Perdijk bij NVM Woningbeurs Goudse Schouwburg Oorlogsmonument wordt aanstaande vrijdag onthuld Geraniummarkt in Zevenhuizen voor goed doel Dauwtrappen op Hemelvaartsdag Thema-avond over Shiatsu Kiwanis organiseert Boelhuis tijdens Goudse Hofstede Dagen ISg^gHnuizen-P Ik wil eenvoudigweg Slagerij Van Tol naar Nieuwerkerk in Tapijt weer als nieuw met de Vaporetto 's avonds meer weten dan 's morgens" met gitaar en dwarsfluit evenhuizenaar krijgt belangrijke pr Hart van Holland/19 april 1995 pagina la Kostenbesparend krijgt belangrijke prijs voor kankeronderzoek De prijs den IJssel te koop werd aangeboden, hebben Ilona en Leen van Tol die kans gegrepen. Op 29 april kunnen de inwoners van Zevenhuizen voor de laatste keer te recht voor vlees, vleeswaren en de an dere produkten van Keurslager Van Tol. In de weken erna wordt gewerkt aan de verhuizing van het bedrijf naar Nieuwerkerk aan den IJssel. Daar zal op 10 mei een nieuwe keurslagerij worden geopend aan de Reigerhof 124. Voor inwoners van Zevenhuizen blijft de keurslager beschikbaar. Via tele foon en fax kunnen bestellingen wor den doorgegeven, die zonder extra kos ten worden thuisbezorgd. Bovendien zorgt Van Tol bij feestdagen en andere speciale gelegenheden voor gourmet-, fondue-, steengrill- en barbecuescho tels. Het thuisbezorgen wordt dan in overleg geregeld. Zevenhuizen - Het gonsde al enige tijd van de geruchten in Zevenhuizen over slagerij Van Tol. Wat gaat er gebeuren op Dorpsstraat 132? Nu is eindelijk be kend wat de slager aanvangt met zijn pand en zijn winkel. "Door de slechte staat van het huidige pand in Zevenhuizen, zijn wij genood zaakt de bestaande winkel te slopen zodat er gestart kan worden met nieuw bouw," vertelt de Zevenhuizense on dernemer. "Maar wat begonnen is als een plan voor een nieuwe winkel, is nu een aanzienlijk bouwproject gewor den. Een project dat volgens de huidige planning zo n één tot anderhalf jaar zal duren". Van Tol stond voor de vraag hoe die lange periode kon worden over brugd. De mogelijkheid van een tijdelij ke behuizing in winkelcabines bracht zoveel bezwaren met zich mee, dat ge zocht werd naar een andere oplossing. Toen er een slagerij in Nieuwerkerk aan Gouda - Op zaterdag 22 april wordt in de Goudse Schouwburg de NVM Wo ningbeurs Midden-Holland georgani seerd. Deze beurs is een initiatief van twaalf NVM-makelaars uit de Goudse regio, onder andere Perdijk Makelaar dij en Assurantiën uit Zevenhuizen. Uit deze makelaars is een commissie ge vormd die de organisatie op zich heeft genomen. "De opzet van de beurs is om het publiek te laten kennismaken met de NVM-makelaar en diensten die de makelaar kan aanbieden," vertelt Nico Perdijk, één van de leden van de organi serende commissie. Op de beurs zal nagenoeg het complete aanbod van de twaalf deelnemende kantoren worden gepresenteerd en er zal een aparte computerhoek zijn waar men terecht kan voor een hypotheek berekening. Voorts zullen alle deelne mende kantoren zich apart presente ren in een stand. In de week voordat de beurs zal plaats vinden, wordt huis-aan-huis een spe ciale beurskrant verspreid, waarin het complete aanbod is opgenomen en waarin ook de diensten van de NVM- makelaars aan bod zullen komen. De Goudse Schouwburg leent zich goed voor deze manifestatie: het heeft vol doende parkeergelegenheid en het is centraal gelegen. De beurs is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Zevenhuizen - Op vrijdag 21 april wordt bij het jachthuis The Jolly Duck aan de Tweemanspolder het oorlogsmonu ment onthuld dat de naam 'Spiegeling naar de toekomst' draagt en ontworpen werd door kunstenares Corrie Ammer- laan. De onthulling wordt verricht door de Consul General van de Verenigde Staten, de heer J.W. Shearburn. Om 14.00 uur is de ontvangst van alle belangstellenden in de Roerdomp. Het welkomstwoord zal uitgesproken wor den door waarnemend burgemeester L.M. Schoots en aansluitend zullen ach tereenvolgens een vertegenwoordiger van de John E. McCormick Foundation en de kunstenares het woord voeren. Aansluitend zal de onthulling plaats vinden. De Stichting John E. McCormick