Landbouwschap Zuid-Holland twijfelt aan haalbaarheid provinciale plannen in be iHOÖetpeciat tim tomende veekl bet: ó1éóZ-ZZ89* of ÓMZ'ÏW. nformatie ver borstvoeding emonstratie in de oudse kunstuitleen art- en vaatziekten iscrimineren niet Nieuwe excursiegids 1995/1996 hing over orthopedie De Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Land bouwschap heeft in zijn reacties op de Nota 's Beslispunten Zuid-Holland West en Stadsregio Rotterdam (onderdelen van de Strategienota Zuidvleugel) ernstige twijfel geuit over de haalbaarheid van de voorgestelde verstedelijkings- en groenstructuurplannen. Voor het Tussengebied en de B- driehoek wordt hierop teruggekomen, zo heeft de raad laten weten. KORTELAMP 17e jaargang nummer 605 8 maart 1995 ■■«tói-w? -stoop - Op dinsdag 14 maart orga- eert de Vereniging Borstvoeding i-tuurlijk haar maandelijkse infor- atjeavond. Het thema is deze „jid 'Borstvoeding in de praktijk', zal een video vertoond worden en zzijn kolven te huur. Bovendien zijn /folders verkrijgbaar en boeken te n tijdens deze avonden. De avond Jnt om 20.00 uur. -formatie: Elly Blaazer, 01727-15440 na 18.00 uur). uda - De Schoonhovense beeld- uwer Jan van Ipenburg geeft op terdag 11 maart om 14.30 uur een monstratie in de galerieruimte van e Kunstuitleen aan de Blekerssingel in Gouda. Tijdens deze demonstra te vertelt hij over de inhoudelijke tekenis en over de technische as ten van zijn werk. Op de tentoon stelling in de Kunstuitleen worden euwe beelden van de kunstenaar toond, die in brons gegoten zijn. zetentoonstelling is tot 26 maart te zichtigen tijdens de openingsuren an de Kunstuitleen: op donderdag ii 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 ot21.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot li.öOuur en op zaterdag van 10.00 tot 3 uur. nder het motto 'Hart- en vaatziek- en discrimineren niet. Ook bij vrou- en nr. 1' startte de Hartstichting vorige week een campagne op radio, televisie en in de gedrukte media. Onder de Nederlandse bevolking leeft de gedachte dat hart- en vaat- !iekten typische mannenziekten zijn. In 1993 overleed 45% van de vrouwen 0% van de mannen aan hart- en vaatziekten. Het is volgens de Hart stichting jarenlang aan de aandacht ontsnapt dat deze ziekten ook voor vrouwen doodsoorzaak nummer 1 In. Met de campagne wil de Hart stichting vrouwen bewust maken van t risico dat zij lopen. De stichting vindt ook dat er meer onderzoek moet komen naar de vraag hoe vrou wen beter beschermd kunnen wor- i). Daarom zal zij wetenschappelijk onderzoek op dit gebied initiëren en stimuleren. Bet Zuidhollands Landschap organi seert dit jaar weer excursies in meer Jan zeventig natuurgebieden die zij beheer heeft. Informatie over deze excursies, die altijd plaatsvinden on der leiding van een natuurgids, is te vinden in de excursiegids 'Aktief de natuur in'. Deze nieuwe gids is ver- kijgbaar bij het kantoor van Zuidhol- 'ands Landschap, de VW-kantoren, bezoekerscentra Tenellapias en jdeHollandse BiesboSch, De Schaaps- ai en d'Oude Koestal in Zuid-Hol st. In de gids is ook een tentoon- [Stellingsoverzicht te vinden, lnf orma- --•0'0-4135045 [Gouda - Op donderdag 9 maart houdt df orthopedisch chirurg dr. Wijffels, d^ver bonden is aan het Groene Hart pekenhuis in Gouda, een lezing over (orthopedische operaties. Hij doet dit ;°P uitnodiging van de Reumapatiën- 