nieuws Klassiek kerst-ontbijt Vuurwerkcontrole Politieberichten Werken als vrijwilliger bij de Vierstroom Thuishulpcentrale Najaarsactie Liliane Fonds: schijnwerpers op Peru Schieland opnieuw genomineerd voor communicatieprijs Sleutelfiguren schetsen beeld gezondheidssituatie Rijnstreek Hart van Holland/20 december 1995 Terug naar echt Ereplaats Versgebakken broodjes Feestelijke broodjes Aankleding pagina 29 Inbraak in woning Verkeersongeval met letsel Alcoholcontrole Man door hond gebeten Gezondheidsproblemen Zorgvoorzieningen Aanpak gezondheidsproblemen Genieten van Kerst, van de geur van dennetakken en van een klassiek kerst-ontbijt met heerlijke broodjes en feestelijke hap jes. Met Kerst wil niemand lang in de keuken staan. Dat is ook niet nodig want in een handomdraai zet men een prachtig kerst- ontbijt of koffietafel na de nachtmis klaar. Met een feestelijke kerststol, de traditionele kerstkrans en, heel bijzonder, een verrukkelijke broodjes-kerstboom. Vooral met de feestdagen houden we van gezellig elkaar opzoe ken. Nostalgische recepten horen hierbij. Verder is er ook een tendens naar terug naar echt waar te nemen, naar het ambach telijke. Er is behoefte aan ouderwetse recepten, mensen heb ben een hang naar vroeger. Het klassieke kerst-ontbijt past perfect binnen deze trend. Een ereplaats is er op de ontbijttafel voor de vorst onder de broodsoorten van december, de kerststol. Dit luxe krenten brood bestrooid met poedersuiker en gevuld met heerlijke spijs is één van de meest geliefde broodsoorten in de feestelijke weken van december. Kerststollen smaken heerlijk met een beetje roomboter erop. Een leuke suggestie is een sneetje Kerststol met boter, honing en walnoten. Haal met de Kerst de verleidelijke geur van versgebakken broodjes in huis. Er is tegenwoordig volop keuze uit brood- produkten die men zelf thuis moet af bakken. Men kan deze afgebakken broodjes lekker beleggen met boter en zoet of hartig beleg, maar er kan ook iets speciaals van gemaakt worden, zoals een broodjes-kerstboom. Snijd 6 bolletjes open en beleg ze met een laag je grof geraspte appel, gewassen rozij nen, suiker en kaneel. Klap de broodjes dicht en bak ze af. De broodjes-kerst- boom wordt nog mooier met poeder suiker er overheen. Men kan verschillende broodsoorten in een broodmandje op tafel zetten en de gasten zelf de broodjes laten besme ren. Maar misschien is het ook een leuk idee vooraf alvast een paar feestelijke broodjes klaar te maken. Bijvoorbeeld witte maanzaadbolletjes met rookvlees en verse roomkaas. Besmeer de open gesneden maanzaadbolletjes met zachtgeroerde verse roomkaas. Leg vervolgens wat roomkaas op plakjes rookvlees en maak hier rolletjes van. Leg tenslotte de rolletjes op het brood je. Of maak een paar feestcroissants door verse croissants open te snijden en beide helften te bestrijken met abriko zenjam. Leg op de onderste helft dunne plakjes zacht-zure appel en strooi er wat geraspte belegen of oude kaas over. Klap de croissants dicht en leg ze 5 minuten in het midden van een voor verwarmde oven (225_C). Dien de croissantjes zo warm mogelijk op. Het Liliane fonds, een speciaal fonds voor kinderen met een handicap in ont wikkelingslanden, bestaat vijftien jaar. Dankzij de steun van tienduizenden donateurs werden meer dan tachtig duizend hulpaanvragen voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslan den verwerkt. Maar er zijn nog vele duizenden kinderen die hulp nodig hebben. Daarom ook dit jaar weer een speciale najaarsactie. De schijnwerpers richten zich op het werk voor kinderen met een handicap in Peru. Contactpersonen van het Lilia ne Fonds in de hoofdstad Lima en in Arequipa, een stad in het zuidelijke Andesgebergte, kregen bezoek van de media. Enkele journalisten van landelij ke en regionale dagbladen schreven inmiddels over hun ervaringen. Een filmploeg van TROS Twee Vandaag, onder leiding van verslaggever Tom Kleijn, legde het verhaal in beeld vast. Op 28 december wordt de reportage uitgezonden. In het Ann Sullivan Centre in Lima vol gen autistische kinderen en kinderen met hersenbeschadiging speciaal on derwijs. Het gaat meestal om kinderen die nergens anders geaccepteerd wor den vanwege ernstige