nieuws uit de Creatieve kerstmarkt Nekletsel voorkomen: Goede hoofdsteun is noodzaak 5800 zieken en gehandicapten in 1996 met de Zonnebloem op vakantie regio Nieuw voorlichtingsmateriaal voor kinderen met diabetes Kerstconcert Interkerke lijk koor "Con Spirito" Aktie gehandicaptenlift Historische Kring Hart van Holland/13 december 1995 pagina 19 Presentatie 'Diawattes??' in Rijnland Ziekenhuis 244, 264, 321, 337, 729, 779, 840, 853, 901, 1044, 1049, 1115, 1119, 1233, 1265, 1290,1334,1406,1422,1678,1706,1742, 1770,1805,1900,2194,2195,2241,2344, 2350,2374,2386,2390,2417,2509,2573, 2591,2606,2610,2625,2664,2678,2768, 2820,2858,2875,2893,2983,3048,3083, 31613183,3204,3238,3258,3264,3361, 3456,3570,3659,3713,3741,3789,3870, 3953,3966,3995,4029,4075,4082,4102, 4316,4349,4360,4592,4639,4662,4741 4744, 4801 en 4879. Goed afgestelde hoofdsteun vermindert kans op whiplash Afstelling hoofdsteun Noodzakelijke hoogte Kop-staart botsingen Vooral vrouwen Beter voorkomen... In 35 jaar meer dan 75.00 vakantiedeelnemers Kwaliteit 6000 vrijwilligers 25.00 passagiers Toekomst Zevenhuizen- Vrijdag 8 en zaterdag 9 de cember werd een creatieve kerstmarkt gehouden in de Vrijzinnig Hervormde kerk in Zevenhuizen. Tijdens deze markt werd ook een verloting ge houden. De prijzen zijn voor: 1. Aquarel, A. Valkenburg, Ze venhuizen; 2. Fruitbakje, fami lie Van Duijn, Nieuwerkerk aan den IJssel; 3. Bloemen bon, L.J. du Bois; 4. Kus sen, familie Driessen; 5. Verjaardagskalender, J. Boersma; 6. Tafel kleed rood, Joh. Otte- vanger; 7. Fruitbakje v.d. Berg; 8. Tafelkleed groen N. Roos-Clazing; 9. Kussen, M Verhoef; 10. Verjaardagskalender, N. Dirkzwager (allen uit Zevenhuizen). De prijzen worden thuis afgeleverd. De netto-opbrengst van deze succesvolle kerstmarkt bedraagt circa 1500.-. De organisatie bedankt de gulle gevers en de creatieve inbreng van velen. Nieuwerkerk a.d. IJssel- Op zaterdag 16 december geeft het Interkerkelijk Koor "Con Spirito" een kerstconcert in het Ontmoetingscentrum aan de Bospolder straat 10 te Nieuwerkerk aan den IJssel. Aanvang 20.00 uur. Uitgevoerd zal worden "Bethlehem". Deze muziek vertelt het kerstverhaal en is met veel gevoel gecomponeerd door de componist J.H. Maunder. Aan deze avond die geheel onder leiding staat van dirigent Gerard Lange, werken de vol gende solisten mee: Aart Bergwerff - or gel, Rob Staliinga - tenor, Herma Swager - sopraan, Charles Vermeer - bariton. Toegang 10,-. Jongeren t/m 16 jaar en 65+ 7,50. Kaarten kunnen worden be steld via telefoon 0180-314251 of aan de zaal. Ommoord- Op zaterdag 16 december wordt weer een ruilbeurs gehouden in de Open Hofkerk bij de Hesseplaats in Ommoord (halte Metro), leder die iets te ruilen heeft kan terecht; maar als speciale "act" voor deze mor gen staan prent- ansichtkaarten voor op met daarnaast de overbekende flip- po's. Maar ook verzamelaar van mun ten, zegels en balpennen zijn welkom. Leden van de Nederlandse Vereniging De Verzamelaar hebben vrije toegang. Overige bezoekers betalen 2.