■uwjaarsreceptie in Op Moer Strooizout beschadigt bomen uit boom Galerie Artique geopend Hart van Holland/18 januari 1995 pagina 13 Zoute brij slecht voor bomen Ook spatwater beschadigt de bomen langs de weg Zorgvuldiger zoutgebruik noodzakelijk Ook bij huis kan het anders Activiteiten Bomenstichting I Moerkapelle - Vorige week werd in dorpshuis Op Moer in Moerkapelle de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle gehouden. Dit «eschiedde in samenwerking met de Middenstandsvereniging Zevenhuizen, de ondernemersvereniging Zevenhuizen-Moerkapelle en de Winkehersvereni- ging Moerkapelle. Op deze avond werden alle inwoners van de gemeente in de I gelegenheid gesteld elkaar een goed 1995 toe te wensen. De receptie werd door Kees Wig- gers, voorzitter van Midden standsvereniging Zevenhuizen (omschreven als "een leuke, ontspan nen bijeenkomst". Het was de eerste keer dat de nieuwjaarsbijeenkomst in deze vorm werd georganiseerd. Ook Joop Boode, voorzitter van de onder nemersvereniging, is tevreden. "De opkomst was redelijk en de sfeer was goed", licht hij desgevraagd toe. "Daar om is een nieuwjaarsreceptie in deze vorm zeker voor herhaling vatbaar". Of dit weer zal plaatsvinden in Op Moer is nog niet duidelijk. Een nieuwjaarsrede zal er dan waar schijnlijk weer niet in zitten; ook dit jaar hield burgemeester L.M. Schoots zo'n rede niet. De gladheid op de wegen met Kerstmis en in het eerste weekend van januari liggen nog vers in het geheugen. De strooiwagens ruk ten massaal uit om de gladheid met zout te lijf te gaan. Gelukkig hielp ook de dooi een handje mee. In ons land, met het wisselvallige klimaat is het onvoorspelbaar hoe de winter zal uitpakken. Het kan vriezen of dooien. Dat gezegde is in de meest letterlijke zin van toepassing op de Nederlandse winters. Juist bij die overgang van vorst naar dooi treedt gladheid op, met alle gevolgen van dien. Bomen langs wegen of in trottoirs heb ben indirect veel te lijden van sneeuw en ijzel. Het gestrooide zout vermengt zich met dooiwater en modder. Die zoute brij loopt gedeeltelijk naar de wegkant. Het zout dringt dan in de bodem en komt, zeker als er geen af- voergoten zijn, bij de boomwortels. Bomen langs de weg krijgen dit groei seizoen dan ook onherroepelijk te ma ken met groeistoornissen door het strooien van zout. In de zomer zijn de gevolgen goed te merken als de boom al veel te vroeg in herfstkleur staat en voortijdig het blad laat vallen. Een deel van het groeiseizoen is verloren ge gaan en de boom heeft onvoldoende reserves voor het volgend jaar. Vooral bij de paardekastanjes is dit goed te zien. Een ander deel van de zoute brij wordt door het verkeer opgespat en komt op de bomen terecht. Zoute waterdruppels dringen via bast, knoppen, wintergroene bladeren of verwondingen de boom binnen. Het gevolg is dat de bladeren onvoldoende uitlopen, knoppen kunnen uitdrogen en tak ken afsterven. De Bomenstichting. die dit jaar haar 25-jarig bestaat viert, pleit voor een spaarzamer en zorgvuldi ger gebruik van strooizout door de wegbeheerders en de particulie ren. De Bomenstichting stelt dat sommige wegbeheerders, in hun streven om de wegen be gaanbaar te houden, meer o zout gebruiken dan de slechts 15 gram per vierkante meter (een flinke eetlepel), die wordt voorgeschreven. Veel mensen strooien, in hun ijver om het beijzelde of besneeuwde paadje bij de voordeur stroef te krijgen, kilo's keu kenzout. Toch zijn er goede alternatie ven. Een goede tip is om zand en split zoals kattebakkorrels te gebruiken en een beetje zout toe te voegen (in een verhouding van 4:1). De Bomenstich ting geeft deze en nog veel meer goede tips voor wegbeheerders en wegge bruikers in de folder 'Bomen Pekel Zout werkt effectief tegen ijzel. Maar op een sneeuwlaag heeft het echter