Opening 't Coopsche Bosch op 29 november, zie pagina 12 en 13! Snelle actie van brandweer in Hazerswoude-Rijndijk Visserijkundig onderzoek in Spoorput VEERMAN SPECTACULAIRE KEUKENVERKOOP IN WADDINXVEEN Clubdag Groenendijkruiters Zwart Piet in bibliotheek Irisrit "Ontmoeting over drempels heen" Koppelklaveijassen Praise-avond Vrouwenbijbelkring 18e jaargang nummer 642 22 november 1995 In Waddinxveen bij Edmon Keukens wordt vrijdag - zaterdag - maandag - dinsdag een NU OF NOOIT verkoop van showroomkeukens georganiseerd. Met gigantische kortingen die op kunnen lopen tot70% De oorzaak van deze spectaculaire keukenverkoop is dat een groot aantal keukens plaats moet maken voor de andere modellen uit Italië en Duitsland. Dus nu kopen= geld verdienen Verkoop uitsluitend aan particulieren! Haast u, Op Op! Het adres is: Mercuriusweg 15 2741 TB WADDINXVEEN 0182-631622 VOOR ELKE HYPOTHEEKVORM OF Haal onze informatieve hypotheekvideo eens op! Conditie Eerste indruk Drs. Zoetemeijer van de OVB schept de vis vanuit de fuik over in de visteil seltekort. De eerste signalen wat dit betreft zijn er reeds. De brasem en de kolblei bleken aan de zeer kleine kant. Wat zou aan deze situatie nu gedaan kunnen worden? Wil men het aantal roofvissen vermeerderen dan zal men (in dit geval de eigenaar c.q. huurder van de visgrond) iets aan de beplanting moeten doen. Is dit om de een of andere reden niet mogelijk dan zal er wat ge daan moeten worden aan de bezet tingsgraad van de brasem en kolblei. Want zoals de heer Wijn, secretaris van de AZHB) het verwoordt: "Een visser vangt nu eenmaal liever een grote dan vele kleintjes". In concreto zou dit bete kenen dat er nogal wat brasem en kol blei tot vismeel vermalen zullen wor den. Maar voor het zover is, wordt eerst het officiële rapport van de OVB afgewacht. Afgelopen zondag kwam de brandweer snel in actie nadat een melding was binnengekomen dat er in een woning aan de Marsstraat een uitslaande brand woedde. De bewoner had het vuur om half elf s'avonds ontdekt. Na dat hij constateerde dat de vlammen uit zijn dak sloegen had hij direct 0611 gebeld. Binnen vijf minuten hoorden de buurt bewoners, die inmiddels buiten ston den, de sirene van de brandweer. Al na een kwartier waren ze de brand mees ter. Het is nog niet bekend hoe de brand op zolder ontstaan is. Hazerswoude-Rijndijk - Op zondag 26 november organiseren De Groe nendijkruiters de jaarlijkse clubdag. Er wordt gestreden om het kam pioenschap. Omdat er gerekend wordt met een omrekeningsfactor heeft iedere deelnemer evenveel kans. Aanvang is 9.00 uur. Om 18.00 uur wordt de winnaar bekend ge maakt. Boskoop - Op woensdag 29 novem ber om 14.30 uur leest Zwarte Piet voor in de Boskoopse Bibliotheek. Daarna wordt er geknutseld of gete kend. Zwarte Piet leest voor aan kin deren van 4 tot 8 jaar. Deelname is gratis. De voorleesmiddag van woensdag 6 december komt te ver vallen. Nieuwerkerka/d ijssel - Op vrijdag 24 november organiseert A.M.C, The Skymasters de Irisrit. Dit is een rit op basis van een routebeschrijving. Voor de A- en B-klasse geldt het NRR/ TRR reglement, voor de gezellig- heidsklasse geldt een aangepast re glement. De rit is ongeveer 30 km langen duurt anderhalf uur. inschrij ven voor deze rit tussen 19.45 en 20.30 uur bij "Cartoons", Kerklaan 13/15 in Nieuwerkerk a/d IJssel. Voor informatie: 0180-322200/332061. Zevenhuizen - Zondag 26 november begint om 16.00 uur weer een samen komst 'Ontmoeting over drempels heen". Dominee Van Hal houdt de overdenking. Het thema is: "Ga op je eigen benen staan". Het gospelkoor Unison uit Rotterdam verleent voca le en muzikale medewerking. De sa menzang wordt begeleid door Jaap Akkerhuis. Er is kinderoppas aanwe zig. De kerk aan de Dorpsstraat 107 is om 15.30 uur open. Voor informatie: telefoon 0180-633403. Boskoop - Op vrijdag 8 december organiseert klaverjasclub Het Praat huis te Boskoop een grote küppelkla- verjasavond. Er worden vier rondes gekaart volgens het N.K.F. systeem. Bet inschrijfgeld bedraag f 10,- per koppel. Aanmelden en informatie: 0172-2162 1 0 of 0172-216037. Hazerswoude-Dorp - Zaterdagavond 25 november is er in koffiebar De Schutse een praise-avond. Op deze wond worden opwekkingsliederen en liederen uit de Youth for Christ- bundel gezongen. De avond begint orn 21.00 uur en de koffiebar is open °m 20.00 uur. Bergschenhoek - Op dinsdag 28 no- Vernber zal mevrouw Edith Schouten tijdens de vrouwenbijbelkring spre ken over: "Talenten". Het program- ma begint om 9.30 uur tot ongeveer 11-00 uur. Er is kinderoppas aanwe- Inlichtingen: telefoon 010- 5214626. af te sluiten bij o.a. de ING Bank, NMS Spaarbank, Postbank, Stad