Foun dation benadrukt dat het monument niet alleen bedoeld is voor John McCor mick die is gesneuveld bij de inval in het jachthuis, maar voor iedereen die goed werk heeft verricht in de oorlog, zowel de mensen in het verzet als de inwo ners. Bovendien is het monument be doeld voor de Zevenhuizenaren Freef Hofman en Niek van Zuylen die het leven hebben gelaten in de oorlog. De stichting is een actie gestart om het monument te kunnen bekostigen. Dit gebeurt ondermeer door het uitgeven van certificaten te waarde van 25, 50, 100, 500 en 1.000 gulden aan particulie ren en bedrijven. De certificaten, voor zien van een pentekening, zijn verkrijg baar door de bijdrage over te maken op banknummer 65 44 54 558 ten name van de Stichting John E McCormick Foun dation, Korenstraat 37,2761 XN Zeven huizen. Bovendien zijn er replica's van het kunstwerk gemaakt. Deze replica's zijn voor 75 gulden te koop bij een stand tijdens de onthulling van het monument. Zevenhuizen - Op zaterdag 13 mei, de dag voor moederdag, wordt in Zeven huizen een nieuw evenement geïntro duceerd. Op die dag zal het plein voor het gemeentehuis een geraniummarkt worden georganiseerd door de actieve Lions Club Zevenhuizen-Moerkapelle. Nog niet zo lang geleden startte de club de Lions Rottemerenloop, waarvan de opbrengst dit jaar bestemd was voor de aanschaf van nieuwe uniformen voor de Kleine Trompetter. Ook aan de geraniummarkt is weer een goed doel verbonden: een toegangsdeurbeveili ging met camera's en controlescher- men voor het personeel op de afdelin gen van zorgcentrum de Zevenster. De Lions Club is van plan alles op alles te zetten om ook van dit evenement een succes te maken: het marktplein zal op de dag voor moederdag gevuld worden met duizenden geraniums in alle soor ten, maten en kleuren. Daarnaast zullen er ook lobelia's, afrikaantjes, begonia's en eenjarige tuinplanten verkrijgbaar zijn. De planten worden 's morgens rechtstreeks van de kweker aange voerd. Moerkapelle - De datum van de jaarver gadering van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Moerkapelle is ver plaatst naar maandag 8 mei. De verga dering wordt gehouden in Moerveen aan de Herenweg in Moerkapelle (ach teringang). voegen, muren, meubilair, ramen, spie gels, ovens, koelkasten en radiatoren. Alles wordt weer schoon en de struc tuur van kleding en tapijt wordt her steld. Moerkapelle - Bij Kadiks aan de Dorps straat in Moerkapelle is sinds kort een nieuw soort stoomreiniger verkrijg baar: de Vaporetto. Deze stoomreini ger wordt op de markt gebracht door Steam by Polti, een bedrijf dat gespe cialiseerd is in het ontwikkelen van huishoudelijke stoom-apparatuur. Het apparaat is alleen te koop in vakspe ciaalzaken op het gebied van huishou delijke apparatuur. De mogelijkheden van de Vaporetto zijn legio: daarom wordt het produkt uitsluitend gepresenteerd tijdens vak kundige demonstraties bij geselecteer de dealers. De Vaporetto reinigt uitslui tend met water, zonder toevoeging van milieu-onvriendelijke reinigingspro- dukten. Leidingwater en een stopcon tact. Dat is alles wat nodig is om de Vaporetto te laten werken. Het stoom-apparaat reinigt door mid del van water, dat verhit wordt tot 120°C. Met deze stoom worden vuil en vet opgelost en verwijderd. De moge lijkheden lopen uiteen van kleding en tapijt tot parket, plavuizen, matrassen, Schoonmaken met de Vaporetto be spaart veel geld: omdat bijvoorbeeld het tapijt weer schoon en als nieuw wordt, is de aanschaf van nieuw tapijt niet nodig. Daarnaast is het apparaat kostenbesparend omdat reiniging smiddelen overbodig zijn. Volgens de leverancier scheelt het in een "gemid deld huishouden" ongeveer duizend gulden. Het is ook mogelijk om de Vaporetto aan te sluiten op een speciaal strijk ijzer. Omdat per minuut 60 gram stoom door het strijkgoed wordt geperst, gaat het strijken sneller en beter. Op die manier is aan twee zijden strijken niet meer nodig. De Vaporetto heeft vijf ver schillende modellen met hulpstukken en op alle apparaten wordt een jaar garantie gegeven. Moerkapelle - Ook dit jaar wordt in Moerkapelle op donderdag 25 mei (He