T ZONNETIE GAAT WEER SCHIINEN, PLANTIES ZONDER WATER ZULLEN VERDWIINEN. DUS... ƒ550,-1 Mei: feest in de tuin IB- Informatiepunt Patiëntenwet Evenementen in de regio Met een Honda kun je nu ook vliegen! Programma muziekmarathon Flyers teams vallen buiten prijzen ^Jeuw?ui™d" regio ARBECO B.V. Fancy fair Dick Brunaschool groot succes IBLITTERSWIJK Hart van Holland/17 mei 1995 W O R T M AN Schitterende collectie ANTIEK GRENEN Oud Engelse eettafels 160/180x90J65U,- I Oud Engelse salontafels 120x70 pagina 21 Tuin CTl^roen, er is altijd wat moois te doen Arbeco Sanidee komt eraan. Ruim 400 m2 sanitair onder één dak! Erkend installatiebedrijf Ringvaartlaan 1, Nieuwerkerk a/d IJssei, TEL. 01803-14112, FAX 19993 Vaste plant van het jaar Tip Iets te vieren cyJrus machines voor gazon, tuin en park "inWllllllilllllllllllllllM.UIMJIM Voets Tractoren en Werktuigen BV r Appels Zonneroosje Uit-Tip .TTfTn l,T Waarborg- installateur Hooftstraat 139-141 - Alphen a/d Rijn 01720-91523 vrijdagavond koopavond. Regio - Het Patiënten Platform Midden Holland opent een informatiepunt over de Wet Geneeskundige Behande- üngs Overeenkomst (WGBO, ook wel Patiëntenwet ge noemd). Deze wet is op 1 april in werking getreden. De rechten van een patiënt, die al veel langer golden, zijn nu duidelijk vastgelegd. De wet is een vangnet voor situaties waarin hulpverleners hun verplichtingen niet nakomen. Hoewel het een hulpmiddel is om een gelijkwaardiger relatie met de hulpverleners af te dwingen, gaat het er natuurlijk om dat er een klimaat tussen hulpverlener en patiënt ontstaat waarin op voet van gelijkwaardigheid kan worden gecommuniceerd. Het belangrijkste begrip in de wet is "Informed Consent" van de patiënt. Dat betekent dat een patiënt, om te beslis sen of hij bepaalde behandeling wil, eerst goed geïnfor meerd moet worden. De hulpverlener moet ook informa tie geven aan de risico's en de mogelijke alternatieven. Pas als alles duidelijk is kan de patiënt besluiten of toestemming gegeven wordt voor de behandeling. Zon der toestemming van de patiënt mag een hulpverlener niet behandelen. Bij het Informatiepunt kan men terecht met vragen over bijvoorbeeld hoe een arts moet informeren, wie recht heeft op schriftelijke informatie, over het recht om een dossier in te zien of er zaken uit te laten schrappen, over toestemming tot een behandeling, over het recht op privacy, over klachtmogelijkheden, enzovoort. De medewerkers van het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG) van het Patiënten Platform zijn bereikbaar op maandag-, dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00 uur tot 12.00 uur via 01820-12777 (adres: Spie ringstraat 2, Gouda). In mei is de natuur in feeststemming. Je hoeft de tuin maar in te lopen of de balkondeuren open te zetten om het te merken. Steeds meer kleur komt te voorschijn tussen het prille groen, le dereen krijgt de kriebels om buiten be zig te zijn. Mei is dan ook een fantas tische maand om te tuinieren. En wie alleen een balkon heeft? Die tuiniert natuurlijk in potten. Net zo gemakke lijk. De Nederlandse vaste plantenkwekers kiezen elk jaar de 'Vaste plant van het jaar'. Voor 1995 staat de fraaie Euphor bia amygdaloides 'Purpurea', amandel- wolfsmelk, in de schijnwerpers. Deze roodbladige tuinplant is bladhoudend en dus ook 's winters aantrekkelijk. Amandelwolfsmelk houdt van een vochthoudende plek, bijvoorbeeld in de buurt van heesters. Met z'n gemid