Inspraakavond Bentwoud Ruim drieduizend bezems zorgden voor moeilijkheden aan de grens ^^ïuizcn- Interieur adviseur Roger van der Velden Verzoek belangen vereniging niet-ontvankelijk verklaard Wintershow Rolling '90 Hart van Holland/14 december 1994 pagina 23 Even voorstellen: Programma Gang van zaken Televisie Bentveldplan Televisie Gelaten stemming Contact met de thuisbasis De gedichten van 'ome Jan' Zijderhand Moerkapelle - In de verf- en behangwinkel van Schilderwerken Huisman aan de Moerkapelse Zijde worden de klanten voortaan geholpen door Roger van der Velden (31). Hij is de opvolger van de heer A. Verweij. die onlangs afscheid nam. Roger is in Moerkapelle geen onbe kende, immers hij was als 'vak man' schi!der=behanger die z'n opleiding aan de Schildersvakschool in Utrecht kreeg, bijna tien jaar werkzaam bij Schilderwerken Huisman. Al enige tijd assisteerde hij bij de administratie ve werkzaamheden van het bedrijf, waarvan de werkzaamheden veelom vattend zijn. De functie van Roger heeft zeker met de verkoop van behang, verf en schilders- materiaal te maken, echter de advise rende taak dient niet onderschat te worden. Hij kan als 'interieur-adviseur' omschreven worden. Op de vraag hoeveel behang je nodig hebt voor 20 vierkante meter, ant woordt Roger dan ook prompt: "vier rollen, echter alleen bij behang zonder patroon. Dan moet je de patroonhoog te berekenen". Moerkapelle - Ook Moerkapelle heeft dit jaar een kerstboom in het dorp staan. Op initiatief van de winkeliersvereniging Moerkapelle staat voor de win kel van Arie van Vliet een feestelijk verlichte boom. Moerkapelle - Op za terdag 17 december houdt rolschaats- vereniging Rolling '90 weer haar jaar lijkse 'wintershow' in dorpshuis Op Moer van 19.00 tot 20.00 uur. Aanslui tend is er voor ieder een een Rollerdisco tot 22.00 uur. Show en rollerdisco zijn voor jong en oud. Bij de rollerdisco mag alleen op kunstrol- schaatsen. discorol- schaatsen of inline- skates gereden wor den. De mogelijk heid van huren van discorolsc haat sen is aanwezig. De wintershow be looft een sfeervolle en fraaie rolschaats- happening te wor den. die zeer geva rieerd is. De entree prijs voor de show en de rollerdisco be draagt tezamen 1,50. p.enstappen met wat aarzeling bij de keus die ze moeten maken, in verf en/of behang, vraag ik hen naar hun kleuren en interieur. Soms nemen de klanten een stukje gordijnstof mee". Roger beaamt dat het weieens moeilijk is een keus te maken uit de grote collec tie die in de stapel behangboeken wordt getoond. "Er wordt heel veel zorg aan het interi eur besteed. Behang is steeds meer wand-decoratief, in combinatie met bij passende gordijnstof leverbaar. We hebben kleurenwaaiers voor de verf en van de diverse verffabrikanten voor- beeldkleuren die op elkaar afgestemd zijn. Wil men een bepaalde kleur, dan mengen we die. Wit is er weer een beet je uit. Men durft weer voor kleur te kiezen. En dat maakt het vaak sfeervol ler". Zevenhuizen-Moerkapelle/Rotterdam - Het verzoek dat de Belangenvereniging Achtkamp heeft ingediend bij de Rot terdamse rechtbank, is niet-ontvanke- lijk verklaard. Het ging om het verzoek om de grenscorrectie tussen de ge meenten Zevenhuizen-Moerkapelle en Rotterdam te schorsen. De belangen vereniging had dit verzoek ingediend omdat de beslissing omtrent de grens correctie volgens de vereniging te snel is genomen en omdat met de belangen van de bewoners en bedrijven niet vol doende rekening is gehouden. De zaak diende afgelopen vrijdag en maandag middag deed de rechter uitspraak. De reden voor de uitspraak van de rech ter