melvaartsdag) in de vroege ochtend gewandeld. Het traditionele dauwtrap pen vindt bij droog weer plaats door de weilanden en anders over de verharde weg. De tocht is ongeveer tien kilome ter lang en na afloop krijgen alle deelne mers een medaille en een broodje. Deelname is gratis en de start is bij dorpshuis Op Moer om 5.30 uur. Moerkapelle - Op dinsdag 25 april orga niseert het Rode Kruis in Moerkapelle een thema-avond over de alternatieve geneeswijze Shiatsu. De avond wordt gehouden in het Rode Kruisgebouw aan de Herenweg 13 vanaf 20.00 uur en is bedoeld voor alle belangstellenden. De toegang is gratis. Inlichtingen: 01793-3099. Moerkapelle - Op zaterdag 22 april zul len de jongeren van de GerefGemeente in Moerkapelle weer in actie komen voor het project 'Onder dak'. Zij zullen auto's wassen op het parkeerterrein naast de kerk. Automobilisten kunnen hun voertuig via het erf van Van der Spek aan de Dorpsstraat het terrein op rijden. Kosten voor het wassen: 8,50 (incl. koffie en stroopwafel) en de actie wordt gehouden van 9.00 tot 12.00 uur. Gouda - Op 20 en 21 mei zullen in Gouda Weer de Goudse Hofstede-dagen Plaatsvinden. In de verschillende hof- sleden langs de Bloemendaalseweg worden de activiteiten georganiseerd door Stichting Goudse Hofsteden. Deze stichting stelt zich ten doel "het welzijn oer bevolking in de regio in het te hand haven landelijk gebied temidden van oe stedebouwkundige uitbreiding woemendaal". Nwanis Club Gouda, een serviceclub voor Gouda en omstreken, organiseert PP de Koetserij van Ton van Duin aan oe Bloemendaalseweg 39 een boelhuis. Dit 's een veiling op een boerderij, waar vroeger goederen werden geveild die met het boerenbedrijf te maken had den. De netto-opbrengst van het boelhuis, dat zal plaatsvinden onder toezicht van een notaris en met medewerking van een afslager, is bestemd voor een goed doel. Behalve landbouw- en kaasmakerij-inventaris worden ook in boedelgoederen geveild. Iedereen die bruikbaar huisraad heeft voor dit boel huis, kan contact opnemen op werkda gen na 19.00 uur met 01802-1806 of 01802-1818. Voor waardevolle goede ren kan een regeling getroffen worden waarbij de aanbrenger bij verkoop een deel van de opbrengst ontvangt. Op 28 en 29 april wordt in Moerkapelle gecollecteerd voor de Nederlandse Hartstichting. De stichting is voor Moerkapelle nog op zoek naar collectanten: info: H. Bakker, 01793-2836; W.S. Vis-Klomp, 01793- 2300. Zevenhuizen-Moerkapelle - De culture le stichting de Zeven Muzen organi seert op zaterdag 22 april een muziek- middag voor ouders, grootouders en vrienden van de gitaar- en dwarsfluit leerlingen uit Moerkapelle en Zeven huizen. De leerlingen spelen solo, in duo's en in groepjes. De uitvoering wordt gehouden in de Eendrachtszaal van dorpshuis Swanla en duurt van 16.30 tot 17.30 uur. De heer en mevrouw Hoe ij makers met hun kinderen Mathijs, Marieke, Janneke, Lineke en W ieteke. l/evenhuizen - Aanstaande vrijdag krijgt professor Jan Hoeijmakers, die de I nfvelopen jaren belangrijk onderzoek heeft verricht naar het ontstaan van Ilanter, de Louis Jeantetprijs uitgereikt in Genève, samen met zijn collega 1 o rofessor Dirk Bootsma. Zij worden vergezeld dooreen aantal medewerkers en bekenden ('een half vliegtuig vol') als zij donderdag naar Zwitserland I reizen om deze belangrijke prijs in ontvangst te nemen. Professor Hoeijmakers werkt sinds 1981 bij de medische facul teit van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en is sinds dat jaar woon- I achtig in Zevenhuizen. "Vóór mijn I komst naar Rotterdam, werd ook al I onderzoek gedaan naar het ontstaan I van kanker maar toen richtte men zich I vooral op de cel. Door mijn achter- I grond als moleculair bioloog is het on derzoek toegespitst op de kern van de cel: het DNA ofwel het genetisch mate riaal". Samen met een team van onder zoekers is de zoektocht gestart naar de oorzaken van het ontstaan van kanker, die wellicht gevonden zou kunnen wor den in dit genetisch materiaal". "Je moet DNA zien als een lange draad i of tape met eiwitten van anderhalve meter lang, die zich in al onze cellen bevindt