fet natuurlijk groenbeheer kan het Groene Hart nog groener worden" Politieberichten ti Demonstratie origami Paasdienst in Hervormde kerk Filigraanvereniging houdt activiteitendag Koudekerkse tunnel blijkt te bestaan WMÊMSSm Kerkdiensten Lentewandeling in het Lage Bergse Bos op zondag 2 april Verkoop Welfare artikelen Rode Kruis Hart van Holland/29 maart 1995 pagina 29 - JImB Verkeersongeval met letsel Zondag 2 april medische weekenddienst boskoop - benthuizen Belangrijke telefoonnummers: Inbraak in woningen Inbraak in woning 1 mi mMÊmMÊmM mm MMMmm Hazerswoude-Dorp - Op 21 maart om streeks 7.30 uur vond een verkeerson geval plaats op de Dorpsstraat. Een 49-jarige man uit Hazerswoude- Dorp reed met zijn bedrijfswagen in de richting van de Gemeneweg. Vermoe delijk door de laag staande zon zag hij een geparkeerde bedrijfsauto over het hoofd een botste hier tegen aan. Tenge- volge van dit ongeval raakte deze be stuurder gewond aan zijn gezicht. Een 25-jarige passagier, eveneens uit Hazer swoude-Dorp raakte met zijn been be kneld. Beide gewonden werden voor behandeling overgebracht naar het zie kenhuis. Wethouder Vorenkamp: "Kijk, de natuur gaat hier ook gewoon haar gang!" Rijnwoude - Natuurlijk groenbeheer. Dat is het onderwerp dat op dinsdag 4 april centraal zal staan in de raadzaal van het gemeentehuis in Hazers- woude-Rijndijk. Op die avond zal Arie Koster, bioloog, uiüeg geven over het nieuwe groenbeheer van de gemeente Rijnwoude. De voorlichtings avond begint om 20.00 uur en alle belangstellenden zijn welkom. Wethouder M.J.S. Vorenkamp- van de Westeringh: "Voorheen had de gemeente geen goed overzicht over het groenbeheer in Rijn woude. maar vorig jaar is een overzicht gemaakt van alle activiteiten die hier onder vallen, tot aan het schoffelen van de grond om bomen aan toe. Door dit overzicht kunnen wij gemakkelijker keuzes maken en ons beleid uitzetten. Wij kunnen bepalen aan welke activitei tenweinig tijd en geld besteed wordt en aan welke activiteiten meer belang ge hecht wordt. Bovendien is het eenvou diger de werkzaamheden aan te beste den door dit precieze overzicht". Eén van de onderdelen van het nieuwe beleid is de invoering van 'natuurlijk groenbeheer', waarmee vorig jaar een start is gemaakt. Bij natuurlijk groenbe heer wordt de natuur meer de vrije loop gelaten dan gewoonlijk. Omdat deze manier van groenbeheer soms ir ritatie oproept bij de inwoners van Rijn woude, wordt hierover aanstaande dinsdag voorlichting gegeven. Volgens wethouder Vorenkamp is deze ergernis begrijpelijk. "Ik kan me voorstellen dat men er vreemd tegenover staat als het gras hoog groeit. Het kan er onverzorgd uitzien. Daarom is er voor gekozen om het nieuwe beleid voorlopig op slechts enkele plaatsen in Rijnwoude toe te passen". De reden voor de gemeenteraad om voor een aantal gebieden voor 'natuur lijk groenbeheer' te kiezen is de verant woordelijkheid voor een goed milieu. "Ik geloof erin," aldus de wethouder. "Met deze manier van groenbeheer is het namelijk mogelijk om heel mooie natuurlijke plekjes te creëren. Dat kan niet in de woonwijken, omdat daar de veiligheid voorop staat: het is niet de bedoeling dat mensen vallen op het trottoir omdat het gras hoog tussen de tegels groeit". Natuurlijk groenbeheer is niet hetzelf de als ecologisch groenbeheer waarbij zeldzame planten worden terugge plaatst en meer tijd en geld geïnves teerd wordt. "Natuurlijk groenbeheer betekent dat de natuur haar gang kan gaan, maar vooral in het begin moeten wij de natuur een beetje helpen. De grond is hier in de gemeente namelijk veel te rijk. Daardoor overheersen de sterke planten de minder sterke, wat resulteert in een eenzijdig aanbod in planten en bloemen. Dat is de reden om de grond schraler te maken door mid del van zand. Bovendien wordt niet meer gewerkt met