Uitleg termen Geen wisselwoningen in Boskoop Situatie Waddinxveen Spektakel in de Tunnel IÉ Goudse kunstenares exposeert bij Van 't Hof I Kerkdiensten 01828-13500 Bed-, bad- en brodeloos Kosten voor tijdelijke woningen te hoog UW TELEVISIEDOKTER 24 uur service 3 maanden garantie Zondag 26 februari Hart van Holland/22 februari 1995 pagina 15 ■ne situatie van asielzoekers is ver- Mkbaar met die van de evacuees jidens de watersnood. Ook die men- ,'n wilden hun huis liever niet uit, 'l gis de vluchtelingen uit Eritrea, hegoslavië, Ethiopië, Iran, Irak, Zat- .e Soedan en Somalië. Ondanks het m-aar dat zij liepen, zouden zij lie- .er thuis gebleven zijn. Niemand 'aahuis en haard immers graag jchter. Maar zij werden gedwongen ceg te gaan". Gerda van Leeuwen terkt als coördinator bij Stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omgeving en verbaast zich regelma- i,goverde reacties waarmee vluchte den te maken krijgen. "Iedereen leefde mee met de evacuees die in opvangcentra moesten bivakkeren \len kon zich goed voorstellen hoe -ervelend het was voor die mensen om geëvacueerd te worden. Maar rluchtelingen uit het buitenland stuiten meestal slechts op onbe- trip"- Bij de asielzoekers spelen volgens Ger da van Leeuwen ook nog andere bezwa rende factoren mee. "Zij moeten hun land verlaten omdat zij bedreigd wor den of omdat er oorlog heerst. Boven dien heft men soms zelfs gezins- en familieleden moeten achterlaten. Dat kan zorgen voor een enorm schuldge voel. Daarom torsen zij een rugzakje extra problemen met zich mee. Deze mensen hebben te maken gehad met moord, intimidatie en verkrachting". Bovendien is de situatie voor hen meestal niet tijdelijk. Zij kunnen niet terug, hoe graag zij dit vaak ook zouden willen. En op hun familie kunnen zij niet terugvallen, zoals de geëvacueerde Nederlanders. "Gelukkig komen er ook positieve geluiden uit de samenleving," zegt Gerda van LeeuwenVan de vrij wi 1- ligers van Stichting Vluchtelingenwerk bijvoorbeeld. Zij geven de asielzoekers en statushouders begeleiding bij het leven in Nederland. "Zonder de vrijwil ligers zou de stichting niets kunnen beginnen. Zij zorgen dat de huizen op geknapt worden en fungeren als vraag baak. Asielzoekers komen immers in een land waar zij niets kennen en niets weten van de zeden en ge woonten. Zoals wij zouden rondlopen in China, waar wij niet eens de straatborden kunnen lezen. De vrijwilligers geven daarom naast juridi sche en sociale steun vooral praktische hulp". Gerda van Leeuwen zegt veel be wondering te hebben voor de vrijwilli gers: "Zij doen niet alleen een tijdsinveste ring, maar ook een emotionele investering. Het is zwaar. Maar daar te genover staat dat het ook een verrijking is, want zij krijgen met een heel andere cultu ren te maken". Het belangrijk ste doel voor daarna worden zij geacht zichzelf te kunnen redden". Vluchtelingenwerk is actief in Wad dinxveen, Boskoop, Zevenhuizen en Het asielzoekersbeleid heeft de Nederlandse taal inmiddels een enorme hoeveel heid nieuwe woorden opgeleverd. Door de bomen is het bos niet meer te zien. Daarom hier een overzicht van de meestgebruikte termen. vluchteling of asielzoeker: iemand die is gevlucht uit eigen land om bijvoorbeeld politieke of religieuze redenen en asiel aanvraagt statushouder: asielzoeker met een status is erkend als vluchteling en in Neder- land mag blijven (en eventueel de Nederlandse nationaliteit aanvragen) V V t.v.