i Open haard en houtkachel kun nen zorgen voor overlast Open huis drukkerij Elgersma Winkel Zevenster geopend ïïmvhv PvdA/D66-fractie introduceert plan om veiligheid te vergroten Europa Kinderhulp weer op zoek naar gastgezinnen WE kj1. F 111 Hart van Holland/18 januari 1995 pagina 11 SN M Een open haard of houtkachel zorgt voor veel gezelligheid. En voor warmte. Maar het stoken van een haard of ka chel kan ook voor overlast zorgen: stank- en rookoverlast voor de directe omgeving. Dat merken de medewer kers op het gemeentehuis in Zevenhui- zen-Moerkapelle regelmatig als zij klachten ontvangen van degenen die de rook als overlast ervaren. Deze klach ten komen veelal terecht bij de sectie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ningen Milieu (VROM). De heer R. Kroone van VROM: "Sommi ge mensen gebruiken hun houtkachei als hoofdverwarming. Dat betekent dat de kachel de hele dag brandt. Hierdoor - en doordat de kachel vaak als alles- brander wordt gebruikt - kunnen de omwonenden last ondervinden van de grote hoeveelheid rook en stank". Overlast van verbranding in houtka chels en open haarden komt vooral voor bij mistig en vochtig weer en bij weinig wind. In deze gevallen kan zich ook smog vormen. "De overlast is afhankelijk van het type en de capaciteit van de kachel of haard," legt de heer Kroone uit. "Maar er spelen ook andere factoren mee: de afmetingen, de hoogte en de plaats van de schoorsteen. Verder zijn de gebruik te brandstof en het stookgedrag van de gebruiker van invloed. Om problemen te voorkomen is het natuurlijk de be doeling dat overlast zoveel mogelijk voorkomen wordt. De gemeente kan hierover voorlichting verstrekken in de vorm van een folder. "Daarnaast advi seren wij altijd om onderling afspraken te maken," vertelt de heer Kroone. "Als de betrokkenen onderling niet tot een overeenkomst komen, kan in het uiter ste geval naar de burgerlijke rechter worden gestapt om op die manier een regeling af te dwingen. En in het laatste geval kan worden geprobeerd via de gemeente de overlast aan te pakken. Maar, zoals gezegd, dat is echt in geval len dat men er onderling niet uit komt". Bij de opmaakafdeling gaven de medewerkers uitleg over hun werk Zevenhuizen - De aanbouw van zorgcentrum de Zevenster is nog niet gereed, maar de winkel is vorige week wel al geopend. Het assortiment is nog niet uitgebreid, dit gebeurt als de nieuwbouw gereed is. De winkel wordt zowel gebruikt door de Inwoners van de aanleunwoningen als door de inwoners van het zorgcentrum. Er is een grotere koelruimte, zodat diepvriesgroenten en in de zomer ijs verkocht kan worden. De bredere ingang zat ook geschikt zijn voor rolstoelgebruikers. Zevenhuizen - Honderden mensen naakten afgelopen vrijdag en zaterdag van de gelegenheid gebruikeen kijkje in de keuken te nemen van drukkerij El gersma. Het bedrijf, uitgever van Hart van Holland en Hartwijzer, liet op deze dagen het nieuwe pand zien aan het publiek. Op vrijdagavond werden on der andere wethouder en enkele raads leden van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle, klanten en leveranciers rondgeleid. Op zaterdag was iedereen welkom. Tijdens het open huis konden de bezoe kers precies zien hoe Hart van Holland tot stand komt. De opmaakafdeling, waar demonstraties werden gegeven, trok veel belangstelling. Op een van de computers was te zien hoe de artikelen in de krant wekelijks worden opge maakt, op een andere werden adver tenties samengesteld. Ook de diverse methoden om fototrucage toe te pas sen werden met interesse gade gesla gen. Daarnaast was te zien hoe vier kleurendruk tot stand komt. Er waren ansichtkaarten in kleur gemaakt, spe ciaal ter gelegenheid van het open huis, om dit procédé zichtbaar te maken. Alle bezoekers kregen een setje van deze vier kaarten als herinnering mee naar huis. In de drukkerij was te zien hoe de ansichtkaarten waren gedrukt en gesneden. Na de rondleiding en een kijkje in de ingebonden 'Dorpskranten' vanaf 1978, konden de bezoekers napraten met een hapje en een drankje in de drukkerij. Jouke en Tilly Elgersma kijken terug op een geslaagd open huis: "Het was leuk om te zien dat iedereen zo enthousiast was over het nieuwe pand en de de monstraties," aldus de Zevenhuizense ondernemers. S|W S-K, v* yi Zevenhuizen-Moerkapelle - Wat kan gedaan worden aan de veiligheid in Ze venhuizen-Moerkapelle? Die vraag stel de de PvdA/D66-fractie afgelopen dins dag aan de orde tijdens de commissie vergadering Algemeen Bestuurlijke Za ken en Financiën. De rondvraag werd gebruikt om een plan te introduceren om de veiligheid in de gemeente te vergroten. Aanleiding tot het maken van een plan was de toenemende onveiligheid, zo lichtte de fractie het voorstel toe. "De criminaliteit en het gevoel van onveilig heid nemen toe en er zijn te weinig adequate middelen om dit aan te pak ken," aldus het voorstel. Bovendien zijn er vragen gekomen vanuit de inwo ners