^pjgSüiitpiir] Zevenhuizen-Moerkapelle niet onveilig Hobbels Oproep PIT Zaterdag komt Sinterklaas naar Zevenhuizen Activiteiten Agenda Opbrengst Jantje Beton bij ANBO om bij te blijven.. Hart van Holland/15 november 1995 pagina 11 Veiligheidsmonitor 1995 toegelicht Objectief Subjectief Communicatie Bustocht agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Anouk Radloff van de afdeling marketing van het district Hollands Midden licht de monitor toe. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen Vorige week donder dag lichtten onderzoekers van de marketingafdeling van de politie Hollands Midden de veiligheidsmo- nitor 1995 van het district IJssel en Gouwe aan de hand van diabeelden toe. Dit voor de commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Conclu sie: Zevenhuizen-Moerkapelle is een rustige, landelijke gemeente. Een veiligheidsmonitor is een groot (zo niet het grootste) lande lijke onderzoek naar de aard en omvang van veel voorkomende crimi naliteit, de onveiligheids- en veilig heidsbeleving van de burgers en hun oordeel over de kwaliteit van de politie zorg. In 1993 is een dergelijk onderzoek voor het eerst gehouden en dit jaar vond een vervolgmeting plaats, de zo genaamde veiligheidsmonitor 1995. Het onderzoek werd in opdracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie uitgevoerd. Ten overstaan van de commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken en in het bijzijn van de districts chef Van Oik en de heer Slis, officier van Justitie district Den Haag, werd de vei ligheidsmonitor toegespitst op de si tuatie Zevenhuizen-Moerkapelle, waar 200 mensen bleken te zijn geinter- viewd. Deze steekproef, zo werd be toogd, zou representatief zijn voor de totale gemeente. In de gemeentespeci- fieke rapportage wordt een onder scheid gemaakt tussen objectieve en subjectieve veiligheid. Objectieve vei ligheid gaat over de concrete gevallen van criminaliteit. Hoeveel geslaagdeen niet geslaagde inbraken betreft het, hoeveel autodiefstallen, hoeveel fiet sendiefstallen, hoeveel bedreigingen, hoeveel roofovervallen, enzovoort. Objectief meetbaar dus. Bij subjectieve veiligheid handelt het over gevoelens. Hoe veilig of onveilig voelen mensen zich. Dat is sterk persoonsgebonden, iets subjectiefs. Men kan zich bijvoor beeld onveilig voelen, zonder dat er in werkelijkheid iets gebeurd behoeft te zijn, of andersom. Overigens heeft het gevoel van veiligheid of onveiligheid grote invloed op het welbevinden en het handelen van mensen. Hoeveel gaan 's-avonds niet meer over straat alleen omdat ze het gevoel hebben dat het daar onveilig is. Los dus van de vraag of dit werkelijk ook zo is. Ze blij ven binnen, ze nemen het risico niet. En hoeveel mensen willen 's-avonds niet thuisgebracht worden? Subjectieve ge voelens van onveiligheid, die het han delen beïnvloeden. Niemand van de ondervraagde inwo ners van Zevenhuizen-Moerkapelle bleek slachtoffer geworden van bero ving met geweld (zowel binnen als bui ten de gemeente). Wel waren er die slachtoffer waren geworden van bero ving zonder geweld (2 1/2 %j. Hierbij is opvallend dat 80% van deze delicten plaatsvonden buiten gemeente. Verder heeft bijna 5% wel eens te maken gehad met enige vorm van diefstal, waarvan 1/ 3-gedeelte "binnen". Ruim 4% (dis trictsgemiddelde 7%) werd wel eens geconfronteerd met vernielingen en beschadigingen. Het merendeel (90%) vond "binnen" plaats. Van de respon denten werd ruim 2% slachtoffer van bedreiging (in eigen gemeente). Slechts 1% van mishandeling. En dat alleen "buiten". Ook ruim 2% is slacht offer geworden van aanrijdingen, waar bij de veroorzaker is doorgereden. Een groot gedeelte hiervan vond "binnen" plaats. Bij de autocriminaliteit moet onderscheid worden gemaakt tussen diefstal van de auto zelf, diefstal vanaf het buitenste deel van de auto en dief stal uit het binnengedeelte van de auto. In de onderzoeksperiode werden 59 auto's gestolen (=1% van het