Mooi kaal: contouren in de wintertuin Voorlichtingsavond kijkbuisoperaties Cursus voor adoptieouders BMW 11 Hart van Holland/24 januari 1996 pagina 13 Tuin en gr°en* Er 's altijd wat moois te doen. Lijnenspel Zuil- en treurvormen Bloeiers Voor wie? li i ii 11 nu a n i h i Als elke telt Als het zwaailicht kan POLITIE Zevenhuizen/Moerkapelle Waddinxveen Boskoop Cursussen Raamtheater Het zijn niet alleen groenblijvende planten die de tuin 's winters aantrekkelijk maken: bamboe, struikklimop en de meeste coni feren. Sommige bladverliezende planten zijn juist 's winters op hun mooist. Dat zijn struiken en bomen die opvallen door hun aparte vorm of door kleurrijke takken en/of stammen. Plant ze nu, maaralleen als het niet vriest. Contouren en kleuren bepalen de aantrekkelijkheid van de wintertuin. Gedraaide takken zijn een speling van de natuur, die 's winters pas goed opvalt. Zodra het blad is afgevallen, komt het lijnen spel van de takken tot z'n recht. Een bekende struik die vanwege de takken menige tuin siert, is kronkelhazelaar, Co- rylus avellana 'Contorta'. Hij doet zijn naam eer aan. In een zachte winter bungelen aan de gedraaide takken al vanaf januari lange stuifmeelkatjes. Dat zijn mannelijke bloeiwijzen. Bij droog weer komen wolken geel stuifmeel vrijEén stuifmeel- korrel is voldoende om een vrouwelijk bloempje te laten uitgroeien tot een hazelnoot. Stamperbloempjes zijn felrood van kleur, maar door hun bescheiden afmetingen vallen ze nauwelijks op. Door de trage groei is het een prima struik voor kleine tuinen, ook op droge grond. Takken van kronkelwilg, Salix matsudana 'Tortuosa', zijn geliefd als paastak'. Ook bij deze bladverliezende struik of kleine boom zijn de takken en/ of stammen gedraaid. In de zomer is te zien dat zelfs het blad draaiingen vertoont. Voor tuinen is kronkelwilg een geschikte boom of grote struik. Kan bovendien goed tegen rigoureus snoeien. Groeit op elke grondsoort. Tip: Als bij kronkelhazelaar een rechte tak verschijnt, moet deze volledig wor den weggesnoeid. Gouda- Op woensdagavond 31 januari vertellen twee chirurgen van het Groe ne Hart Ziekenhuis alles over de nieuw ste mogelijkheden van de kijkbuisope- ratie. Misschien heeft u ooit een kijk- buisoperatie ondergaan of staat zo'n operatie u binnenkort te wachten. De kijkbuisoperatie (ook wel laparoscopic genoemd) is een nieuwe operatietech niek waarbij een operatie plaatsvindt via een aantal buizen (3-4), dat in het lichaam is gebracht. In plaats van een grote operatiewond zijn er slechts en kele kleine wondjes waar de kijkbuis doorheen is gegaan. De kijkbuisopera tie heeft door de kleinere wonden min der kans op wondcomplicaties en biedt bovendien als voordeel dat na de ope ratie minder pijn optreedt. Een en an der heeft tot gevolg dat patiënten snel ler naar huis kunnen en sneller herstel len. De kijkbuisoperatie wordt steeds meer toegepast, zowel bij kinderen als bij volwassenen. Wie is geïnteresseerd in nieuwe ont wikkelingen binnen de gezondheids zorg, heeft nu de mogelijkheid zich per soonlijk te laten informeren. Chirurg D.J. Swank zal aan de hand van een video-presentatie en dia's ingaan op de nieuwste mogelijkheden van de kijk buisoperatie bij middenrifbreuken. Chirurg R. Soebhag zal aandacht beste den aan de toepassing van laparosco pic bij liesbreuken. Een ieder is welkom op deze voorlich tingsavond op 31 januari. De avond wordt gehouden in de Gehoorzaal van het Groene Hart Ziekenhuis, Bleuland- locatie van 20.00-22.00 uur. Informatie tijdens kantooruren: 0182-566324 Kronkelhazelaar is een struik die