innares ballonnenwedstrijd Verdere bezuinigingen in Boskoop piëuws merschaak-competitie brigadiers Fel gevecht om zwemkroniek- bekerlangebaan Composteerinrichting in het na jaar van start norail tussen NS-station en Archeon Burgemeester dankt verkeers- Evenementenladder 2K rnorailsysteem-ln- College presenteert begroting 1996 Het tracé De kosten Financiële positie Het gat en de dekking Gemeentelijke belastingen Reserves Hanny Verbakei overhandigde de prijs aan de winnares. luizen - Ter gelegenheid van de tiende wandelvierdaagse die vorige maand werd gehouden in Zevenhuizen en ipelle, heeft de organisatie een ballonnenwedstrijd uitgeschreven voor alle deelnemende kinderen. Winnares van edstrijd werd Marjon den Hollander (7). Haar ballon kwam terecht in Ettenleur (Noord-Brabant). Vorige week kreeg iprijs-een Barbiepop - uitgereikt door Hanny Verbakei van de organisatie van de vierdaagse. nxveen-De wedstrijdleiding van ddinxveense Zomerschaakkom- verbaast zich meer en meer over taisiaste opkomst van de ruim tamers. Ondanks de hitte afge- faderdagavond waren er maar 1 afzeggingen en werd er in Het wikflink gestreden op de 64 vel- [wi8e ronden boekte Jan Even- |ilMoordrecht de beste resulta- 'e winnen van Dik Bac en wi Ommeren; waardoor hij Pmten de eerste plaats heeft u® naast Bac uit Moerkapelle. 'HMscore deed B. van Gef f en !e tanen en klom op naar de die hij met 32 punten Jansen. Opmerkelijk prestaties van de Wad- M. Moerland en T. van Nieuwkerke, die beiden zorgden voor de volle winst en daarmee op 30 punten kwamen en de vijfde plaats bezetten met W. Mulder en G. van Ommeren. De top tien wordt met 28 punten gekom- pleteerd door H. de Roodt, J. v.d. Born en H. van Woudenberg. De beste jeugd speler is Tiemen van Bruggen uit Ze venhuizen die met 27 punten op de 12e plaats staat. Verder werd een 100% sco re behaald door W. Mulder, J. Muit, jeugdspeler B. David, J. Kramer en P. de Louw. Vooral de laatste twee leverde een echte denksport prestatie, daar zij beide bekend staan als verdienstelijke bridgers. Donderdagavond 20 juli om 20.00 uur start de 9e en 10e ronden: belangstel lenden die deze denksporters in actie willen zien zijn van harte welkom in Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan 552. De komende week worden in de omge ving de volgende evenementen georga niseerd: op donderdag 20 juli wordt in Gouda de kaas- en oude ambachten markt gehouden, op donderdag 20 juli is in Archeon het zomeravondspekta kel met Gordon en Imca Marina, van vrijdag 21 tot en met maandag 24 juli worden de Stompwijkse Paardendagen georganiseerd met op zondag ponyren- nen en maandag de Grote prijs van Stompwijk, op zaterdag 22 juli draaien bij voldoende wind de molens van de Molenviergang in Zevenhuizen en op dinsdag 25 juli is er een luxe vaartocht tussen Gouda en Den Briel. Inlichtin gen: VW-informatiepost Zevenhuizen, 01802-2131. Waddinxveen - Maandagmiddag heeft burgemeester C.M. van der Linden in de raadzaal van het gemeentehuis de jeugd- en ouderbrigadiers van de Theo Thijssenschool en de Koningin Bea- trixschool als eersten bedankt voor hun inzet tijdens het afgelopen jaar. Het gemeentebestuur laat jaarlijks aan het einde van elk schooljaar de leden van de verkeersbrigade waardering blijken voor het werk dat zij bij weer en wind uitvoeren. De volwassen kregen dit jaar een reiswekker en reisgarnituur en de jeugdbrigadiers kregen een zak- radio. In Waddinxveen zijn momenteel zeven brigade-oversteekplaatsen. Van deze zeven zijn er zes zogenaamde 'combi natie-brigades' met ouders en leerlin gen. Daarnaast is er een ouderbrigade actief op de lokatie Kerkweg-Oost. Bin nen de gemeente zijn het afgelopen schooljaar 329 verkeersbrigadiers ac tief geweest, 143 kinderen en 186 ouders. Ook voor het nieuwe seizoen worden