totale autobezit), waarvan de helft "buiten". Ruim 6% werd slachtoffer van diefstal uit de auto (districtsgemiddelde 9%). Hiervan vond weer 15% "binnen" plaats en wel rond de Wollefoppenweg, de Kratonlaan en Het Hogeland. Vernie ling van de auto c.q. diefstal vanaf de auto scoorde relatief hoog. Bijna 18% van de inwoners kwam hiermee in aan raking (districtsgemiddelde 21%). Meer dan 65% van deze delicten deden zich "binnen" voor.Bij 4 1/2 van alle gezinnen is een poging tot inbraak ge daan. Ruim 3% is daadwerkelijk slacht offer geworden van inbraak. Pogingen tot inbraak schijnen het meest voor te komen in het gebied rond de Rozen straat, de Knibbelweg en Het Hogeland. De geslaagde inbraken in het gebied rond de Wilde Venen, de Dorpsstraat (ZH) en de Knibbelweg. Van meer dan 3% van alle huishoudens werden een of meer fietsen gestolen. Ruim 65% hier van vond "binnen" plaats en wel rond de Burgemeester Klinkhamerweg. Vooral jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar werden slachtoffer van bero ving zonder geweld, waarbij iets meer vrouwen werden getroffen dan man nen. De leeftijdsgroep 25 tot 34 jaar blijkt vaker slachtoffer te zijn van ver nielingen en/of beschadigingen. Meest voorkomende plaatsen: Rozenstraat, Het Hogeland en Boslaan. De subjectieve onveiligheid wordt het meest beleefd in buurten waar de fre quentie van criminaliteit het hoogst is. Het blijkt dat 25% (landelijk gemiddel de 30%) van de inwoners van Zevenhui zen-Moerkapelle zich wel eens onveilig voelt. Van deze 25% voelt 61,5% zich soms onveilig, 17,1% vaak onveilig en 21,4% zelden. Van de inwoners mijdt 9% de "enge" plekken, terwijl bijna 15% daadwerkelijk omrijdt of omloopt. Ruim een kwart van de bevolking doet 's-avonds of 's-nachts niet meer open. Zo'n 40% van de ouders geven hun kin deren (soms) geen toestemming om ergens naar toe te gaan in verband met mogelijke onveiligheid (districtsge middelde 48%). Het onveiligheidsge- voel leeft meer bij vrouwen dan bij mannen. Zo ook bij 65plussers. Opval lend hoog blijkt dit gevoel te zijn bij de lager-opgeleiden. Uit het onderzoek blijkt tevens dat er een relatie is tussen het gevoel van onveiligheid en door de straat zien rijden van de politie. Men sen die de politie niet vaak zien, voelen zich vaker onveilig. Na afloop van de presentatie vroeg de heer Duursma van Gemeentebelangen aandacht voor de communicatie tus sen politie en publiek. Hem was een geval bekend waar deze uitermate slecht was verlopen. Ook vond hij dat er meer terugkoppeling zou moeten plaatsvinden over gedane aangiften. Zowel de officier van Justitie als de districtschef waren het wat dat betreft met hem eens. Het probleem dat zich hierbij echter voordoet is dat het poli tiewerk met een relatief gering aantal mensen gedaan moet worden. Dit ver eist keuzes, waarbij communicatie als hier bedoeld wel eens in het gedrang kan komen. Ingezonden: °ome is gebouwd op heuvels, als ik het §oed heb, op een stuk of zeven. On danks dat is de stad verre van auto vrij, nee Integendeel, door auto's leterlijk "erstikt. Dus wat dacht de wakkere leiding van de gemeente Moerkapelle, i.p.v. zo'n zeven, maken we er een stuk of dertig. Dat zal ze wel leren die auto-idioten om hard te rijden en bovendien zal het de doorstroming bevorderen. Inmiddels zijn de meeste heuvels (hob bels) gecreëerd tot groot genoegen denk ik van het stratenmakers bedrijf en ten laste van het gemeente budget en tot ongenoegen van vele verkeers- "vi emers d'e waarschijnlijk zeggen: Mag het iets minder". Nee, ik was inderdaad niet op de in- Praakavond waar het probleem van e verkeersveiligheid ter sprake kwam. ad/ evenmin heb ik in de dorpskrant, Pardon "Het hart van Holland", er iets an gelezen, maar misschien heb ik het mkei gemist, het blad staat zo bol van teressante artikelen zodat dit best mogelijk is. ^are ik wel op die bijeenkomst aanwe- ~~^^®2sU!arLjZOu ik wellicht het vol gende plan ter tafel hebben gebracht: