Reis naar Israël met Reisburo De Zwaluw Structuurvisie belicht Voorleeswedstrijd bibliotheek Oud papier Moerkapelle Moerkapelle Activiteiten Agenda om bij te blijven... Hart van Holland/29 november 1995 pagina 13 agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle 14 december informatieve bijeenkomst met gemeente Status wereldwinkel Door Gerard Verheiien Ingezonden Dinsdag 14 november, de dag dat we met 37 gezellige mensen vertrokken vanuit Zevenhuizen voor een 8-daagse rondreis door Israël. Aangekomen op de luchthaven van Tel Aviv stond de gids al te wachten. Aangezien we een druk programma hadden vertrokken we iedere ochtend om 8.00 uur. De gids was een Joodse vrouw die in Nederland is geboren. Zij kon veel vertellen over de geschiedenis van Israël, Het Beloofde Land, maar ook over het huidige sociale leven van de Israëli's, zowel Joden als Arabieren, die in veel plaatsen vredig naast elkaar le ven. De rondreis begon met een bezoek aan Ceasarea, een opgraving van een Ro meins theater. Via Akko reden wij met de bus naar Nazareth voor een bezoek aan de kerk van de Aankondiging. Na een diner en overnachting in Tiberias reden wij de volgende ochtend langs het Meer van Tiberias naar Tel Dan, de plaats waar de bronnen van de Jordaan ontspringen. De Jordaan loopt over in het Meer van Tiberias (ofwel het Meer van Galilea), waarna het weer als rivier verder gaat tot het in de Dode Zee stroomt. Aan het einde van de ochtend zijn we met de boot het Meer van Gali lea over gevaren en hebben we een typische Israëlische maaltijd genut tigd: St. Petrusvis, gevangen in het meer. Vrijdag hebben we een bezoek ge bracht aan de Romeinse opgraving van Beth Shean. Een oude stad die de ar cheologen, met behulp van de res tanten die ze vinden en geschiedenis boeken, weer opbouwen. Via de Jor- daanvallei rijden we door naar Jericho, een oaseplaats die sinds 1994 onder volledig Palestijns zelfbestuur valt. We vervolgen onze tocht richting Jeruza lem. Even buiten Jeruzalem ligt Neve llan, de kibboets waarin ons hotel voor de komende vier nachten is gelegen. Bij het diner staat overal een fles sabbat wijn op tafel, dit is een heerlijke zoete, stroperige wijn, speciaal voor feestda gen. Zaterdag (Sabbat) brengt de bus ons naar Jeruzalem. Ons stadsbezoek begint op de Olijfberg, vanwaar we een prachtig uitzicht hebben over heel De deelnamers aan de Israël-reis vo< Jeruzalem. Vervolgens brengen we een uitgebreid bezoek aan de Oude Stad, we wandelen over de Via Dolorosa en zien onder andere de kerk van Anna, Bethesda en de prachtige Grafkerk. We rijden door naar Bethlehem, dat tegen Jeruzalem aangebouwd is en bezoeken daar de Kerk van de Geboorte. Zondag een welverdiende vrije dag, mits de gids niet een woestijnsafari had georganiseerd voor de liefhebbers. Met een grote open truck trokken we door de Judea-woestijn, op zoek naar kamelen. We zien onderweg een schit terend Grieks Orthodox klooster dat in de rotsen is uitgehouwen. Later vinden we inderdaad nog een kudde kamelen. De volgende dag rijden we naar de Dode Zee waar we eerst de Zelotenves- ting Massada bezoeken, 's Middags is er tijd om te drijven in de Dode Zee, een heel bijzondere ervaring. Verder via Qumran, de plaats waar de Dode Zee- hef gebouw van de Knesset in Jeruzalem rollen zijn gevonden, 's