kaal op z'n mooist is (foto Jaap West land) Bomen en struiken met een karakteris tieke vorm geven een tuin ook in de winter sierwaarde. Een mooie zuilvorm heeft bijvoorbeeld de Japanse sierkers Prunus serrulata 'Amanogawa'. Een zuilvormige beuk met prachtig geel blad is een echte aanrader voor de tuin: Fagus sylvatica 'Dawyck Gold'. Groeit langzaam en is 't mooist van kleur op een zonnige plek. Treurvormen zijn er van veel struiken en bomen. Ze zijn zeer karakteristiek en vragen om die reden wel een plek waar ze goed tot hun recht komen. Een bescheiden groeier is de waterwilg Salix caprea 'Kilmarnock', met afhangende takken vol zilverwitte katjes in het voorjaar. Héél opvallend is de prieelberk (Betula pendula 'Youn- gii'). De takken waaieren vanaf de stam als een dak in de breedte uit. De treur wilg is een bekende, dierlijke park boom. Voor de meeste tuinen wordt hij te groot. Vroegbloeiende struiken geven een echt voorjaarsgevoel. Eén van de eer ste is Chimonanthus praecox, soms al vanaf eind januari. De crèmewitte bloempjes geuren heerlijk en zijn voor al na warme zomers rijkelijk aanwezig. Een bekendere struik is peperboompje (Daphne mezereum). Laat vanaf fe bruari z'n geurende, paarse bloempjes zien en kan vanwege z'n bescheiden afmetingen (max. 1 m. hoog) ook een paar jaar in een pot groeien. De rode bessen die later verschijnen zijn giftig. Als schijnhazelaar (Corylopsis pauci- flora) gaat bloeien is het meestal maart. De zachtgele bloemtrosjes vallen goed op, zo zonder blad. De struik wordt meer breed dan hoog (maximaal 1 m.). Tip: Tuinidee '96: Tuinidee is een beurs voor iedereen die van zijn tuin of bal kon een groen paradijsje wil maken. De beurs wordt gehouden van donderdag 29 februari tot en met zondag 3 maart in de Brabanthallen in Den Bosch. Sinds enkele jaren worden er door ver schillende RIAGG's in Zuid- en Noord- Holland preventie oudercursussen ge geven, speciaal bestemd voor adoptie ouders. Het aantal mensen dat (buiten landse) kinderen geadopteerd heeft is niet erg groot. Om deze ouders in de provincies Zuid- en Noord-Holland toch een continu aanbod van de ouder cursus te geven, hebben enkele RIA GG's uit genoemde provincies besloten de cursussen samen te organiseren. Dat betekent dat er elk voor- en najaar een cursus van start kan gaan. De cur susplaats verschilt telkens. De eerst volgende cursus start 19 februari bij de RIAGG Midden-Holland in Gouda. De inhoud van de cursus is toegespitst op de specifieke situatie van het adop tiekind en het adoptieouderschap. In de cursus wordt veel aandacht besteed aan de manier waarop (adoptie) kinde ren zichzelf beleven, ook het hechtings proces wordt besproken. De ervarin gen en gevoelens van adoptiekinderen en -ouders komen aan de orde. Er is aandacht voor de praktische vaardig heden in het omgaan met het kind: luis teren naar het kind, reageren op het kind en omgaan met conflicten. In de cursus wordt gewerkt met schriftelijk materiaal, oefenen van praktische vaardigheden en huiswerkopdrachten. Alle ouders uit Zuid- en Noord-Holland, die adoptiekinderen hebben, kunnen meedoen. Het is beslist niet nodig dat er hooglopende problemen in het gezin zijn. Decursus wordt gegeven vanuit de preventietaak van de RIAGG en is geen therapiegroep. Deelnemers aan de cur sus worden niet als cliënt bij de Riagg ingeschreven. Redenen om mee te doen zijn bijvoor beeld: *je vindt het leuk om wat meer te horen over de ontwikkeling van je adoptiekind; *je wilt graag praktische steun en tips van andere ouders; *je twijfelt er wel eens aan of je het goed