gedragsstoornis sen. Voor de ouders is het Ann Sullivan Centre een uitweg uit een vaak radeloze thuissituatie. Samen met de medewer kers in hqt centrum leren ze met enge lengeduld contact te maken met hun kind op een respectvolle en warme manier. Veel ouders zijn niet in staat om het schoolgeld volledig te betalen. Ze wonen in krottenwijken en verdie nen net genoeg voor het dagelijks on derhoud van hun gezin. Voor die kinderen springt het Liliane Fonds bij. Voor hun schoolgeld, voor medische hulp, voor hulpmiddelen voor het kind. Het Liliane Fonds hielp in Peru tot nu toe ruim zeshonderd kinde ren met een handicap via zestien con tactpersonen, verspreid over het land. Marco bedankt voor de stempels Willy, Roland en Gerry Mariëlle gefeliciteerd met je zwemdiploma A! papa, mama, Lucrétia, Geo en Corlina Vermist: groene kinderfiets, omgeving K. Julianaschool. Remco 8 jr. 0182-614451 HOERA! 24 dec. wordt Gemma 13 jr. Gefeliciteerd, papa, mama, Remco en Nienke Fokke gefeliciteerd met jeverjaardag van al je vriendinnen bedankt! team HvH Mevrouw Kortlever wat zorgt u toch goed voor ons! HvH Rotterdam- Voor het tweede achter eenvolgende jaar is het hoogheem raadschap van Schieland genomineerd voor de communicatieprijs van de wa terschappen. In 1994 won Schieland de eerste prijs met het beste jaarverslag en 14 december sleepte Schieland de tweede prijs inde wacht voor de op één na beste bijsluiter bij de belastingaan slag. Winnaar van de communicatie prijs 1995 werd het Zuiveringschap Limburg. De prijs bestaat uit een wis seltrofee, voorstellende een in brons |egoten meander, van de kunstenaar aeke Friso de Jong uit Kamerik. Naast wisseltrofee ontvangt de winnaar een kleiner exemplaar van de bronzen jneander die het waterschap mag be- ^et is de tweede keer dat de communi- ratieprijs van de waterschappen wordt jntgereikt. De competitie wordt georga- n|seerd door de Vereniging van Water- schapsvoorlichters. Elk jaar komt een ander communicatiemiddel in aanmer king voor een prijs. In 1994 was dat het jaarverslag, in 1995 was het de bijslui ter bij de belastingaanslag. Er waren dit jaar 34 inzendingen. Hiervan zijn vijf bijsluiters voor de prijs genomineerd. Naast Limburg als eerste en Schieland als tweede eindigde het Zuivering schap Amstel en Gooiland als derde, Waterschap Friesland als vierde en Waterschap Dollardzijlvest als vijfde. De prijsuitreiking vond deze keer plaats in het gemeenlandshuis van Schieland aan de Maasboulevard in Rotterdam was - als vorige winnaar - deze keer gastheer. In aanwezigheid van ruim zeventig waterschapsvoor- lichters en hun bestuursleden vond de prijsuitreiking plaats en werden de vijf genomineerden door oud-minister van Verkeer en Waterstaat, drs. T.E. Wes terterp, in het zonnetje gezet. De gewoonte om in de kersttijd het huis met groen te versieren is al heel oudZo zouden hulstblaadjes helpen tegen heksen of het boze oog. Maar groene takken van dennebomen of hulst zijn vooral heel geschikt om de ontbijttafel sfeervol te versieren. Samen met kaar sen en kleurige servetten is in een hand omdraai een prachtige tafel gedekt. Leg het beleg voor de broodjes zoals kaas, rauwe ham of zalm op kleine bordjes en doe verschillende soorten jam, zoals marmelade in kleine bakjes. Boskoop - De VVV Boskoop heeft in de voorverkoop: «Wereldsterren Circus in Arnhem op 25 - 30 december en in Zwolle op 4 - 7 januari; «Nacht van Oranje: alle Nederlands-talige artiesten in Ahoy op 29 april; «Starfestival, Bos koop 13januari; «AndréRieu,Ahoy9en 10 februari; Ravers Paradise, Zaan dam 13-14 januari; «X-mas Paradise, Rotterdam 24-25 december; «Wien bleibt Wien, Arnhem 13 januari «Cir que du Soleil met Saltimbanco, Mu seumplein Amsterdam 5-21 april; «New years Party, Rotterdam 31 december 1995/1 januari 1996 Rijnwoude- Bij de trekking van de lan delijke Zonnebloemloterij zijn in Rijn woude op de volgende lotnummers een prijs gevallen: H 012183-ƒ25.-; D 032204- ƒ100.-; D 034344^25.-; B 049574-/25 -■ R 001033-ƒ25.-; R 077029^ 25.-; R 077959- ƒ100.-; U 081516-ƒ25.-; U 081670^25.-- S 084942^25.