Rotterdam, AMEV, NN, ZA, NOG, Vezeno, Westland/Utrecht Dorpsstraat 200 Telefoon 01802 - 1866 Postbus 2 2760 AA ZEVENHUIZEN Telefax01802- Door Gerard Verheiien Zevenhuizen- In opdracht van de Al- gemeene Zuid-Hollandsche Henge laars Bond (AZHB) heeft de Organi satie ter Verbetering van de Binnen visserij (OVB) uit Nieuwegein in de Grote Spoorput een visserijkundig onderzoek uitgevoerd. Dit om een beeld te krijgen van de omvang, de samenstelling, de groei en de condi tie van de visstand aldaar. Bij veel mensen in Zevenhuizen (zeker bij de vissers) is de grote Spoorput een begrip, bij anderen zal dit een nietszeggende kreet zijn. Voor de laatste categorie: de grote Spoorput is de plas die zich, komende vanaf de A12 uit de richting Zoeter- meer, net over de spoorlijn rechts be vindt. Op het normaal rustige, doodlo pende landweggetje was het vorige week woensdag ongewpon druk. Men sen die in de vispoel netten uitzetten, de diepte van het water aan het opme ten waren en watermonsters namen. Nadat de put door netten in drie delen verdeeld was, werd door beroepsvis ser Piet Kalkman uit Moordrecht met een zogenaamde 'zegen' in een van de compartimenten de daar aanwezige vis bij elkaar geschraapt. Een zegen is een soort fuik, maar dan wel een van groot formaat. Al met al werd daarmee zo'n 500 kilo naar de oppervlakte getrokken en vervolgens in visteilen per boot naar de kant gevoerd, in een oogopslag was duidelijk dat er twee vissoorten echt domineerden. Dat waren de brasem en de kolblei. Zo ogenschijnlijk lijken ze veel op elkaar, maar de oogdiameter verschilt duidelijk. Het oog van de kol blei oogt groter dan dat van de brasem. Verder zaten er wat kleine baarzen bij, 19 snoekbaarzen, 10 snoeken, 28 kar pers, 6 zeelten en een ruim aanbod van ruisvoorns en blankvoorns. Verder toch ook wel vrij veel pos (een klein baarsachtig, gevlekt visje). En last but not least 5 kanjers van palingen, elk met een gewicht van zo'n twee pond. Nadat eerst de samenstelling van het water onderzocht was, werd door de OVB-biologen de vis gemeten en gewo gen. Een heidens karwei dat begrijpe lijk de meeste tijd in beslag nam. Vijf honderd kilo vis een voor een op de meetlat en op de weegschaal, ga er maar aan staan. De verkregen gegevens werden rechtstreeks in de computer gebracht om later tot een onderzoeks rapport voor de opdrachtgever ver werkt te kunnen worden. Naast veel klein grut waren er ook grote vissen. De karpers bijvoorbeeld varieerden in lengte van 44 tot 76 cm, de snoekbaars van 25 tot 67 cm, de snoeken van 22 tot 79 cm. De brasem en de kolblei zaten gemiddeld op zo'n 25 cm. Om de hoe veelheid roofvis (snoeken snoekbaars, die het gemunt hebben op levend aas) in de Spoorput te kunnen bepalen, werd naast de netvangst een aparte vangtechniektoegepast, het zogeheten elektrisch vissen. Met een stroomag- gregaat in de boot werd een stroomge- leidend schepnet in het water langs en in de rietkraag gebracht. Langs en in de rietkraag omdat roofvis zich veelal daar ophoudt. Door de elektrische stroom raken de vissen verdoofd en komen dan boven drijven om vervol gens in teilen te worden geschept. Naast de lengte en het gewicht is tevens belangrijk hoe oud de vis is. Ook voor het bepalen van de leeftijd bestaat een speciale techniek, het zogenaamde schublezen. Uit de huid van de vis wordt met een pincet een schub getrok ken. Deze wordt gedroogd en onder een microscoop bekeken. Op de schubben zitten namelijk jaarringen, net als bij bomen. Aan de hand van de verkregen gege vens kunnen de biologen van de OVB iets zeggen over de groei en de conditie van de vis. De combinatie lengte-ge- wicht-leeftijd is hiervoor essentieel. Deze wordt gerelateerd aan een, uit ervaring verkregen, landelijke norm. Uit de combinatie lengte-gewicht-leef tijd kan een aantal conclusies worden getrokken. Is het gewicht van de vis ten opzichte van de lengte en de leeftijd onder de maat dan kan dat betekenen dat er niet voldoende voedsel (fyto- plankton en zoo-plankton) aanwezig is, of dat er te veel vis is voor het aanwezi ge voedsel. Uit de verkregen gegevens kan een voorlopige conclusie worden getrok ken. Uit het watermonster bleek dat het fosfaatgehalte vrij hoog is. Een afgelei de hiervan is dat zich in het water veel algen bevinden en dat betekent weer veel watervlooien, die als voedsel voor de vis dienen, in de Spoorput groeien weinig planten, wat inhoudt dat de roofvis zich niet kan voortplanten, om dat kuit en hom aan de waterplanten afgezet worden. Aangezien dit de na tuurlijke vijanden van de witvis zijn, zullen de brasem en de kolblei daar door in aantal alleen maar toenemen. Met als gevolg: op den duur een voed-

Hart van Holland | 1995 | | pagina 1