V.0.0. speelde "Gevaarlijke overgang" 22 februari 1945, een dag met triest gevolg Nieuwe actie bij Leen van Tol Kerkdiensten Woningbouwvereniging Beter Wonen Activiteiten Agenda Ontmoeting over drempels heen Open huis in het Hervormd Centrum om bij te blijven... Hart van Holland/22 maart 1995 pagina 5 Zondag 26 maart Medische weekenddienst agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Jmrthuizen - Afgelopen zaterdagavond was de uitvoering van het toneelstuk "Gevaarlijke overgang" van de toneelgroep van VO.O (Vereniging voor Openbaar Onderwijs). In een stampvolle zaal genoot het publiek van een modern en vlot gespeeld toneelstuk met veel leuke typetjes. Ook de verloting die in de pauze gehouden werd was een groot succes. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs kan terugzien op een zeer geslaagde avond. Zevenhuizen - Op zondag 26 maart wordt een bijeenkomst georganiseerd met als thema 'Ontmoeting over drem pels heen' in de kerk aan de Dorps straat 107 in Zevenhuizen. Tijdens deze bijeenkomst, die begint om 16.00 uur, zal ds. P. Schelling uit Boskoop uit Den Haag een overdenking houden. Da Capo, een gospelgroep uit Boskoop, verleent muzikale begeleiding en de samenzang wordt begeleid door Jaap Akkerhuis. Om 15.30 uur gaat de kerk open. Inlichtingen: 01802-1889. Het Israël Produkten Centrum, verte genwoordigd door Judy Zielhuis en Ans vd Berg, organiseert op vrijdag 24 maart van lO.OOtot 21.00 uur een Open Huis met artikelen die allen in Israël gemaakt zijn. Verschillende Russische Joden zijn kleine bedrijfjes gestart en daar wordt voornamelijk ingekocht om zo deze mensen in hun Vaderland, waar ze eeuwen naar verlangd hebben, op- weg te helpen. Er is gelegenheid om al deze artikelen te bekijken en eventueel te kopen.Inlichtingen: 01802-1889. Zevenhuizen Herv. kerk 10.00 uur ds. C. Bregman, Zoetermeer; 19.00 uur ds. P.L. de Jong, Rotterdam. Oud Verlaat 19.00 uur ds. J. de Ruiter, Ridderkerk. Geref. kerk 9.30 uur ds. W. Davidse; 16.00 uur Ontmoetingssamenkomst. R.k. 10.15 uur eucharistievering in dorpshuis Swanla. Moerkapelle Herv. Gem. 9.00 drs. J.W. van Estrik: 16.30 uur kand. J. Kooij, Barendrecht. Geref. Gem. 11.00 en 19.00 uur lees dienst. Zaterdag 25 maart: dokter R.P. Rens- sen, Cederhof 3, Bleiswijk tel. 01892- 14085. Zondag 26 maart: dokter W. Vroegin- deweij, Beatrixlaan 7, Moerkapelle, tel. 01793-1687. Onlangs heeft het bestuur van woning bouwvereniging Beter Wonen besloten en de Raad van Commissarissen inge stemd met een haalbaarheidsonder zoek naar intensivering van de samen werking met de Woningbouwverenigin gen S.S.W. en "Waddinxveen", beiden teWaddinxveen. S.S.W. beheert ruim 300 woningen in Zevenhuizen en werkt al jaren nauw samen met Woningbouwvereniging Beter Wonen. Door de groeiende sa menwerking tussen de beide Waddinx- veense corporaties leek aansluiting in dit proces op dit moment van belang. Het maatschappelijk en economisch klimaat is de afgelopen jaren steeds minder gunstig geworden voor de Ne derlandse volkshuisvesting. Met de komst van Staatssecretaris Heerma werd begonnen met een proces van verschuiving van verantwoordelijkhe den van het Rijk naar de Gemeenten (decentralisatie) en werd ook heel veel regelgeving afgeschaft (deregulering). Tevens werden financiële maatregelen van kracht die de woningbouwvereni gingen niet alleen meer handelingsvrij heid gaven, maar ook het bedrijfsrisico sterkverhoogden. De Rijksoverheid als vangnet voor de volkshuisvesting raak te steeds meer op de achtergrond. In de loop van 1994 leidde dit bij Beter Wonen steeds meer tot de overtuiging, dat meerdere volkshuisvestingstaken en -doelstellingen beter gezamenlijk ten uitvoer