'covereniging Gouda. De lezing vindt Plaats in Verpleeghuis Bloemendaal I® Gouda en begint om 19.30 uur. inlichtingen: C. den Toom, 01825- |2527. Naar de stembus Regio - Vandaag worden de verkiezingen gehouden voor de Provinciale Staten. Tot vanavond 19.00 uur kunnen alle kiesgerech tigden hun stem nog uitbrengen voor deze verkiezingen; vanaf dat tijdstip worden alle stemmen geteld. Omdat het stembureau in Oud Verlaat is opgeheven, moeten inwoners van deze kern van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle hun stem uitbrengen in Zevenhuizen. Zij kunnen gebruik maken van de 'stembus', een bus die om 10.00, 12.00, 14.00 en 16.00 uur naar het gemeente huis rijdt. In het gemeentehuis van Boskoop wordt vanavond open huis gehou den. Er zijn daar televisietoestel len aanwezig om de verkiezingsuit slagen te kunnen volgen. Ook het ge meentehuis in Zevenhuizen is vanaf 19.00 uur geopend. De openstelling duurt tot de uitslag bekend is, net als in Rijnwoude waar het gemeentehuis ook opengesteld wordt. In Waddinx- veen zijn in het gemeentehuis geen activiteiten. Daar wordt in het Zuid- honk vanaf 20.00 uur politiek café gehouden. Op de dertien lijsten zijn diverse kan didaten uit de regio te vinden. Uit Boskoop staan de heer J. Moeren hout en de heer A.J.J. de Lange op de combinatielijst AOV-Ouderen-Unie 55+. Zij bezetten respectievelijk de zesde en de 21e plaats. Op dezelfde lijst zijn ook twee Waddinxveners te vinden: de heer J.G. Viergever en mevrouw A. van Geerenstein. Ook bij De stemgerechtigden in de provincie Zuid-Holland kunnen deze keer kiezen uit dertien politieke partijen. de andere kandidaten zijn inwoners van Waddinxveen te vinden: bij het CDA staat de heer W. Waterreus op de elfde plaats en bij de WD staat mevrouw M.C. Wientjes op de 26e plaats. Op de lijst van de RPF/GPV zijn drie inwoners van Waddinxveen geplaatst: de heer S. Langerveld, me vrouw A.M. Griffioen en mevrouw A. Molenaar. Op dezelfde lijst staat ook de heer J. Rooker uit Moerkapelle. Bij de SGP staat de heer R. de Gooijer, wethouder van de gemeente Zeven- huizen-Moerkapelle op de lijst. De heer W. Koetsier uit Zevenhuizen staat bij de PvdA-kandidaten. Ook inwoners van Rijnwoude kunnen be kenden terugvinden in de lijsten. Bij het CDA staat de heer J.J. Démoed uit Hazerswoude-Dorp op de 22e plaats en de WD plaatste de heer J.JHelder uit Koudekerk aan den Rijn als elfde op de lijst (zie pagina 12). Het Landbouwschap vraagt na drukkelijk aandacht voor de gevolgen voor de agrarische bedrijfsvoering in de gebieden waar deze claims gelegd zijn. Er wordt volgens de raad door de provincie te gemakkelijk aan voorbijgegaan dat de agrarische sector vrijwel onmid- delijk te maken krijgt met dalende grondprijzen en een stagnerende agrarische grondmarkt als er sprake is van een functieverandering op ter mijn. Daarnaast wijst het Landbouw schap op het demotiverende effect op de betrokken ondernemers. Erva ring heeft geleerd dat met name op momenten dat gekozen moet wor den over bijvoorbeeld bedrijfsover name en uitbreiding de onzekerheid van de vage claim remmend werkt op de lust tot investeren, zo was in het persbericht te lezen dat de raad deze week verspreidde. Dit zal volgens het Landbouwschap leiden tot een achteruitgang van bedrijven en zal niet bijdragen aan de door de maat schappij vereiste milieuhygiënische duurzaamheid