[ilieuvriendelijk tuinieren Op reis in de tropen Provinciale overwinningen voor I Waddinxveense turnsters Theater in Kreater in de toekomst Actie "Onkruid- vrij, dat doen wij" gestart Moord voor moord: spannen de wedstrijd in bibliotheek Fancy fair en rommel markt bij de Rank Folder Consumentenbond geeft duidelijkheid over logo's en symbolen Zien ii Compost ideaal als be mesting voor de tuin Hart van HollaiKt/7 juni 1995 "pagina 17 Muizen vangen Gezond blijven in de tropen en Oost-Europa Bruidspaar w van de maand worden? Dat kan in Hart van Holland! Stuur je eigen trouwkaart of die van één van je vrienden of familie leden naar: Redaktie Hart van Holland, Postbus 85, 2760 AB Zevenhuizen,en maak kans op 100,- aan waardebonnen! Enkele tips om ziekten te voor komen in wordt voor steeds meer mensen een belang- ekie om de vrije tijd in door te brengen. Een 1 mnse'tuin met rotspartijen of de originele Engelse T£e-tuin: het zijn geen onbekende begrippen eer voor de Nederlandse tuinier. de tuin ook wordt ingericht, goed beheer en Irhoud zijn belangrijk. Om ongewenste gasten uit [yjiiin te weren, kan ruimschoots gebruik gemaakt tirden van natuurlijke hulpmiddelen. Het is meestal r 'odia om chemische bestrijdingsmiddelen te ge- liken Het te hulp roepen van natuurlijke vijanden linde indringers heeft vaak het gewenste effect, lil een paar voorbeelden te noemen: veel mensen "hben last van slakken in de tuin. Vooral naaktslak- n willen zich nogal eens tegoed doen aan allerlei anten De slakken komen in het voorjaar uit hun Schuilplaatsen, vaak zijn dat ruige graskanten, vaste ■olanten of heesterhoeken. Om ze uit de tuin te houden, ILnenschelpen, eierschalen of gesteentemeel aange- Ihracht worden in een strookje van vijf centimeter .Zijn I,eeenmaal in de tuin, dan helpt een beetje bier of wijn Iheel goed. Schenk wat bier of wijn op een schoteltje Iwaar veel slakken zich ophouden. Na leen nacht zwaar drinken zijn ze uitge- I Sakken hebben ook veel natuurlijke ■vijanden, zoals spreeuwen, kraaien, 1 eksters, egels en kippen. Degenen die I een kip kunnen houden, hebben daar I veel plezier van. Een kip houdt een stuk 1 grond van ongeveer 45 m2 vrijwel I 'choon van slakken. I Tenslotte blijft een slak alleen in tuinen I waar hij een goede schuilgelegenheid I heelt. Een tuin met een fijne bodems- I iractuur en zo weinig mogelijk kluiten, I maakt het voor de slak onaantrekkelijk I zich daar te vestigen. I Vooral degenen die ruimte hebben I vooreen kleine moestuin, kunnen nog- I al eens last hebben van muizen. Al I vroeg in het voorjaar beginnen de mui- I zen met het eten van zaad. Ook jonge. I planten moeten het nog eens ontgel- Belangrijk is het de muis het leven zo zuur mogelijk te maken. Meegenomen is het als er veel natuurlijke vijanden in de buurt zijn. Vooral grote vogels als de meeuw, kerkuil en de torenvalk eten veel muizen. Maar ook egels en uiter aard katten lusten er heel wat. Blijven er desondanks nog teveel muizen, dan kunnen wat trucjes uitgehaald worden. Muizen kunnen zich heel snel uitbrei den. Een veldmuis bijvoorbeeld kan binnen een jaar voor zo'n 500 nakome lingen zorgen. Het muizenechtpaar heeft daarvoor wel een warm plekje en voldoende voedsel nodig, veelal heb ben ze de voorkeur voor een schuurtje. Door flink wat pepermuntolie in de schuur te sprenkelen slaan de muizen op de vlucht. Ze kunnen blijkbaar niet tegen de lucht. De gegevens in dit artikel zijn afkomstig uit het boekje 'Tips voor milieuvriende lijk tuinieren', uitgegeven door DLV- amateurtuinieren. Om de grond in de tuin te verrijken is compost een goed materiaal. Compost wordt gemaakt van zogenaamd orga nisch afval. Het gaat dan bijvoorbeeld om resten van rauwe groenten, koffie dik, eierschalen en restjes fruit. Bijna tweederde van het afval dat nu in de groene gft-container verdwijnt, is ge schikt om zelf in eigen tuin compost