zouden kunnen worden ge bracht. Het huidig zelfstandig functio neren komt steeds meer onder druk te staan. Het aangekondigde haalbaarheidson derzoek zal zich uitsluitend bezig hou den met de mogelijkheden van gecoör dineerde beleidsontwikkeling en een sterkere samenwerking van de werkor ganisatie van de drie verenigingen. Het totale uitvoerings-management zal daarbij in handen moeten komen van een management-team onder leiding van een directeur. Een krachtenbundeling met de beide Waddinxveense woningcorporaties houdt in, dat de woningen van ca. 4.500 huurders door een organisatie be heerd gaan worden. Voor de huurders kan dit een verbetering van de service graad betekenen. Te meer daar en van wordt uitgegaan dat de zogenaamde 'Loket-functie' in Zevenhuizen gehand haafd blijft. Voor de drie woningbouw verenigingen kan nauwere samenwer king voordelen opleveren bij woning- beheer, door kostenbesparing en kwa liteitsverbetering. Zevenhuizen: Iedere zaterdag: van 10.00-15.00 uur: wereldwinkel op het dorpsplein Donderdag 23 maart: 9.30-ca. 11.00 uur: koffieochtend Herv. Centrum; spreekster Diet Wachter: "Omgaan met strijd". Zondag26maart: 16.00 uur Geref. kerk "Ontmoeting over drempels heen"; thema; ■Kom jij God wel eens tegen?" m.m.v. ds. Schelling en gospelgroep "Da Capo" Donderdag 30 en vrijdag 31 maart: Geref. kerk: kinderkleding- en speelgoed beurs t.b.v. Unicef. Zondag 16 april: 19.00 uur Ned. Herv. kerk: Interkerkelijke paaszangdienst; ds. vd Meer en Coloured Voices; organist: Cor Breedijk. Woensdag 19 april: Geref. kerk: 14.30 uur ouderenmiddag, paasmiddag. Donderdag 27 april 9.30-ca. 11.00 uur koffieochtend Herv. Centrum; spreekster Emmy Spronk "Gij geheel anders". Donderdag 4 mei: 19.00 uur Ned. Herv. kerk Interkerkelijke herdenkingsdienst. Donderdag 11 mei: Oud papier aktie De Eendragt: 8.00-18.30 uur. Vrijdag 3 november: 20.00 uur sporthal "Swanla": Vox Jubilans m.m.v. kapel van de Kon. Luchtmacht. De Zeven Muzen: Donderdag 30 maart: 20.00 uur in gebouw "De Stormvliegers": start bloemschik- cursus. inl. Toos Brand, 01802-3691; Zaterdag 1 april: 20.00 uur in het kerkge bouw ver. vrijz. herv.: Vrouwenkoor van de Tilburgse Dans- en Muziekschool; zaterdag 8 april: dorpshuis Swanla: samenspelavond gitaar en dwarsfluit; woensdag 12 april: 14.00 uur Dorpshuis Swanla: kindertheater (6-10 jr.) "Burrp"; zaterdag 22 april: 20.00 uur Geref. kerk amateur muziekavond; zaterdag 6 mei: 20.15 uur dorpshuis Swanla Toneel door Utile Dulci met "De Eetkamer"; woensdag 17mei: 14.00 uur Dorpshuis Swanla: muziekquizmiddag voor de jeugd; woens dag 31 mei: 14.00 uur Dorpshuis Swanla kindertheater (4-7 jaar) "De kleine ster"; zaterdag 17 juni: balletuitvoering door ballerina's van de 7 muzen in Vlaardingen; taterdag 1 juli: 20.00 uur Dorpshuis Swanla: muziekavond van en door docenten. Vogelvereniging Zang en Kleur: (activiteiten vinden plaats in het clubgebouw) Vrijdag 24 mrt. 20.00 uur Kaartavond; Dinsdag 4 april: 20.00 uur contactavond "Vogelherkenning" o.l.v. P. Onderdelinden; Donderdag 13 april: 20.00 uur Paas- kaarten prijsuitreiking' vrijdag 21 april: afsluiting winterseizoen waarop alles kan op gebied van kaarten en vogels. Zomerkaarten: op de vrijdagen 12 mei, 2 en 16 juni en 7 en 21 juli We beschrijven 22 februari 1945. Op de Engelse vliegbasis Wendling (sta- I tion 118) gelegen ten westen van de plaats Norwich is de 392ste Bomb Groep gesta tioneerd. In de vroege ochtend begint plots de telexmachine op het vliegveld te ratelen, de Operations Officier leest de tekst die op het papier verschijnt. Field Order (Gevechts order) nummer 608 met als opdracht om het Duitse spoor wegemplacement van Nordhausen te bombarderen