Deiiieuwe bijstand, een andere instelling Oren tekort!! Succes voor jeugdschakers in Capelle a.d. IJssel Woning gedeeltelijk door brand verwoest Zwemfandag in De Koornmolen Activiteiten v.v. Moerkapelle Kindervoorstelling in "Op Moer" i De nieuwe\Bijstand Een anderelinstelling ladder Open huis bij Wim en Coby van der Hoek Hart van Holland/20 december 1995 pagina 17 Normbedragen Plichten Alleenstaande ouders Informatie CiVCUCl üiUitiUi Zaalvoetbaltoernooi pupillen Jaarvergadering Dansavond Nieuwjaarsreceptie De nieuwe wet voert een aantal veranderingen door. Zo zullen er nog maar drie landelijke normen z\in voor de algemene bijstand. Verder vullen de gemeenten in bepaalde geval len die normen aan met een toeslag. Ook de partner van de uitkeringsge rechtigde kan vanaf 1 januari verplicht worden om werk te zoeken. De sociale dienst van de gemeente zal mensen die moeilijk werk kunnen vinden, bijstaan in het zoeken van een baan. Het begrip passende arbeid is aangescherpt en de mogelijkheden voor controle worden uitgebreid. De wet maakt onderscheid tussen mensen die jonger dan 21 jaar zijn en mensen die 21 jaar of ouder zijn en ze kent nog een aparte categorie, de schoolverlaters en de alleenstaanden van 21 en 22 jaar. De landelijke normen hebben betrek king op alleenstaanden, alleenstaande ouders en echtparen c.q. samenwonen den vanaf de leeftijd van 21 jaar. De hoogte van het normbedrag voor al leenstaanden is f 950,- per maand 50% van het minimumloon), voor al leenstaande ouders f 1330,- 70% van het minimumloon) en voor echtparen c.q. samenwonenden f 1900,- 100% van het minimumloon). De hier ge noemde geldsommen zijn alle netto bedragen. Daarnaast worden deze normbedragen door de gemeentelijke sociale dienst in een aantal gevallen verhoogd met een toeslag. Deze toeslag kan alleen worden toegekend aan een alleenstaande of een alleenstaande ouder en is verplicht indien één van deze categorieën op zichzelf woont en de kosten van levensonderhoud dus niet met een ander kan delen. De aan vulling op het normbedrag bedraagt alsdan altijd f 380,- netto. In alle andere gevallen zal de sociale dienst van geval tot geval beoordelen of een toeslag nodig is en zo ja hoe hoog. Echtparen c.q. samenwonenden hebben geen recht op een toeslag. Indien er huisge noten zijn (bijvoorbeeld inwonende kinderen), die geld inbrengen dan gaat de sociale dienst ervan uit dat de woon kosten kunnen worden gedeeld en dat als gevolg daarvan het normbedrag van f 1900,- verlaagd kan en zal worden. Voor jongeren onder de 21 jaar, die niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien, zijn in eerste instantie de ouders verantwoordelijk. De bijstand is dan ook in principe beperkt tot het bedrag van de kindertoelage. Dat is f 330,- per maandVoor schoolverlater s en alleenstaande jongeren van 21 en 22 jaar kan de sociale dienst het landelijke normbedrag lager vaststellen. De wet gever gaat ervan uit dat deze categorie het uitgavenpatroon heeft aangepast aan de studiefinanciering, die lager is dan de bijstand. De sociale dienst kan dan met deze lagere kosten van levens onderhoud rekening houden door het normbedrag te reduceren. De sociale dienst kan zulks doen zolang er nog geen half jaar is verstreken tussen het moment van de aanvraag en het mo ment dat de studie is beëindigd. In bij zondere gevallen kan die termijn ver lengd worden tot een jaar. Naast de algemene uitkering bestaat er ook een bijzondere uitkering. Hierbij gaat het om kosten die worden veroorzaakt door bijzondere omstandigheden. Voorbeelden hiervan zijn een bril die niet door het ziekenfonds wordt ver goed of woonlasten die in verhouding tot de uitkering te hoog zijn. De sociale dienst beoordeelt in ieder afzonderlijk geval wat de extra bijzondere bestaans kosten zijn en welk deel daarvan ten laste van de algemene uitkering komt. De bijstand is een sociaal vangnet. Dat betekent dat de bijstandgenieter pogin gen in het werk moet stellen om eigen inkomsten te kunnen verkrijgen. Hij of zij kan daarin worden bijgestaan door onder andere de gemeentelijke sociale dienst. Bij de aanvraag voor bijstand kan samen met de sociale dienst wor den bezien welke mogelijkheden er zijn om snel