is de nieuwe bestuurswet die vorig jaar in werking is getreden waardoor over dit onderwerp nog geen jurispru dentie is. Hierdoor was het niet duide lijk of de belangenvereniging bezwaar kon maken tegen het convenant tussen Zevenhuizen-Moerkapelle en Rotter dam. "De rechter wist het zelf in eerste instantie ook niet, maar uiteindelijk heeft hij besloten ons verzoek niet-ont vankelijk te verklaren omdat het conve nant nog goedgekeurd moet worden door gedeputeerde staten," aldus Tony Kohlen, voorzitter van de Belangenver eniging Achtkamp. "Maar op 1 januari worden wij al inwoners van Rotterdam. Hoe kunnen wij een besluit tegenhou den dat officieel nog niet genomen is?" De belangenvereniging beraadt zich nu op andere mogelijkheden om de grens correctie te schorsen. Moerkapelle - Op zaterdag 10 decem ber is in het Tennis-en Squashcentrum Moerkapelle het 'Huig de Knegt'-toer- nooi gespeeld door de deelnemers aan de zaterdag- wintercompetitie. Huig de Knegt was een markant figuur in Moerkapelle, maar vooral in de ten- nishal. Immer aanwezig en altijd in voor een partijtje tennis. Hij stierf afgelopen zomer plotseling tijdens zijn geliefde sport. De zaterdagcompetitie was voor hem favoriet en vooral het toernooi rond de Kerst. Vandaar het initiatief om dit toernooi zijn naam te geven. Het enthousiasme onder de deelne mers was groot. Er is sportief gestre den en de uiteindelijke winnaar is Fons van der Stee geworden. Uit handen van Heidi Jager- de Knegt, dochter van Huig, mocht hij de wisselbeker in ont vangst nemen. In zijn dankwoord zei hij er alles voor hebben gegeven om de beker te winnen. Hij was een groot vriend en teamgenoot van Huig. De afdeling Moerkapelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt op dinsdag 20 december haar maande lijkse bijeenkomst in dorpshuis Op Moer aanvang 20.00 uur. Deze kersta vond wordt onder het motto: voor en door leden gehouden. "De streek is niet overtuigd van het nut van de aanleg van het Bentwoud. U heeft de streek hard nodig. Het is heel merkwaardig dat u de gevolgen voor de agrarische sector in dit gebied niet weet en er niet zoveel aandacht aan hebt besteed", was de conclusie van de heer Ter Keurs, aan het slot van de hoorzitting over de milieu-effectrapportage en het 'bosplan' Bentwoud. Moerkapelle - Vogelvereniging Tropica hield vorige week een expositie met verloting. Op de navolgende lotnum mers zijn prijzen gevallen. De prijzen zijn inmiddels thuisbezorgd. De eerste prijs viel op lotnummer 76, de tweede prijs op 701, de derde op 1851. De overige prijzen: 1688, 726, 1039, 2377, 216,1789, 725,2992,82,870, 2505, 140, 704,750, 205, 709 en 213. Hoera! Opa Visser is bijna jarig 15 dec. wordt hij 71 jaar 100xxx van André, Robin en Pili Inge blijft zingen, na een overval toch haar rijbewijs! Proficiat Hij was één van de kritische aan wezigen in het Dorpshuis in Ha- zerswoude. Deze tweede in spraakavond (donderdag) trok veel publiek. Was de eerste in Zoetermeer slechts door een dertigtal aanwezigen bijgewoond, die in Hazerswoude kende een grote toeloop, hetgeen niet ver wonderlijk is, omdat in het gebied Ha- zerswoude-Benthuizen (Rijnwoude) het meest omvangrijke deel van het Bentwoud gerealiseerd belooft te wor den. Inclusief wethouders en bijna de voltallige gemeenteraad van Rijnwou de, waren er ruim honderd aanwezigen, merendeel agrariërs. Een aantal van hen deed heel goed beslagen ten ijs z'n zegje. Geen enkele agrariër toonde zich enthousiast, slechts een inwoner uit Benthuizen, de heer Khandekar, zei verheugd te zijn over de recreatie-mo gelijkheid dichtbij