van te maken. De compost zorgt ervoor dat voedsel in de grond komt en de structuur van de bodem verbetert. Bovendien wordt het bodemleven in stand gehouden. De folder over composteren kan wor den aangevraagd bij Distributiecen trum VROM, telefoonnummer 079- 449449. De vakanties gaan steeds vaker naar steeds verder gelegen gebieden. Een verblijf in verre landen kan echter ook een risico voor de gezondheid beteke nen. in deze gebieden komen ander en meer ziekmakende bacteriën voor in water en voedsel. Maar er zijn ook in- sekten die ziekten overbrengen en lei dingwater en riolering die niet zo goed is als in Nederland. Inentingen kunnen de kans op het krijgen van ziekten aan zienlijk verkleinen. Er zijn ondermeer inentingen tegen difterie, tetanus, po lio, geelzucht, tyfus, gele koorts en be paalde vormen van hersenvliesontste king. Bescherming tegen malaria wordt verkregen door tabletten te slikken voor, tijdens en na de reis. De GGD houdt voorafgaand aan het zomerseizoen tweemaal per week een spreekuur voor reizigers, de rest van het jaar is dit eenmaal per week. Er wordt dan advies gegeven en gevacci neerd. Ook geeft men advies over leef regels en hygiënische maatregelen die de kans op ziek worden aanmerkelijk kunnen verkleinen. Welke vaccinaties en adviezen van belang zijn, hangt af van de reisbestemming, de manier van reizen en de duur van de reis. Wat veel mensen niet weten, is dat voor sommi ge landen in Oost-Europa ook vaccina ties nodig zijn. In deze gebieden komen met name difterie en besmettelijke geelzucht nogal eens voor. Behalve met de reisbestemming, houdt de GGD in Op zaterdag 3 juni werden de provin ciale toestelfinales gehouden in de C- lijn in Den Haag. Drie Waddinxveense turnsters hadden zich eerder dit jaar, tijdens de regionale kampioenschap pen, voor de diverse toestellen ge- l plaatst. Verona van de Leur en Marjoleine Ver- wey namen beide deel aan alle toestel len indecategorie pupillen II. Ze begon nen beide met de vrije oefening. Verona werd op dit toestel provinciaal kam pioen met een prachtige oefening die haar8.55 punten opleverde. Marjoleine kreeg 8.45 en ontving de zilveren me daille. Op sprong werd Marjoleine kam pioen met 9.00 punten. Op dit toestel viel Verona niet in de prijzen. De brug leverde goud op voor Marjolei- ne(9.55) en gedeeld brons voor Verona (9 00). Ook op balk werd Marjoleine provinciaal kampioen met 8.85 en Ver ona ontving hier zilver met 8.45. In de categorie jeugd had Berlinda Ver- wey zich geplaatst voor drie toestellen. Op vloer haalde zij een zilveren medail le met 7.20 en ook op sprong was de tweede plaats voor haar met 8.35. Op de brug turnde Berlinda een uitsteken de oefening wat haar een provinciaal kampioenschap opleverde en een gou den medaille (9.25). Pro Patria ploegge note Ilse Mulder werd op drie onderde len provinciaal kampioene: sprong, brug en balk. Op de vloer moest zij twee meisjes van de seniorencategorie voor laten gaan en kreeg een bronzen me daille. Aanstaande zaterdag zullen de vier turnsters deelnemen aan het Neder lands Kampioenschap turnen dat ge houden wordt in Opmeer. Een span nende wedstrijd wordt het zeker. Waddinxveen - Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk organiseert voor kinderen van 4 tot 12 jaar de poppen- voorstelling 'Naar Bereneiland' ge speeld door Rik Rikken. De voorstelling wordt gehouden op zondag 18 juni in net centrum voor kunstzinnige vorm geving Kreater aan de Kerkstraat in Waddinxveen. Naar Bereneiland' is het verhaal over "eter en Kapitein Bob, die samen op [eis gaan om een eiland te ontdekken. Dolf de Dolfijn komt zwemmend op be zoek en weet nog wel een prachtig ei- land. 