delde hoogte van 40-50 cm is het ook een mooie borderplant. Als ze in een groep worden geplant, hebben ze een onderlinge plantafstand van circa 30 cm nodig. In mei bloeit amandelwolfs melk, met opvallend lichtgroene scher men. Zoals de meeste wolfsmelkgewas- sen zijn het niet de bloempjes die opval len, maar de schutblaadjes. De groeni ge kleur ervan steekt prachtig af tegen het bruinrode blad. Om de plant com pact te houden kunnen later de bloei- wijzen worden afgeknipt. Daarbij komt wit melksap vrij, een kenmerk van alle wolfsmelkgewassen, dit kan bij sommi ge mensen wat huidirritatie veroorza ken. Omdat Euphorbia tamelijk gedrongen groeit en het hele jaar door sierwaarde heeft, ook is hij geschikt om in een ruime pot te zetten. Zorg ervoor dat de pot niet warm wordt in de zon. Uitdro ging is slecht voor de wortels. t.k. Puch Maxi snorbrommer i.z.g.st. vr. pr. ƒ600,- 01714-12067 mass, eikenh. tafel 130x130 op eikenh. sokkel 6 st.; rvs+ riet ƒ750,- 01728-6424 ik.brommer Tomos i.g.st. m. sterwielen ƒ275,-; grastrimmer black D. ƒ25,-01714-15123 t.k. grote papegaaie-kooi met boven-opening vaste prijs 100,- 01714-13823 alpenkreuzer junior vraagprijs ƒ950,- 01714-12383 Tuinfeest, Barbeque, Salades, Borrelgarnituren Koud- buffet, Lunch, Diner, Receptie, enz. Een feest op uw zaak? Opening van uw bedrijf of jaar bestaan. Wij cateren alles op lokatieü! Bel gerust voor inlichtingen Organisatie - Decor Personeel Reputatie door prestatie.. Telefoon en fax: 01828-15713 Bij aankoop van een Honda gazonmaaier, on geacht het type, het tweede vliegticket naar Cyprus met Cyprus Airways gratis! Uw officiële Honda Gazonmaaierdealer heeft een aktiefolder met de voorwaarden. Geldig voor gazonmaaiers aange schaft in de periode van 8 april t/m 1 juli 1995. AIRWAYS Hazerswoude-Dorp - 'Natte ha ren' heet het nieuwe programma van cabaretgroep Niet Schieten, de winnaar van het Cameretten- festival van 1994. Een programma vol woordspellingen, sketches, grappige liedjes en een dansje. Vaak knipogend naar de sex, maar de rode draad in het pro gramma is toch het knipogen naar geluk. "Als nar wil ik leven, ik ben nar als roeping" is de leus van vele cabaretiers. In de voorstel ling zijn zij opzoek naar narrig heid. Mimiek is voor de drie spe lers-Arend Edel, Maarten Hennis en Erik Jobben - geen punt. Schaapachtig kijken is blijkbaar voor hen uitgevonden. De act waarin hij denkt te begrijpen hoe pindakaas werd uitgevonden is kostelijk. Erik Jobben is de wijs neus, de macho is Arend. "Het programma heeft erotiek, diep gang, humor en het rijmt, dus ge schikt voor cabaret," zeggen zij zelf met de nodige zelfspot ergens aan het begin van Natte Narren. Op vrijdag 26 mei zijn de heren te zien in het Dorpshuis in Hazers- woude-Dorp aan de Pieter de Hooghstraat 3. Aanvang 20.00 uur, toegang fl. 12,50. Kaarten zijn in de voorverkoop te koop aan de zaal (elke middag van maandag tot en met vrijdag van 13.30 uur tot 17.00 uur). De komende week staan de volgende evenementen op het programma in de regio: op 16,17 en 18 mei geeft Circus Bavaria op het evenemententerrein aan de Sniepweg in Waddinxveen voor stellingen, op 20 mei is er een zomera vondconcert door Concordia in Bos koop, op 20 mei organiseert de Gerefor meerde kerk in Waddinxveen een rom melmarkt, op 20 mei houdt de Zeven Muzen uit Zevenhuizen een mode- POWER EQUIPMENT «polderweg 4a - 2841 DA Moordrecht - Tel. 01827-2513 - Fax 01827-4069 