Tandheelkundige vergoeding uit Ziekenfondspakket Vuurwerkcontrole Goudsch Kamerkoor presenteert A Festival of Lessons and Carols Papieren sterren als kerstversiering Selma Noort ^erreneiland Een stijlvolle, internationale kerst December, feestmaand met brood Foto's in het HART VAN HOLLAND Hart van Holland/14 december 1994 pagina 3 "Alleen op afspraak" Locatie: Hervormd Centrum Kerkepad (achter postkantoor) Zevenhuizen Rietbergen, Righarts de Haij advocaten Mr Drs G. van der Wende 010-4111280 Let op 30.250 exemplaren. van Holland kunnen aan ons kantoor. Noordelijke Dwars weg ta te Zevenhuizen, afge- Nabestellen kan ook: na beta ling van 7,50 kan de foto een (nabestellen tot uiterlijk een week na verschijning). Foto's zijn af te halen vanaf donder dagmorgen na verschijning van het Hart van Holland. l Sjfillii Lekker eten neemt in de feestmaand december een belangrijke plaats in. Niet voor niets liggen er in deze maand een keur aan broodspecialiteiten bij de bakker. Eén van deze specialiteiten is de Kerststol, een luxe krentenbrood bestrooid met poedersuiker. Rijke historie Feestcroissantjes Weekend-kerstbol feestelijk toetje met brood advocaten spreekmiddag in zevenhuizen Zevenhuizen - Per 1 januari 1995 vervalt de tandartsdekking voor ziekenfonds verzekerden vanaf 19 jaar. Voortaan worden alleen de preventieve behan delingen nog vergoed. Dat zijn de con troles, het verwijderen van tandsteen en het geven van advies over mondhy giëne. Dit betekent dus dat veel voorko mende behandelingen als gaatjes vul len en het trekken van tanden of kiezen niet meer worden vergoed. En dat kan de ziekenfondsverzekerde veel geld kosten. Zo kost het vullen van twee tanden of kiezen, inclusief verdoving al snel zo'n 155 gulden. En een zenuwbe handeling, inclusief foto's, verdoving en vulling circa 375 gulden. Inmiddels hebben tal van verzekerings maatschappijen de mogelijkheid ge creëerd om ziekenfondsverzekerden de mogelijkheid te bieden zich voor deze kosten te laten verzekeren, echter lang niet iedere verzekering dekt de gehele tandartsrekening! Er is een hele bekende ziektekostenver zekeraar, (zorgverzekeraar) die de zie kenfondsverzekerde een goed aanvul lend pakket biedt voor alle mogelijke situaties betreffende chirurgische, or- thodontische, parodontologische en prothetische hulp, maar een veel te iaag basispakket voor tandheelkundige hulp verstrekt. Sluit men een verzeke ring af voor tandheelkundige hulp dan zal men vaak bij moeten betalen. Voorbeeld: Deze zorgverzekeraar biedt een vergoeding van 38 gulden voor een drievlaksvulling. De tandarts rekent rond de 64 gulden. De patiënt moet dus nog 26 gulden bijbetalen! De tandartsen, die het ontzettend druk hebben met (de vervanging van) kunst gebitten waarvan de vergoeding per 1 januari a.s. vervalt, waarschuwen hun patiënten voor de gevolgen die de ver anderde wetgeving voor de zieken fondsverzekerde heeft. Een bij Hart van Holland bekende tand arts deed een klein onderzoekje naar de dekking van de nieuwe verzeke ringsfaciliteiten. "Hoewel men het aan heeft zien komen, is de verandering in het ziekenfondsstelsel menigeen toch rauw op het dak gevallen. De Consu mentenbond en andere instanties stel len wel een onderzoek in naar de wijze van dekking van de tandartskosten, maar de uitslag hiervan wordt pas dan bekend als iedereen al geacht wordt een verzekering te hebben afgesloten. En, als de ziekenfondsverzekerde niet op z'n tellen past, wordt hij gedu peerd... De tandartsen in z'n algemeen heid worden er alleen maar beter De politie van het district Rijn en Braas- sem zal ook dit jaar intensief gaan con troleren op