chemische bestrij dingsmiddelen maar met andere ma nieren van onkruidverwijdering en soms wordt het onkruid geaccep teerd". Natuurlijk groenbeheer zal volgens wethouder Vorenkamp niet duurder zijn dan het huidige beleid. "Het is de bedoeling dat het budget niet over schreden wordt". Goedkoper is het be leid echter niet, omdat de werkwijze soms meer tijd kost. "Nu wordt bijvoor beeld het gras gemaaid en meteen weg gehaald terwijl bij natuurlijk groenbe heer het gras een poosje moet blijven liggen zodat het zaad zich kan versprei den". Wethouder Vorenkamp, die de avond zal leiden aanstaande dinsdag, heeft vertrouwen in deze nieuwe manier van omgaan met groen. "Hiermee kunnen wij het Groene Hart nog groener ma ken". Ja Benthuizen S.O.W. gem. De Hoeksteen: 10.00 uur ds. W. Baas, Sassenheim; 17.00 uur de heer S. vd Land, Wassenaar. Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J.H. Lammers. Geref. gem. 9.30 en 18.00 uur lees- dienst. Hazerswoude-dorp H.H. Engelbewaarders za. 1 apr.: 19.00 uur woorddienst m. kinder- koor;19.00 uur H. Mis in de Hoeksteen; zo. 2 apr. 10.30 uur H. Mis m. gem. koor. Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J.B. Alblas. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds. mw. T.H. Attema-Roosjen, Leiderdorp. Koudekerk ad Rijn-Hazerswoude/Rd. Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.A. Tielke- meijer; 19.00 uur mw. drs. Rikkert, Alphen a/d Rijn, sow-dienst geref. Geref. kerk lO.OOuur—19.00 uur zie herv. gem. Zaterdag 1 en zondag 2 april: dokter R H. Leeuwenburgh, Noordeinde 339, Boskoop, tel. 01727-15700. Apotheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. Kruisvereniging Hart van Holland: spoedgevallen, weekend- en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; Bereikbaarheid Rijnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01728 -9322.; Divisie ouder-en kindzorgspreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 01715- 1463; Openingstijden uitleenmagazijn: Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00- 14.00 uur.; Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30-19.30 uur.; Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 uur. Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen; tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur en 12.00-13.00 uur). Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij 12.30-13.30 uur, tel. 01714-12605. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maat schappelijk werk: Hazerswoude-Rijndijk: tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur; Hazers woude-dorp: tel. 01728-8146 do+vrij 9.00-10.00 uur; Koudekerk ad Rijn: 01714-12020, elke woens dagmiddag 15.00-16.00 uur; Benthuizen: Maaltijdvoorziening, tel. 079-313350 SPOEDHULP 06-8212141 Algemene Alarmnummers In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambu lance 06-11 (als elke seconde telt!) Politie/Kantoor; 01714-15300 Centrale melddienst milieuklachten: 01720-91231 Storing kabeltelevisie: storingsnummer 01720-86868 Bejaarden alarmering, aanvragen: 01714-19015 Stichting Open Bejaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen: Mevr. G. Drost 01714- 13253 (Rijndijk); Tafeltje-dek-je: Mevr. G. v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b.g.g. 01714-13253; Alarme- ring uoor ouderen: Mevr. H. Fraanjetel. 