-er of gedoogde: asielzoeker met een voorlopige vergunning tot verblijf (dié drie jaar achtereenvolgens verlengd kan worden), moet bij verbeterde om standigheden in het land van herkomst vertrekken Centraal Orgaan Asielzoekers (COA): instantie van de rijksoverheid die zorgt voor het uitvoeren van de wetgeving op het gebied van asielzoekers, onder andere aanmeldcentrum: asielzoekers komen sinds kort eerst bij een aanmeldcentrum terecht waarna binnen 24 uur een beschikking volgt; hier vindt de eerste schifting plaats tussen kanslozen en kansrijken asielzoekerscentrum (azc): kansrijke asielzoekers gaan na het verhoor in het aanmeldcentrum naar een asielzoekerscentrum, waar zij maximaal een halt jaar kunnen blijven; asielzoekers kunnen sinds kort pas uit een azc als zij een status hebben gekregen; in Waddinxveen wordt dit voorjaar begonnen met de bouw van een asielzoekerscentrum Regeling Opvang Asielzoekers (ROA): regeling waarbij asielzoekers op status mogen wachten in reguliere woning taakstelling: elke gemeente in Nederland heeft de taak asielzoekers opnemen: 1 asielzoekers per 1000 inwoners (1 promille) huidige procedure: de eerste fase is het indienen van het asielverzoek: de aankomst in een onderzoeks- en opvangcentrum, daar vindt de eerste opvang, een medisch onderzoek en de selectie plaats, hierop volgt uitzetting of vervolgopvang; de tweede fase bestaat uit de voorbereiding op de samenleving in een asielzoekers centrum: maatschappelijke oriëntatie, taalles en psycho-sociale begeleiding; de derde fase is de decentrale opvang door zelfstandige huisvesting: taalles, een beroepsopleiding en het zoeken naar werk. dinxveen. "Het voordeel van de cluste ring van de gemeenten is het efficiënter gebruik van faciliteiten. Wij kunnen ge zamenlijk activiteiten organiseren, zo als bijvoorbeeld een Sinterklaas feest. Bovendien is er nu een centraal aanspreekpunt en een woordvoer der". Volgens Ger da van Leeuwen verloopt de samen werking soepel. Vluchtelingen werk is de zelfredzaamheid van de ROA-cliënten en statushouders. "Het is belangrijk voor hun zelfvertrouwen om alles zelf te kunnen doen, zoals zij ge wend waren in hun vaderland. Wij be geleiden de mensen maximaal twee jaar na het verkrijgen van een status, Moerkapelle. "Er wordt decentraal ge werkt, omdat de groepen dan direct contact hebben met de vluchtelingen zelf," aldus Gerda van Leeuwen, die in juli 1994 is aangesteld als coördinator van de vier groepen. Het kantoor van Vluchtelingenwerk is gevestigd in Wad- Waarover de coör dinator van Vluch telingenwerk zich weieens verbaast is de beeldvorming over asielzoekers in de landelijke me dia. "De zaken wor den altijd zo eenzij dig belicht," vindt zij. "Als er bijvoor beeld een nieuwe asielzoekerscen trum wordt ge bouwd, denkt ie dereen dat er ook veel meer asielzoe kers bijgekomen zijn, terwijl dan niet vermeld wordt dat er ook centra geslo ten worden". Op die manier bevesti gen de media de vooroordelen. "En het is voor veel mensen toch al zo ver van hun bed". De aandacht voor de zogenaamde 'asieltoeristen' is haar bijvoorbeeld een doorn in het oog. "Het is maar een klein percentage van het aantal vluch telingen," vertelt zij. "Maar het wordt opgeblazen in de krant en op de televi sie". "De praktijk is vaak schrijnend," vertelt Gerda van Leeuwen. "Zo was er een gezin hier in de regio, dat bij de vlucht twee kinderen had moeten achterlaten. Deze kinderen werden later naar Ne derland gebracht, maar mochten