huis. ...Triest is de situatie van akkerbouwer B.R. de Breuk, wiens bedrijf in het 'enge bos' is gepland. Deze 61-jarige agrariër verkaste, omdat de grond die hij pacht te nodig was voor andere doeleinden, vier jaar geleden noodgedwongen met z'n gezin van Uithoorn naar Hazerswou de. Hier hoopte hij een toekomst te hebben voor z'n kinderen. Nu blijkt een zelfde situatie te ontstaan. Deze agra riër dacht dat er in de toekomst wei eens lijken in het 'enge' bos gedumpt zouden kunnen worden. Verder klonken er opmerkingen over de vergoeding. De akkerbouwers die grond voor het Bentwoud af (moeten) staan, ontvangen beduidend minder geld per vierkante meter voor de aanleg van een bos, dan voor woningbouw. Er werd dan ook gesuggereerd dat Lynde Blok in een interview gezegd heeft dat, hoewel het Bentwoud aangelegd wordt om verstedelijking tegen te gaan, wo ningbouw in de toekomst niet uitgeslo ten is. Mevrouw Blok, hierop gewezen, verduidelijkte dat ze gezegd heeft 'niet eeuwig tegen te kunnen gaan'. De aanwezigen konden en kunnen op deze inspraakavonden mondeling hun bezwaren uiten, echter dit kan ook schrif telijk tot en met 19 december aan het College van gedeputeerde staten, Ko ningskade 1, 2596 AA Den Haag. Tot die datum liggen het Bosplan en het milieu-effectrapport ter inzage bij de ge meentehuizen in o.a. Zevenhuizen- Moerkapelle, Rijnwoude, Waddinxveen en Boskoop en in de leeszaal van het provinciehuis in Den Haag. Op de inspraakavonden- in totaal drie- heet gedeputeerde Lynde Blok de aanwe zigen welkom. In Rijnwoude (Hazers woude was ze te laat doordat ze naar het gemeentehuis was gereden, in plaats van het Dorpshuis. Ze vertelt in het kort over de te volgen procedure, waarna een dia vertoning volgt over het gebied waar het Bentwoud gerealiseerd wordt, waarbij de nadruk ligt op de toekomstige recrea tieve functie van het gebied Incidenteel gaat ze op vragen van spre kers in, soms worden deze beantwoordt door resp. (links van haar) Tonny v.d. Meulen, projectleider, Jaap Harreveld. Ministerie Landbouw en Natuur en lid stuurgroep, of Dick Dubbeld. water-in richting en lid van de projectgroep. Helaas waren de cameramannen van EO Tijdsein al vertrokken bij de behan deling van het 'bosplan' toen er nog tal van steekhoudende argumenten klon ken tegen de aanleg van het Bentwoud. Wel legden zij een goed betoog van de heer Bos vast die verstedelijking dacht tegen te kunnen gaan door versterking van de agrarische functie. Hij - en met hem meerdere sprekers, zoals Duin dam, Sonneveld en Buitenhuis- vond dat het effect dat het bos op het reste rende akkerbouwgebied heeft, te wei nig is onderzocht. Hij vroeg hiernaar onderzoek te doen. Dijkgraaf Jakobs waarschuwde bij de aanleg van het bos voor 'verdroging'. De heer Jansen wees op het ongeloof waardige en belachelijke van het plan hetgeen hij strijdig vond met het Vinex- rapport (Groene Hart). De HSL ener zijds en anderzijds ecologische aspect. Niet door de camaraploeg opgenomen, werd bijvoorbeeld het betoog van ak kerbouwer J.C. van der Maas uit Wad dinxveen over het voedselaspect. "Goed voedsel telen is moeilijker dan men denkt. De wereldbevolking neemt alleen maar toe. Er moet wat serieuzer met goede grond worden omgespron gen. Het is toch wat om een bos aan te leggen waar je zo lekker in kunt fietsen. Ik vind het Bentwoud-plan een beledi ging van ons gebied waar goed voedsel geteeld wordt. Ik geef u een goede raad 'wees zuinig op goede boerer. en goede grond". Hij kreeg een warm applaus op z'n betoog, na tot slot de situatie van de akkerbouwers die verdreven worden door