-. Wie tot de winnaars behoort, dient het winnende lot te zenden aan: De Zonne bloem, t.a.v. de loterij, Postbus 2100, 4800 CC Breda met vermelding van het giro- of banknummer, waarop men de geldprijs wil ontvangen. De politie van het district Rijn en Braas- sem zal ook dit jaar intensief gaan con troleren op het gebruik en in voorraad hebben van vuurwerk. Elk jaar weer veroorzaakt het onjuist gebruik van vuurwerk veel overlast en letsel. Deze week is gestart met de controle op de overlast en de handel in (il)legaal vuurwerk. Er zal opvallend en onopval lend worden gesurveilleerd, waarbij tevens aandacht zal worden besteed aan de veel voorkomende criminaliteit, zoals woninginbraken, tasjesdiefstal en zakkenrollers. Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan op 31 december 1995 vanaf 10.00 uur tot 1 januari 1996 02.00 uur. Buiten deze tijden is het afsteken van vuurwerk uitdrukkelijk verboden. Het voorhanden hebben van vuurwerk is buiten deze tijden ook nog toegestaan op 28, 29 en 30 december 1995. Bij het voorhanden hebben van bijvoorbeeld strijkers wordt een transactie aangebo den van 300,- en bij het afsteken van vuurwerk buiten de toegestane tijd ƒ100,-. Bij het voorhanden hebben van vuurwerk buiten de toegestane tijd en op een voor het publiek toegankelijke plaats wordt een transactie aangebo den van 100,-. De politie zal repressief optreden, het geen inhoud dat bij constatering van overtredingen altijd proces-verbaal zal worden opgemaakt en het vuurwerk in beslag wordt genomen. Bij minderjari gen zal bij constatering doorverwijzing plaatsvinden naar het buro HALT. De bevolking wordt verzocht bij overlast door vuurwerk of bij constatering van het voorhanden hebben van vuurwerk, dit te melden bij de politie zodat ade quaat opgetreden kan worden tegen deze vorm van overlast. Met name die ren en ouderen ondervinden erg veel hinder van deze overlast. De politie is bereikbaar onder telefoonnummer: 06- 8384. Koudekerk a.d. Rijn- Op vrijdag 15 de cember tussen 9.00 en 12.30 uur werd er ingebroken in een woning aan de Gruttolaan. Via een openstaand raam pje kon men de woning binnenkomen. Er worden geluidsapparatuur en siera den vermist. Bij een andere woning aan de Gruttolaan probeerde men in te bre ken doch lukte het niet omdat het raam te goed afgesloten was. Hazerswoude-dorp- Op vrijdag 15 de cember omstreeks 20.00 uur raakte een 71-jarige inwoonster van Hazerswou de-dorp gewond bij een verkeersonge val. Een 28-jarige inwoner van Hazers- woude-dorp reed met zijn motorfiets over de Dorpsstraat. Ter hoogte van de kerk stak de vrouw de Dorpsstraat over en had de motorrijder niet gezien. Bei den kwamen met elkaar in botsing. De vrouw werd met een open beenbreuk overgebracht naar het AZL. In de nacht van vrijdag 15 op zaterdag 16 december werd door de politie op diverse plaatsen in het district alcohol controles gehouden. Er werden in het totaal 100 bestuurders gecontroleerd. In drie gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Hazerswoude-dorp- Zondag 17 decem ber omstreeks 16.30 uur liet een inwo ner van Hazerswoude-dorp zijn hond uit op de dijk van de Zuidsingel. De hond was niet aangelijnd. Een vrouw liet eveneens haar hond daar uit. Deze hond begon te vechten met J». hond van de man. Bij het uit elkaar houden van de honden werd de man in zijn hand gebeten door de hond van de vrouw. De man werd met vermoedelijk een doorgebeten pees naar het Rijn land Ziekenhuis gebracht. De politie is op zoek naar getuigen, daar de vrouw met haar hond is doorgelopen. "Vrijwilligerswerk doe je niet voor niets", zo luidt de titel van de landelijke campagne voor het vrijwilligerswerk in Nederland. Vrijwilligerswerk is inder daad een sprekend voorbeeld van hoe het mes aan twee kanten kan snijden. Aan de ene kant levert het iets op voor degene voor wie het vrijwilligerswerk gedaan wordt en aan de andere kant geeft het werk voldoening en waarde ring. Vaak wordt het omschreven als 'onbetaald werk'. Maar juist vrijwilli gerswerk levert iets op, ook al is het dan geen geld. De Vierstroom Thuishulpcentrale biedt vrijwilligershulp aan gezinnen met een gehandicapt kind. Het doel is om de ouders en overige gezinsleden te ondersteunen en ze gelegenheid te ge ven om bijvoorbeeld eens een avondje uit te gaan. Dit wordt geregeld door middel van een oppas aan huis, een