'Naar Bereneiland' combineert fotografie, verhalen vertellen, poppen spel en muziek tot een prachtig geheel. Verteller en speler Rik Rikken zorgt voor een spannend avontuur. Voorafgaand aan de voorstelling wordt door de Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk een voorprogramma georga niseerd, zodat de kinderen zich kunnen inleven in de voorstelling. De aanvang van het voorprogramma is 12.30 uur en de poppenvoorstelling begint om 14.00 uur. De toegang is voor kinderen vijf gulden en voor volwassenen fl. 7,50. Kaarten reserveren kan via 01828- 31932. Boskoop - In de openbare bibliotheek van Boskoop is vanaf 3 juni tot en met °luni een expositie te zien over para normaal voorspellen, samengesteld "oor het Parapsychologisch Instituut. 1 's een expositie in het kader van het ar van de Toekomst dat loopt van gember 1994 tot en met augustus 1995. in de openbare bibliotheek in ederland zijn in die periode uiteenlo pende tentoonstellingen te zien die met de toekomst te maken hebben. In de kleine tentoonstelling wordt uit gelegd wat paranormaal voorspellen is. Door middel van een voorbeeld wordt de kijker uitgenodigd mee te doen aan een experiment 'Zien in de toekomst' Verder wordt er ingegaan op de activi teiten van het Parapsychologisch Insti tuut. Boskoop - Volgende week begint de afdeling Groen en Recreatie van de gemeente Boskoop met het onkruid- vrij maken van stoepen en straten in Boskoop. Gestart wordt met spuiten in Boskoop-Oost. Vanaf 16 juni zal aan de westkant van de gemeente worden begonnen. inwoners kunnen aan de gemeente la ten weten dat zij deze manier van on- kruidbestrijding niet wensen. Dat kan door zelf het onkruid op de stoep of de weg handmatig te verwijderen. Daar naast moet de huis aan huis bezorgde groene kaart met de tekst "Onkruid- vrij, dat doen wij" duidelijk zichtbaar voor het raam worden gezet. Voor informatie over de actie kan men bellen naar de afdeling Groen en Re creatie van de gemeente Boskoop, te lefoon 01727-19568. haar adviezen ook rekening met de per soonlijke leefomstandigheden en ge zondheidstoestand. Vaccinaties moe ten op tijd worden gehaald. Het is daar om raadzaam om minimaal zeven we ken voor vertrek telefonisch contact op te nemen met de GGD voor een af spraak. Om ziekten te voorkomen zijn naast de inentingen en de malariatabletten ook maatregelen op het gebied van hygiëne van belang. Enkele tips: Gebruik geen water uit de kranen en pompen, tenzij het vooraf wordt gekookt of gebruik mineraalwater. Fruit kan men het best zelf schillen. Koop daarom geen fruit dat in stukken is gesneden. Eet alleen vlees of vis als het door en door gaar is. Eet bij voorkeur goed doorgekookte groente in plaats van salades of rauw kost. Eet geen onverpakt ijs. Probeer insektenbeten te voorkomen: draag al leen kleding die armen, benen en enkels bedekt. Slaap onder een klamboe en gebruik een speciale muggenolie. Op pervlaktewater is niet altijd geschikt om in te zwemmen of pootje te baden: mogelijk komen er ziekteverwekkende bacteriën in voor. Zwemmen in zee is over het algemeen wel veilig. Was na toiletgebruik en voor het bereiden van maaltijden de handen. Inlichtingen: 0250. GGD Rijnstreek, 01720- Waddinxveen - Juni is de spannendste maand van het jaar: het is Maand van het Spannende Boek. Ook in de biblio theek van Waddinxveen is dat te mer ken, want deze houdt in samenwerking met de KRO een wedstrijd voor speu rende lezers. In twintig intrigerende vragen test de wedstrijd hoe de inwo ners van Waddinxveen lezen. Maar ook kijken helpt, want sommige vragen gaan over de detectives die de KRO elke zondagavond op Nederland 1 uitzendt. Bij de bibliotheek is een folder verkrijg baar met daarin de twintig vragen over spannende boeken. Dat kunnen detec tives, spionage- of horrorverhalen of thrillers zijn. De vragen geven een korte beschrijving van de plot van een ver haal. Daaronder zijn telkens drie moge lijke antwoorden gegeven, meestal drie boektitels met schrijvers, soms bij voorbeeld drie moordwapens. Aan de speurders de vraag welke van de drie mogelijkheden bij de plot hoort. De deelnemers kunnen op een antwoord blad dat ook in de brochure is opgeno men, de juiste antwoorden aankruisen en het blad uiterlijk 1 juli inleveren bij de bibliotheek. Onder de inzenders van de twintig goede antwoorden worden twee prijzen verloot. Koudekerk a/d Rijn - Vrijdag 16 juni houdt basisschool "De Rank" een groots opgezette fancy fair/rommel markt. Dit evenement duurt van 16.00 tot 20.