het Bentwoud, te vergelijken met die van indianen. "Vroeger was ik bij het zien van cowboy-films altijd voor de cowboys, maar nu ben ik voor de indianen". Molenaar Jan Spruit, bewoner van de derde molen van de 'enige echte in tact zijnde Molenviergang ter wereld' en lid van het Gilde van V rij willige Molenaars, sprak zijn bezorgdheid uit over de 'draaifunctie' van de molens. Dit van wege geplande aanplant van het moe ras aan de overzijde van de Rotte op Bleiswijks grondgebied, met 'struweel' (laag geboomte) waardoor de molens wind zal worden ontnomen. Zijn be toog kreeg een warm applaus. De heer Noordam uitte zijn zorg over de wild stand en de toename van vossen in Nederland. Kees van der Velden wees op het bos als een 'gevaar': "U moet vanavond eens met me meegaan naar bossages langs de weg tussen Benthuizen en Bleiswijk. Wat zich daar afspeelt?!.... Een bos trekt criminaliteit aan". Voorzitter Lynde Blok ontkende dit niet, maar vond dat een bos wel 'aan trekkelijk' is. Bijna aan het eind van de avond mocht de heer D. van der Eijk, nog het alterna tieve Bentveldplan onder de aandacht brengen. Dit ligt tegelijk met het Bentwoudplan ter visie. Het Bentveldplan is gebaseerd op de historie van het gebied. De ontwerpers hebben de agrarische, natuur, recrea tie en cultuurhistorische belangen zo danig proberen te verenigingen dat ze elkaar kunnen versterken. In het plan blijft de landbouw de economische 'drager' van het gebied, met een door adering met moeraszones, fietspaden, wandelpaden, ruiterpaden en kanorou tes. Bovendien voorziet het plan in het behouden het herstel van windmolens en polderkaden. En het is een kostenbesparing van circa 170 miljoen gulden ten opzichte van het Bentwoudplan. Zaterdag 17 december staat het tv-pro- gramma Tijdsein van de EO in het teken van Bentwoud en geeft een verslag van de hoorzittingen. De laatste hoorzitting vindt heden-' avond plaats in het Anne Frank Cen trum in Waddinxveen. Verslag hulptransport S.K.R. 1994 (deel 2) door Bram Noordam en Beppie Roos Ook dit jaar vertrok vanuit Moerkapelle weer een konvooi van de Stichting kinderhulp Roemenië met hulpgoederen naar de dorpen Rachita en Loman. De vrachtwagens, personenenauto's en de camper reden in november door Duitsland, Oostenrijk en Hongarije naar Roemenië. Bram Noordam en Beppie Roos deden verslag van deze reis. Deze week het tweede en laatste deel. Geduldig wachtende mensen (sommigen al zes uur!) stonden in een lange rij opge steld met handkarren, paard en wagens, ossekarren enz. Door het vroege invallen van de duisternis hebben we alles in het donker moeten afwerken. Aardappels, jaeel. suiker, olie, conserven, kleding, bedden werden op de karren gestouwd. Jlgeladen vertrok de laatste rond 23.00 "nr naar huis. De volgende morgen waren de bewoners van Loman aan de beurt. Al vroeg stonden zij te wachten. Na een snel ontbijt begonnen we aan de tweede distri- hutiedag. Beppie Roos en Koos van Marle' nadden voor deze twee dagen de taak pkregen om zoveel mogelijk te filmen en o'ograferen. Inmiddels waren de families gearriveerd die voor stalbezems hadden gemaakt. Elke familie mocht er dertig maken die wij van hen kochten. In totaal 'varen het ruim 3.100 bezems. In eerste mstantie wilden we ze gelijk bundelen maar dat kostte te veel tijd. Besloten werd om ze allemaal los in een vrachtwagen te oggen. Rond 18.30 uur waren we klaar et de distributie en begonnen met op- mmen. Er was voor ons een feestavond georganiseerd in Loman. Om 20.30 uur ertrokken we per autobus naar Loman waar we met een folkloredans werden ontvangen. Na