gastgezin of een vakantiehulp. Vanaf voorjaar 1996 worden niet meer alleen ouders met een gehandicapt kind on dersteund: ook familieleden van chro nisch zieken en dementerende oude ren kunnen dan een beroep doen op de Thuishulpcentrale. Dit betekent dat er meer vrijwilligers nodig zijn in het nieu we jaar. Zij zullen familieleden die lan gere tijd voor iemand zorgen onder steunen. In de praktijk zal dit beteke nen dat zij bijvoorbeeld bij een zieke op bezoek gaan voor een spelletje, voorle zen of gewoon een praatje. Ook kan het voorkomen dat zij helpen bij de verzor ging. Hierdoor krijgt het familielid gele genheid om iets voor zichzelf te gaan doen of even weg te gaan. De Thuishulpcentrale is op zoek naar vrijwilligers die zich elke week een paar uur in willen zetten voor deze hulp. Ook zijn er vrijwilligers nodig voor de balie van het (nog op te richten) Steunpunt Mantelzorg. De vrijwilligers kunnen re kenen op scholing en begeleiding en een gezellige werksfeer. Belangstellen den kunnen informatie aanvragen of zich aanmelden via De Vierstroom Zorglijn (0182-594500). Decoördinator van de Thuishulpcentrale zal daarna contact met de vrijwilligers opnemen en ze uitnodigen voor de informatie avond die eind januari wordt gehou den. De heer J. Korver, wethouder volksge zondheid in Alphen aan den Rijn en voorzitter van de Bestuurscommissie van de GGD Rijnstreek, heeft gisteren de resultaten van het door de GGD Rijn streek gehouden "Sleutelfigurenonder- zoek" gepresenteerd. Hij deed dit in aanwezigheid van mevrouw M.J.S. Vo renkamp-van de Westeringh, wethou der volksgezondheid gemeente Rijn woude, mevrouw L.V. Jonkers-Kuiper directeur GGD Rijnstreek en de heer t' Coenen, hoofd AGZ van de GGD Rijn streek en projectleider van het sleutel- figurenonderzoek. Het afgelopen jaar heeft de GGD Rijn streek onderzoek verricht naar de ge zondheidssituatie in zijn werkgebied. Onder 120 deskundigen binnen de ge zondheidssector - de zogeheten sleu telfiguren - zijn schriftelijke vragenlijs ten verspreid, waarna discussiebijeen komsten zijn georganiseerd. De onder zoeksresultaten zullen ondermeer wor den gebruikt als ondersteuning voor het opzetten van nieuwe projecten. De sleutelfiguren vinden met name psy chosociale problemen zoals eenzaam heid en dementie, verslavingen chroni sche ziekten zoals CARA en gewrichts klachten de grootste gezondheidspro blemen. De aanpak van psychosociale problemen verdient dan ook veel aan dacht in de toekomst, vinden de sleu telfiguren. Ook sociale veiligheid en verkeersveiligheid moeten worden verbeterd. Hoewel sleutelfiguren zich zorgen maken over de invloed van mi lieu op de gezondheid, wordt weinig belang gehecht aan regionale activitei ten op dit gebied. Hoge prioriteit wordt gegeven aan de aanpak van verslavingsproblematiek. Overmatig alcoholgebruik door jonge ren behoeft de meeste aandacht vol gens de sleutelfiguren. Preventie van gokverslaving en hulpverleningsmoge lijkheden voor gokkers en harddrug- verslaafden wordt over het algemeen onvoldoende gevonden. Problema tisch gebruik van softdrugs en hard drugs krijgen in het algemeen minder prioriteit dan overmatig alcoholge bruik en gokken. Over het algemeen zijn de sleutelfigu ren tevreden over de aanwezigheid van zorgvoorzieningen en de snelheid waarmee hulp kan worden gekregen. Knelpunten zijn de wachtlijsten voor opname in verpleeghuizen, bij de Riagg en bij het maatschappelijk werk en in mindere mate het ontbreken van een volwaardig ziekenhuis in de Rijnstreek. De sleutelfiguren geven een aantal op lossingen om de gesignaleerde proble men op te lossen. Gezondheidszorgin stellingen en andere organisaties zou den meer en beter moeten samenwer ken. Verder zou meer wijkgericht ge werkt moeten worden en zouden meer vrijwilligers ingezet kunnen worden. Preventie en voorlichting worden be langrijk gevonden op allerlei gebied, waarbij extra aandacht voor allochto ne bevolkingsgroepen wordt gevraagd. Volgens de sleutelfiguren zijn er nau welijks terreinen die minder aandacht behoeven. Op het gebied van versla ving is voorlichting, vroegtijdigsignale- ren en het beperken van verstrekking van verslavende middelen belangrijk.

Hart van Holland | 1995 | | pagina 29