nau welijks uitwerking omdat de banden het zout niet met de sneeuw mengen. Het dringt hooguit twee centimeter in de sneeuw door. Op weinig bereden of belopen wegen moet eerst sneeuw wor den geruimd. De laatste resten kunnen dan met een beetje split plus zout wor den bestreden. Niet alleen in de winter laat de Bomen stichting haar geluid horen. Sinds haar oprichting in 1970 zet de stichting zich het jaar rond in voor de verbetering van de zorg en het respect voor de boom, die onmisbaar is voor mens en milieu. De Stichting geeft adviezen aan overhe den en particulieren over boombe- houd en onderhoud. Inlichtingen: 030- 340778. De folder is te bestellen door drie gulden over te maken op giroreke ning 2108755 t.n.v. De Bomenstichting in Utrecht, onder vermelding van 'Bo men en Pekel'. Moerkapelle - Galerie Artique is goed begonnen. Meer dan 300 belangstel lenden bezochten afgelopen vrijdag en zaterdag de verkoopgalerie, geves tigd aan het Kerkewater 4 (achter de Dorpsstraat). De eigenaressen van de eerste galerie in Moerkapelle zijn Aija Tuitel en Tine Heesterman. In de ruimte worden kunstwerken tentoon gesteld, er worden cursussen gegeven en de ruimte doet dienst als atelier voor de eigenaressen. "De opening was een groot succes," verklaarden Aija Tuitel en Tine Heesterman na afloop. "De bezoekers waren enthou siast en bezorgden ons één grote bloe menzee". De galeriehoudsters hebben grote plannen met hun pand, dat zij in tien weken hebben opgeknapt en ingericht. Op één van de wanden is een muur schildering aangebracht, aan de muren hangen aquarellen van hun hand en de ruimte wordt sfeervol verlicht met zelf ontworpen lampen. Eén van de plannen is een cursus schilderen voor kinderen. "De schilderijen van de kinderen zullen ook hier geëxposeerd en verkocht wor den," verduidelijkt Tine Heesterman. "Daarnaast zal de ruimte gebruikt wor den voor andere cursussen zoals bloemschikken, origami en verhalen schrijven. Zevenhuizen-Dinsdagmorgen jl. waren enkele medewerkers van gemeente werken bezig met diverse snoei- en kap- werkzaamheden in de Akkerstraat. Kees Spekman, een medewerker van gemeentewerken was in een boom tak ken aan het wegzagen toen één van de afgezaagde takken op een onverwachte manier wegdraaide en tegen het rech- teronderbeen van Kees aansloeg. Hier door liep hij een onderbeenbreuk op, viel een stuk naar beneden en bleef een stuk lager in de boom hangen. Zijn collega's slaagden er niet in hem op een 'pijnloze' manier uit de boom te bevrijden en alarmeerden de brand weer en een ambulance. Ook de plaat selijke arts werd gewaarschuwd. Deze gaf de heer Spekman een verdoving, zodat de pijn minder werd. De brand weer was ook niet in staat om hem zo verantwoord mogelijk uit de boom te halen, aangezien het gebroken onder been niet te veel belast mocht worden. Na enig overleg werd besloten de lad derwagen van de brandweer uit Gouda te laten komen. Intussen hadden de ambulancebroeders een opblaasbare beenspalk aangebracht om de pijn te verzachten en het been te ondersteu nen. Na ruim drie kwartier in de boom te hebben gehangen kon hij met behulp van de ladderwagen en een schepbran- card uit de boom worden getakeld. Daarna werd Kees snel naar het zieken huis overgebracht. Artique is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Op donderdag- en vrijdagmiddag is de ga lerie ook geopend van 13.30 tot 15.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Op deze tijden is er gelegenheid om te kijken naar het kijken van de schilder lessen van Arja Tuitel en om de ten toongestelde schilderijen te bewon deren. "ledereen is op deze tijden wel kom," benadrukt Arja Tuitel. "Niet al leen om één van de kunstwerken te kopen, maar ook om te kijken bij de aquarellessen".

Hart van Holland | 1995 | | pagina 13