het gebruik en in voorraad hebben van vuurwerk. Elk jaar weer veroorzaakt het onjuist gebruik van vuurwerk veel overlast en letsels. Met ingangvan 12december zal, na een geruime voorbereidingstijd daadwer kelijk gestart worden met controle op de overlast en handel in (il)legaal vuur werk. Deze controle zal bestaan uit zowel opvallende als onopvallende surveil lance, waarbij tevens aandacht zal be steed worden aan de veel voorkomen de criminaliteit, zoals woning inbra ken, tasjesdiefstal en zakkenrollers. Het afsteken en bij zich hebben van vuurwerk is alleen toegestaan op 31 december 1994 vanaf 10.00 uur tot 1 januari 1995, 2.00 uur. Buiten deze tijden is het gebruik van vuurwerk uitdrukkelijk verboden. De politie zal danook repressief optreden, hetgeen in zal houden dat bij constate ring van gebruik van vuurwerk altijd proces-verbaal zal worden opgemaakt en het vuurwerk in beslag zal worden genomen. Bij minderjarigen van 12 tot 18 jaar zal bij een eerste constatering doorverwij zing plaatsvinden naar het buro Halt. Het publiek wordt verzocht bij overlast door vuurwerk dit te melden bij de poli tie, zodat adequaat optreden kan wor den tegen deze vorm van overlast, waarvan met name dieren en ouderen erg veel hinder ondervinden. De politie is bereikbaar onder telefoon nummer: 071-810101. Het Goudsch Kamerkoor presenteert op zaterdag 17 december en zondag 18 december "A Festival of Lessons and Carols", respectievelijk in Gouda en Waddinxveen. Dit jaar zal het koor het Programma bovendien uitvoeren in Nieuwerkerk aan den IJssel, en wel op woensdag 21 december! De uitvoeringen staan onder leiding van Ralph van Vliet, de vaste dirigent van het Goudsch Kamerkoor. Verder wordt meegewerkt door Chaja van Col- tem (harp) en Arno Vree (orgel). De Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen. Boskoop. Benthuizen. Hazërswoude-Dorp. nazerswoude-Rijndijk. Koudekerk a/d Rijn. /•evenhuizen/ Moerkapelle. Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week °p woensdag in een oplage van Redaktie/Advertentie-adres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Postbus 85 2760 AB Zevenhuizen Tel. 01802-2289* Fax. 01802-3503 Advertenties Mario Mezas Redaktie Algemeen Ellen den Hollander nXstermijn adrertenties: Maandagmiddag 16.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) lat dinsdagmiddag 13.00 uur. df/'ï ler S Z'cl' veranlwoor- 'J nor eventuele onjuistheden in ''tonisch opgegeven advertenties!! wUiktie van Hart van Holland stelt zic h adve1a"S9rake|ijk vo()r de inhoud van de inde "''es en ingezonden mededelingen liet bovendien behoudt zij zic h ■idvTv",)r' ronder opgave van reden. '"tics voor publikatie in Hart van Voo li D"lland te weigeren. H h dlten over de bezorging van it Holland, uitsluitend bellen. uonderdag-ochtend tot 11.00 uur: 'W''rk Den Haag VSP 070 3350133 lessons worden gelezen door Cilia den Boer. Het festival wordt traditioneel geopend met "Once in Royal Davids City", waar bij de zangers met kaarslicht in de hand de donkere kerk binnen komen en deze eerst hymne a capella zingen. Daarna volgen samenzang, koorzang (carols), orgelspel en lezingen (lessons), dit al les volgens Engelse traditie. Na de laat ste lezing zingen alle aanwezigen "O come, all ye faithful", een carol ter voor bereiding op de kerstnacht en de eerste kerstdag. Vanwege de grote belangstelling ver zorgt het koor twee uitvoeringen in Gouda op zaterdag 17 december om 19.30 uur en om 21.00 uur in de Oud Katholieke Kerk. Hoge Gouwe 107. Het concert op zondag 18 december vindt plaats in de St. Victorkerk, Zuidkade 176 in Waddinxveen en begint om 19.30 uur. Het concert