Benut de overwaarde van uw huis De huurder zit duurder Huren of kopen wat is het goedkoopst? Hypotheek adviezen zijn gratis... Gestegen prijzen openen per$pectieven Een eigen huis verdient sterk de voorkeur Begin dit jaar bereikte de hy potheekrente het laagste ni veau sinds 1969. Daardoor ontstond er een grote vraag naar koophuizen. En waar- vraag is, stijgen de prijzen. In de eerste helft van dit jaar werden soms extreem hoge be dragen gevraagd. Inmiddels zijn vraag en aanbod weer wat meer met elkaar in even wicht. Wie drie jaar of langer geleden een woning kocht, zal hebben ge zien dat het huis inmiddels flink wat méér waard is. Een huis waar voor in 1989 nog 150.000 gulden werd betaald, kost nu al snel 180.000 tot 190.000 gulden. Dat is niet alleen plezierig voor degene die zijn huis verkoopt. Want als u niet van plan bent om te verkopen, kunt u deze 'overwaarde' gebrui ken voor een extra hypotheek. Overwaarde De bewoners in het voorbeeld hierboven hebben een hypotheek van 155.000 gulden, die ze uitbrei den naar 180.000. Na aftrek van kosten krijgen ze dan ook ruim 20.000 gulden in handen. Dat geld staat doorgaans geheel tot hun be schikking en mag voor ieder doel worden gebruikt. Maar om te pro fiteren van het belastingvoordeel op hypotheekrente, moet het geld besteed worden aan het huis. Bij voorbeeld om de badkamer of de keuken te verbouwen. Voor de aanschaf van een hoog-rendement Je zou maar in een huurhuis wonen.Ieder jaar huurverho ging. Wie na een aantal jaren verhuist, staat met lege han den. En je moet maar hopen dat de huisbaas zorgt voor een nieuwe keuken, een hoog-ren dement CV-ketel of een lig bad. Want zelf doen heeft geen zin. Wie gaat er nu ver bouwen in het huis van een ander? de persoonlijke financiële situatie van de huurder niet of nauwelijks een rol speelt. Tijdelijk werk? On langs nog problemen gehad met de aflossing van een lening? Geen probleem voor de huisbaas. Zo lang de huur maar op tijd wordt betaald. Daar staat tegenover dat een huurhuis ook nadelen heeft. Er is bijvoorbeeld weinig keuzevrij heid. Huurders moeten vaak maar accepteren wat ze aangeboden wordt. Daarnaast is het onverstan dig om aan een huurhuis grote ver anderingen uit te voeren. Denk aan een nieuwe keuken of badkamer. Het komt zelfs voor dat de huis baas dergelijke veranderingen niet eens toestaat! Maar het grootste nadeel van een huurhuis zijn de kosten. Wie huurt is duizenden guldens duurder uit dan iemand die koopt. Lege portemonnee Iedere gulden die maandelijks aan Op zich hoeven deze nadelen huur wordt betaald, verdwijnt vol- niet zo erg te zijn. Een lage huur ledig. Wie verhuist heeft een lege maakt veel goed. Maar lage huren portemonnee. Bij een koopwoning zijn er bijna niet meer. Voor veel is dat anders. Van iedere gulden mensen is een eigen huis dan ook die aan de hypotheek wordt be- goedkoper dan huren. Bovendien taald, wordt een klein stukje 'ge bouw je met een eigen huis iets op. spaard'. Bovendien wordt het huis Wie later zijn huis verkoopt, mag langzaam steeds meer waard. Wie de winst houden. Belastingvrij! na een aantal jaren zijn huis ver koopt, heeft een behoorlijk kapi- Verschillen taal opgebouwd. In vergelijking Ook een huurhuis heeft voordelen, met de huurder is een koper welis- De huurder is flexibeler. De huur waar meer kwijt aan rente, belas kan met één of twee maanden wor- tingen, verzekeringen en onder den opgezegd, en daarmee is de houd, daar staat tegenover dat het kous af. Een tweede voordeel is koophuis langzaam steeds meer dat de huurder geen onderhouds- waard wordt. Een eigen huis is kosten heeft. Gaat de CV kapot of daardoor tevens een oudedag- begint het dak te lekken, dan moet voorziening. Een geruststellende de huisbaas deze problemen op- gedachte nu de sociale zekerheid lossen. Een derde voordcel is dat steeds verder afbrokkelt. CV-ketel. Of voor de aanleg van een tuin. Ook wie al lang in het zelfde huis woont en al heeft afge lost, kan zijn hypotheek ophogen en het geld gebruiken voor verbou wingen. Een uitstekende methode om de waarde van het huis nog verder te verhogen! Voordelig Vooral voor wie nu nog een hoge rente betaalt kan dat voordelig uit pakken. Volgens Huis Hypo theek komt het zelfs voor dat men sen die hun overwaarde benutten, per maand minder gaan betalen. "Hoe dan ook, het is altijd de goedkoopste manier om een ver bouwing te financieren", aldus de onafhankelijk adviseurs van