een hapje en een drankje vertrokken we rond middernacht terug naar Rachita om voor de laatste keer te slapen in Roemenië. Woensdagmorgen werden de papieren opgehaald voor de bezems om de grens over te komen. Alles moest in orde zijn... Helaas zou later blijken. Om 10.30 uur reden we weg uit Rachita richting Roem eense grens waar we om 17.00 uur arri veerden. Ondanks de drukte verliep alles toch redelijk behalve de wagen met de lading bezems. De papieren waren niet in orde. Praten als Brugman hielp niet. Eerst moesten de papieren in orde zijn. Beslo ten werd om de wagen met bezems aan de grens te laten en de andere wagens door te laten rijden naar Mako naar het Shell tankstation. Daar werd druk overlegd en besloten dat Koos van Marle, Dick Pak, lbolyka Welner en Bram Noordam terug zouden rijden naar Loman om alles te regelen. Na een zeer moeilijk afscheid ging het viertal rond 22.30 uur opnieuw Roemenië in en dat was het begin van alle bezem-ellende. Bas Versloot en Willem Zeelenberg moesten noodgedwongen bij de grens blijven, samen met Toon van Dongen en Toon Cornelissen. Het overige deel van het konvooi bleef op de parkeer plaats in Mako, twintig kilometer over de Hongaarse grens en at daar macaroni. De stemming was gelaten en iedereen pro beerde op tijd naar bed te gaan. Op donderdag 17 november vertrokken we om 7.00 uur en rond het middaguur waren we bij Budapest. Onderweg heb ben we nog wat souvenirs gekocht en een nieuwe voorraad koffie (wist u ook dat chauffeurs op koffie lopen?) De volgende grens Hongarije-Oostenrijk was in een uurtje gepiept door Wim Hoogerdijk (plaatsvervanger voor Bram) en Dirk de Leeuw jr. als ervaren chauffeur. Na het faxen van de nieuwsbrieven en het bellen naar Nederland bereikte ons het bericht van het overlijden van Arie van der Laan. Voor velen was dat opnieuw een enorme tegenslag. Gelukkig hebben we telefoon aan boord zodat we constant in verbin ding staan met Emmy Noordam van het thuisfront. De Roemeniëgangers kunnen haar ook bellen, zodat we via Nederland horen dat het nog helemaal niet opschiet daar. Gematigd optimisme want we horen dat Bram en z'n mensen over de Roem eense grens zijn. Nu de Hongaar nog... 's Avonds bereikt het konvooi de parkeer plaats in Ansfelden, waar iedereen na een lekkere prak boerenkool met worst ook nog een warme douche kon nemen. Daar na heeft de konvooileiding, na contact te hebben gehad met Bram, besloten om te proberen om op vrijdagavond Moerka pelle te bereiken. Vrijdagmorgen in alle vroegte vervolgden we de reis, zo'n 1.020 kilometer te gaan. Op weg naar Passau reden enkelen helaas verkeerd en belandden we in een file, wat twee uur kostte. Via een andere weg kwa men we zon der al te veel achterstand aan bij de grens in Pas- sau; Daar hoorden we dat de 'be zemwagens' nog steeds voor de Hon gaarse grens staan en dat er eerst nog een formulier uit Neder land moet ko men. Maar ze houden de moed erin. Na 4.065 kilo meter bereiken we Moerkapelle, waar we ingehaald worden door familie en vrien den. De ontvangst in onze S.K.R.-loods aan de 6e tochtweg is, doordat we niet gezamenlijk konden terugkeren, bedrukt. Maar iedereen houdt moed omdat we we ten dat het andere deel op weg is naar huis. Wel genieten we weer van de gedich ten die 'ome Jan' Zijderhand elk jaar voor iedereen maakt. Maandagavond berèiken Bram, Koos, Dick, Ibolyca, Bas en Willem met 3.100 bezems gezond en wel maar geheel ver sieten de thuisbasis. Vreugde alom en dat er nog veel nagepraat is, kunt u zich vast wel voorstellen.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 23