in het arbeidsproces te kunnen worden opgenomen en welke opleiding daar eventueel voor nodig is. In de oude bijstandswet gold de sollicitatiever plichting doorgaans alleen voor dege ne die werkloos was. In de nieuwe bij standswet zal ook de werkloze partner, zo die kan werken, naar werk moeten uitzien. Naarmate iemand langer werk loos is, zal hij of zij ook naar werk moeten solliciteren, dat niet overeen stemt, niet geheel passend is met het vroegere beroep. Dan moet met een lager salaris genoegen genomen moe ten worden en eventueel met een lange re reistijd. Voor schoolverlaters, die in het algemeen nog geen werkervaring hebben, is in principe alle werk pas send. Bij een aanvraag voor bijstand zal door de sociale dienst worden onder zocht of iemand wel of geen inkomen heeft en of er wel of geen partner met een eigen inkomen is. Ook moeten bank- of giro-afschriften, huurcontract e.d. worden getoond. Voorts moet be trokkene zich ook identificeren met een geldig identificatiebewijs zoals het pas poort. Dus zonder informatie geen uit kering. Overigens is de sociale dienst wettelijk verplicht allerlei controles uit te voeren. Dat doet zij bij de belasting dienst, het ziekenfonds, de informatie beheersgroep (studiefinanciering) en andere relevante instanties. De enige groep die van de sollicitatie plicht is uitgesloten, is de alleenstaan de ouder met een of meer kinderen jonger dan 6 jaar. Zodra de kinderen de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt, zal de alleenstaande ouder er alles aan moe ten doen om werk te krijgen. Verdere informatie over de bijstand is verkrijgbaar bij de gemeente, afdeling Dienstverlening, sectie Zorg (telefoon 0180-637758) ■4 V fAT) 20 december: "Boutrit", een autopuzzelrit van 30 kilometer, start bij Eetcafé Cartoons Nieu- werkerk a.d. IJssel; 20 december: Kerstconcert van (amateuror kest) Ramuze in de Hervormde Kerk, Hazers- woude-dorp aanvang 20.30 uur, toegang gra tis; 21 december: Kerstconcert van muziekvereni ging Concordia en een gospelkoor uit Schoon hoven in de St. Victorkerk Waddinxveen toe gang gratis; 22 december: Kerstzangavond in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente Moer- kapelle. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis; 23 december: Kerstzangavond in de Hervorm de Brugkerk Waddinxveen, met medewerking van Vox Jubilans. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis; 23 december: De Molenviergang Zevenhuizen is in bedrijf te zien (bij verantwoord weer en voldoende wind). Meer informatie bij Reisburo De Zwaluw/VW- informatiepost Zevenhuizen, tel. 018-632131. De SOS Telefonische Hulpdienst in Rotterdam is op zoek naar mensen die willen meewerken als telefoon- vrijwilliger. Dus wie tijd over heeft voor een ander, en wel 4 uur per week, die "heeft hier misschien wel oren naar". Om wat voor vrijwilligerswerk gaat het: duizenden mensen bellen jaar lijks met de telefoonvrijwilligers van de SOS Telefonische Hulpdienst. Mensen van alle leeftijden en achter gronden, en over heel verschillende problemen. De telefoonvrijwilligers kunnen hen vaak helpen. Het werk vereist geen bijzondere opleiding, maar van telefoonvrijwil ligers wordt wel verwacht dat zij open staan voor anderen en zich in hun situatie of problemen kunnen inleven. Goed kunnen luisteren - dat in de eerste plaats natuurlijk - is van belang. De aard van het werk brengt ook met zich mee dat een vrijwilliger over een zeker evenwicht moet be schikken en redelijk wat levenserva ring heeft. De Hulpdienst beseft terdege dat vrijwilligerswerk op dit terrein moei lijk is. Daarom krijgt men behalve een training voordat men daadwer kelijk achter de telefoon plaats neemt, ook voortdurend ondersteu ning en begeleiding van beroeps krachten. Er wordt gewerkt vanuit een groep zeer gemotiveerde men sen die zich kenmerkt door een colle giale sfeer. Ook doet iedere vrijwilli ger veel kennis en waardevolle le venservaring op. Belangstellenden kunnen het gratis informatiepakket en aanmeldingsfor mulier aanvragen bij het secretariaat: 010-4363444. Eind februari wordt ge start met een training voor nieuwe vrijwilligers. Capelle a.dIJssel/Moerkapelle- Afgelo pen zaterdag hebben acht jeugdscha kers van de schaakvereniging Moerka pelle meegedaan aan het Bongerdtoer- n°oi in Capelle a.d. IJssel. Onder de ruim honderd deelnemers waren acht schakertjes uit Moerkapelle. Behalve de al ervaren spelers namen beze keer ook drie beginners deel aan deze wedstrijden. Het waren Michael jj&n Eijk, Stephan Hertog en Wouter van beden Petersman. Zij deden het op hun eerste toernooi niet onverdienstelijk. Michael en Stephan deden in de jongste §roep mee. Hier waren 20 deelnemers. voor deze jonge kinderen, sommigen shaken pas twee maanden is het nog Moeilijk om bijvoorbeeld mat te zetten. 