bereikt de 392ste Bom Groep. De voorgaande uren hebben de vliegtuigmonteurs hard gewerkt om de vliegtuigen van de Groep gevechtsklaar te krijgen, 31 B-24 Liberators staan volledig volgetankt, beladen met bommen en klaar om het luchtruim te kiezen. Het vliegveld komt na binnenkomst van de opdracht direct tot leven, de vliegtuigbemanningen worden vroeg uit hun bed getrommeld. Vanaf kwart over vijf vindt de briefing plaats, de vliegers worden volledig op de hoogte gebracht van de missie, vele de tails worden besproken, ook piloot 1/Lt Joseph E. Walkers, afkomstig uit Duque- sne, Pennsylvania volgt aandachtig de briefing, maar plots wordt het hem duide lijk dat de missie een verrassing in petto heeft. Hij hoort tot zijn verbazing hoe de formatie, de bommenlast op een hoogte van 6.000 voet moet afwerpen en dan weer moet klimmen naar de voorgeschre ven operationele hoogte van 20.000 voet. 1/Lt Walker kijkt naar zijn co-piloot 2/Lt Ralph C. Casstevens, een boomlange ke rel afkomstig uit de staat North Carolina, die even verbaast is als zijn piloot. Stijgen naar 20.000 voet, dan notabene boven vijandelijk doel dalen naar 6.000 voet en dan terug naar 20.000 voet, een krankzin nig idee, niet alleen om het feit dat men dan een makkelijke prooi is voor het Duit se luchtafweer maar dit dalen en klimmen kost veel kostbare brandstof. Na de briefing begeven de bemanningen zich naar de wachtende vliegtuigen, ook de bemanning van 1/Lt Joe Walker verza melt zich rondom de Liberator met aan boord haar dodelijke lading. Walker's be manning bestaat naast hem zelf als piloot uit de co-piloot 2/Lt Ralph C. Casstevens, bommenrichter/navigator 1/Lt John J. Donohue uit New York City, neuskoepel- schutter S/Sgt Harold A. Shea uit Lake City, Minnesota, radio-operator Sgt Fran cis J. Nagle uit Lynn, Massachusetts, boord werktuigkundige/rugkoepelschut- ter S/Sgt Allan W. Hick uit Amarillo, Texas, zijluikschutter S/Sgt John E. McCormick, uit Scranton, Pennsylvania, zijluikschut ter S/Sgt John A.H. Lingle uit Salisbury, North Carolina en staartschutter S/Sgt Elmer E. Duerr uit Pittsburgh, North Caro lina. Langzaam komt de B-24H met serienum mer 42-95241 tot leven, langzaam duwt Joe Walker de gashendels naar voren en vervoegt zich in de rij wachtende toestel len. Als hij de Liberator de startbaan op draait en het teken krijgt voor opstijgen, wordt vol gas gegeven. Eenmaal in de IP* ^f.jl Wendling. Engeland, 1945. Piloot 1/11 Joseph E. Walker geeft aan de hand van een kaart instructies aan zijn bemanning, op de achtergrond is hun vliegtuig zichtbaar. Geheel links staat co-pilool 2/Lt Ralph C. Casstevens. tezamen mei 1/Lt Joe uialker 'maakte hij op 2 februari 1945 een geslaagde noodlanding bij Zoeterwoude mei de B-24H 42-95241 van de 392ste Bom Groep lucht vindt het formeren van de toestellen plaats, als eenmaal alle toestellen hun posities hebben ingenomen, koerst men richting Nazi-Duitsland. Op deze 22ste fe bruari 1945, brengt de 8ste Amerikaanse Luchtmacht een strijdmacht van 1.428 bommenwerpers in de lucht. De eerste en derde Lucht Divisie uitgerust met B-17 bommenwerpers vallen verschillende doelen aan in Duitsland. De tweede Lucht Divisie volledig bestaande uit B-24 Libera tors bombarderen verschillende spoor wegemplacementen. De gehele operatie van de 8ste Luchtmacht wordt onder steunt door ruim 862 jachtvliegtuigen, die grotendeels als escorte dienen voor de formaties bommenwerpers. De 392ste Bom Groep nadert intussen het doelge bied Nordhausen, waar de Duitse Flak (luchtafweer) in alle hevigheid is losge broken. Wegens slecht zicht boven het doelgebied, veroorzaakt door rook en dunne mist, wijkt de formatie uit naar het