openingstijden: ma. t/m vr, 8.00-17.00 uur zaterdag 8.30-12.30 uur HONDA Engelandlaan 8 2391 PN Hazerswoude Tel. 01727-15000 - Fax 01727-13431 HONDA Waddinxveen - De druk bezochte Dick Bruna fancy fair van zater dag 13 mei is een groot succes geworden. Dit ondanks het insta biele weer, waardoor de Fancy Fair uiteindelijk niet in Kreater maar in de locatie Sperwerhoek van de Dick Brunaschool is ge houden. De kinderen hebben zich naar hartelust kunnen uitleven in allerlei spelletjes, zoals: bal gooien, dart spelen, touwtje trek ken, grabbelen, schminken. Voor de inwendige mens werd ook goed gezorgd: hartige en zoete hapjes. Het Rad van Fortuin ont brak ook hier niet en er waren leuke prijzen te winnen. De lang ste tekening van Waddinxveen heeft een lengte van ruim 40 me ter gekregen. Tot het geslacht Malus behoren wel consumptie-appels als sierappels. Voor in de tuin zijn beide geschikt, maar sierappels hebben de meeste sierwaarde. Ze bloeien rijk en opval lend in mei. Daarna dragen ze mooie vruchten, klein en zeer kleurig (eet baar). Soms is er een mooie herfstkleur. Kortom: (sier) appels zijn zeer aantrek kelijk. Voor kleine tuinen zijn er veel vormen met bescheiden groei, kleine bomen of heesters. Leuke sierappels zij de treurvorm Malus baccata 'Gracilis' evenals de kleine boom Malus floribun- da en de wat hogere Malus toringo (5m), of Malus trilobata (8m). Rode bloemen en vruchten heeft 'Liset', een prima kleine tuinenboom. Voor potten en bakken zijn er klein sierappels op stam, bijvoorbeeld 'Coralburst'. Boom pjes die in pot zijn gekweekt, kunnen direct worden geplant. Voor een warme, lichte plek (rotstuin of trog) is zonneroosje (Helianthe- mum) geschikt. Dit plantje wordt niet hoger dan 20 cm. Door de wat slappe stengels is het een geschikte potbewo- ner, die rijk bloeit in de periode juni- augustus. De bloemen hebben beeldige kleurtjes: diverse geel- en roodtinten en wit, soms gevuld. Het grijs-achtige blad van veel zonneroosjes duidt op de grote behoefte aan licht en warmte. Ze houden beslist niet van natte voeten. Daarom is een pot zo gek nog niet. Op de collectietuin van het Proefsta tion voor de Boomkwekerij in Boskoop staan in mei de Rhododendrons en Aza lea's in bloei. In de vaste plantenborder is de 'Vaste plant van het jaar' (aman delwolfsmelk, Euphorbia amygdaloi des 'Purpurea') in bloei te zien. Het complex is vrij toegankelijk. Adres: Rijneveld 153, Boskoop. show, op dezelfde dag worden in Bos koop de traditionele boomkwekerij- tochten gehouden en de molens van de Molenviergang in Zevenhuizen zijn de molens bij voldoende wind in werking. Op 20 mei is in dorpshuis Op Moer in Moerkapelle de expositie over de oor logsjaren te zien en op 21 mei wordt er in het Gouwebos een natuurwandeling georganiseerd. Inlichtingen: VW-infor- matiepost, 01802-2131. Koudekerk aan den Rijn - Op vrijdag 19 mei zal om 20.00 uur burgemeester Boelen de muziekmarathon van de KNA uit Koudekerk aan den Rijn ope nen. Daarna zal met de populaire song 'de Langste dag' de 24-uur van Rijnwou- de gestart zijn. Het verdere programma op 19 mei: van 20.00 uur tot 21.30 uur is het concert van KNA met ondermeer The Phantom of the Opera, The Lion King en Aladins Theme. Om 21.30 uur zal De Harmonie uit Woubrugge zijn opwachting maken met de Waltburger muzikanten om 23.00 uur speelt Vios uit Zoeterwoude en om 24.00 uur geeft KNA een concert van een uur. De nacht is geheel gewijd aan solisten