doet; «je wilt weten of je ook op andere manieren op je kind kunt reageren. De cursus is bestemd voor ouderparen. Mocht dit op problemen stuiten, dan kan ook één van de ouders meedoen. Een alleenstaande ouder kan uiteraard alleen komen. De cursusgroep bestaat uit 10-15 deelnemers. Er zijn 10 bijeen komsten van zo'n 2,5 uur en een terug- komavond. De cursus start op 19 fe bruari en wordt op maandagavond ge geven in het gebouw van RIAGG Mid den-Holland, Ronsseweg 225 te Gouda (achter het N.S. station). Er zijn geen kosten aan verbonden. Voor meer in formatie en voor het aanvragen van een folder met inschrijfformulier: Bep Elsas of Renske van Rooijen: 0182-516422. Hollands Midden Samen zorgen wc voor veiligheid Maandagochtend ging op de splitsing Burg. Klinkhamerweg-Schoolstraat een 47-jarige bromfietser uit Waddinxveen onderuit. Oorzaak was vermoedelijk plaatselijke gladheid door opvriezing. De bromfietser had een arm uit de kom die door ambulancepersoneel werd goed gezet. Hij is voor verder onder zoek meegegaan naar het ziekenhuis. Vrijdagavond vond op de Bredeweg binnen de bebouwde kom van Moerka- pelle een ongeval plaats waarbij een auto in de sloot terecht kwam. De 21- jarige bestuurder uit Gouda raakte bij het voorbij rijden van een vluchtheuvel de controle over het voertuig kwijt. Inbraak/diefstal: Dinsdagochtend omstreeks 7.00 uur vond in de Dorpsstraat te Moerkapelle een zogenaamde snelkraak plaats. Met een blauwe Opel Kadet Hatchback met kenteken SX-49-PN werd de deur bin nen gereden waarna één persoon een tiental fototoestellen uit de winkel weg nam en daarna vertrok. De auto is weg gereden in de richting RW 12 en even later ook gezien op de provincialeweg tussen Bleiswijk en Berkel. De gebruik te auto bleek op 13 januari in Delft te zijn ontvreemd. De politie verzoekt ge tuigen kontakt op te nemen met het bureau te Waddinxveen 0182-621666. In de nacht van woensdag op donder dag werd aan de Wilgenlaan een servi ce-auto opengebroken en een flinke hoeveelheid elektrisch gereedschap ontvreemd. De achterruit werd ingesla gen om in de auto te komen. In de nacht van vrijdag op zaterdag vond wederom eem snelkraak plaats in de supermarkt aan de Dorpsstraat te Zevenhuizen. Men is met een auto door de winkelruit gereden en vervolgens heeft men een aantal sloffen sigaretten meegenomen. In dezelfde nacht is in de Lente een rode Opel Kadett gestolen waar de snelkraak mogelijk mee gepleegd is. Verder wer den aan de Wilgenlaan nog twee pogin gen gedaan een Opel Kadett te stelen terwijl in De Beuk een in Reeuwijk ge stolen auto, eveneens een Opel Kadett, werd terug gevonden. Overig nieuws: Maandagmiddag werd op de Burg. Klinkhamerweg tussen 14.00-17.00 uur een snelheidscontrole gehouden. Van de 2150 passerende voertuigen reden er 51 te snel en werden gefotografeerd. Ook dinsdagmiddag werd op dezelfde tijd gecontroleerd. Toen passeerden 2390 voertuigen waarvan 27 te snel. Donderdag werd aan de Zuidelijke Dwarsweg gecontroleerd op het in be zit hebben van bestrijdingsmiddelen. Een kweker werd bekeurd voor het in bezit hebben 13 middelen dje niet meer zijn toegestaan. Er werd 24 kilo in be slag genomen. In de nacht van maandag op dinsdag trok een 46-jarige automobilist uit Ze venhuizen de aandacht door veel te snel te rijden op het Zuideinde. Bij staandehouding bleek de bestuurder gedronken te hebben. Hij werd aange houden waarna op het bureau werd vastgesteld dat hij 1 o/oo in zijn bloed had. