Een witte kerst komt niet vaak voor Tips Het feest van glans en glitter begint steeds vroeger pagina 30 Hart van Holland/21 december 1994 de dooi al weer in en zou heel West- Europa geteisterd worden door hevi ge en langdurige regenval. Dat leidde in dezelfde maand tot de grootste rivieroverstromingen in het stroomge bied van de Maas. Sinds januari 1987 hebben we in Nederland geen strenge winter meer gehad. De laatste winter met zeer lage temperaturen en veel sneeuw en die ook nog wekenlang duurde dateert van 1985. Koning winter hield toen ons land in de maanden januari en februari lange tijd in zijn kille houdgreep. In de jaren negentig is tot nog toe geen strenge winter voorgekomen. Tekenend is dat in 1993 de voorwin- ter (tweede helft van november) dankzij een ijzige oostenwind meer kou heeft gebracht dan de echte winter, die daar op volgde en waar in in februari nog alleen wat speldeprikken werden uitgedeeld. WINTER VAN 1947 NOG STEEDS AAN DE TOP Het Nederlandse klimaat is en blijft grillig. Extreme weerssitu- aties als zeer hete zomers en zeer koude winters kunnen zich bij ons altijd voor doen. Opmerkelijk is in zulke gevallen dat de gemiddelde Neder lander slecht tegen deze extreme weerssituaties kan. Zodra het zeer heet wordt (zoals deze zomer) of zeer koud, dan hebben de meeste mensen daar gauw genoeg van. Gek genoeg zoe ken veel Nederlanders in hun vakan tie wèl gebieden op waar zich weer- stoestanden voor doen, waar zij in eigen land niet tegen kunnen. Vakan tiegangers scheppen graag op over hoge temperaturen die zij in tropische landen hebben meegemaakt. Maar zodra het kwik in Nederland oploopt tot zo'n graad of dertig, klagen diezelfde mensen steen en been. Vakantie gangers die wintersportgebieden bezoeken maken daar soms zeer lage temperaturen mee, maar zodra in Nederland de temperatuur onder de tien graden beneden nul duikt, trekken ze het liefst drie truien over elkaar aan. De Nederlander op vakantie is kenne lijk een heel andere dan die in eigen land verblijft. Ieder jaar doen zich in ons land weerssituaties voor, die afwijken van het gemiddelde. Soms worden er records gevestigd en daar zijn de weerkundigen dol op. In november 1993, dus nog voor de winter echt begon, werd Nederland verrast door een koufront dat zeldzaam is voor die tijd van het jaar. Vanaf half november was er een record aantal van vijf ijs dagen. Zoiets was sinds 1980 niet meer voorgekomen. De zon scheen er wel bij, maar alleen de schaatsliefheb bers zullen met deze vrieskou in november gelukkig geweest zijn. Hun geluk duurde echter niet langer dan veertien dagen. Want in december viel Terwijl in de periode 1989-1994 de warme zomers zich aaneen regen (uitgezonderd 1993) bleef Nederland sinds 1987 verstoken van een strenge winter met ijspret. Bovendien duurde de winter van 1987 niet lang, ze bleef beperkt tot de maand januari, die zeer lage temperaturen bracht. Het was vooral de gure oos tenwind die niet alléén de kleumers onder ons deed rillen. In 1986 vroor het juist streng in februari, nadat in decem ber en januari het weer meer leek op dat in maart of oktober. Eind februari 1986 werd de tot nu toe laatste Elfstedentocht gereden. Zulke korte maar hevige winters als die van janu ari '87 en februari '86 komen in Nederland van tijd tot tijd voor. Maar de échte strenge winters uit onze geschiedenis duren langer zoals die van 1985, die onmiddellijk na de jaar wisseling begon. Veel sneeuw en lage temperaturen en dat ging door tot eind februari. Toen werd nog de Elfste dentocht gehouden