waaronder een boerenkapel en big band-kwartetten. Op zaterdag 20 mei zal vanaf 5.30 uur KNA samen met de drumband weer te horen zijn. Om 9.30 uur komt Wilhelmina uit Zwammerdam met een anderhalf uur durende bevrij dingsshow. Van 12.15 uur tot 13.45 uur is KNA en de drumband weer aan de beurt. Zij worden bijgestaan door het majorettenpeloton van l.T. uit Hazers woude. Vanaf 13.45 uur zijn de solisten er weer. Verder om 16.30 uur: de Big- Band P.I. uit Zwanenburg; om 17.30 uur T.T.H. uit Hazerswoude met een Zuid Amerikaanse show; om 18.00 uur Big- Band P.L; om 18.45 uur de trekking van de loterij en om 19.00 uur begint het Grote slotconcert met alle medewer kende verenigingen met bekenden me lodieën en als afsluiter The Second Walz van André Rieu. Deze walz zal tijdens deze 24 uur meerdere malen gespeeld worden. De marathoncom missie hoopt op veel publiek. De toe gang is gratis. Plaats: de Ridderhof aan de Kerklaan in Koudekerk aan den Rijn. Waddinxveen - Vrijdag 12 en zaterdag 13 mei waren twee dagen die voor Flyers belangrijk waren in verband met eventuele kampioenschappen. Vrij dagavond speelden de Flyers heren 1 de eerste van twee beslissingswedstrij den voor het kampioenschap en/of di recte promotie naar de eerste klas Rayon. De tegenstander was Juventus in Schiedam. Deze ploeg had de eerste wedstrijd tegen Rowic gewonnen en kon dus door winst op Flyers kampioen worden. De eerste helft ontstond een gelijk opgaande strijd, waarbij Flyers in het begin achterstand opliep, maar gaandeweg de wedstrijd kwamen zij langszij en kregen zelfs een kleine voor sprong. De ruststand was 36-39. Wat de neutrale toeschouwer reeds in de eer ste helft opviel, namelijk dat het bij Flyers te geforceerd ging kwam in de tweede helft duidelijk tot uitdrukking. Juventus werd de betere ploeg, Flyers draaide erg stroef en liep achter de feiten aan. Bij het eindsignaal was de eindstand 74-55 en kon Juventus de kampioensbeker in ontvangst nemen. Voor Flyers blijft nog steeds hoop op directe promotie door winst op Rowic. Zaterdag was het de beurt aan de jon gens passerelle, die een beslissings wedstrijd moesten spelen tegen Lei derdorp, het werd een echte kam pioenswedstrijd. Twee ploegen die sterk aan elkaar gewaagd waren en wat het belangrijkste was, zij maakten er een prachtige sportieve wedstrijd van. De winnaar werd dan ook pas enkele seconden voor tijd bekend. Via de tus senstanden 15-15; 31-29; 37-38 werd de eindstand bepaald op 56-63 voor Lei derdorp. Topscoorder was Freddy Hof fman met 23 punten. Ook mini's 2 kon kampioen worden, maar dan moest er van Dunkinn wor den gewonnen en dit zou moeilijker worden, want in de uitwedstrijd was de tegenstander veel sterker gebleken. Nu werd het een aardige wedstrijd, waar bij Dunkinn steeds het heft in handen had. Maar Flyers gaf niet op en knokte in de laatste periode nog aardig terug, maar het bleek niet genoeg om winst te pakken. Uitslag 47-70. Topscoorder: Henk Meiderwijk met 10 punten. Jongens junioren 1 kon de laatste com petitiewedstrijd niet in winst omzetten. Toch werd het een goede wedstrijd tegen Jumpers. De eerste helft sloot Flyers het nog af met een voorsprong, maar de foutenlast brak de junioren in de tweede helft op en zo kon, ondanks een prima wedstrijd van vooral Edwin van Heiningen. Jumpers de winst meer naar huis nemen. Topscoorder: Edwin van Heiningen met 19 punten.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 21