en die de code van al onze erfelijke eigenschappen in zich bergt," legt professor Hoeijmakers uit. "In deze tape kunnen door invloeden van bui tenaf, bijvoorbeeld door ultra-violet licht, beschadigingen ontstaan. Die be schadigingen hoeven niet ernstig te zijn want het lichaam heeft de mogelijk heid om deze beschadigingen weer te herstellen. Als dat gebeurt is er niets aan de hand. Maar soms werkt het her stelmechanisme niet en dan kan er on herstelbare schade ontstaan. Als ge volg daarvan kan de cel ongelimiteerd delen en dan is kanker het uiteindelijke gevolg". Het onderzoek dat in Rotterdam werd verricht, is gericht op hoe de beschadi gingen worden veroorzaakt, hoe het reparatie-mechanisme in zij n werk gaat en hoe er desondanks toch soms kan ker ontstaat. Professor Hoeijmakers: 'Wij zijn erachter gekomen dat bij ge zonde mensen constant een 'onder houdsploeg' in de celkern actief is, die de lange DNA-draad nauwgezet op be schadigingen en zonodig reparaties uitvoert. Het reparatiemechanisme is heel ingewikkeld maar nu weten we in grote lijnen hoe het verloopt. Er zijn echter mensen die een aangeboren de fect hebben in het reparatieproces. Als gevolg daarvan kunnen zij bijvoor beeld schade door ultraviolet licht niet verwijderen, waardoor hun huid hy pergevoelig is voor zonlicht. Zij hebben meer dan duizend maal meer kans op huidkanker". Het inzicht in de werking van het herstelmechanisme heeft het onderzoeksteam de prijs opgeleverd. "Wij weten nu in grote lijnen hoe het proces verloopt en hebben de eiwitten die voor de reparaties zorgen, kunnen identificeren". Het onderzoek heeft niet alleen inzicht gegeven in het ontstaan van kanker maar is ook van belang voor onze ken nis over de oorzaak van het ontstaan van erfelijke afwijkingen en waarschijn lijk is het tevens belangrijk voor het begrijpen van het proces van veroude ring. De Zevenhuizenaar is niet overdreven trots op zijn werk. "Ik vind het een voorrecht om op kosten van onder an dere het Koningin Wilhelmina Fonds en diverse wetenschappelijke instellingen mijn hobby te kunnen uitoefenen. Het is overigens kostbaar onderzoek dus wij proberen zo zuinig en efficiënt mo gelijk met het beschikbare geld om te gaan. Daarom is het geld dat aan de prijs verbonden is, heel welkom. Ik vind het prettig om nuttig onderzoek te doen. Kanker is nu nog doodsoor zaak nummer twee in Nederland, na hart- en vaatziekten, maar in de toe komst zullen aan kanker de meeste mensen doodgaan. Daarom is dit werk, dat niet in een 40-urige werkweek ge daan kan worden, ook niet belastend voor mij. Het is boeiend. Ik wil 's avonds ais ik naar huis ga, gewoonweg meer weten dan ik 's ochtends wist". Volgens professor Hoeijmakers had hij zijn werk nooit kunnen doen zonder de steun van zijn echtgenote. "Zij zorgt er al jarenlang uitstekend voor het reilen en zeilen van het thuisfront. Ik ben vaak in het buitenland om daar te vertellen over de vorderingen van het onderzoek en ook dan zorgt zij ervoor dat alles goed verloopt. Daarom vind ik dat zij de prijs medeverdiend heeft". De bescheidenheid van de Zevenhui zenaar blijkt ook uit het feit dat hij opziet tegen het officiële karakter van de prijsuitreiking van aanstaande vrij dag. "Ik hou er niet zo van om in een smoking te lopen," zegt hij. "Daarom ben ik blij als ik maandag gewoon weer aan het werk kan". De Louis Jeantet-prijs wordt sinds het begin van de jaren tachtig jaarlijks uit gereikt aan drie Europese onderzoe kers. De prijs is genoemd naar Louis Jeantet, een welgestelde architect en industrieel, die is overleden aan kan ker. Voor zijn dood heeft hij testamen tair vastgelegd dat de rente van zijn ka pitaal jaarlijks besteed zou moeten worden aan prijzen op het gebied van de geneeskunde voor onderzoekers in Europa. De prijs is 850.000 gulden groot. "Toen ik het telefoontje kreeg met de mededeling dat wij deze prijs hadden gewonnen, stond ik versteld," zegt de heer Hoeijmakers, nog steeds verrast. "Ik weet dat belangrijke onder zoekers de prijs de afgelopen jaren heb ben gekregen dus ik vind het een grote

Hart van Holland | 1995 | | pagina 13