-. Voor informatie: telefoon 010-4208660. Het project diabetesbegeleiding Rijnland Ziekenhuis pre senteert op donderdagmiddag 14 december de eerste uitga ve van een reeks voorlichtingsmaterialen voor kinderen met diabetes en hun relaties. Het werkboek 'diawattes??' is speciaal ontwikkeld voor kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar, die net diabetes hebben gekregen. Met dit voorlichtingsmateriaal wordt tegemoet gekomen aan een grote vraag op dit gebied. De projectgroep diabetes begeleiding gaat bij de ontwikkeling van het voorlichtings materiaal vooral uit van de integratie van medische-, voe- dings- en psycho-sociale aspecten van diabetes mellitus. Door een kindgerichte benadering wordt het kind op weg geholpen de aandoening een plaats te geven in zijn of haar leefwereld. De projectgroep werkt voor kinderen onder de acht jaar momenteel aan een spel waaraan ook broertjes, zusjes en vriendjes mee kunnen doen. Voor de allerkleinste kinderen wordt een prentenboek ontwikkeld. Verder is er een brochure in voorbereiding voor de ouders van kinderen die net diabetes hebben gekregen. In deze brochure staan veel praktische tips, uitleg en informatie over de omgang met diabetes in het alledaagse leven. De Diabetes Vereniging Nederland, de Nationale Commissie Chronisch Zieken (NCCZ) en Novo Nordisk (farmaceutisch producent van insulinespuiten) geven financiële onder steuning aan het educatieproject. Samen zorgen zij ervoor dat ieder ziekenhuis met een afdeling kindergeneeskunde een proefexemplaar van het nieuwe werkboek toegezonden krijgt. Het werkboekje 'Diawattes??' kan worden besteld bij uitgeverij Grafitel, Postbus 170, 7200 AD Zutphen en bij de Diabetesvereniging Nederland, Postbus 933, 3800 AX Amersfoort. Benthuizen - De prijzen op de volgende lotnummers kunnen elke zaterdagmid dag van 13.30-17.00 uur afgehaald wor den in het Molenhuis: lot 3110 (fiets), 3355 (magnetron), 4835 (kinderfietsje), 1745 (dekbedset), 2904 (kristallen ka raf), 4865 (paraplu). Alle lotnummers eindigend op 05,19,23,24,25,40,52,61 71 en 86 hebben een serieprijs. Prijzen, geschonken door de Benthui- zense middenstand zijn gevallen op de lotnummers: 67,155,172, 217,219, 233, Whiplash is een verzamelnaam van verschijnselen die voortkomen uit een heftige, plotselinge, achter waartse beweging van het hoofd ten opzichte van de romp. Hierbij kun nen beschadigingen ontstaan van spieren en gewrichten in de nek- streek, maar ook in het gebied van de hersenstam. Vaak lijkt er in het begin niets aan de hand. Na verloop van uren of dagen kunnen klachten ontstaan zoals misselijkheid, hoofdpijn, duizelin gen of - nog erger - stoornissen van het vermogen tot waarnemen, den ken en spreken. In Nederland wordt thans in min stens één op de drie dossiers bij auto- schade-verzekeraars melding ge maakt van nekklachten. Als de hoofdsteun in de auto te laag staat afgesteld, kan bij een botsing het noofd ver naar achteren doorbuigen. Wanneer de hoofdsteun voldoende hoog staat, worden hoofd en nek goed opgevangen en ondersteund. De juiste afstelling is zo hoog mogelijk, met de stelregel dat de bovenkant van de hoofdsteun gelijk is aan de bovenkant J'an het hoofd. Daarbij mag de afstand 'ussen het hoofd en de hoofdsteun niet [heer zijn dan 4 cm. •olgens een schatting van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) kan een goed gestelde hoofdsteun de kans op whi plash verminderen. Ook onderzocht de SWOV de hoogte- inpassing van de hoofdsteunen. In 51 Procent van de testgevallen werd de Wiste hoogte gehaald. In 80 procent an de testgevallen gaat het verstellen