'oorlógsvoertuigen opgeknapt Bevrijdingsconcert Zevenhuizen Programma 5 mei Boskoop Programma 5 mei in Hazerswoude-Rijndijk Nationale Herdenking 4 mei 1995 5 mei-viering Moerkapelle Ballon-fiesta in Waddinxveen Bevrijdingsfestival in Op Moer Bevrijdingsdag Koudekerk Viering 5 mei Oud Verlaat Programma 5 mei Hazerswoude-Dorp Nederlandse verzetsstrijder ontmoet Amerikaanse onderduiker Hart van Holland/3 mei 1995 pagina 11 Grote verloting Passagiers Van Ginkel MnprkaDelle - De oude legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog, die twee weken neleden naar Moerkapelle werden gebracht, zijn rijklaar gemaakt en opgeknapt. De Srtuiaen werden in de oorlog gebruikt voor bevoorradingen vanuit Anlwerpen naar het Lten van Nederland, waar honger geleden werd. Op 5 mei zijn de voertuigeni tezien tiidens het bevrijdingsfeest in Zevenhuizen en Moerkapelle. Deze dorpen werden officieel pas bevrijd op 8 mei 1945 door eenheden van het Amerikaanse en Canadese leger. Op vrijdag 5 mei wordt in dorpshuis Swan- ia in Zevenhuizen een bevrijdingsconcert qeorganiseerd. De avond begint om 20.00 uuren de zaal gaat om 19.00 uur open. Het vervoer van en naar het concert wordt verzorgd met gratis busvervoer vanaf Moerkapelle en Oud Verlaat. Er zullen verschillende koren optreden zo als El Jakim, het Hervormd Kerkkoor, Vox jubilans, De Schakel, Zanglust, Sursum Corda, Asaf en Bejaardenkoor Zevenhui zen. Óok enkele kinderkoren zullen hun medewerking verlenen. De kaarten voor het concert worden aan de zaal verkocht voor een gulden per stuk. Op het programma staan naast de liede ren van de koren staan verder interviews met mensen die herinneringen hebben aan de bevrijding en een optreden van the Valentino's, de Rotterdamse Andrew Sis ters die songs ten gehore brengen als 'Rum and coca cola' en 'Bei mir bist du schon'. In de pauze zal een verloting gehouden worden waarbij prijzen te winnen zijn. De eerste prijs is een geheel verzorgd week einde naar Londen voor twee personen en verder zijn er onder andere kadobonnen, dinerbonnen, een wereldontvanger en een tuinset. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door bedrijven uit Zevenhuizen- Moerkapelle en de opbrengst is bestemd voor de Stichting Oud Zevenhuizen-Moer- kapelle. In Boskoop wordt bevrijdingsdag gevierd vanaf 10.00 uur met het uitdelen van witte brood aan de Boskoopse bevolking. Dit gebeurt in de Burgemeester Colijnstraat bij Bakker Fijn. Vanaf 10.00 uur wordt bij speeltuinvereniging de Gruthof de siebel- tjesmarkt gehouden en om 11.00 uur wordt het bevrijdingsvuur ontstoken bq het ge meentehuis door lopers van AV'47. Van 11.30 tot 16.00 uur wordt op het Gouwe plein en de Burgemeester Colijnstraat een mini-motorenrace gehouden. Op dezelfde plaats treedt ook volksdansgroep Gesada op. Tussen 13.30 en 14.30 uur wordt in het centrum van Boskoop de beddenrace ge houden en rond 15.00 uur is er een lucht- show. Om 16.00 uur is de prijsuitreiking van de beddenrace en de mini-motoren race. In en rond de Barendstraat worden terrasjes ingericht en in de Gereformeerde kerk begint om 20.00 uur het bevrijdings concert met medewerking van Die Gouwe Sanghers. Het vuurwerk begint om 22.30 uur naast de hefbrug t.o. hotel Neuf. Hazerswoude-Rijndijk - Bij de speeltuin de Rode Wip wordt op 5 mei om 9.30 uur het bevrijdingsvuur ontstoken. Er wordt dan ook wittebrood uitgedeeld. Om 10.00 uur begint de vrijmarkt waarbij kinderen en ideële instellingen hun waren kunnen aanbieden. Om 10.30 uur verzorgt Miss Minetti, queen of the street, een spectacu lair optreden. De Rode Wip is startpunt en eindpunt van Waddinxveen - Op donderdag 4 mei aanstaande vindt vanaf 19.45 uur bij het herdenkingsmonument aan het Sta tionsplein in Waddinxveen een plechtige samenkomst waar iedereen in de gele genheid is bloemen te leggen. Burge meester C.M. van der Linden, zal, gehol pen door leerlingen van de Bethelschool en de Leilinde, de eerste krans leggen. De muziekvereniging "Concordia" en Al gemeen Gemengd Koor Krea Musica verzorgen de muzikale omlijsting tijdens deze herdenking. Tussen 19.45 uur en een halve minuut voor 20.00 uur zullen de kerkklokken luiden. Na de twee minu ten stilte om 20.00 uur zal de heer J.D. Geel declameren en zal het herden- kingsvuur in de offerschalen