m\ ikeeu nieuws uit deregio Uw dossier doorgelicht Aanleg rotonde Chopinlaan-Beet- hovenlaan Tuin Groen. Er is altijd wat moois te doen dsvrouwen vieren 50-jarig jubileum k KpPIfiQe* Hart van Holland/18 oktober 1995 pagina 17 Bescherming van medische gegevens Wintergroene varens Oktober: planttijoi voor een ligusterhaag Nieuwe ligusters Hertshooi: bloemen en bessen r-'1 Waddinxveen-Op maandag 23 oktober i wordt gestart met de werkzaamheden inzake de reconstructie van de Chopin- laan. Begonnen wordt met de aanleg van een rotonde op de hoek Chopin- laan-Beethovenlaan. Ook de T-kruising Beethovenlaan-Groensvoorde wordt vernieuwd. Tijdens de werkzaamhe den wordt het kapotte hoofdriool on der de rijbanen gerepareerd. De werkzaamheden aan beide kruis- plantgroepen en haagjes, al dan niet gesnoeid. De belangstelling voor tuinplanten met mooie bladvormen en 'kleuren neemt toe. Voorbeeld: de vele soorten en cul- tivars van Hosta. Ze worden in popula riteit direct gevolgd door varens. Der gelijke bladplanten kunnen worden ge bruikt als bodembedekker onder hees ters en bomen, als rand en om potten en bakken mee te vullen. Groenblijven- de varens zijn in het najaar bijzonder aantrekkelijk om te planten, omdat ze al direct veel plezier zullen geven. Van niervaren (Polystichum) zijn diverse bladhoudende soorten in omloop, ge middeld 50 cm. hoog. In een pot met een doorsnede van 30-40 cm. is één plant al voldoende. Andere wintergroe- punten zullen tot eind november du ren. De overige werkzaamheden spelen zich hierna voornamelijk af op het zui delijk deel van de Chopinlaan. De plan ning is dat het totale werk eind januari 1996 gereed is, met uitzondering van de bovenste asfaltlaag. Deze toplaag zal in maart worden aangebracht, omdat de benodigde verwerkingstemperatuur vermoedelijk in de winterperiode niet gehaald wordt. ne varens zijn dubbelloof (Blechnum spicant), tongvaren (Phyllitus scolopen- drium, vele cultivars) en eikvaren Poly- podium vulgare). Ook het bekende muurvarentje (steenbreekvaren, Asplenium trichomanes) houdt 's win ters blad. Tip: Varens hebben de naam schaduw- planten te zijn, maar de meeste kunnen ook wel wat zon hebben. Plant-tip coniferen: De beste planttijd voor coniferen is oktober. Maak een ruim plantgat en meng extra potgrond of compost door de tuingrond. De gaas lap moet altijd worden los geknoopt, maar kan wel onderin het plantgat blij ven liggen. Op die manier gaat geen grond verloren. Tip: Warm en zonnig nazomerweer? Extra water geven in een tijdelijk geul tje. Uw persoonlijke gegevens zijn beschermd in Nederland. Dat betekent dat niemand zomaar een kijkje mag nemen in deze gegevens. Zo zal de bank echt niet aan uw buurman vertellen water op uw rekening staat en ook niet aan u hoeveel die buurman verdient, ledereen kan hier met een gerust hart op vertrouwen. Ook als het gaat om medische gegevens gelden een aantal regels. Juist met deze gegevens hebben anderen immers niets te maken. Daarom is het een en ander wettelijk vastgelegd. In de Wet Geneeskundige Behande lingsovereenkomst staan de spelregels op papier, bijvoorbeeld hoe lang medische gegevens bewaard moeten worden en wie ze mogen bekijken. Al uw medische gegevens samen vor men het medisch dossier. Hierin staan alle gegevens die van belang zijn voor uw behandeling. Bijvoorbeeld wat uw klachten precies zijn, hoe uw operatie is verlopen of de uitslag van een onder zoek. Elke arts of andere hulpverlener is verplicht zo'n dossier goed bij te houden. Zo wordt er niets vergeten en is het mogelijk om bij de behandeling betrokken hulpverleners zorgvuldig te informeren. De hulpverlener mag nie mand anders iets vertellen, dat hoort bij zijn beroepsgeheim. Het dossier gaat over üw lichaam en gezondheid. Logisch dat iemand anders niet zomaar in uw dossier mag kijken. Tenminste, niet zonder uw uitdrukkelijke toestem ming. U zelf mag het dossier