secondaire doel het spoorwegknooppunt bij Northeim, waar de bommenlast wordt afgeworpen. Ook Joe Walker is opgelucht als hij van de bommenrichter te horen krijgt dat de bommen zijn verdwenen, het is nu zaak om zo snel mogelijk terug te keren op Wendling want deze missie was al hoogste merkwaardig in zijn optiek. Om 14.52 uur (Engelse tijd) hoort een van de vliegers van de 392ste Bom Groep, 1/Lt Harry E. Downs, een oproep via de VHF radio dat het vliegtuig van Joe Walker zich in moeilijkheden bevindt. Walker deelt Downs mede dat zijn vermoeden werke lijkheid is geworden, zijn benzinevoor raad is door het stijgen, dalen en weer stijgen naar een minimum gezakt en dat hij geen kans meer ziet om veilig Enge land te bereiken, tevens blijkt dat zijn motor nummer 3 in vaanstand staat. Het laatste wat Downs van Joe Walker ver neemt, is dat hij koers zal zetten richting bevrijd België. België wordt helaas niet bereikt, even na drie uur verschijnt bo ven het gebied van Zoeterwoude een laagvliegende Amerikaanse bommen werper, vele Nederlanders kijken ver schrikt op als het vliegtuig met donde rend geraas over hun hoofden scheert. Men ziet hoe het toestel steeds lager komt en cirkelend boven de Geerpolder naar een geschikte landingsplaats zoekt. Joe Walker en Ralph Casstevens, zoeken ondertussen naar een geschikte plek om de Liberator aan de grond te zetten, de bemanning is op de hoogte van het feit dat men besloten heeft tot een noodlan ding, want het toestel is niet meer vlieg- baar. De optie tot een landing op zee, was snel van de hand gewezen, aangezien de B-24 een zeer slechte reputatie tot "ditching" had. Om 15.18 uur maakt Wal ker en Casstevens een geslaagde nood landing nabij Zoeterwoude, iedereen blijkt de crash te hebben overleefd. Maar wat nu verder... Met dank aan de Slichting John E. McCormick Foundation). Zevenhuizen - Keurslagerij Van Tol in Zevenhuizen heeft een nieuwe actie in zijn winkel in de Dorps straat. In navolging van de 'Grote Beer Actie', waarbij een enorme beer werd verloot, houdt hij nu een kinderactie waarbij een rode Ferrari trapauto wordt verloot. ANBO: SpeJmiddag elke maandag 14.00 uur Zevenster; Soosmiddag. 2e woensdag Her vormd Centrum; 4e woensdag Zevenster; aanvang 14.00 uur (niet op 26 april) fietsen: lx per 14 dagen. Verzamelen bij Swanla, vrijdagmiddag 13.30 uur: 31 ®aart, 14 en 28 april; zwemmen: in De Koornmolen: elke donderdag 10.00,11.00 en 13.30 uur; 29 april: viering Koninginnedag in De Zevenster van 13.30-17.30 Uur; df. 2 mei: bustocht naar de kop van Noord-Holland. Oud Verlaat "De Vierkap": 24 maart: Klaverjassen; 25 maart: toneeluitvoering door toneelgroep Spektakel «aartverkoop mevr. v. Prooijen Wollefoppenweg 145, tel. 010-4217507. Jeugd: iedere donderdag playback 18.45-19.45 uur; Moerkapelle: Jedere 2e donderdag Soos in Op Moer om 9.30 uur-11.30 uur: 13 april en 11 mei Iedere laatste donderdag van de maand: 10.00-14.30 uur Wereldwinkel Raad huisplein. 1"~1 juni: Fietsvierdaagse; start kantine v.v. Moerkapelle. De actie loopt tot 15 april en werkt als volgt: bij aankoop van elke Ferrari-burger ontvangen de klanten een lot waarop zij hun naam en adres kunnen vermelden. Deze loten moeten ingeleverd worden bij de slagerij en daaruit worden elke week vier kanshebbers getrokken. Deze vier klanten, van wie de namen in de slagerij bekend gemaakt worden, gaan door naar de laatste trekking op zaterdag 15 april. Behalve de loten ontvangen de klanten ook een kortingsbon voor 50% korting op vier kaartjes voor Autotron Rosmalen. De Ferrari trapauto is nu te zien in de etalage van Keurslagerij Van Tol. Danyel van Tol in de Ferrari trapauto

Hart van Holland | 1995 | | pagina 5