van het monument ontstoken worden. De sa menkomst wordt besloten met het spe len van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Van 's avonds 18.00 uur tot zonsonder gang (21.10 uur) zullen van alle openba re gebouwen de vlaggen halfstok wor den gehangen, ledereen wordt ver zocht deze gedragslijn te volgen. Tijdens de Nationale Herdenking op donderdag 4 mei aanstaande worden in Nederland alle burgers en militairen herdacht die sinds het begin van de Tweede Werldoorlog, wanneer of waar ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, danwel door oorlogshandeling en terreur zijn omge komen. De Nationale Herdenking is niet alleen stilstaan in dankbaarheid aan hen die het hoogste offer brachten, maar ook een moment van bezinning op heden en toekomst. De herdenkingsbijeen komsten zijn tevens een appèl op ieders individuele verantwoordelijkheid in de huidige maatschappij ten aanzien van onderdrukking, racisme en onver draagzaamheid. 5 In Moerkapelle wordt de viering van bevrijdingsdag gestart met het ont steken van het bevrijdingsvuur in het dorpshuis om 10.15 uur. Om 10.30 uur vliegt een oud vliegtuig (Antonov AN2-Colt) over Moerkapelle en om 13.00 uur start de fietstocht langs oorlogsmonumenten in de omge ving. Om 16.00 uur kunnen kinderen hun braderie opbouwen en om 16.30 uur start de braderie, waarbij prijzen te winnen zijn voor het leukste/origi neelste idee. Om 18.00 uur is het programma afgelopen. Waddinxveen - Op vrijdag 5 mei zal in Waddinxveen een ballonfiesta worden ge organiseerd ter gelegenheid van de 50- jarige herdenking van de bevrijding. De organisatoren hebben gezorgd voor 15 heteluchtballonnen, die 's avonds om on geveer 18.30 uur zullen opstijgen vanaf het voetbalveld van WSE te Waddinxveen gele gen aan de Willem de Rijckelaan. Hiervoor is rustig en droog weer nodig en een gun stige windrichting. De wind mag niet uit noord-oostelijke richting komen omdat alle ballonnen dan door de wind gedreven worden in de richting van vliegveld Zes tienhoven en dat is verboden gebied voor de luchtballonnen. De ballonnen zijn gesponsord door Wad- dinxveense bedrijven en voorafgaand aan de eigenlijke ballonvaart wordt in de kan tine van WSE een maaltijd georganiseerd voor alle ballonpiloten, hun helpers en de passagiers. Naast de gebruikelijke hete luchtballonnen met vier passagiers zal te vens een 'special shape' opstijgen. Dit zijn sterk afwij kende modellen van heteluchtbal lonnen, in dit geval in de vorm van een spijkerbroek met een hoogte van 38 meter. Bij reisbureau Van Ginkel in Waddinxveen werd vorige week de trekking verricht voor de passagiers die mee konden vliegen met een van de ballonnen. Deze trekking was verbonden aan een actie van het reisbureau, waarbij iedereen die een zo mervakantie boekte bij Van Ginkel kans maakte op de ballonvaart. De winnaars zijn: mevrouw H.J. de Boer, Joel de Vos, Hans Smit en M. Deutekom. Moerkapelle - Speciaal voor jongeren en oudere jongeren die niet houden van zangkoren en draaiorgels wordt in dorps huis Op Moer in Moerkapelle een bevrij dingsfestival georganiseerd. Op 5 mei zor gen drie bands voor een avondvullend programma met live-muziek. De eerste band, Grabbit, speelt een aantal covers van Neil Young en Creedence Clearwater Revival. De tweede band is Beer and Skit- less die een aantal krachtige rockers zal laten horen. De avond wordt afgesloten door de hardrockband Pangea. Deze band bestaat twee jaar en bestaat uit drummer Ed Nieuwmans uit Den Haag, bassist Michiel Leeuwenburgh uit Zoeter- meer en de gitaristen Sjaak Segaar uit Zevenhuizen en Hans Hoogduijn uit Moer kapelle. Zij spelen naast twee covers van Joe Satriani, uitsluitend eigen werk. De muziek van Pangea is toegankelijk en ge richt op gitaar. Het festival begint om 21.00 uur en de toegang is gratis. De organisatie heeft la ten weten dat draaiorgelliefhebbers die ook willen komen, van harte welkom zijn. Om 9.30 uur wordt door kinderen van de Rijnschans en de Rank het bevrijdingsvuur opgehaald uit het gemeentehuis in Rijn- woude. In Koudekerk wordt het ontstoken in bejaardencentrum Rhijndael. Vanaf 11.00 uur organiseert Keep them Rolling een optocht van 25 oude legervoertuigen door Koudekerk. Er wordt een stop ge maakt bij Middenwaard en er wordt witte brood uitgedeeld. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt een fietstocht gehouden door Rijn- woude, waarbij aandacht besteed wordt aan de plaatsen die een rol hebben ge speeld in de Tweede Wereldoorlog. De start in Koudekerk is bij Onder Dak in de Dorpsstraat. Deelname is gratis en voor elke deelnemer is er een consumptie en een herinnering. Om 16.00 uur treedt drumfanfare TTH uit Hazerswoude op bij het bejaardentehuis Rhijndael en om 20.00 uur wordt in de Ridderhof een feestavond georganiseerd met medewerking van muziekgezelschap Sempre Avanti uit Leiden, dat een show zal verzorgen met muziek uit de jaren 40 en 50. De toegang is gratis. de fietstocht die door alle kernen van Rijn- woude voert. Tussen 13.30 en 16.00 uur is er regelmatig straattheater met levensgrote poppen en om 16.00 uur is er een taptoe met Drum fanfare Matilo. Om 16.30 uur worden de vrijmarkt en de andere activiteiten beëin digd. Bij slecht weer vinden de activiteiten plaats in het Anker. Op 5 mei wordt voor de Vierkap in Oud Verlaat een zeskamp georgani seerd. Deze staat in het teken van de bevrijding, met diverse spellen die bij militairen bekend zijn zoals touw- baan, klimbaan, hindernisbaan, touwtrekken en kruip-door-sluip- door. Daarnaast zijn er andere spe len zoals een eierenloop, een groen- te-eetrace, een waterrace en een kop- en kontspel. De zeskamp begint om 11.00 uur en eindigt om 16.00 uur. In de pauze worden er Zweeds witte brood en Engelse sandwiches gege ten.- Na afloop is er een barbecue. Hazerswoude-Dorp - Op het plein bij het dorpshuis in Hazerswoude-Dorp is op 5 mei de gehele dag een terras te vinden. Daar kan koffie met oranjegebak en oran jebitter worden gedronken. In het dorps huis is verder vanaf 10.00 uur een tentoon stelling te zien over Hazerswoude tijdens de bezetting en bevrijding. Deze expositie is samengesteld door C. Kroon en is gratis toegankelijk. Om 10.00 uur komt in Hazerswoude het bevrijdingsvuur aan. Dit wordt ontstoken bij het dorpshuis. Aansluitend wordt witte brood uitgedeeld. Om 11.00 uur start het wagenspel van to neelvereniging Ontwikkeling 8< Vreugd. Dit toepasselijke toneelstuk wordt ook ge speeld om 13.30 uur en 15.30 uur. Van 10.00 tot 16.00 uur kan de fietstocht worden gereden langs de kernen van Rijn- woude. De tocht voert langs plaatsen die een belangrijke rol hebben gespeeld tij dens de oorlog Aan deelname zijn geen kosten verbonden en de deelnemers ont vangen een herinnering. Om 16.00 uur verzorgt jachthoornkorps Kudelstaart een rondgang door het dorp met een optreden in stijl. Vanaf 20.30 uur wordt in het dorpshuis de dag feestelijk afgesloten met het bevrij dingsbal met dansband Starlight. De toe gang is gratis. Zevenhuizen - Oud-verzetsstrijder Fredrik Gransberg uit Den Haag ontmoette deze week de Amerikaanse staartschutter die hij tijdens de Tweede Wereldoorlog liet onderduiken. Deze Amerikaan, Elmer Duërr, vloog tijdens de terugvlucht van Duitsland naar Engeland in een Liberator B-24 die in februari 1945 door Duits ge schut geraakt werd. Het was hetzelfde vliegtuig waarin John McCormick zich be vond. Bij Zoetermeer heeft de bemanning een noodlanding moeten maken en Duërr heeft zich, samen met een collega-schut ter, Iwee weken bij de heer Gransberg verborgen gehouden in een huis in Was senaar. Daarna zijn zij ondergedoken in Den Haag, waar zij tot het einde van de oorlog bleven. John McCormick dook on der in het jachthuis aan de Rotte. Afgelopen maandag hadden de heer Duërr en zijn echtgenote en de heer Grans berg een ontmoeting met waarnemend burgemeester Schoots en gemeentese cretaris Visser in het gemeentehuis van Zevenhuizen-Moerkapelle. Daar bekeken zij de video van de onthulling van het mo nument dat opgericht werd bij het jacht huis. Dit monument werd ondermeer ge- v I n r gemeentesecretaris Visser, wethouder Brouwer, mevrouw Duër, de heer Duër, de heer Gransberg en burgemeester Schoots. realiseerd in nagedachtenis van John Mc Cormick die bij een overval op dit jachthuis omkwam. Het gezelschap bracht na het bekijken van de video een bezoek aan het monument. Later die dag werden deoud- verzetsstrijder en het Amerikaanse echt paar ontvangen door de burgemeester van Amsterdam, de heer Patijn.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 11