an de hoofdsteunen gemakkelijk.Van u in hoogte verstelbare hoofdsteunen st ik Pr°cent ook horizontaal ver- 'o baar. Deze verstelling werkte even- el slechts in circa 50 procent van de gevallen goed. Voornaamste euvel is at de hoofdsteun niet in de gekantelde rand blijft staan. Slechts 26 procent ^an de autobestuurders en 48 procent 'n de vóórpassagiers heeft een op aat afgestelde hoofdsteun. Ruim 95 procent van dewhiplash-pa- tiënten liep zijn trauma op na een aan rijding op provinciale of stadswegen. Meer dan de helft kreeg zijn trauma door een ongeval nabij verkeerslich ten. Vooral bij afslaan naar links en rechts. En merkwaardigerwijs twee maal meer bij het afslaan naar links dan naar rechts. Kop-staart botsingen zijn de hoofdschuldigen. In tien jaar is het aantal geregistreerde kop-staart bot singen bijna verdubbeld: van 1950 in 1984 tot 3550 in 1994. Het totale aantal whiplash-slachtoffers wordt geschat op 15.000 tot 30.000. Deze ruime marge komt mede door het feit dat niet alle verkeersongevallen of ficieel worden vastgelegd. Verder blijken vrouwen onevenredig sterk vertegenwoordigd onder de whi- plash-patiënten. Zestig procent is vrouw, ook al rijden mannen gemid deld meer auto dan vrouwen. Dat voor al vrouwen na een ongeval klagen over nekklachten zou te wijten zijn aan de iets zwakkere halsstructuur van de vrouw. Ook de traditionele plaats in de auto is van belang: de zetel naast de berijder is de minst veilige. Voorts rij den vrouwen vaker in de bebouwde kom, wat eveneens een rol kan spelen. Dertig procent van de whiplash-slacht offers heeft na zes maanden nog lang durige klachten, vooral over nek- en hoofdpijn en een stijve nek. De overige 70 procent is binnen afzienbare tijd na het ongeval (circa 12 weken) weer ge nezen. Bij het bestrijden van het aantal ongevallen met whiplash-letsel speelt de hoofdsteun een hoofdrol. Door de hoofdsteun in de auto op de juiste hoogte en in de juiste positie af te stel len, met een maximale afstand van 4 cm tussen hoofd en hoofdsteun, kan op eenvoudige wijze veel whiplash-leed worden voorkomen. En voorkomen is nog steeds beter dan genezen... Een goede tip luidt dat bij het wisselen van bestuurder zowel de stoel, - even tueel de stand van het stuurwiel -, rug leuning, veiligheidsgordel als de hoofd steun op juiste hoogte voor de 'nieu we' chauffeur moet worden afgesteld. Gouda- Van 16 december 1995 tot en met 25 februari 1996 is in de Gasthuis kapel van Museum het Catharina Gast huis in Gouda de tentoonstelling 'lus Funerandi' van Edith Cammenga te zien. De middeleeuwen vormen voor Edith Cammenga (1958) een belangrijke in spiratiebron. Religie en mystiek, zeer bepalend voor de middeleeuwen mens, zijn thema's die telkens terugkomen in haar werk. Zo komen er vaak engelen, duivels, heiligen, heksen en schimmen voor in haar schilderijen en tekenin gen. Al jaren leefde bij Cammenga de wens om speciaal voor de kapel van Museum het Catharina Gasthuis een tentoonstelling te maken. Deze van oor- spron religieuze ruimte zou een uitste kende plek zijn om een installatie in te richten. Binnenkort is het zover, en zal de bijzondere tentoonstelling "lus Fu nerandi' (het recht om begraven te worden) hier ruim twee maanden te zien zijn. De uit Gouda afkomstige Cammenga heeft in de Gasthuiskapel het