Huis Hypotheek. In de praktijk is hen gebleken dat iemand die een hypo theek met 25.000 gulden ophoogt, per maand doorgaans slechts 70 tot 100 gulden (netto) meer kwijt is aan woonlasten. Een persoonlijke lening ter hoogte van dit bedrag kost al snel 500 tot 700 gulden! Voor het ophogen van een hypo theek gelden dezelfde voorwaar den als voor het afsluiten. Dus een vast inkomen en geen grote finan ciële problemen in de afgelopen vijf jaar. En zoals gezegd: afhan kelijk van uw bestaande hypo theek kan het ophogen per maand Een huis kost veel geld. Vorig jaar bedroeg de gemiddelde hypotheek 165.000 gulden. Dat geld komt van beleggings maatschappijen, banken, pen sioenfondsen en verzekeraars. Iedere geldverstrekker heeft zijn eigen voorwaarden. Bij de één kan veel, maar is de rente hoger. Bij de ander is de rente laag, maar zijn de eisen zeer streng. Daarnaast zijn er veel nieuwe hypotheekvormen bijgekomen. Om die reden gaan steeds meer meer mensen te rade bij een onafhankelijke hypothee kadviseur. Zo'n adviseur is eigen baas, en doet - namens u - zaken met alle geldverstrekkers. Die ser vice is gratis. De adviseur ont vangt voor iedere hypotheek een vaste vergoeding van de geldvers trekker. Het advies van een hypo theekadviseur wordt dus altijd volledig bepaald door de klant, en niet door zijn honorarium. Voor meer informatie kunt u gratis bel len met 06-0353. zelfs geld besparen. Huis Hypo theek heeft een gratis telefoon nummer (06-0353) waar u tijdens kantooruren informatie kunt in winnen over het benutten van de overwaarde. Zodat ook degene die niet verkoopt van de prijsstijging op de huizenmarkt kan profiteren! Deze vergelijking laat zien wat de verschillen zijn tussen huren en kopen. Twee collega's verhuisden in 1984 naar een nieuwbouwwijk. Eamilie A. huurde er een huis voor 500 gul den per maand. Familie B. kocht een huis voor 135.000 gulden, met een annuïteitenhy potheek van 9,7 procent rente. Beide families hadden 8000 gulden eigen geld. Familie A. besloot het geld voor tien jaar vast te zetten. Familie B. gebruikte het voor de aankoop van het huis. Nu, tien jaar later, gaan beide families opnieuw verhuizen. Familie A heeft de sleutels afgegeven bij de verhuurder, familie B verkocht het huis voor 200.000 gulden. Na hun verhuizing komen de colle ga's bij elkaar om te becijferen wie er de afgelopen jaren het goedkoopst uit was. Winst op belegging Opbrengst spaargeld: Afgelost op hypotheek Winst op verkoop huis: familie A familie B 16.500 0 12.000 65.000 TOTALE WINST: 16.500 77.000 Het spaargeld van de familie A heeft zich in tien jaar tijd verdubbeld; een lucratieve belegging. De familie B betaalde maandelijks niet alleen rente, maar ook een stukje aflossing. Over de afgelopen tien jaar was dat ongeveer 12.000 gulden. Bij de verkoop kreeg de familie B 200.000 gulden voor het huis. Het was destijds gekocht voor 135.000, dus de winst is 65.000 gulden. Omdat familie B ook al 12.000 gulden heeft afgelost, heeft de verkoop van het huis dus 77.000 gulden opgeleverd. Belasting vrij! Hoeveel bedroegen de woonlasten nu werkelijk? Om dat te achterhalen besluiten de twee collega's om de winst af te trekken van de totale kosten. Dan kunnen ze uitrekken hoe groot het verschil per jaar was. Woonlasten Totale kosten Af: winst: familie A 85.000 -16.500 familie B 121.000 -77.000 Woonlasten Huur/netto rente sinds 1984: Verzekeringen, belastingen en onderhoud: huurhuis koophuis werkelijke woonlasten: Per maand 68.500 570,- 44.000 367,- 70.000 15.000 86.000 35.000 TOTALE KOSTEN: 85.000 121.000 Huren lijkt dus het slimste. Het huurhuis van fami lie A was in totaal ruim 35.000 gulden goedkoper dan het koophuis van familie B! Maar hoe zit het met de winst op het spaargeld? En wat levert het huis op? Het verschil is duidelijk. Over de afgelopen tien jaar was de familie in de koopwoning per maand twee honderd gulden goedkoper uit dan de familie in het huurhuis. Bovendien boekten de kopers 77.000 gul den winst. Belastingvrij! Dus huurders: draai er niet langer omheen. Wees geen dief van uw eigen portemonnee, en bel 06- 0353, het gratis informatienummer van Huis Hy potheek. De gratis huur/koopvergelijking vertelt u precies hoeveel geld u kunt besparen door een eigen huis te kopen. Een nieuwe keuken of badkamer kun worden gefinancierd uit de overwaarde van hel huis. Vaak is dat zelfs hijzonder voordelig. ■m

Hart van Holland | 1995 | | pagina 15