niet naar hun ouders. Zij moesten een ge deelte van de procedure doorlopen en kwamen na een maand eindelijk bij hun ouders. Er wordt namelijk een periode ingelast voor identificatie. Als mensen elkaar zo'n lange tijd niet hebben ge zien, wordt zo'n periode als pijnlijk er varen. Bovendien kost het ook nog eens veel geld, want de opvang van asielzoe kers in een centrum is veel duurder dan decentrale opvang. Vergelijk het maar met thuis ziek zijn of in het ziekenhuis. De faciliteiten maken het kostbaar". Momenteel heeft Vluchtelingenwerk vooral te maken met asielzoekers uit voormalig Joegoslavië, maar in andere perioden zijn andere landen sterker vertegenwoordigd. "Het hangt samen met de situatie in deze landen," legt Gerda van Leeuwen uit. "Enkele jaren geleden kwamen er met name vluchte lingen uit Ethiopië, Eritrea, Soedan, Somalië, Iran en Irak. De laatste tijd ook uit de voormalige Sovjet Republieken en Turks Koerdistan". Gerda van Leeu wen betreurt het dat er een wet tot stand is gekomen, waarbij het asielzoe kers uit zogenaamde 'veilige' landen bijna onmogelijk wordt gemaakt om asiel aan te vragen. "Er wordt dan niet meer gekeken naar individuele geval len en dat lijkt me geen goede ontwikke ling. Zij worden per definitie als econo mische vluchtelingen beschouwd". Het gevolg van de wet is dat mensen binnen 24 uur op straat komen te staan. "Het gevolg dat mensen bed-, bad- en brode loos worden. Zij hebben helemaal niets, niet eens geld om terug te gaan. En dat vind ik het ergst". {Voorlopig zullen er in de gemeente Bos- hadden wij een geschifte lokatie ge koop geen wisselwoningen gebouwd worden voor statushouders. Dat is de \mnclusie van de raadscommissie Wel zijn en Milieu heeft getrokken na een onderzoek van een ambtelijke werk- I groep van de gemeente Boskoop naar I deze huisvestingsmogelijkheid. De op- I tang van statushouders in een gemeente waar 900 woningzoekenden zijn, is niet eenvoudig. Het probleem leek opgelost Ie kunnen worden door het plaatsen van wisselwoningen waarin de statushou ders zouden kunnen wonen. Deze tijde lijke woningen zouden voor maximaal vijf jaar geplaatst kunnen worden. De commissie was vrijwel eensgezind in het besluit om niet te kiezen voor deze wo ningen. hoewel GroenLinks voorstander was van het plan. "Vorig jaar is er een werkgroep in het leven geroepen om te onderzoeken hoe de statushouders die Boskoop moet opnemen, gehuisvest zouden kunnen worden," zegt Sandra Korthuis, sector- hoofd Welzijn van de gemeente Bos koop. "In deze werkgroep hebben amb tenaren van welzijn, bouwzaken, bur gerzaken en onderhoud reiniging zit tinggenomen". De werkgroep is begon nen met brainstormsessies. "Wij heb ben geprobeerd lokaties te vinden, waar de wisselwoningen eventueel ge plaatst zouden kunnen worden, want bet oorspronkelijke aantal van 38 sta tushouders was te groot om de regulie re woningen te gebruiken. Uiteindelijk vonden, maar dat heeft het college van b&w bewust niet openbaar gemaakt om onnodige onrust te voorkomen. Nu de wisselwoningen er niet zullen ko men, ben ik blij dat die keuze is ge maakt". Overigens omschreef Sandra Korthuis de samenwerking met wo ningbouwcorporaties als "voortreffe lijk". Het onderzoek van de werkgroep liet zien dat het plaatsen van wisselwonin gen te duur was. "Door de slappe grond zouden er maatregelen genomen moe ten worden die de woningen aanmerke lijk duurder zou maken dan stenen woningen. Dat komt ook door de