idee van gebrandschilderd glas naar onze tijd willen terugbrengen. Gebrandschil derd glas was kenmerkend voor de hoog, spitse ramen in gotische kerken. De middeleeuwse mens ervoer in het prachtige gekleurde licht de aanwezig heid van God. De gebrandschilderde ramen gaven bovendien de mogelijk heid verhalen uit de bijbel en het leven van de heiligen uit te beelden en daar mee de gelovigen te onderrichten. De ramen in het koorgedeelte van de Gast huiskapel zijn door Edith Cammenga op een heel bijzondere manier be werkt. Het uitgangspunt van de kunste nares was hierbij het hoofd, waarin het menselijk denken besloten ligt. De energie die nodig is om te denkenen dus ook om te kunnen waarnemen en herkennen, kan door middel van medi sche apparatuur gevisualiseerd wor den in golven en deeltjes. Nu heeft Cam menga, met behulp van een zogenaam de P.E.T.- scanner (Academisch Zieken huis, Groningen) haar eigen denken zichtbaar kunnen maken. De hoge ra men in de Kapel worden met deze ge kleurde P.E.T.-scans bekleed, en door het binnenvallende (kunst)licht ont staat het effect van gebrandschilderd glas. Naast opnamen van haar eigen denkactiviteit zijn in de expositie ook opname van de hersenactiviteit van overleden vader van de kunstenares gebruikt. Hij leed aan aderverkalking waardoor hersencellen werden aange tastDit is de oorsprong van de titel van de tentoonstelling 'lus Funerandi', het recht om in deze Gasthuiskapel begra ven te worden. De installatie in de middengedeelte van de Gasthuiskapel bestaat uit een aantal skiffs, dit zijn lange, smalle eenper soonsroeiboten. Het vervreemdende effect dat door deze boten wordt opge wekt, wordt nog eens versterkt door de blauw rubberen stootkussens tussen de schepen en de muur. Zij hebben de vorm van waterspuwers, die normali ter aan de buitenzijde van een kerk bevestigd zijn. Schepen spelen de laat ste jaren een belangrijke rol in het werk van Cammenga. Steeds gaat het daarbij om een schip op het droge, waarin zij een tentoonstelling gesymboliseerd ziet. Het werk van Cammenga sluit mooi aan bij het werk van Nicolas Dings, Corne lius Rogge en Pjotr Muller die de afgelo pen jaren in de Gasthuiskapel expo seerden. Deze kunstenaars zijn alle maal bezig met de thema's en de vor mentaal van religie en dood. Ook hun exposities pasten heel goed in het religieuze karakter van de Gasthuis- kapel. Cammenga sloot in 1983 haar opleiding aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten af. Sindsdien heeft zij op diverse plaatsen in binnen- en buitenland geëxposeerd, waaronder onlangs in Hongarije. In 1989 won zij de Goudse Kunstprijs. Bij de tentoonstelling verschijnt een boekje in een beperkte oplage met teke ningen en gedichten van de kunstena res. Het kost 35 - en is te koop in het museum. De nationale vereniging de Zonne bloem begroet in 1996 haar 75.000ste vakantiegast. Tot nu toe namen onge veer 70.000 langdurig zieken, lichame- lijk gehandicapten en hulpbehoevende oudere aan een aangepaste Zonne bloemvakantie deel. Volgend jaar, als het vakantiewerk van de Zonnebloem 35 jaar bestaat, komen daar bijna 5800 vakantiegangers bij. "In 1986 had de Zonnebloem 4000 vakantiedeelne mers", weet Zonnebloemdirecteur Joh.G. Klaassen zich nog goed te herin neren. "De laatste 10 jaar heeft de Zon nebloem haar