Avonds staat er een tour door verlicht Jeruzalem op het programma, waarna we vervolgens een folklore-avond in de Schouwburg mee maken. Dinsdag vertrekt ons vliegtuig pas 's avonds, zodat we overdag nog tijd heb ben om een paar plaatsen te bezoeken, zoals het bijbelse Jeruzalem in het klein nagebouwd. Het meest indrukwekkend van deze dag is het bezoek aan Yad Vashem, het oorlogsmuseum. Na onze laatste stop, een bezoek aan de Graf- tuin, bracht de bus ons naar Tel Aviv voor de vlucht naar Amsterdam. Daar aangekomen stond de bus weer klaar om ons naar Boskoop en Zevenhuizen te brengen. Dit was het einde van een fantastische reis naar Het Beloofde Land, die mede door het enthousiasme van alle medereizigers een groot suc ces is geworden. Zevenhuizen Iedere zaterdag: van 10.00-15.00 uur: wereldwinkel op het dorpsplein. Iedere eerste vrijdag van de maand: 11.00-15.00 uur: wereldwinkel bij "Natuur- luck" aan de Zuidplasweg. Vrijdagavond 8 (18.00-21.00 uur) en zaterdag9 december (10.00-16.00 uur): Vrijz. Herv. kerk, Dorpsstraat 139: Kreatieve Kerstmarkt. Donderdag 14 december: 9.30-11.00 uur: koffieochtend Herv. Centrum; spreek ster mevrouw M. Houtman; thema: "Kerstfeest en op weg naar het nieuwe jaar". Woensdag 20 december: 14.30 uur: Herv. Centrum: Ouderenmiddag; kerstvie ring m.m.v. bejaardenkoor. Overdenking: ds. van Beek. Vrijdag 22 december 20.00 uur Geref. kerk: Kerstconcert m.m.v. Vox Jubilans, Kleine Trompetter en Gem. zangver. Zanglust. Zaterdag 2 maart 1996: 20.00 uur dorpshuis Swanla: voorjaarsconcert gem. zangver. Zanglust, m.m.v. Zoetermeer Mannenkoor. De Zeven Muzen: Vrijdag 8 december: 19.00-21.00 uur Vrijz. kerk: kinderkoor en blokfluitgroep tijdens de kerstmarkt; maandag 18 december: Dorpshuis Swanla: Open ballet les; woensdag 20 december: 17.00-18.30 uur in Dorpshuis Swanla: kerstuitvoe ring viool, blokfluit en gitaar. De Ze venster: maaltijdvoorziening op elke werkdag in het restaurant 8,- melden "oor 10.00 uur; 1 dec. 10.00 uur koffie en verkoop handgemaakte kralenboompjes; 6dec.: 14.00 uur poffertjesmiddag met muziek van de tubo's, toegang ƒ5,-; '2dec.: 12.00 uur Oudhollandse maaltijd, opgeven voor 8 dec bij tel. 631144/8,- 16 dec.. 10.00 uur: Kerst Jeugd Zang; 18 dec.: 20.00 uur kerstconcert van De Qeine Trompetter; 21 dec.: 12.30 uur kerstdiner, ook voor niet bewoners ƒ8,- (t'jdig bellen!) AAIBO: Zpelmiddag: elke maandag 14.00 uur in De Zevenster; Soosmiddag: 2e en 4e Woensdag 14.00 uur in De Zevenster; Gymnastiek: gebouw ger. kerk dinsdag morgen 9.30, 10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke donderdag 9.00, 10.00 en 13.30 uur; Maaltijden: in het restaurant van De Zevenster (bellen voor 10.00 uur). Oud Verlaat "De Vierkap": dec..- 20.00 uur: klaverjassen; 20 dec.: 20.00 uur: kerststukjes maken. Vogelvereniging Zang en Kleur: 1 dec., kerst 'kaarten'; 23 dec.: oudejaarsborrel voor kaarters en leden. De dubirüddagen beginnen om 14.00 uur. Kaarten en contactavonden om 20.00 uur. Moerkapelle: ®dere 2e donderdag in dorpshuis Op Moer, 9.30-11.30 uur: Soos: 14 dec. Vierdag 16 december: 19.00 uur Op Moer: Rolschaatsshow Rolling '90 IQUerdisco. Katerdag 27 januari: 14.30 uur: m Op Moer: gymvereniging Tarzan-Jazztar Vjbrieumuitvoering (60 jaar). Wethouder ons dat zo voorstellen en hoe we het willen hebben. We zetten