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe glij baan op het kleuterplein en een video/ tv voor de middenbouw. Natuurlijk is er een rad van avontuur, een grabbel ton, kan men blik gooien, het gewicht van een biggetje raden, negerzoenen slaan, de zenuwspiraal uitproberen, envelop trekken, sjoelen, kortom te veel om op te noemen. Op de rommelmarkt zijn tweedehands speelgoed, puzzels en boeken te koop. Daarnaast zijn er kramen waarin door de kinderen zelfgemaakte spulletjes verkocht worden zoals gipsfiguurtjes, sieraden, lavendelpoppetjes, wens kaarten en nog veel meer. Verder zijn er plantjes voor binnen en buiten. Zelfs ponyrijden is mogelijk. De inwen dige mens wordt niet vergeten. In het speciaal voor deze gelegenheid opge zette 10 sterren restaurant kan men zichzelf tracteren op saté (vers van de barbecue), tosti's, broodjes gezond en voor de kinderen pannekoeken. De ech te ijscoman ontbreekt ook niet. iedereen is van harte welkom op vrij dag 16 juni vanaf 16.00 uur bij de chris telijke basisschool "De Rank Artesia- plantsoen 9 in Koudekerk a/d Rijn. De meeste consumenten zijn graag bereid bij de aan schaf van artikelen te letten op het milieu. In de praktijk valt dat echter niet mee. Er bestaan zoveel logo's en symbolen voor min of meer milieuvriendelijke spullen dat veel mensen door de bomen het bos niet meer zien. De consumentenbond heeft nu een folder gemaakt waarin alle logo's en symbolen op een rijtje worden gezet. De Consumentenbond is overigens niet gelukkig met de enorme hoeveelheid keurmerken en logo's op ver pakkingen. Het liefst wil de Bond een paar duidelijke keurmerken. Volgens Bernadette van Dijck van de Con sumentenbond zijn er twee keurmerken waarbij de consument ervan verzekerd kan zijn dat er zo milieu vriendelijk mogelijk geproduceerd is. Van Dijck: "Er is sinds kort een Nederlands Milieukeur dat aangeeft dat in zijn soort dit produkt het minst belastend is voor het milieu. Het staat bijvoorbeeld op kattebakvulling, op schrijfwaren en op wc-papier. Op dit symbool kun je afgaan als consument. Op wc-papier kun je trouwens ook een Blauwe Engel tegenkomen. Dat is een Duits milieukeurmerk, dat vergelijk baar is met ons Milieukeurmerk. De Blauwe Engel komt onder andere ook voor op behang "Bij voedingsmiddelen kun je letten op het EKO-keurmerk. Dat betekent dat het is geteeld zonder chemische mest stoffen en bestrijdingsmiddelen". wz— „xv V" V<C<&U' Naast de Milieukeur en het EKO-keur merk zijn er voor specifieke produkten symbolen en logo's die naast techni sche informatie ook iets vertellen over milieuvoordelen. Zo is er een Kiwa-laagverbruik keur merk. Dit keurmerk staat op produkten die waterbesparende eigenschappen hebben, zoals douchekoppen, stort bakken, closetpotten en kranen. Het Gaskeur Hoog Rendement (HR) en Gaskeur Schone Verbranding (SV) zijn keurmerken voor gasgestookte CV-ke- tels en warm water toestellen. De keur merken geven aan dat het toestel of zuinig omgaat met energie of dat er bij verbranding eeen beperkte hoeveel heid schadelijke stoffen vrijkomt. Daarnaast zijn er duidelijke logo_s voor artikelen die na gebruik bij het che misch afval of in de glasbak horen. De folder: "Symbolen 0111 te onthouden", geeft een goed overzicht van alle zinni ge en onzinnige logo's, symbolen en keurmerken waar de consument op kan letten. De folder is gratis af te halen bij alle bibliotheken in Nederland.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 17