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. Inbraak/diefstal: In de nacht van zondag op maandag 15 januari werd ingebroken in een woning aan de Roosje Voshoeve. Middels het boren van gaatjes werd een raam aan de voorzijde geopend waarna enkele bankpasjes werden meegenomen als mede de autosleutels van een blauwe Mitsubishi Pajero met het kenteken NF- ZV-97 welke men vervolgens ook heeft meegenomen. Donderdagmiddag werd in een doe- het-zelf winkel aan de Noordkade een 26-jarige Rotterdammer betrapt toen hij met acht spaarlampen onder zijn jas door de kassa ging zonder te betalen. Hij werd aangehouden en overgedra gen aan de politie. Vrijdagochtend is op de Puttelaan tegenover het Station) een 32-jarige in woner van Waddinxveen overvallen. Omstreeks 11.35 had hij gepind bij de automaat van het postkantoor aan de Kerkweg Oost. Hij is vervolgens via de Stationstraat naar de Puttelaan gelo pen. Daar werd hij voorbij gereden door een bruin/bronskleurige perso nenauto met een kenteken gelijkend op SR-18-VS. De auto stopte waarna de bestuurder uitstapte en van de man, onder bedreiging van een mes, zijn geld opeiste. Ook een andere man was uitge stapt. Het betroffen twee mannen van ongeveer 35 jaar oud, beiden met ros sig haar. De één was ongeveer 1.90 m lang met een breed postuur met een lichte trui en blauwe jeans. De ander ongeveer 1.75 m lang met een rode trui en blauwe jeans. De auto is na de over val weggereden richting Ieplaan. De politie zoekt getuigen. Vrijdag werd overdag ingebroken in een woning aan de Ieplaan. Men kwam binnen via de voordeur door het zoge naamde 'flipperen'. Dat is mogelijk wan neer het nachtslot er niet op zit. Wegge nomen werden een videorecorder, een CD-speler, een tuner en wat geld. Vrijdagavond werd ingebroken in de school aan de Peter Zuidlaan. Men sloeg een ruit in om binnen te komen. Weggenomen werd de videorecorder die vervolgens op het schoolplein werd teruggevonden. Zaterdag in de namiddag werd inge broken in een woning aan het Otto-erf. Men kwam binnen door het openwrik- ken van een raam. Bij thuiskomst van de bewoners werden de daders, vier mannen, overlopen. Er was er één bij met een noordafrikaans uiterlijk met een zwart sikje of ringbaardje. Eén da der is weggereden op een zwart/gele off -the-road motor. Weggenomen werden videorecorder, telefoontoestel, buiten lands geld, betaalkaarten en een spaar pot. De politie zoekt getuigen. Zaterdagmiddag of begin van de avond werd ingebroken in een woning aan de Kuyperhoeve. Men kwam bin nen door het openwrikken van de ach terdeur. Weggenomen werden audio- apparatuur, videorecorder en siera den. Zaterdagavond werd aan de Sperwer- hoek een elektrische boor-en slijpma chine vanuit een garage ontvreemd. Omdat de deur niet was afgesloten ont stond geen braakschade. Aanrijdingen: Maandagmiddag vond een aanrijding plaats op de kruising Reijerskoop/ Overslag. Een 78-jarige automobilist uit Reeuwijk reed van de Overslag het Re ijerskoop op en verleende daarbij geen voorrang aan een 34-jarige automobi list eveneens uit Reeuwijk. Het voertuig van de laatste werd zwaarbeschadigd en moest worden weggetakeld. Donderdagmiddag vond op het Reyerskoop een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Een 23-jarige Reeuwijkse bestuurder reed een geparkeer de auto voorbij en kwam daarbij in botsing met een tegenligger, een 24-jarige Boskoper. Er ont stond alleen materiele schade. Zondagmiddag vond een aan rijding plaats op het Reijers koop. Een 17-jarige Boskoopse bromfietser reed vanaf de A.P. van Neslaan linksaf het Reijers koop op. Omdat hij even niet oplette kwam hij op de weghelft voor het tegemoetkomend ver keer en kwam daar in