korte tijd dat de woningen geplaatst mogen worden: in vijf jaar zouden de kosten van de woningen gedekt moeten wor den. Dit betekent dat een unit met één kamer van 17 m2 ongeveer 875 gulden per maand zou kosten! De subsidie die Boskoop zou krijgen (50.000 gulden) is bij lange na niet voldoende om de aan loopkosten te dekken". Om vooraf geen risico te nemen, heeft de gemeente be sloten niet te kiezen voor wisselwonin gen. "De raad had vantevoren gezegd dat het plaatsen van wisselwoningen kostendekkend zouden moeten zijn, dus er bestaat brede steun voor de keuze van het college". Hoe worden de statushouders dan wel opgevangen? "Wij hebben nu afgespro ken dat er maximaal één reguliere wo ning per maand beschikbaar gesteld wordt voor statushouders," aldus San dra Korthuis. "Omdat het Rijk de taak stelling inmiddels heeft verlaagd naar 26 statushouders, kunnen wij voldoen aan de taakstelling, zonder de woning nood in Boskoop uit het oog te verlie zen". Sandra Korthuis benadrukt dat de statushouders wel als urgent worden beschouwd maar dat zij geen voor keursbehandeling krijgen. "Zij moeten zich aan dezelfde regels houden als alle andere Boskopers," legt zij uit. "Dus de woning moet passend zijn qua inkomen en moet aansluiten bij de gezinsgroot te. Naast de statushouders huisvest Boskoop ook een aantal asielzoekers. Boskoop streeft ernaar de komende tijd acht tot tien alleenstaanden op te nemen en verder alleen gezinnen. De gemeente vindt het betreurenswaardig dat bij het vaststellen van de taakstel ling alleen wordt gekeken naar het aan tal inwoners en niet naar de plaatselijke situatie op de woningmarkt. "Wij mo gen door de provinciale plannen nau welijks meer bouwen in de gemeente," zegt Sandra Korthuis. "Daarom is het lastig om de taakstelling te halen. Er is nu afgesproken dat wij een woning mogen bouwen voor elke reguliere wo ning die voor een statushouder wordt gebruikt. Daardoor neemt het woning bestand niet af. Maar het is absurd dat het Rijk hiervoor geen subsidie geeft, terwijl die voor wisselwoningen wel gegeven wordt". "De opvang van statushouders heeft niets te maken met de komst van het asielzoekerscentrum. Elke gemeente heeft de taak gekregen een aantal sta tushouders te huisvesten, terwijl het asielzoekerscentrum dat dit voorjaar gebouwd zal worden in Waddinxveen, onder de verantwoordelijkheid valt v'an het Rijk, om precies te zijn die van de COA. Dat staat voor Centrale Op- vang Asielzoekers". Aan het woord is Wilma Romeijn van de afdeling Welzijn van de gemeente Waddinxveen. "De vluchtelingen in een asielzoekerscen trum hebben nog geen status gekregen, terwijl degenen die voor huisvesting binnen Waddinxveen in aanmerking komen, wel een status hebben". Daar uit kunnen de asielzoekers in het cen trum zich niet inschrijven in Waddinx veen. Wilma Romeijn houdt zich onder ande re bezig met het huisvesten van status houders binnen de gemeente Waddinx veen. "Wij hebben de taakstelling voor dit jaar gehaald," vertelt zij. "In 1993 moest de gemeente zorgen voor de huisvesting van 43 statushouders en vorig jaar waren het er 46. Omdat veel gemeenten de datum van 1 januari 1995 niet haalden, is de termijn verschoven naar 1 juli". De taakstelling wordt niet alleen ge haald door het plaatsen van nieuwe statushouders uit asielzoekerscentra maar ook doordat Waddinxveense asielzoekers in een ROA-huis een sta tus krijgen. "Deze mensen hebben al een woning, dus voor hen hoeft geen