van de gemeente over dit onder werp. De fractie van Partij van de Ar beid en D66 hebben op deze vragen gereageerd door een enquêteformulier te verspreiden onder 600 adressen in Zevenhuizen. Moerkapelle en Oud Ver laat om de opinie van de burgers te peilen. Bij 25 adressen gingen fractiele den op bezoek om de enquête te be spreken. Daarnaast werd een thema avond georganiseerd, waarbij het col lege van burgemeester en wethouders, de politie en enkele mensen die de en quête hadden ingevuld, waren uitgeno digd. De conclusies die getrokken konden worden uit de enquête luiden als volgt: vijftig procent van mensen die het for mulieren retourneerden hadden te maken gehad met criminaliteit; bijna alle betrokkenen hadden hierbij de po litie ingeschakeld. De oorzaken van de criminaliteit die veelal genoemd wer den, waren: druggebruik, te weinig po litie op straat, te lichte straffen bij aan houding en de aanwezigheid van bui tenlanders. De meeste mensen vonden dat de gemeente onvoldoende deed om de criminaliteit te bestrijden en men vond dat de problemen gezamenlijk (dus door gemeente in samenwerking met politie) zouden moeten worden aangepakt. De geënquêtteerden rea geerden veelal positief op de vraag of opgeleide werklozen zouden moeten worden ingezet om deze taak voor de gemeente te verlichten. Zelfs een belas tingverhoging vonden zij merendeels acceptabel voor de bestrijding van de criminaliteit. Het plan dat de PvdA/D66-fractie wil doorvoeren, bestaat ondermeer uit het inzetten van veiligheidsambtenaren binnen de gemeente. Deze taak zou uit gevoerd kunnen worden door middel van de JWG/Banenpool met werklozen (wellicht regionaal in samenwerking met omliggende gemeenten). Voor waarde is dat de werklozen hiervoor belangstelling en de capaciteiten heb ben en na afloop na de banenpool plaats niet terug vallen in werkloos heid. Het plan behelst ook een wijkgerichte enquête waarbij burgers kunnen aan geven op welke plaatsen men zich on veilig voelt. Bovendien wil de fractie de burgers wijzen op de eigen verant woordelijkheid voor wat betreft het hang- en sluitwerk, adequate verlich ting bij het huis en het melden van verdachte zaken aan de politie. Zoals elk jaar is de Europa Kinderhulp alweer druk in de weer voor de ko mende zomer. Dan arriveren weer cir ca drieduizend kinderen in Neder land om op verhaal te komen. Tijdens een driewekelijkse vakantie komen kinderen uit Duitsland, Frankrijk, En geland bij gastgezinnen in huis. "De situatie van deze kinderen is heel an ders dan bij ons," vertelt Jannie Vis ser uit Zevenhuizen, één van de vrij willigers van de stichting. "Daarom is het zo belangrijk dat deze kinderen bij een gezin in huis komen om vakan tie te vieren. Zij draaien gewoon met het gezin mee: het is echt niet nodig om elke dag uitstapjes te maken". Jannie Visser vertelt dat de jongens en meisjes die uitgenodigd worden, zelf nauwelijks met vakantie kunnen. "Door verschillende oorzaken krijgen zij niet de aandacht die elk kind nodig heeft: krappe behuizing, ziekte van één van de ouders of financiële moeilijkheden. Ik ga regelmatig op bezoek bij de gezin nen en dan kun je je helemaal voorstel len dat de kinderen het heerlijk vinden om even in Nederland te zijn want zij krijgen thuis niet de aandacht die zij nodig hebben". En die aandacht is juist zo belangrijk, vindt zij. "Kinderen vin den het prettig om samen te ontbijten en eens een eigen kamer te hebben. Het zit in kleine dingen". Europa Kinderhulp is op zoek naar ge zinnen die dit jaar als gastgezin willen fungeren. Niet alleen slaap- en speel ruimte is van belang, maar ook warmte, geduld en begrip. Bovendien wordt verwacht dat één van de gezinsleden de taal van het gastkind redelijk be heerst. Voor Europa Kinderhulp spe len godsdienst, ras of politieke gezind heid geen rol. Hoe gaat dit in zijn werk? Jannie Visser: "De mensen die zich opgeven als aspirant-gastouders krij gen bezoek van een medewerker van de stichting. Tijdens dat bezoek wordt meer informatie gegeven over wat ver wacht kan worden. Dit gesprek is vrij blijvend, want wij hebben er begrip voor als mensen er eerst over willen nadenken". Jannie Visser hoopt haar werk bij de stich- ting nog lang te kunnen doen. "Ik merk dat de kinde ren opknap pen van hun bezoek aan een gastge zin," legt zij uit. "En met die drie weken vakan tie, een kaartje en een tele foontje achteraf zijn zij zo blij. Dat kan een lichtpuntje zijn in hun bestaan, dat vaak niet zo onbe zorgd is". Zij is dan ook niet enthousiast over het plan vakantiekampen te gaan inrichten voor deze kinderen. "In een vakantie kamp missen zij de warmte en de aan dacht die in een gezin wel gegeven kun nen worden". Daarom roept zij alle jon ge en oudere echtparen op om drie weken van hun vakantie te reserveren. "Want het is allemaal zo oneerlijk ver deeld..." Rianne en Monika, een uur na aankomst bij hun gastgezin. m

Hart van Holland | 1995 | | pagina 11