weer nieuwe brigadiers ge vraagd. Aanmelden kan bij mevrouw M. Barnas (Kardinaal Alfrinkschool; Zuidplashof 1), mevrouw N. Bekx (Bet- helschool/PW A-school, Heggewinde 22a), mevrouw K. Oostindië (Koningin Beatrixschooi, Zuidplashof 3), me vrouw A. Bakker (Theo Thijssen school, Kerkweg-Oost 230), mevrouw Twigt (Eben Haezerschool, Jan Dorre- kenskade-Oost 22), mevrouw C.C.M. Rijnbeek (de Regenboog, Jacob Cat- slaan 3), de heer Ch. te Raa (PWA- school, Oranjelaan 3). Waddinxveen - Het laat zich aanzien dat dit jaar de belangrijkste azen voor de Zwemkroniekbeker Hans van Goor uit Hoorn, Remco Folkertsma uit Die- men en de Boskoper Jan Willem van den Hoek van deZC 'De Gouwe' zijn. Na de eerste serie wedstrijden bleek deze volgorde ook die in het klassement te zijn. Dit weekend werd er slechts één langebaan gezwommen en wel de twee km in de Slotervaart te Amsterdam. Jan Willem was er op gebrand om de kop positie, die hij vorige week was kwijtge raakt, weer te heroveren en om in ieder geval Folkertsma achter zich te hou den. Deze had door het niet op kop willen zwemmen in het Steenwijker- diep niet alleen zijn eigen kansen voor uitzending naar de Europese kam pioenschappen in Wenen om zeep ge holpen, maar ook die van Van den Hoek. Van Goor en Van den Hoek maak ten in Amsterdam de dienst uit. On langs had de Gouwezwemmer een keer van de Noordhollander gewonnen. Dit bleek nu na een verwoed gevecht net niet haalbaar. Van Goor won in 23 min 36 en Jan Willem kwam 2 sec te kort. Folkertsma kon de eindstrijd niet aan gaan en tikte 16 seconden later aan. Over twee weken zijn de langebaan- wedstrijden in Anna Paulowna, waar tevens de NK 5 km op het programma staat. Master Nic Geers, die ook de NK 5 km meezwemt, demonstreerde in Amsterdam zijn vorm door de twee km vrijeslag heren in 28 min 38 af te leggen en de één km masters te winnen in 14 min rond. Judith van Berkel deed dit bij de dames in 16 min 46. Een voor haar matige tijd, maar zij had het niet zo op het gewoel in een smalle sluis waar de vele deelnemers zich doorheen moes ten wriemelen. Martijn van den Maag denberg werd op de twee km schools lag heren vierde. Ook hij zal in Anna Paulowna op de vijf km proberen zijn slag te slaan. Waddinxveen - Morgen zullen de heer ir. W.A.C. Lexmond, directeur van Groencompostering Waddinxveen B.V. en de heer C.M. van der Linden, burge meester van Waddinxveen, de overeen komst tot verkoop van 2,6 hectare grond achter de Tweede Bloksweg 54 aan het composteringsbedrijf. Dit be drijf start in augustus 1995 met het oprichten van een composteerinrich ting voor groenafval, zoals plantsoenaf val, bermmaaisel en bladafval. De bouw- en milieuvergunning zijn inmid dels door de gemeente Waddinxveen verleend. De werkzaamheden nemen ongeveer drie maanden in beslag, zodat het com- posteerbedrijf in oktober van dit jaar in bedrijf kan worden genomen. De inrich ting heeft een capaciteit van 20.000 ton op jaarbasis. De composteerinrichting zal in een behoefte voorzien voor de gemeente Waddinxveen, de omliggen de gemeenten, provincie Zuid-Holland en bedrijven, die momenteel onvol doende mogelijkheden hebben om composteerbaar materiaal te laten ver werken. pagina 11 Hart van Holland/19 juli 1995 fflden Rijn - Vorige week heeft Woep.devervoersmaatschap- Personenvervoer en techni- ïenstverlening, opdracht gege- inf® monorai' aan te leggen 'NS-station van Alphen aan net archeologische thema- e°n. De monorail zal naar «Sen'0"16'1996gebruik 5Vsin Alphen aan den Rijn «Wlopche themapark Ar- 'hj a'et|?ubliekgeopend. Bij de 'tlftmin aPolo§ische inpassing in hÜ woonwijk Kerk en «mi )aren '987-1989 zijn de ïwn anhet verwachte auto- Uj.,,™ naar Archeon voor het J onderzocht. Deze stu- fennnrt aat dat in de Milieu ■«eenhr, ket tot stand bren- laar