uiteraard wel inzien. Maar niet alles. Gegevens uit vertrouwelijke gesprekken met bij voorbeeld uw partner of ouders die in het dossier zijn opgenomen, haalt de arts er vooraf uit. Ook deze privacy moet gerespecteerd worden. Het is bekend dat de medische weten schap bol staat van de moeilijke woor den. Misschien wilt u nadat u uw dos sier bekeken hebt het thuis nog eens op uw gemak na lezen of aan een ander laten zien. U mag dan het dossier kopië ren. Kopieer alleen het gedeelte waar u in geïnteresseerd bent. Dat scheelt bo men en geld. De hulpverlener mag u voor de kopieën namelijk een redelijke vergoeding vragen. Als u dingen leest die volgens u niet kloppen, kunt u hem vragen om ze te veranderen. De gege vens staan er zoals de hulpverlener ze ziet. Het kan best zijn dat u een andere mening heeft. Als de hulpverlener ze niet wil veranderen, zal hij u uitleggen waarom. Een andere mogelijkheid is om u eigen visie op de behandeling op te schrijven. Deze verklaring wordt dan aan het dossier toegevoegd. Al dat papier heeft wel een nadeel. Ne derland zou één groot pakhuis worden als we niets zouden weggooien. Ook een medisch dossier wordt niet einde loos bewaard. Na 10 jaar vernietigt de hulpverlener de gegevens. Natuurlijk niet als er een goede reden is om ze langer te bewaren. Bijvoorbeeld als er een erfelijke ziekte in de familie is. Uw kinderen kunnen in zo'n geval belang hebben bij informatie uit uw dossier. Meer over dit alles kunt u lezen in de gratis brochure "Uw rechten als patiënt", die u schriftelijk kunt aanvragen bij de afdeling Publieksvoorlichting van het ministerie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS), postbus 5406, 2280 HK Rijswijk, faxnummer 070-3406251. onder vermelding van FP 3. Voor meer dere exemplaren kunt u bellen met PCi Distributieservice, telefoonnummer 03405-70072. Het Patiënten Platform in de regio is: Patiënten Platform Midden-Holland, Spieringstraat 2, W. Vroesenhuiskapel, Postbus 3090, 2800 CD Gouda. Tele foon 01820-24214. Als de tuinplanten zich in oktober op haken voor hun winterse rustperiode is de groei gestopt. Vanaf dat moment kunnen planten, die niet in pot zijn ge weld, worden geplant. "Met kale wor tels' wordt dat genoemd. Voorbeeld: tezen. Van kluitplanten zoals coniferen en Japanse esdoorn wordt altijd de jy°rtelkluit in gaas verpakt. Zo zullen jte tere wortels niet uitdrogen. Verplan ten van tuinplanten kan natuurlijk ook. jtet is heerlijk om zo lekker buiten bezig Je zijn. Omdat de grond nog goed op temperatuur is, zullen de wortels na "at (ver)planten snel uitgroeien. Zo §aan de planten optimaal de winter in. en tuinkarweitje waar oktober zich Pnma voor leent, is het planten van een ,a/S; Zo'n diepgroene plantaardige af- cheiding is geschikt voor elke tuin. °nd de voortuin is een lage haag door dans voldoende, al dan niet in combi ne met gaas tegen ongewenste vier- eters. In een zij- en achtertuin is een 8ere haag beter, ter voorkoming van ongewenste blikken. Liguster is een fantastische haagheester, zowel voor lage als hoge hagen. IS goed op elke gewenst hoogte en breedte te snoeien en groeit gemakkelijk. De mooiste soort is haagliguster Ligustrum ovalifoium). Deze soort is halfwintergroen. Dat wil zeggen dat een deel van het blad 's winters aan de struik blijft. In een uit zonderlijk koude winter is er een kleine kans op invriezen. Tegen een donkere achtergrond is de zilverbontge ('Argen- teum') of geelbonte('Aureum') cultivar aantrekkelijk. Op een te donkere plek zal de bladtekening teruglopen. Volkomen winterhard en met een ster ke groei, dat is gewone liguster (Ligus trum vulgareGeschikt voor hoge, bre de hagen. De cultivar 'Lodense' wordt ruim 1 meter hoog en kan voor lage hagen worden gebruikt. Een goede haagplant verdraagt niet alleen inten sief snoeien, maar heeft bovendien een dichte vertakking. De nieuwe cultivars van L. vulgare, 'Liga' en 