hierbij in op onze sterke punten. Die moet je uitbui ten". Volgens Brouwer is één van die sterke punten de recreatie. Daaraan moet meer gestalte gegeven worden. De Rotte, de Rottemeren en de Zeven- huizerplas (met een specifieke positie daarin voor Oud Verlaat) ziet de wet houder als een recreatieve voorziening met een functie voor het stedelijk ge bied, evenals het Bentwoud dat overi gens al een bestuurlijke realiteit is. Een ander aandachtspunt is de landbouw. Deze bedrijfstak draagt voor een groot deel bij aan het door velen gedragen gevoel van buiten wonen'. En ze zorgt nog voor wat frisse lucht. Het fungeert als het ware als een long in een groot stedelijk ontwikkelingsmechanisme. Brouwer ziet Zevenhuizen-Moerkapel le als een randzone van het Groene Hart. Hierbij benadrukt hij dat het geen rommelzone mag zijn. "Richt die rand zone goed in met kwaliteit die toekomst heeft en waarvan anderen ook de kwa liteitswaarde beseffen". Wat dit betreft is hij ook een voorstander van een clus tering van de hier aanwezige glastuin- rouwer (CDAlicht de structuurvisie toe. bouw, waarbij als eis geldt dat het voor dit soort bedrijven aantrekkelijk ge maakt moet worden in een begrensd gebied voor nu en in de toekomst te kunnen werken. Wat is nu de status van het voorliggen de rapport. Brouwer stelt uitdrukkelijk dat het rapport geen blauwdruk is. Dat wil zeggen dat het niet een tot in details uitgewerkt plan is. Het reikt een serie denkmodellen aan, waarmee je nog een aantal kanten op kunt. Er liggen keuzes. Kiezen we voor stabilisatie, enige ver stedelijking (sub urbaan) of totale ver stedelijking (urbaan). "De Raad moet zich hierover nog uitspreken. De ver wachting is dat die uitspraak in januari gedaan zal worden", aldus Brouwer. Overigens ziet hij zelf niets in een ver doorgevoerde verstedelijking. Dat er in komende tijd wat bijgebouwd zal moe ten worden, staat voor hem wel vast. De Structuurvisie geldt hierbij als kader. Voorts accentueert Brouwer nog dat de Structuurvisie een toekomstbeeld is van de gemeente zelf. Het staat nog niet vast, of die ook gedragen wordt door hogere overheden, zoals provincie en rijk. "Maar men kent in ieder geval onze opvattingen", zo besluit Brouwer. De deelnemers aan de voorleeswedstrijd. Op de bovenste rij, derde van links de Voorteeskampioen van Zevenhuizen: Esther Mooijman. Zevenhuizen - Dinsdagmiddag 21 november vond in de bibliotheek Zevenhui zende plaatselijke voorronde in het kader van de Landelijke Voorleeswedstrijd plaats. Twaalf leerlingen uit groep 7 en 8 van de Zevenhuizense basisscholen De Eendragt en 't Reigerbos streden met elkaar om de titel "Voorleeskampioen van Zevenhuizen". Er waren ongeveer 50 klasgenoten als supporter meegekomen. Iede re kandidaat las een zelfgekozen stukje voor uit een favoriet boek. Het voorlezen mocht niet langer duren dan vijf minuten. Belangrijk was niet alleen technisch lezen, maar vooral boeiend voorlezen. De jury, bestaande uit me vrouw M. van Dijk, plaatsvervangend hoofd bibliotheek Zevenhuizen, me vrouw M. Vink. bestuurslid biblio- .theek, mevrouw J. Heil, dichteres uit Zoetermeer en de heer N. Dirkzwager, voormalig hoofd van 't Reigerbos, lette op een goed begrip van de tekst, goede klemtonen, prettig tempo, verstaan baarheid, leuk stemgebruik en goed contact