gwaardige, attractieve, (8isBp|J?enomen' Na uitvoerig :tetiii,aenV00reenonbemand, tomin; k^rsveillgheid, kwa- Uriendei-uf caPaciteit en E n» 2i'n daarmee ge- NenRiiJkrnf;enteraad van Alp- ^taitifJhlï °P september *le houw van §roene 'lcht gegeven 'isdeo/rt! dke m°noraii. De ZWN 'itant van a tgever' eigenaar en ervan monorail en kan op ,evorm val 0Pdoen met deze openbaar vervoer. '"voerswto" onbemand open- ^taendf,1?' at geschikt is kortp „t .omen reizigers "tal volvet d- De monorail ^en dienstregeling ^onSanhetlaatste§eva' monorailK een horizontale Ieis0p„eh'daan hestaat uit een ^Plaatste JeP aan 40 meter uit Fjorden a blommen. De LJn 'engte van |rvoerd in cabines 'tan 5» .li meter en met een Personen. Er zijn twee cabines beschikbaar, waarvan er steeds een in gebruik is. De cabines kunnen eventueel gekoppeld worden. De kruissnelheid is 50 kilometer per uur. De twee stations zijn ingericht met trappen en een lift. De lift maakt het ook voor mensen met een handicap moge lijk om de monorail te gebruiken. Toe gang op het vijf meter hoog gelegen perron wordt verkregen via een ter plaatse te kopen magneetkaart. De ge bouwen zijn ontworpen door ir. H.C.H. Reijnders, een bekende op het gebied van stationsarchitectuur. Controle van het systeem vindt plaats via een geslo ten tv-circuit. De monorailhalte NS-station is achter het station aan de zijde van de wijk Kerk en Zanen geplaatst. De baan gaat boven de vijvers van de Noorderkeerkring- Oost met een bocht naar het wijkpark. Het tracé loopt vervolgens door de Oude Wereld tót aan de halte bij de toegangspoort van Archeon. De baan is ruim een kilometer lang. Naar verwachting zal met de komst van de monorail een groter deel van de Archeonbezoekers gebruik maken van het openbaar vervoer. Het systeem is bovendien beschikbaar voor de inwo ners en bezoekers van Kerk en Zanen, die met de monorail aansluiting krijgen op de overige openbaar vervoervoor- zieningen. Daarnaast heeft de monorail een hoge attractieve waarde. De prijs zal concurrerend zijn met de andere vormen van vervoer. De investering in de monorail bedraagt ruim tien miljoen gulden. Dit bedrag is grotendeels bijeengebracht door de ministeries van economische zaken en verkeer en waterstaat. De ZWN Groep, de gemeente Alphen aan den Rijn en Holland Monorail leveren ook een fi nanciële bijdrage. Archeon en de Ne derlandse Spoorwegen dragen bij in de kosten van exploitatie. Boskoop Het college van burgemeester en wethouders heeft de begroting voor 1996 gepresenteerd. Deze begroting heeft een lange voorgeschiedenis. Al bij de begrotingsbehandeling van 1995 bleek dat Boskoop in financiële problemen was beland. Enkele jaren is men in staat geweest de gaten te dichten, maar dat bleek uit te monden in het vooruitschuiven van de problemen. Boskoop heeft een structureel probleem en in de begrotingsraad is afgesproken dat via een zogenaamde takendiscussie aan te pakken. Bij zo'n discussie worden alle taken en verplichtingen van een gemeente tegen het licht gehouden en bepaald welke tegen welke prijs nog verricht moeten worden. De Boskoopse takendiscussie is breed aangepakt de afgelopen maanden. De taken werden niet alleen besproken met de gemeenteraad, maar ook met het personeel en met de bevolking. De discussie vond plaats in het voorjaar ennaeenperiode van analyse heeft het college de conclusie getrokken: er valt weinig meer te bezuinigen en er moet een inhaalslag gemaakt worden om de gemeentelijke boekhouding weer een gezond aanzien te geven. De discussie met de bevolking en later met de gemeenteraad werd gevoerd onder de drukk van een groot finan cieel gat: 700.000 gulden. De noodzaak tot het bijstellen van de uitgaven was daarmee duidelijk aanwezig, waarbij de conclusie 'geen mogelijkheden' al snel kon worden getrokken. Er waren