Maak het hele centrum van ons dorp in het hart van Holland auto vrij en zo tot voorbeeld van andere dorpjes in dit hart. Onder het centrum graven we een "enorme" parkeergarage voor zo'n twintig tot dertig voertuigen. Dit is na tuurlijk duur en je moet zorgen dat onze middenstand niet verzakt... Maar het is te bekostigen door Onder het Op-Moer- huis een casino te verwezenlijken, dan zijn we meteen weer uit die financiële problemen. Parkeerproblemen? De sprinter zal staan te popelen om naar ons hart doorgetrokken te worden, zo niet, dan nog een ondergrondse garage, ook goed voor onze eigen aannemers. Oh ja, natuurlijk moet er nog een ring weg komen om het verkeer in en uit ons dorpje te geleiden, maar dat is voer voor planologen. Maar het zal wel weer wennen, die hob bels, hoewel ik nog steeds na zo'n twin tig jaar niet gewend ben aan die lanta renpaal voor mijn garage die plichtsge trouw op het juiste aantal meters van de vorige is neergezet en niet een paar meters verder. Zodoende moest er nog een paal worden gezet met naam en verbodsborden en wordt mijn garage pad gesierd door twee palen die al me nig deukje bij mijn buurman, die niet zo bedreven was in het vele malen steken om op de Beatrixlaan te belanden. Peet en Von, van harte gefeliciteerd met jullie a.s. nieuwe woning. Pa, ma en Burdy. Jeroen en Monique, hartelijk gefeliciteerd met jullie 4 Wollemijntjes. Corry, Pauline. Zevenhuizen - Het Protestants Interker kelijk Thuisfront (PIT) schenkt aan dacht en morele ondersteuning aan uit gezonden militairen. Medewerkers van PIT doen een oproep om een welgemeende brief of kerst kaart te zenden aan dienstplichtigen en vrijwilligers op vredesmissies. Wie mee wil doen kan een normaal ge frankeerde kaart of brief voor 12 de cember sturen naar: VN-militair (geen land noemen) - p/a Stichting PIT, Geest brugweg 91, 2281 CH Rijswijk. Het PIT- bureau zorgt ervoor dat de kaarten en brieven goed terecht komen bij uitge zonden militairen in onder andere Hai ti, Mozambique, het Midden-Oosten, Angola, Bosnië, de vliegbasis Villafran- ca in Italië en op marineschepen in de Adriatische Zee. Via de televisie wordt op 17 november een oproep gedaan op Nederland 2 om 23.40 uur. Voor meer informatie: me vrouw Blom, telelefoon 0180-633260 of mevrouw Kortlever, telefoon 0180- -632253 Zaterdag 18 november, zo heeft de Sint laten weten in een brief, is het bezoek aan Zeven huizen gepland. De verwachting is dat Sinter- >t klaas met zijn gevolg om ongeveer 13.30 uur de Catgesbrug passeert. Daar zal hij een warm welkom krijgen van de ceremonie meester van de Zevenhuizense middenstands- vereniging, die de Sint verder zal begeleiden naar de aanlegsteiger aan de los wal, waar hij om ongeveer 13.45 uur zal arriveren. Voorafgegaan door De Kleine Trompetter1 zal de Sint richting Dorpsplein gaan, waar^ hij om 14.00 uur ontvangen zal worden door burgemeester L.M. Schoots. Tijdens de boottocht en de rit door de Dorpsstraat, die de Sint dit jaar weer op zijn eigen witte schimmel maakt, zal door alle pieten uit zijn gevolg goed opgelet worden wie van de kinderen de mooiste mijter op heeft. Om 14.30 uur wordt in dorpshuis Swanla voor Sinterklaas en voor alle kinderen een toneelstukje opgevoerd door de toneelgroep van V.O.O. en een paar Pieten, die van de Sint speciaal daarvoor vrij hebben gekregen. Voor aanvang van dit toneelstuk zal de Sint drie prijzen uitreiken aan de kinderen die de mooiste mijter hebben. De Sint heeft toegezegd dat zijn Pieten tijdens de voorstelling goed op de kinderen zullen passen. Het Sinterklaasfeest wordt de kinderen van Zevenhuizen aangeboden door de Zevenhuizense middenstandsvereniging, die zich heeft ingespannen er ook dit jaar een geweldig kinderfeest van te maken. Moerkapelle- Dit jaar verzorgde peuter zaal 't Hobbelpaard in Moerkapelle weer de collecte voor Jantje Beton. Dankzij de medewerking van de ouders die collecteerden is er een bedrag van ƒ1100.