op 21 december in De Bron. Ringvaartlaan 16 (hoek l.lslands- mos) in Nieuwerkerk a/d IJssel begint om 20.00 uur. Inlichtingen: D. Houtman 01820-27836 of R. van Vliet 01820-22359. Nico het is 17 dec. alweer 7 jaar geleden. Je bent nog steeds een lekkertje! verloren Akkerweg/Beatrixlaan: rugkussentje van bobike achterzitje paars/geel grijs 01793-3136 *5 i er* Ook dit jaar zijn er weer verschillende nieuwe Kerstboeken verschenen. Een van die nieuwe boeken is Sterreneiland van SelmaNoort. Dit echte kerstverhaal gaat over Raven die samen met zijn ouders en zijn zusjes Clara en Lisa op een eiland woont. "Raven zat op de vensterbank achter het gordijn en staarde naar buiten. Het was de eerste dag van zijn kerstvakantie en al schemerig, toch was het pas half vier. Afgelopen vrijdag hadden ze het kerstspel opgevoerd op school, hij was eeit herder geweest. Zijn moeder en zijn tante Noenke hadden een mantel en een hoofddoek en hoofdband voor hem gemaakt van een oud I bruin tafelkleed. Hij had een rafelig touw om zijn middel geknoopt en onderweg naar school nog lang in bosjes en onder bomen naar een geschik te, zware tak moeten zoeken die hij als staf kon gebruiken". Het wordt al snel duidelijk dat Ravens familie niet rijk is. De kerstversiering bestaat uit papieren sterren met Stompjes kaars erin en Raven en zijn zusje dekken de tafel met 'het groengeruite kleed en de borden zonder barsten'. Men gaat echter met veel warmte met elkaar om. En dat maakt Sterreneiland zo bijzonder: het verhaal is snel verteld (Raven heeft kerstvakantie en viert deze met zijn familie en op kerstavond-komt er onverwacht bezoek) maar de sfeer blijft hangen als een vage mooie herinnering. De tekeningen van Annemarie van Haeringen, simpel maar veelzeggend, dragen hieraan bij. j Een leuk boek voor kinderen vanaf 11 jaar. Sterreneiland'\s verkrijgbaar in I de boekhandel 16,-) en te leen bij de bibliotheek. 1 Hoe versier ik de kerstboom dit jaar, welke cadeautjes kan ik zelf maken, welke gerechten zet ik op tafel en hoe versier ik de rest van het huis? Op die vragen wordt uitvoerig ingegaan in Kerst in stijl van Gloria Nicol. In haar boek geeft zij aan hoe op originele wijze het Kerstfeest gevierd kan worden: voor iedereen die niet alleen 25 en 26 december plezier wil hebben, maar ook in de tijd ervoor. Het boek iS verdeeld in: decoraties, cadeaus, gerechten en een hoofdstuk over het feest zelf (uitnodigingen, feestelijke drankjes, spelletjes en een voorbeeld van een planning). Vooral de recepten uit Kerst in stijl is bijzonder. De auteur heeft haar best gedaan traditionele recepten te verzamelen uit allerlei landen, zoals Brussels sprout and hazelnut soup uit Engeland, barszcz uit Polen, ensalada de noche buena uit Mexico en butternut squash with maple syrup uit de Verenigde Staten Bij het speciale kerstbanket hoort onder meer mince pie uit Engeland, büche de Noël uit Frankrijk en stollen uit Duitsland, lri het boek is ook een recept opgenomen van de oerholland- se gevulde speculaas, die volgens Gloria Nicol gegeten wordt op het feest van Sint Nicolaas op 6 december. Een foutje dat de lezer de Engelse auteur zal vergeven. In Zweden maakt zalm altijd deel uit van het feestmaal met Kerst. In het boek is dan ook het volgende heerlijke recept opgenomen van warme gerookte zalm met pittige boter. Het (eenvoudige) gerecht is bedoeld voor vier tot zes personen. Ingrediënten: 75 gr. zachte boter, geraspte schil en het sap van een citroen, 2 eetlepels gehakte verse dille of 1 theelepel gedroogde dille, 2 eetlepels kappertjes, uitgelekt en fijngehakt, 900 gr. gerookte zalm, citroenschijfjes en takjes