2ij speelden 9 partijen en Stephan haal de 4 punten. Dit was goed voor een 16e Plaats. Michael haalden 4.5 punt en hij bereikte de 10e plaats. Bij de groep tot en met 10 jaar deden voor Moerkapelle mee: Peter van Vuur de, Wouter van Eeden Petersman, Jan van Helden en Hugo van Elteren. Vooral de laatste twee jongens mochten tot de kanshebbers voor de medailles gere kend worden. In de acht wedstrijden die er in deze categorie gespeeld wer den behaalde Wouter 3 punten en werd hiermee 27e. Helemaal niet slecht voor een eerste toernooi. Wedstrijdervaring opdoen is heel belangrijk. Peter van Vuurde gaat de laatste tijd steeds beter schaken. Hij haalde 3,5 punt en zijn 22e plaats was niet slecht. Jan van Helden begon als een trein. Zijn eerste vier partijen won hij dus stond hij bij de kop van het klassement. Daar na ging het helaas slechter met zijn resultaten. Hij kreeg ook sterkere te genstanders en zijn laatste vier partijen verloor hij jammerlijk. Met 4 uit 8 was slechts een 15e plaats voor hem wegge legd. Volgend toernooi wat langer vol houden, Jan. Hugo van Elteren zorgde ervoor dat hij de gehele dag bij de kop groep bleef. De laatste wedstrijd tegen pieter van Nes zou beslissend zijn voor de eerste prijs. Aan remise had Hugo genoeg. Maar Hugo gokte mis. Hij sloeg remise af, want hij zag winstkansen. Helaas verloor hij en werd met 6,5 uit 8 derde. In de oudste categorie deden Kevin Bakker en Jesse van Elteren mee. Kevin speelde een goed toernooi, waarin vooral zijn sportiviteit bleek. In deze groep van 36 deelnemers scoorde hij 4 uit 7, goed voor een prima 14e plaats. Jesse begon met een verliespartij tegen Djurre den Heeten. Daarna won hij al les. Vooral de wedstrijd tegen Ka-Chun Lui was erg spannend. Jesse won hem magistraal. Zijn eindtotaal van 6 uit 7 was goed voor een mooie 2e plaats. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen-Met ingang van 1 januari aanstaande treedt de nieuwe Bijstandswet in werking. Ondanks alle veranderin gen heeft ook de nieuwe wet uiteraard nog steeds als uit gangspunt: degene, die buiten zijn eigen schuld niet in zijn of haar levensonderhoud kan voorzien, heeft recht op bijstand, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen de algemene bijstand en de bijzondere bijstand. De algemene bijstand heeft betrekking op de meer algemene kosten van levenson derhoud. De bijzondere bijstand is er voor extra kosten, die echt noodzakelijk zijn en die niet via een andere voorziening vergoed worden. Zevenhuizen - Woensdagavond 13 de cember brak er rond half zeven brand uit in een monumentaal woonhuis aan de Dorpsstraat. De brand werd in eer ste instantie door de bewoners zelf niet ontdekt omdat zij beneden zaten te eten, terwijl de brand op zolder was uitgebroken. Een buurman zag flinke rookwolken tussen de dakpannen van daan komen en waarschuwde de brandweer. Gewapend met enkele brandblussers uit het tegenover gele gen gymnastieklokaal probeerden de buren met de bewoners de brand te bedwingen, maar dit lukt niet meer. Toen de brandweer na enkele minuten arriveerde kwamen de vlammen al langs de schoorsteen naar buiten. Op zolder had zich ondertussen een flinke vuurhaard gevormd, die zowel van buiten uit als via de eerste verdie ping moest worden bedwongen. Na een kwartier was het ergste vuur gedoofd en werd de schade pas goed zichtbaar. De gehele zolderverdieping inclusief alle opgeslagen spullen moe ten als verloren worden beschouwd. Ook de slaapkamer op de eerste verdie ping liep flinke schade op, omdat een deel van het plafond was weggebrand. De overige vertrekken liepen flinke wa terschade