de eerste na die van 1963! Waren er dan tussen 1963 en 1985 helemaal geen stren ge winters? Het antwoord op die vraag is simpel. In die twee en twin tig jaar was er in ons land slechts één strenge winter, namelijk die van 1979. Deze winter begon overigens al direct na Kerstmis 1978 en met hevige sneeuwval en temperaturen van circa vijftien graden beneden nul. De winter van '78-79 was er een die zeer ongun stig was voor onze economie. Door de voortdurende gladheid raakte het auto verkeer in heel het land regelmatig totaal ontwricht en vooral in het noor den van net land moesten 'neie dorpen bevrijd worden, omdat ze waren inge sneeuwd. Alleen de staatskas voer er wel bij, want er moest flink gestookt worden in de huizen. Dus stegen de aardgasbaten aanzienlijk...Van een Elfstedentocht kon in 1979 geen spra ke zijn, want door de ijzel was het ijs van zeer slechte kwaliteit. En dat niet alleen in Friesland. In de jaren vijftig was er niet één lange, strenge winter, al daalde het kwik in 1956 's nachts beneden de twintig graden. Maar dat gebeurde in februari, toen een groot deel van de winter al was gepasseerd. Voor een echte langé, strenge winter moeten we helemaal teruggaan naar 1947, met dien verstande dat deze winter al in de eerste helft van de maand december van 1946 begon. Pas in de loop van maart 1947 zouden sneeuw en kou verdwijnen. Opmerkelijk is ook dat de heetste zomer van deze eeuw ook uit 1947 dateert. Zij die deze zomer heb ben meegemaakt, zullen beamen dat de toch niet misse zomer van het afge lopen jaar slechts weinig betekende bij die van 1947. Tot de strengste winters van deze eeuw behoren verder die van 1929,1940,1941 en 1942. Hoewel de maanden december, januari en februari gelden als de "wintermaanden" blijkt in de praktijk dat december eerder een "vier de herfstmaand" dan een echte win termaand is. Wel begonnen de stren ge winters als die van 1947, 1963 en 1979 in december van het jaar daar voor, maar dat zijn uitzonderingen. 'Sinds 1981 gelden alle daarop vol gende decembermaanden als te zacht. In december 1969 was het al erg koud- maar enkele weken later verliep deze winter. Opmerkelijk is nog dat het in december 1933 al flink winterde in Nederland en er nog voor de jaarwis seling een Elfstedentocht viel te bele ven. Dat was nog nooit voorgekomen en het zou zich ook niet herhalen. Gemiddeld is januari de koudste maand, maar er zijn heel wat winters geweest waarin de kou zich pas in februari manisfesteerde (1986 en 1991 bijvoorbeeld). Het kan in februari nog flink vriezen, maar als de winter pas in deze maand begint kun je wel zeggen: "Lang kan het niet meer duren." Hoede winter van 1994- 1995 zal verlopen is met geen moge lijkheid te voorspellen. Maar het zal héél koud moeten worden om de "topwin- ter" van 1947 te overtreffen. Kersttijd is de tijd voor het herstellen van een verbroken vriendschap. Wacht nu eens niet tot de andere partij eerst komt, maar doe zelf de eerste stap. Moet u met de feestdagen verse groente wat langer in de koelkast bewaren? Deze is het langst houdbaar als ze droog is. Prik wat gaatjes in de plas tic zak waarin u ze bewaart. Kaarsen op tafel moeten zo hoog of laag zijn, of zo ge plaatst zijn dat er niet in de vlam gekeken wordt. Dit werkt verblindend. Damasten tafellakens en servetten moeten aan de bo venkant gestreken worden, vanwege het glanzend effect van het patroon. Geborduurde tafellakens moeten aan de 'verkeerde' kant gestreken worden. Het borduursel komt er dan meer bovenop te liggen. Om een vel op een pudding te