01728-9531 (Dorp); Tafeltje-dek-je: Mevr. M. Verhage 01728- 2569 (Dorp) b.g.g. 01728-9531 Benthuizen - Op 23 maart tussen 10.00 uur en 21.30 uur werd er ingebroken in een woning aan het Oranje Nassau- plantsoen. De keukendeur werd gefor ceerd. Er worden sieraden vermist. Ook een andere woning aan het Oranje Nas- sauplantsoen kreeg ongewenst bezoek. Hier was een raam geforceerd. De be woners waren echter niet thuis op het moment van de ontdekking, zodat nog niet bekend is wat er vermist wordt. Koudekerk aan den Rijn - In de nacht van 23 op 24 maart werd er ingebroken in een woning aan de Hoogewaard. De voordeur werd geforceerd en een videorecorder ontvreemd. Zaterdag 1 april is er weer een demon stratie in het Molenhuis. Deze keer zal Gerrie van Leeuwen-Burgstad in de mooie kamer boven laten zien wat zij kan vouwen van gekleurd papier. Ori gami heet deze techniek en zij maakt allerlei doosjes en paasversieringen ter plaatse. Tevens zal zij wat voorbeelden uitstal len alsmede de boekjes die over dit onderwerp gaan. Natuurlijk kunnen de liefhebbers van voorouderonderzoek terecht in het oude gemeentehuis van het museum. De gemeentelijke tienjarige tabellen en de doop-, trouw- en begraafboeken lig gen ter inzage. In de Winkel van Sinkel is vanalles te koop, vooral paasattrakties de komen de weken. Benthuizen - Op zaterdag 8 april wordt er in de Nederlandse Hervormde kerk in Benthuizen een Passie- en Paaszang- dienst gehouden. De dienst begint om 20.00 uur. Aan deze avond zal mede werking worden verleend door het Her vormd gemengd koor Immanuël onder leiding van Ronald de Jong en het kinderkoor de Benthuizer Zangertjes onder leiding van Diny Houweling-Ed- mond. De koor- en samenzang zal worden be geleid door organist Jan Vis terwijl Kees de Bruin op de piano het kinder koor zal begeleiden. Als soliste treed op de sopraan Irene Lam en ds. J.H. Lammers zal de avond openen en sluiten. Naast koorzang is er ook samenzang. De toegang is vrij maar er wordt wel een collecte gehouden. Hazerswoude-Rijndijk - Op 22 april or ganiseert de landelijke Filigraanver eniging een activiteitendag. De dag wordt gehouden in hotel-restaurant Groenendijk van 10.00 tot 16.00 uur en er wordt informatie gegeven over pa- pierfiligraan door middel van demon straties, een tentoonstelling van werk stukken en er is een tafel waar de bezoe kers zelf aan de slag kunnen. Regio - Het Recreatieschap Rottemeren organiseert op zondag 2 april samen met de Groenservice Zuid-Holland een lentewandeling in recreatiegebied het Lage Bergse Bos, ten noorden van Hil- lergersberg. Er zijn twee wandeltoch ten uitgezet van respectievelijk 5 (met puzzel voor de kinderen) en 10 kilome ter. Deelnemers kunnen tussen 11.00 uur en 15.00 uur starten vanaf de par keerplaats bij het restaurant 't Hoekse Hout. Het is ook mogelijk om onder deskundige leiding van een gids van Natuur- en Vogelwacht Rotta deel te nemen aan een natuurexcursie. Deze excursie begint om 14.00 uur. Deelne mers aan de excursie worden aangera den om, indien mogelijk, een verrekij ker mee te nemen. Deelname aan de wandeling en/of de excursie kost 2 gul den voor volwassenen en 1 gulden voor kinderen tot en met 13 jaar. Benthuizen - Zaterdag 1 april is het weer zover. De verkoop vindt plaats in de hal van de plusmarkt van dhr. Jac Verheul. De gehele dag kunt u terecht om de handgemaakte artikelen te bekij ken en te kopen. De opbrengst is voor het Rode Kruis. Voor inlichtingen kunt u terecht tijdens de verkoop of bel 079- 314941 I. Schellingerhout-Los Koudekerk aan den Rijn - Lange tijd heeft in Koudekerk aan den Rijn de legende de ronde gedaan, dat er tussen het slot Groot Poelgeest en de Her vormde kerk van het dorp een onder grondse verbinding is geweest. Het ziet er naar uit dat deze legende verandert in een historische feit. Een van de bekendste historische plek jes in Koudekerk aan den Rijn is onge twijfeld 'het torentje': het tot nu toe enige overblijfsel van het eens zo trotse slot Groot Poelgeest. Het torentje was ooit één van de beide poorttorens van het kasteel. Het staat op het eiland aan de Dorpsstraat nabij de hoek met de Lagerwaard. Op deze destijds strategi sche plaats verrees het kasteel, waar schijnlijk rond 1330. De Poelgeesten, die het slot bewoonden en over wie veel is geschreven, speelden ooit onder