nieuw huis te worden gezocht," aldus Wilma Romeijn. Zij vertelt dat de inte gratie van deze mensen sneller ver loopt omdat zij al langere tijd in de samenleving verblijven. "Zij zij al min of meer ingeburgerd terwijl de statushou ders die verhuizen uit een asielzoekers centrum geen geld of spullen hebben, maar tegenwoordig wel binnen zeven dagen moeten verhuizen". Wilma Romeijn wijst erop dat het aan tal statushouders niet hetzelfde is als het aantal woningen dat de gemeente beschikbaar moet stellen. "Sommige statushouders komen alleen naar Ne derland, maar er zijn natuurlijk ook ge zinnen die gezamenlijk vluchten". De samenwerking met de woningbouw verenigingen speelt bij de huisvesting een grote rol. "Gelukkig is die samen werking heel goed." aldus Wilma Rome ijn. "Het sociale gevoel bij de corpora ties is groot zodat de huisvesting niet veel problemen oplevert". Waddinx veen heeft echter, zoals veel gemeen ten in Nederland, te weinig kleine wo ningen. "Er bestaat veel behoefte aan kleine, relatief goedkope woningen. Wij moeten dus in samenwerking met de corporaties zorgen dat deze gereali seerd worden". ook voor: video, radio, wasmachine, koelkast en». Boskoop - Op zaterdag 4 maart wordt in de Tunnel een megaspektakel' gehou den: Circus la Ventura. Vanaf 12.00 uur zullen er allerlei acts te zien zijn op twee podia. Een van de hoogtepunten zal het optreden zijn van het Boskoop- se trio N.R.F. Zij zullen zorgen voor 'muzikale anarchie' in een voorstelling met funk, metal, punk en rock. Om het programma zo afwisselend mogelijk te maken, zoekt de organisatie nog naar verschillende acts zoals cabaret, dicht kunst, theater en goochelaars. Inlich tingen: Sjaak Seegers (01727-14823). .1, Waddinxveen Geref. kerk vrijg. 9.30 uur lees- dienst; 16.30uurds. C. Bijl, Rijnsburg. Herv. Immanuël kerkgem. 10.00 uur cand. mevr. A. de Wild, Amsterdam; 17.00 uur ds. P.A.C. Bongers, sow ves per Imm. kerk. Baptisten gem. Ichtus (in gebouw Kreater, Kerkstr. 13): 10.00 uur spre ker br. A. Haverkamp. Boskoop V.P.G.: 10.00 uur ds. J. v. Rossem, Leidschendam. Herv. gem. 9.30 uur ds. J. Kattenberg, Leiden 18.30 uur ds. W. van Laar, Gouda De Stek 9.30 uur ds. R. de Reuver. Chr.Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. M.J. Oosting. Chr. gem. Bethel 9.30 uur Gerrit-Jan de Graaf. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J.A. v. Hooijdonk. Waddinxveen - De beeldend kunstenares Annie de Joode exposeert de komende drie maanden in het kantoor van Van 't Hof Makelaardij aan de Zuidplaslaan in Waddinxveen. In het kantoor van de makelaardij zijn dertien aquarellen te zien van landschappen in de omgeving zoals 't Weegje. In haar werk geeft de Goudse kunstenares een nauwkeurige weergave van de werkelijkheid. Annie de Joode schildert ruim twintig jaar en maakt deel uit van het Vrije Atelier in Gouda, een kring van tien Goud se kunstenaars. Zij expo seert regelmatig en heeft reeds verschillende prij zen in ontvangst geno men. Naast het schilde ren van aquarellen, is zij ook thuis op het gebied van boetseren, portret teren en het maken van wandkleden. De aquarellen zijn te zien tijdens de openingstij den van het makelaars kantoor (van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.30 uur en op vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 17.00 uur). Willeke van Leeuwen van Van 't Hof Make laardij en Annie de Joode (foto van 't Hof Makelaardij)

Hart van Holland | 1995 | | pagina 15