op. De totale schade wordt geschat op 300.000 gulden. De oorzaak is waarschijnlijk een oververhitte schoorsteenbuis in de slaapkamer op de eerste verdieping. De brandweer is tot elf uur bezig ge weest met nablussen en het verwijde ren van schroeiend materiaal dat zich tussen het plafond en de zoldervloer bevond. De bewoners van het pand werden el- ders ondergebracht. Zevenhuizen- Op zaterdag 23 decem ber doet zwembad De Koornmolen mee aan de landelijke actie 'Zwemfan" van het Bureau Nationale Zwemdiploma's om ook in de kerstvakantie het recrea tieve zwemmen te stimuleren. Zoek en knip de advertentie van het zwembad uit deze Hart van Holland. Tegen inleve ring van de advertentie aan de kassa van het zwembad krijgt één persoon ƒ2,- korting op het toegangskaartje. Let wel, één persoon per advertentie. Deze aanbieding geldt alleen op 23 decem ber. Er kan gezwommen worden van 11.00 tot 15.00 uur. Enkele dagen in de vakantie zal het zwembad gesloten zijn en wel op 24,25 en 26 december, 31 december en 1 januari. Voor de recreatieve zwemuren ligt een kerstfolder aan de kassa. Moerkapelle- Hoewel er de laatste we ken in verband met de weersomstan digheden niet in competitieverband is gevoetbald blijven de selectiespelers van de v.v. Moerkapelle de trainingen goed bezoeken en werd er zelfs vriend schappelijk gevoetbald. Moerkapelle 1 oefende tegen het Zoe- termeerse DSO (zaterdag) en verloor in een aantrekkelijke wedstrijd met 0-3. Moerkapelle 2 oefende zelfs twee maal, tegen DSO en BSC 2 werd resp. met 2-4 en 0-3 verslagen. De C-junioren oefen den tegen Groeneweg C1de leuke wed strijd eindigde in 3-3. Elke zaterdag is het in dorpshuis Op Moer een drukte van belang. Voor de 14e keer in successie vindt het zaal voetbaltoernooi voor de F-, E-, en D- pupillen plaats. Deelnemende vereni gingen zijn: v.v. Stolwijk, v.v. Waddinx veen, v.v. Groeneweg en v.v. Moerka pelle. Dit toernooi duurt tot en met zaterdag 21 januari (ook op woensdag 27 december). De jaarvergadering vindt plaats op vrij dag 22 december in de kantine van v.v. Moerkapelle. Aanvang 20.00 uur. Na de succesvolle eerste dansavond in oktober, organiseert de activiteiten commissie op zaterdag 23 december een kerstbal. Iedereen is van harte wel kom en de toegang is gratis. De muzika le omlijsting wordt verzorgd door The Starlights. Aanvang 20.30 uur. De traditionele nieuwjaarsreceptie van de vereniging vindt plaats op 1 januari in de kantine. Iedereen is van harte welkom tussen 15.00 en 18.00 uur. Moerkapelle- In de kerstvakantie op zaterdag 6 januari geeft toneelvereni ging Spektakel uit Zevenhuizen een kindervoorstelling in dorpshuis Op Moer. Het stuk heet: "de geheime kamer van Merlijn". Het gaat over een eenzame humeurige tovenaar, die iets verbor gen houdt in z'n geheime kamer. Heks Bibbertje is heel nieuwsgierig. Onder tussen zijn een jongeman en de Konin gin op zoek naar de verdwenen prinses Anne Maria. Het stuk is het meest ge schikt voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Aanvang 15.00 uur, de zaal open om 14.45 uur. Toegang 4.50. Inlichtingen Coby en Wim van der Hoek in het nieuwe gedeelte van hun dierenspeciaalzaak. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen-Wim en Coby van der Hoek houden op Tweede Kerstdag van 10.00 tot 16.00 uur open huis. Hun die renspeciaalzaak in de Dorpsstraat is met 80 m2 uitgebreid, met name met artikelen op het gebied van de dui vensport. Op die dag ook hebben ze aantrekkelijke aanbiedingen. Het be hoeft geen betoog dat Wim en Coby echte duivenliefhebbers zijn. Al met al houden ze zelf zo'n 200 duiven. Twaalf koppels zitten momenteel op de eieren, die rond de Kerst zouden moeten uitko men. Naast duivenvoer en dui- vensportaccessoires heeft de familie Van der Hoek ook een breed assorti ment honde- en kattevoer, knaagdie- renvoer, paardenvoeders, voer voor pluimvee en vogels. Op 29 december van 14.00 uur tot 15. OOuur bestaat voor de duivenliefhebbers de gelegenheid om de uitwerpselen van hun dieren in een speciaal voor dat doel ingerichte ruimte in hun winkel te laten onderzoe ken. Dit gebeurt door een dierenarts, die daarin gespecialiseerd is.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 17