Dat is 1 op de 40 Nederlanders, ongeveer 12.000 mensen hebben een diabetische voet. De kans op het krijgen van dergelijke problemen aan de voet is voor diabeten maar iiefst 25%. Bij 1/3 van de in het ziekenhuis opgenomen diabeten met een diabetische voet werd een teen of een groter gedeelte van de voet geamputeerd. De diabetische voet ontstaat doordat de kleine bloedvaten in handen en voeten dichtslibben, hierdoor wordt de bloeddoor- stroming minder. De zenuwen kunnen aangetast worden (neu ropathie) waardoor de handen en voeten gevoelloos worden. Een wondje aan de voeten blijft dan onopgemerkt en kan uiteindelijk leiden tot een fikse ontsteking. Als de behandeling niet aanslaat moet in het uiterste geval tot amputatie van teen of zelfs voet worden overgegaan.. Met de opbrengst van de collecte financiert het DFN weten schappelijk onderzoek naar de oorzaak en gevolgen van de ziekte diabetes en het terugdringen van bijkomende complica ties als hart-en vaatziekten, nier- en zenuwaandoeningen of oogaandoeningen. Het DFN krijgt geen subsidies en is afhanke lijk van giften en donaties. De werkgroep Capelle/Nieuwerkerk a.d. IJssel van de Vereniging tot Be scherming van het Ongeboren Kind organiseert op woensdag 16 november een informatieavond over het voorlich- tingswerk waar tijdens de nieuwe film "Joost bijvoorbeeld" wordt vertoond. De avond wordt in het Hervormd kerke lijk centrum te Nieuwerkerk a.d. IJssel gehouden. Aanvang 20.00 uur. Inl. tel. 010-4500108. t.k. eiken salontafel (132x70) met plavuizen 200.-01793-2126 t.k. 89 hoekige dr. eiken eethoek 4 st. 200.- en 8 hoekige dr. eiken salont. 50,- 01802-2996 t.k hondehok voor buiten tel. 010-4506117 of 010-4583347 Moerkapelle- De afd. Moerkapelle van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt op woensdag 16 no vember 1994 haar maandelijkse bijeen komst in dorpshuis "Op Moer". Aanvang 20.00 uur. De vice-voorzitter dr. W. Wientjes van de vereniging D.V.N. komt de leden graag wat meer vertellen over het Feno meen diabetes. De heer Wientjes vertelt alles over de medische kant van deze ziekte, terwijl Marieke v. Schie, diëtiste, vertelt over het dieet wat daarbij hoort. Regio- In Nederland wordt elke winter 5 tot 10% van de mensen geveld door het griepvirus (influenzavirus). Voor de meeste mensen is griep niet meer dan een vervelende maar onschuldige ziek te. Echter, bij zo'n twee miljoen Neder landers kan een 'onschuldig griepje' danig uit de hand lopen. Tot deze groep Nederlanders behoren o.a. mensen met chronische luchtweg- of longaan doeningen, chronische hart- of vaat ziekten of diabetes (suikerziekte). Voor deze mensen kan een griepje het begin van een lijdensweg zijn- de klachten kunnen blijvend verergeren. Boven dien duurt net vaak langer voor dat zij van griep hersteld zijn en hebben zij een grotere kans op ernstige complica ties, die zelfs ziekenhuisopname of overlijden tot gevolg kunnen hebben. Vooral de ouderen onder hen zijn erg kwetsbaar. Eem folder met informatie over griep en de griepprik ("Vaste prik in novem ber) kunt u ondermeer vinden bij uw huisarts, apotheek of bibliotheek. Voor advies over de griepprik in uw persoon lijke situatie is uw huisarts de eerst aangewezen persoon.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 13