capaciteit met bijna 50% vergroot. "De belangstelling voor de Zonnebloemvakanties is elk jaar over donderend en groeit nog steeds "Als de voorspellingen uitkomen mogen ze in 1996 op 10.000 aanmeldingen reke nen", vertelt de heer Klaassen. Het liefst zou de Zonnebloem alle aanvra gen honoreren, maar het bouwen van dergelijke luchtkastelen is vrij zinloos. "Meer dan de 5800 vakantieplaatsen kunnen we volgend jaar niet realiseren. Dat is financieel en organisatorisch niet haalbaar. Bovendien kiezen we bewust voor kwaliteit boven kwanti teit. Die kwalitatieve aandacht spitst zich momenteel onder andere toe op twee hoofdlijnen. Allereerst heeft de Zonne bloem zich, vooral met het oog op de enorme groei van het aantal aanvra gen, bezonnen op de doelstelling van de aangepaste vakanties. "De uitkomst daarvan is dat we vinden dat de zieken en gehandicapten die de meeste ver pleging en verzorging nodig hebben het eerst voor een Zonnebloemvakan tie in aanmerking moeten blijven ko men", vertelt directeur Klaassen. "De mate van hulpbehoevendheid is dus doorslaggevend. "Daarnaast hecht de Zonnebloem veel belang aan de kwali teit van de diverse vakantie-accommo daties. "De accommodaties moeten aansluiten bij de wensen en persoonlij ke behoeften van de deelnemers", legt de heer Klaassen uit. "Bovendien moe ten ze qua aanpassingen en voorzienin gen aan hoge normen voldoen. De Zonnebloem heeft in 1996 meer dan 6000 vrijwilligers nodig voor de bege leiding en medische/verpleegkundige verzorging van de ruim 5800 zieke en gehandicapte vakantiegangers. "Onge veer één vrijwilliger op één deelne mer", rekent directeur Klaassen voor. "Dat lijkt misschien erg veel, maar die bezetting is absoluut nodig om kwali teitszorg te kunnen leveren, die geënt is op persoonlijke aandacht. Naast alge mene medewerkers, zet de Zonne bloem een groot aantal mensen met een specifieke deskundigheid in, zoals artsen, fysiotherapeuten, diëtisten en maar liefst 1200 verpleegkundigen en ziekenverzorgenden, "het zal wel weer de nodige inspanningen vergen om met name die 1200 verplegenden bij elkaar te krijgen", denkt de heer Klaassen. "Toch zal dat moeten, want hun inzet is onmisbaar. Ruim éénderde van de vakantiedeelne mers van de Zonnebloem gaat als pas sagier op het totaal aangepaste hotels chip 'mps de Zonnebloem' mee. Het 'varend hotel', dat jaarlijks 33 Rijnrei zen naar Duitsland en twee reizen over de Nederlandse wateren maakt, begint in 1996 aan zijn elfde vaarseizoen. "Vol gend jaar verwelkomen ze de 25.000ste zieke/gehandicapte passagier aan boord", vertelt de heer Klaassen trots. "Het schip is daarmee nagenoeg elke reis tot de laatste plaats bezet geweest. Zelfs een tweede schip hadden ze met gemak vol gekregen. Zo groot is de be langstelling voor de hotelbootreizen. "Sinds de eerste Zonnebloemvakantie in 1962 is niet alleen het aantal aanvra gen enorm toegenomen', vertelt direc teur Klaassen. "Ook werden we in die 35 jaar steeds met zwaar hulpbehoevende mensen geconfronteerd. Die tendens zal zich in de toekomst voortzetten. "De consequenties voor de Zonne bloem laten zich wel raden. De heer Klaassen opnieuw: "Dat betekent dat we in de toekomst vooral ook een be roep moeten blijven doen op mensen met een verpleegkundige achter grond."

Hart van Holland | 1995 | | pagina 19