dille voor de garnering. Bereiding: Roer de boter romig en klop de citroenschil, het sap, de dille en de kappertjes erdoor. Maak een rol, wikkel die in vochtig vetvrij papier of folie en leg hem in de koelkast. Leg de gerookte zalm op een stuk folie en strooi er peper over. Bedek hem met een stuk folie en vouwde randen dicht. Verwarm de zalm 15 tot 20 minuten in de oven op 220 _C, gasstand 7. Serveer de zalm met plakjes boter. Garneer de citroenschijfjes en dille. Gloria Nicol is erin geslaagd een gezellig kerstboek te maken, dat niet alleen uitnodigt tot lezen maar ook tot doen. Kerst in stijl (M&P Uitgeverij bv) kost 28,70 en is verkrijgbaar in de boekhandel en is te leen bij de bibliotheek. De Kerststol heeft een rijke historie. Ruim 650 jaar geleden namen de kruis ridders van hun tochten onbekende specerijen mee zoals amandelen, oran jesnippers en sukade. Samen met rozijnen, amandelspijs en fijn deeg worden van deze specerijen al eeuwenlang de heerlijkste Kerststollen gebakken. Traditioneel neemt de Kerst stol een belangrijke plaats in bij het kerstontbijt en op kerstavond na de kerstnachtmis. Een bijzondere sugges tie is een sneetje Kerststol met boter, honing en-walnoot. Naast de Kerststol zijn er vele andere soorten brood en broodjes waarmee u een uitgebreid ontbijt kunt samenstellen. Maak bijvoorbeeld uw huisgenoten op kerst ochtend of nieuw jaarsdag eens wakker met de geur van vers gebakken croissant- jes. Dit kunnen gewo ne croissantjes zijn, maar u kunt ook tallo ze variaties beden ken. Bijvoorbeeld een croissantje belegd met ham en kaas of specialen feestcrois santjes. U maakt de feestcroissantjes door diverse crois sants open te snijden en beide helften te be strijken met abriko zen- of zuidvruchten jam. Schik op de on derste helft dunne plakjes zachtzure ap pel en strooi er wat geraspte belegen of oudere kaas over. Klap de croissants dicht en leg ze 5 minu ten'in het midden van een voorverwarmde oven (225 C)7T)ien de feestcroissantjes zo warm mogelijk op. Het woord brunch is ontstaan door de samenvoeging van de Engelse woorden breakfast én lunch. En dat is ook pre cies wat brunchen inhoudt, namelijk ontbijten en lunchen ineen. En voor die dagen waarop iedereen graag wat lan ger uitslaapt is de brunch ideaal. Naast diverse sandwiches en broodjes is een gevulde brood bol een smakelijke verassing. Neem hiervoor een witte of bruine broodbol van ongeveer 400 gram en snijd deze horizontaal in vijf plakken. Bestrijk alle snijhelften met verse roomkaas, zoals Mon Chou, waaraan een theelepeltje tomaten ketchup is toegevoegd. Beleg de vier grootste plakken met veldsla en strooi er fijngeraspte oude (Parmezaanse) kaas over. Leg er plakken gebraden fri candeau, rauwe of gekookte ham op. Breng de broodplakken terug in het oorspronkelijke model en leg het kapje erop. Druk alies even aan. Snijd de weekend-kerstbol als een taart met een dun.en scherp mes in punten. - Minder bekend is dat brood ook veel mogelijkheden biedt om thuis feestelij ke toetjes te maken. Bijvoorbeeld het ouderwetse wentelteefje in luxe uitvoe ring. Voor dit exclusieve wentelteefje worden sneetjes wit of bruinbrood niet in gewone melk geweekt maar in pittige koude chocolademelk waarin een ei is losgeklopt. Bak de wentelteefjes aan weerzijden in hete boter lichtbruin en bestrooi ze met suiker. Schep er vervol gens een bolletje vanille- of kaneelijs op en u beeft een heerlijk toetje. December is een maand om heerlijk te genieten, vooral van al het lekkers dat de bakkers tijdens deze maand te bie den hebben. Brtm Stichting Voorlichting Itrootl)

Hart van Holland | 1994 | | pagina 3