met het publiek. Alle twaalf kandidaten, die op school al door de voorselectie waren gekomen, leverden dan ook kwalitatief goed lees werk. Het zegt hierbij genoeg, dat de supporters bij elke kandidaat muisstil luisterden en geboeid bleven tot het eind. De voorzitter van de jury, Johanna Heli, maakte na rijp beraad de uitslag be kend. Esther Mooijman van 't Reiger bos is "Voorleeskampioen van Zeven huizen" geworden. "Zij illustreerde wat écht voorlezen is; ze had het publiekals één man aan haar voeten!", zo oordeel de de jury. De tweede plaats was voor Steven Groeneweg (De Eendragt) en op de der de plaats eindigde Annelieke Jager (De Eendragt). De drie winnaars kregen van de bibliotheek Zevenhuizen een boek als prijs. Winnares Esther Mooijman las voor uit "De Zes Falken" van Jaap ter Haar en had daaruit het verhaal 'vuurwerk' ge kozen. Esther gaat nu naar de regionale ronde, die begin 1996 zal plaatsvinden in een nog nader te bepalen plaats. Moerkapelle - Vrijdagmiddag 1 en za terdag 2 december kan er weer papier worden gebracht in de containers naast de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur is de containerdienst aanwezig. De vierde container is voor karton. Na 12.00 uur kan er geen papier meer wor den gebracht. De opbrengst in novem ber was 11.700 kilo. Zevenhuizen - De inwoners van de kern Zevenhuizen hebben op donderdag 14 december vanaf 19.30 uur in de raads zaal van het gemeentehuis de gelegen heid om tegen het gemeentebestuur "aan le praten". Op die avond kunnen de meest uiteenlopende zaken naar vo-ren gebracht worden. Om zich enigszins te kunnen voorbereiden op de vragen die gesteld kunnen worden, zien Burge meester en Wethouders het liefst dat deze vragen voor 4 december in hun bezit zijn. Dit is overigens niet noodza kelijk, er blijft ruimte voor spontane vra gen. Wat het college betreft zouden het toekomstige beeld van Zevenhuizen- Moerkapelle en de veiligheid in de woonomgeving aan de orde kunnen ko men. In dit artikel gaat wethouder Brou wer, belast met de portefeuille Ruimtelij ke Ordening, Milieu en Cultuur, wat na der in op het eerste onderwerp. Het rapport, beter bekend als de Struc tuurvisie, is geboren uit het idee zelf positie te kiezen en niet afwachtend te zijn. Rotterdam zette de aanval in op de zuidflank, Zoetermeer had plannen klaarliggen voor uitbreiding in oostelij ke richting en Gouda, Waddinxveen en Moordrecht sloten hun convenant. Brouwer (CDA): "Ere wie ere toekomt, het is de fractievoorzitter van het CDA, de heer De Jong, geweest die er in de Raad steeds op gehamerd heeft dat we met een eigen visie moesten komen om zo tegenwicht te kunnen bieden aan het oprukkend stedelijk geweld". Onder het motto van "We gaan niet zitten wachten tot anderen wat voor ons ver zinnen" is door de projectgroep "Struc tuurvisie" begin dit jaar een toekomst beeld geschetst van hoe de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle zich de ko mende 20 jaar zou moeten gaan ontwik kelen. "Met een dergelijk model", zegt Brouwer, "kunnen we met redenen omkleed weerstand bieden tegen land schappelijke inrichtingsmodellen, die door anderen voor ons bedacht wor den of zijn. Met de door ons ontwikkel de visie geven we als gemeente aan wat wij met ons gebied willen, waarom we

Hart van Holland | 1995 | | pagina 13