'Listrum', zijn in dat opzicht verbeteringen. Aanbevolen dus. Planttip: Zorg ervoor dat kale" wortels niet uitdrogen. Bescherm ze met plas tic tijdens het transport en leg ze daar na direct in water of onder een natte lap tot het planten. Snoeitip: Oude, kale ligusterhagen la ten zich in het voorjaar goed diep ins- noeien. Met extra water en voeding zul len ze weer goed en dicht bebladerd uitgroeien. Wie op een zonnige plek ruimte heeft voor een vrolijk geel bloeiend heester tje, doet met Hypericum een goede keus. De cultivars van H. inodorum (ook bekend als H. elatum en H. androsae- mum) zijn het meest geliefd als tuin plant. Moderne cultivars dragen na men zoals Orange Flair' en 'Rheingold', die resp. op de bessen en de bloemen slaan. De ovale, oranjerode bessen van dit struikje laten zich goed gebruiken in boeketten. Ze worden zelfs speciaal voor de snij geteeld. De struikjes wor den 80-100 cm hoog, maar blijven wat lager als ze in het voorjaar flink worden gesnoeid. Dat houdt ze bovendien jong. Deze hertshoois zijn geschikt voor Moerkapelle - "Het is jammer dat de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen voor veel mensen zo'n oubollige bijklank heeft, terwijl er allerlei activiteiten worden georganiseerd die heel leuk zijn". Dat vindt José Landman, voorzitter van de afdeling Moerka- pelle, die met veel enthousiasme over haar 'club'praat. Zij, Els van Heusden (secretaris), Marian Bukman (tweede secretaris), Lida van der Wilt (penningmeester) en Pamela Pothecary (tweede penning meester) vormen samen het be stuur van de afdeling, die op 17 november 1945 werd opgericht. In haar woning aan het Rehoboth plantsoen vertelt José Landman over de bond. De afdeling in Moerka- pelle bestaat vijftig jaar en dat wordt gevierd op woensdag 25 oktober met een musical in dorpshuis Swanla. "Het moet een heel leuke avond worden," aldus de Moerkapelse. "Wij hebben honderd leden en die kunnen allemaal een introducée meenemen. Verder zijn de bestuursleden van andere afdelin gen en wethouder Zijderhand uitgeno digd". Enkele leden voeren de musical op die de vorm zal hebben van een quizz. Meer wil José Landman er niet over kwijt. "Het moet een verrassing blijven". De Plattelandsvrouwen - in Moerkapel- le is nog steeds 25% van de leden agra riër-komen maandelijks bijeen, waar bij de opkomst meestal heel hoog is. Telkens hebben die avonden een ander thema: soms is er een spreker, soms een modeshow of een diapresentatie over een bepaald land. Daarnaast gaan Liguster is weer helemaal in. Terecht, het is een prima haagplant (foto: Jaap Westland Het bestuur van de afdeling Moerkapelle: Els van Heusden, Pamela Pothecary, José Landman en Marian Bukman (niet op de foto: Lida van der Wilt). de leden op bedrijfsbezoek of op excur sie. "Die bezoeken zijn leuk omdat je dan op plaatsen komt, waar je normaal gesproken niet naar binnen kan. Je merkt dan dat de naam "Plattelands vrouwen" toch deuren opent die an ders gesloten blijven. Dus die naam wordt - ondanks het imago - toch niet zo snel veranderd," zegt José Landman. De Moerkapelse vrouwen kunnen bij de bond ook terecht voor cursussen die gegeven worden in Op Moer. Die cur sussen variëren van bloemschikken en lederbewerking tot kunstgeschiedenis en literatuur. De leden variëren in leef tijd van 35 tot 80 jaar en om te sterke vergrijzing tegen te gaan, is de afdeling op zoek naar nieuwe leden "die het leuk vinden om buiten hun gewone kringetje om in contact-te staan met andere vrou wen". Vrouwen die weieens willen kennisma ken met de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen, kunnen dat doen op 15 november als de afdeling in Op Moer een modeshow organiseert met kleding van Rappa. De avond begint om 20.00 uur en er zullen ook artikelen van Unicef te koop zijn. Inlichtingen: voor zitter José Landman, 079-5933052.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 17