- opgehaald. De helft van de op brengst is bestemd voor het nationaal jeugdfonds, de andere helft voor de peuterspeelzaal. Het geld wordt ge bruikt voor de aanschaf van nieuw speelmateriaal. O(ma) bedankt voor het lekkere etentje. De Hollebollen familie. Hiep hiep hoera, Amber werd 14 november 1 jaar. Opa en oma Hol. Lieve Pappa, nog gefeliciteerd met je verjaardag op 13 nov. Bianca, Susette, Alissa Hoera, oma Polis is 17 nov. jarig. Hartelijk gefeliciteerd. Nick, Maartje en Gijs. iknniAvnn oji cDirinlo WmÊmmmÊil» I§Ü - Zevenhuizen - Tijdens de ANBO-soos- middag op 22 november in De Zevens ter zal het seniorenensemble optreden. Dit ensemble wordt gevormd door oudere muzikanten die met plezier een zeer gevarieerd programma brengen. Tussen de optredens door zingt het bejaardenkoor van Zevenhuizen. Op 27 november organiseert de ANBO een bustocht. De route van de tocht, die duurt van 11.00-16.00 uur is nog niet bekend. Onderweg zal gestopt worden om pannekoeken te eten. De kosten bedragen f 25,- en men kan zich opge ven bij mevrouw Bouwmans, telefoon (0180)632720. i ®st Zevenhuizen: Iedere zaterdag: van 10.00-15.00 uur: wereldwinkel op het dorpsplein. Iedere eerste vrijdag van de maand: 11.00-15.00 uur: wereldwinkel bij "Natuur- luck" aan de Zuidplasweg. Donderdag 16november: 9.30-11.00 uur: koffieochtend Herv. Centrum; spreek ster mevrouw Hellendoorn; thema: "Vaderhart van God?" Zondag 26 november: 16.00 uur: Ger. kerk: Ontmoeting over drempels heen; voorganger ds. van Hall; thema: "Ga op je eigen benen staan". Vrijdagavond 8(18.00-21.00 uur) en zaterdag 9 december (10.00-16.00 uur): Vrijz. Herv. kerk, Dorpsstraat 139: Kreatieve Kerstmarkt. Donderdag 14 december: 9.30-11.00 uur: koffieochtend Herv. Centrum; spreek ster mevrouw M. Houtman;thema: "Kerstfeest en op weg naar het nieuwe jaar". Woensdag 20 december: 14.30 uur: Herv. Centrum: Ouderenmiddag; kerstvie ring m.m.v. bejaardenkoor. Overdenking: ds. van Beek. Vrijdag 22 december 20.00 uur Geref. kerk: Kerstconcert m.m.v. Vox Jubilans, Kleine Trompetter en Gem. zangver. Zanglust. Zaterdag 2 maart 1996: 20.00 uur dorpshuis Swanla: voorjaarsconcert gem. zangver. Zanglust, m.m.v. Zoetermeer Mannenkoor. De Zeven Muzen: zaterdag 25 november: 20.00 uur Ger. kerk: amateur-muziekavond; vrijdag 8 december: 19.00-21.00 uur Vrijz. kerk; kinderkoor en blokfluitgroep tijdens de kerstmarkt; maandag 18 december: Dorpshuis Swanla: Open ballet-les; woens dag 20 december: 17.00-18.30 uur in Dorpshuis Swanla: kerstuitvoering viool, blokfluit en gitaar. De Zevenster: Dinsdag 21 november: Zangavond zangkoor "Dient den Heer" uit Waddinxveen. ANBO: Maandag 27 november: 11.00-16.00 uur: Bustocht (aanmelden: mevrouw Bouwmans, telefoon 632720); Spelmiddag: elke maandag 14.00 uur in De Zevens ter; Soosmiddag: 2e en 4e woensdag 14.00 uur in De Zevenster; Gymnastiek: gebouw ger. kerk dinsdagmorgen 9.30, 10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koommolen elke donderdag 9.00, 10.00 en 13.30 uur; Maaltijden: in het restaurant van De Zevenster (bellen voor 10.00 uur). Oud Verlaat "De Vierkap": 21 nov.: 20.00 uur: Fimoklei cursus (opgeven bij Jannie Suurland, tel. 4210818); 17nov.: 20.00 uur: Klaverjassen; 18 nov.: 20.00 uur: Bingo; 22 nov.: 13.30 uur: voor de jeugd: schoentjes maken voor Sint; 28 nov.: 20.00 uur: De Schakel; 1 dec.: 20.00 uur: klaverjassen; 20 dec.: 20.00 uur: kerststukjes maken. Vogelvereniging Zang en Kleur: 17 nov.: klaverjas- en jokeravond; 25 nov.: clubmiddag en vogelbeurs; 21 dec.: kerst 'kaarten'23 dec.oudejaarsborrel voor kaarters en leden. De clubmiddagen beginnen om 14.00 uur. Kaarten en contactavonden om 20.00 uur. Moerkapelle: Iedere 2e donderdag in dorpshuis Op Moer, 9.30-11.30 uur: Soos: 14 dec. Zaterdag 16 december: 19.00 uur: Op Moer: Rolschaatsshow Rolling '90 rollerdisco. Zaterdag 27 januari: 14.30 uur: in Op Moer: gymvereniging Tarzan-Jazztar ^uM^muitvqering_(60 jaar)^

Hart van Holland | 1995 | | pagina 11