voorkomen strooit u er meteen suiker over als u ze in de vorm heeft gegoten. Als u vlees plat moet slaan, doe dit dan tussen huishoud- folie. Plank en hamer blijven schoon. Vindt u mayonaise als saus te vet, dan kunt u deze heel goed verdunnen met wat magere yoghurt of andere melkprodukten. Crème au beurre, is zacht- geroerde boter, vermengd met custardvla. De boter wordt er luchtiger door. Het feest van glans en glitter begint steeds vroeger. Wachtten de winkeliers vroe ger tot na Sint Nicolaas met de uitstalling van kerstartikelen, het is nu niet ongewoon om in oktober al tegen kerstversie ring aan te lopen. De een vindt dit niet leuk, maar de ander wel. Feit is dat we al vroeg de leukste artikelen kunnen kopen om ze, als de tijd daar is, tevoorschijn te kunnen halen. De tijd is voorbij dat we elk jaar dezelfde kerstballen in de boom hingen. 'Afwisseling' is het toverwoord tegenwoor dig. We zijn vaak al gauw op snuisterijen uitgekeken en we willen elk jaar iets nieuws. En dan nog het liefst iets dat niet iedereen heeft. Gelukkig is er keus genoeg in de winkels. De kerstboom staat ook steeds vroeger en daarom kiezen veel mensen tegenwoordig voor een boom met kluit. Als we de kluit goed nat hóuden blijft de boom heel lang goed. Het voorkomt natuurlijk ook dat we binnen de kortste keren door het hele huis de naalden vinden. Ook is een boom met kluit wat veiliger als we echte kaarsjes in de boom branden. De takken zijn wat minder droog en vatten daardoor niet zo gauw vlam. Al blijft het natuurlijk altijd uitkijken met vuur. Een natte dweil onder handbereik is zeker aan te raden.Wat we ook steeds vaker zien is een elektrische verlich ting van gekleurde lampjes. Na de periode van wit is dit een gezellige afwisseling, en vooral op een afstand is het een vrolijk gezicht. Naast de traditionele kerstengeltjes van glas zien we steeds fraaiere en duurdere kerstversieringen. Wat te zeg gen van een kerstman met een speeldoos in z'n buik. We kun nen ook kiezen voor fraaie namaakdennetakken met den- neappels in prachtige linten. Het is natuurlijk ook leuk om onze eigen fantasie te gebrui ken. Als we alle kerstartikelen van de afgelopen jaren bij elkaar leggen en daar een paar nieu we dingen bij kopen kunnen we tot mooie creaties komen.We kunnen daarvoor een mooie schaal kopen en hier een stuk oase in stoppen. Het is dan heel gemakkelijk om daar met behulp van de ijzerdraadjes die er meestal al aanzitten de kerst spulletjes in te steken en zo zien we ons kerststukje onder onze handen ontstaan. Je kunt dan kiezen voor alle maal namaakmateriaal, wat ook een heel mooi effect kan geven, maar ook voor een combinatie met verse dennetakjes, hulst, mistletoe of andere verse mate rialen. Voor kaarsen zijn er tegenwoordig allerlei houders te koop. Het staat ook heel leuk om een houder van een sfeer lichtje te gebruiken. We kunnen hier dan een geurkaarsje in plaatsen, wat weer een apart effect geeft. De nieuwste trend zijn de kerst versieringen in oosterse sfeer. Prachtige hangers met namaak robijnen en smaragden schitte ren ons tegemoet. Ook zien we kerstballen van stof mefdaarop verwekt gouddraad en ook weer namaak edelstenen. Prijzig zijn deze echter wel.Kaarsen bran den er met kerstmis nooit genoeg. Let wel goed op de kandelaars die u gebruikt, voor al in deze tijd. Kaarsenhouders moeten heel stabiel staan, zodat ze niet te gemakkelijk omvallen. Als we alles tijdig en met zorg kiezen zullen we ook dit jaar zeker weer "prettige kerstdagen" beleven.

Hart van Holland | 1994 | | pagina 30