botsing met een personenauto, be stuurd door een 29-jarige man uit Hazerswoude. De bromfiet ser is met onbekend letsel aan het rechterbeen naar het Bleu- landziekenhuis vervoerd. Inbraak/diefstal: In het weekend van 14 januari werd aan de Boezemlaan inge broken in een bouwcontainer. Weggenomen werd een grote hoeveelheid gereedschap. Maandagochtend werd inge broken in een flatwoning aan de Linnaeusweg. Men forceerde het slot om binnen te komen. Weggenomen werden TV, video recorder en computer toebe horen. Dinsdagochtend werd ingebro ken in een woning aan het Wete ringpad. Men kwam binnen door het inslaan van een ruit van de voordeur. Weggenomen werd een stereoset, CD's en wat geld. Woensdag werd geconstateerd dat was ingebroken in een wo ning aan de St Janshof. Men kwam binnen door het open- wrikken van de achterdeur. Weggenomen werd de CD-spe ler en 150 CD's. In de nacht van zaterdag op zondag werd aan het Dijkzicht een auto gestolen. Het betreft een blauwe Opel Calibra met het kenteken FV-SH-82. Overig nieuws: Woensdag werden aan de Halve Raak een zestal kwekers gecon troleerd op hun bezit en gebruik van bestrijdingsmiddelen. Eén kweker was in overtreding om dat hij één middel in voorraad had dat niet meer is toegestaan. 2 beelden tegeltableau oude dokterstas 3 oude kruiken 0180-634463 Keuken: 4 kastjes onder 4 boven, aanrecht bruin +rvs spoelb 500,= 0182-619546 Chinese stoel weg. plaatsgebr. 25,= 0180- 633664 Grandorado bon van ƒ100,- nu/25,= oude singer hand mas. 25,0172-212704 Kleine fotoglanspers 10,= 079-5931829 2 damesfietsen 0182-612073 Heren kunstschaatsen zw. schoen mt.43 merk "Polar" 40,= 0180-314970 Electr. deken 1 pers. 25,= fietshandkappen, nieuw ƒ20,damesfiets 75,= 0182-614414 4 stoelen 2 2-pers. wollen dekens nieuw; 1 petroleum stel 4 pits 0180-632875 na 18.00 uur Weg. omstandigh. Grandorado bungalow weekend max. 6 pers. 175,= 0172-588327 Af te halen rolschaatsen mt.33-35-39, Oss gympak mt.128 ƒ10, 0180-631069 Licht eiken lipp piano 1200,= 0182-615996 Fraaie lattenbodem verstelbaar, merk Pirelax 125,= 079-5932026 ATAG gas/electr. fornuis met toebehoren 250,= wit 0182-619546 Spijlenbed 100,= Tk.gevr. Broedmachine voor kuikens 0172-213611 Tk.gevr. stapelbed moet deelbaar zijn in 2 bedden 0348-502225 Kinderwagen pastelkl. prnotk 079-3315942 Dankzij uw hulp is er nu een rolstoelenwerkplaats in Zambia. Gered Gereedschap Paar witte kunstschaatsen mt.40 als nieuw 45,= 0182-374654 Eiken barkrukken met rieten zitting 60,= per stuk 25,= 0182-619162 Gouda- Stichting Raamtheater start voor de tweede helft van dit seizoen met diverse dans- en theatercursussen in Gouda. Het Raamtheater is een non-profit organisatie van professionele drama- en dansdocenten, regisseurs, beeldend kunstenaars en muzi kanten. Op het gebied van de dans kan men terecht voor Afrikaanse dans met live-muziek op de donderdagavond, Salsa op de zondag avond en moderne dans op de dinsdagavond. De startdata zijn: 15 februari, 4 februari en 30 januari. Tevens wordt er een Salsa workshop en dan- sinstuif gehouden op zaterdagavond 27 ja nuari. Voor de kleuters start er 5 maart een cursus dansexpressie. Jongeren, met of zon der spelervaring, kunnen zich inschrijven voor een bijzonder anti-racisme theaterpro ject in samenwerking met de S.P.P.A.R. en de Speelwinkel. Voor de liefhebbers van theater start er donderdagavond 1 februari een im provisatie-training en een cursus mime op vrijdagavond 2 februari. Voor informatie en de folder: Joande Zijlema ker: telefoon 0182-510035.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 13