veel suggesties van de burgers en later ook de politiek, waarbij sommige heel concreet waren. In het algemeen kwam het erop neer dat het voorzieningenni veau in Boskoop gehandhaafd moet worden. Op die budgetten was de laat ste jaren al veel bezuinigd. Ook ten aanzien van de wegen was er wat be treft de 'meedenkers' weinig te halen: het onderhoud was niet overvloedig en grote reconstructies kunnen nauwe lijks betaald worden. Hoewel volgens een analyse van het Boskoopse wegen net door de grote lengt en slechte on dergrond onevenredig veel geld kost, was men van mening dat daarop bezui nigen zou betekenen, dat de proble men naar de toekomst worden ver schoven. Minder onderhoud betekent later duurdere reconstructies. Wel werden suggesties gedaan om daar waar het mogelijk is de gebruikers van wegen via de baatbelasting mee te laten betalen. Een andere in het oog sprin gende suggestie is om het groenonder houd aan te pakken: grotere stukken verkopen en op onderhoud bezuini gen. Het rosarium werd daarbij met name genoemd hetgeen resulteerde in een spontane werkgroep die naar mid delen voor een renovatie aan het zoe ken is. Met de verkoop van groenstro ken is inmiddels een aanvang geno men. Verdere concrete besparingen op taken werden nauwelijks gevonden. De gemeente heeft ook een analyse la ten maken van de algemene financiële positie. Die was krap, maar niet krap genoeg om in aanmerking te komen voor een extra uitkering uit het ge meentefonds, de zogenaamde artikel 12-situatie. De uitgaven van de gemeen te zijn bescheiden en de personele omvang ligt beneden die van vergelijk bare gemeenten. Er zijn wat reserves die bij een daadwerkelijke artikel 12- aanvraag aangewend moeten worden. Daarmee is ook alles gezegd, aldus het college van burgemeester en wethou ders. Intussen was het gat, na de verder in vulling van de voorjaarsnota met de feiten voor 1996, op 621.000 gulden ge komen. Het college zal de raad voor stellen dit gat als volgt te dekken. Uit een onderzoek naar het kostendek kend maken van de legestarieven is gebleken dat, als die kostendekkend worden, dat een extra opbrengst van 200.000 gulden zal opleveren. Dat bete kent dat dan de tarieven voor handelin gen aan het loket van de gemeente en bouw- en milieuleges duurder zullen worden. De gemeenteraad had in het raadbeleidsprogramma al uitgespro ken dat hiernaar gestreefd zou moeten worden. In het najaar worden hiertoe door het college voorstellen gedaan. Van de resterende ruim vier ton denkt het college ongeveer 127.000 gulden te kunnen dekken door te beschikken over de rentes van enkele reserves. Die worden op dat moment dan wel voor uitgaven geblokkeerd, maar dat wordt acceptabel geacht. Er blijft nog een be drag over van 250.000 gulden, die" zal worden gedekt door een aanpassing van de OZB. Het is de bedoeling dat die voor 1996 aangepast zal worden met 6,5% boven de reeds voorziene trend matige 2%. Ook de reserves van de gemeente Bos koop worden aangesproken. Volgens de externe rapportage zullen deze be nut worden om verdere lastenstijging te voorkomen. Daarmee wordt een aan tal voorzieningen die geen overbodige luxe zijn aangepakt. De nota 'Verkeer in Boskoop' komt er binnen afzienbare tijd zodat daar bij de wegreconstruc- ties rekening mee gehouden kan wor den. Daardoor worden voorbereidin gen voor een plan de Zijde vooruitge schoven. De gemeentetoren kan wor den aangepakt, een langzaamverkeers- pad tussen Rozenlaan en Valkenbur gerlaan komt er, Floreant krijgt een be ter toegangspad en enkele milieupro jecten worden op de rails gezet. Woensdag spreekt de commissie Grondgebied Middelen zich uit over het genoemde plan en op 2 november spreekt de raad in de begrotingsverga dering zijn eindoordeel uit.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 11