van (onder andere) agrarische bedrijven. "De overheid dient zich van deze gevolgen beter bewust te zijn, te meer daar steeds meer de gedachte veld wint dat duurzame agrarische bedrijven naast hun klassieke rol als voedselproducent ook een rol als drager/beheerder van het open land schap kunnen vervullen," aldus het Landbouwschap dat reeds een aan tal voorwaarden heeft genoemd waaraan provinciale plannen zouden moeten voldoen. Zo dient de finan ciële onderbouwing realistisch te zijn; de overgangsperiode van agra risch gebruik naar ander gebruik zo kort mogelijk. Bovendien moeten er geen voorbarige beperkingen wor den opgelegd aan de bedrijfsvoering. Verder moet bij de inpassing zoveel mogelijk rekening gehouden te wor den met het agrarisch belang en er zou een actief beleid gevoerd moeten worden inzake verplaatsing van be trokken agrarische bedrijven, zowel financieel als planologisch-juridisch. Slechts onder deze voorwaarden kan het Landbouwschap instemmen met de Vinex-lokaties in Ypenburg, Zoe- termeer-Oost, Pijnacker-Zuid en Noordrand I, II en III en met het be drijfsterrein Hoefweg te Bleiswijk. De verstedelijkingsoptie voor de lange re termijn in het Tussengebied Oost, namelijk Pijnacker-Oost en de Voor- afsche Polder in Berkel en Rodenrijs, wordt afgewezen, omdat dit een hoogwaardig glastuinbouwgebied is dat gunstig is gelegen ten opzichte van het glastuinbouwgebied Bleiswijk. Omdat ook de land- en tuinbouw de onontkoombaarheid van de verste delijkingsdruk in dit gebied erken nen, is in overleg met de agrariërs in deze regio nagegaan waar verstede lijking van agrarische gronden be spreekbaar zou zijn. Dit heeft geleid tot de suggestie om te onderzoeken of de Schieveensepolder, de Schie- broekse en de Boterdorpsche polder en de Zuidpolder (Berkel en Roden rijs) voor verstedelijking in aanmer king zouden kunnen komen, want deze polders grenzen aan Rotterdam en aan de Noordrandlocaties en zou den goed ontsloten kunnen worden door de Hofpleinspoorlijn. Bij de verstedelijkingsoptie voor de langere termijn in Delft-Noordwest heeft het Landbouwschap grote twij fels bij de haalbaarheid. Bovendien zou dit een aanzet kunnen zijn tot een verdere aantasting van het glastuin bouwgebied. De groen-blauwe slinger vindt het Landbouwschap een "dermate vaag omschreven ecologische zone, dat niet duidelijk is wat de consequen ties voor het agrarisch gebruik in deze zone zullen zijn en in welk kader deze zone gerealiseerd zou kunnen worden". Het Landbouwschap is van mening dat de (verbrede) agrarische functie ook uitstekend kan zorgdra gen voor een open groene verbin dingszone. Voorwaarde daarbij is dat aan de agrarische bedrijven geen onnodige beperkingen worden opge legd. In samenhang met het bezwaar tegen het Bentwoud staat het Landbouw schap kritisch tegenover de plannen voor de Rottewig en is er twijfel over de haalbaarheid daarvan. Deze plan nen ondermijnen ook nog de uitvoe ring van de motie van Duyn. Er wordt vanuit gegaan dat de genoemde 165 hectare glastuinbouwgebied zal wor den bestemd. Een doorsnijding door de HSL wijst het Landbouwschap onverkort af, vanwege de grote directe en indirec te schade voor de agrarische sector. NAAIMACHINESPECIAALZAAK Noordwaarts 73 - Telefoon (079) 418596 Stadshart Zoetermeer en Oranjelaan 29 - Telefoon (079) 166759 Zoetermeer

Hart van Holland | 1995 | | pagina 1