andere een belangrijke rol in de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Het kasteel kwam rond 1750 tot verval. Het restant van Groot Poelgeest en de geschiedenis van zijn bewoners heeft altijd zeer tot de verbeelding van de Koudekerkers gesproken. Zo is er een hardnekkig gerucht dat er ooit een on dergrondse verbinding heeft bestaan tussen het kasteel en de kerk. Bekend is dat leden van de Poelgeestfamilie tus sen 1950 en 1960 diverse malen onder zoekingen hebben verricht op het ei land. Fred van Poelgeest, één van de meest bevlogen vorsers naar de Poel geesthistorie, verteld, uitkijkend over de haven van zijn woonplaats Hoorn: "Wij hebben destijds op het eiland in derdaad gezocht naar overblijfselen maar bij de sloop van het kasteel is men kennelijk rigoureus te werk gegaan. We hebben wel enkele kleine stukjes funde ring gevonden en iets wat op een kel dergewelf leek maar meer niet. Het gra ven wordt bovendien haast onmogelijk gemaakt door de vele boomwortels". Van Poelgeest verteld dat er destijds ook wel is gezocht naar de vermeende tunnelingang maar: "Wij hebben niets gevonden en wij hebben ons neerge legd bij het feit dat alleen het torentje is overgebleven". Hij vertelt verder, dat wel vaststaat, dat het andere poortto rentje onder de modder op de bodem van de slotgracht ligt. Groot was de opwinding toen in het najaar van 1994 enkele amateurarcheo logen tijdens een bezoek aan het eiland je, op een verzakking stuitten. Nader onderzoek wees uit dat iets ten westen van de verzakking een soort smalle ke! derruimte bleek te liggen. Eén van de onderzoekers vertelt: "Wij zijn niet di rect gaan graven maar wij hebben met stalen peilstokken de omgeving afge tast. De opwinding steeg bij het besef dat het onderaardse gewelf misschien het begin van de tunnel was". In het geheim zijn verdere onderzoe ken uitgevoerd en nu blijkt dat onder het oppervlak van het eiland inder daad het begin van een tunnel ligt. Het onderzoek wordt sterk bemoeilijkt door de vele boomwortels en door het feit dat de tunnelingang vrijwel geheel vol met modder staat. Omdat er een brede slotgracht rondom het eiland ligt is het bovendien onmogelijk om met groot materieel aan het werk te gaan. Het is daarom de bedoeling van de oprichters van de Stichting Poel geesttunnel om het onderzoek en graafwerk verder met behulp van vrij willigers uit te voeren. "Wij weten nu zeker dat er zo'n 4 a 5 meter tunnel is, maar of deze echter doorloopt naar de kerk is nog de vraag", aldus een woordvoerder. Het blijkt dat men ook de mogelijkheid heeft onderzocht om nabij de kerk de tunnel op te sporen maar daarover wil men nog niets kwijt. Er schijnen wat juridische problemen te zijn met de grondeigenaren. Dat betekent dat men zich dit voorjaar en komende zomer wil beperken tot het verder uitgraven van het gedeelte bij het eiland. De ini tiatiefnemers, die zeer ingenomen zijn met de toestemming en medewerking van de eigenaar van het eiland, de heer prof. W.B. Burton, gaan daarvoor spon sors en vrijwilligers wei ven. Het Histo risch Genootschap Koudekerk en de Stichting Poelgeest hebben al mede werking toegezegd. De Stichting begint de sponsor- en vrijwilligerswerving aanstaande zaterdag. Dan en op enkele volgende zaterdagen worden belang stellenden in de gelegenheid gesteld om de tunnelingang te bezichtigen. Vanaf 10.00 uur kan men zich - in kleine groepjes - laten overvaren naar het eilandje. "Wij weten dat er in Koudekerk aan den Rijn en wijde omgeving veel belangstel ling is voor de Poelgeesthistorie en wij verwachten dan ook veel belangstel ling. Wij zoeken vrijwilligers voor het graafwerk en sponsors, omdat het gra ven, drooghouden en stutten van de tunnel anders onbetaalbaar is", aldus de zegsman van de stichting.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 29