Op bezoek bij een bijzonder projekt in Tanzania Op weg naar een duurzame boomkwekerij! Krooshappers-nieuws Concordia geeft winterconcert Winterpracht in de tuin Memisa werkt mee aan succesvol vaccinatieprogramma Kerkdiensten Foto's in het HART VAN HOLLAND Katholieke Vrouwenvereniging VW Boskoop Disco voor de jeugd Hart van Holland/7 februari 1996 pagina 13 Duurzame Boomkwekerij Natuur en landschap Promotie Wereldwijd jaarlijks 3 miljoen kinderen van dood gered Strijd Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Noordelijke Dwars weg la te Zevenhuizen, afge haald wordena 5,*. Nabestel len kan ook: nabetaling van 7,50 kan de foto een week later afgehaald worden (nabestel len tot uiterlijk een week na verschijning). Foto's zijn af te halen vanaf donderdagmorgen na verschijning vair het Hart van Holland. Zondag 11 februari Honderd jaar Keuringscommissie in Boskoop 100 jaar keuringswerk rinnr Karin van Lanaeraad Waddinxveen - "Wij zijn erg betrok ken bij ontwikkelingshulp. En dan niet alleen vergaderen en lezen maar echt iets doen, want wij willen dóen"Dit zijn de woorden van Han- nie Glasbeek die samen met haar man Kees op haar eigen manier ge stalte geeft aan ontwikkelingshulp. Hannieisaljaren werkzaam voorde Stichting Wereldwinkel en Kees voor de Stichting Gered Gereedschap. Op 9 maart gaat Hannie voor het eerst naar Tanzania voor drie weken om zelf het resultaat te zien van jaren lange gerichte inspanning Kees kwam jaren geleden in kontakt met een organisatie die zich bezig hield met het maken van onder andere technische tekenin gen en modellen die aan ontwikkelings landen gegeven werden. Zo maakte de familie Glasbeek kennis met Dr. Goslin- ga die uitgezonden werd als arts/psy chiater naar Tanzania om te doceren aan de Universiteit in Dar-es-Salam, de hoofdstad van Tanzania. Enthousiast hielp de familie Glasbeek met de voor bereidingen van het vertrek van de fa milie Goslinga. Door de jaren heen is dit contact blijven bestaan en de familie Glasbeek vervulde een belangrijke rol in het verspreiden van informatie van uit Tanzania naar Nederland. Dr. Goslinga had inmiddels een woon dorp opgezet voor psychiatrische pa tiënten. Dit woondorp, Mwera, werd gebouwd op een verwaarloosde kokos- notenplantage. Hier is René Glasbeek, de oudste zoon van Hannie en Kees, 9 maanden werkzaam geweest. In 1988 vond de volgende belangrijke Hannie Glasbeek gaat voor drie weken naar Tanzania. gebeurtenis plaats in Mwera. Mama Asha, staflid en 'moeder van het dorp' ging met pensioen. Zo ontstond het idee om een nieuw wooncentrum voor vrouwen te bouwen op de grond van Mama Asha, niet alleen voor haar, maar ook voor ex-patiënten die geen familie meer hebben of in hun geboortedorp niet meer worden geaccepteerd. Een gift van de bazarcommissie van de ge reformeerde kerk Waddinxveen in 1988 was een belangrijke bijdrage in de rea lisatie van het wooncentrum. In 1990 werd het centrum officieel geopend. Om dit initiatief in Tanzania verder te ondersteunen is in Nederland een sup- portgroep opgericht onder de naam "Stichting Kali Mata Ki Jai". Inmiddels is de woongroep zover dat er voorzien wordt in eigen levensonderhoud door verkoop van zelfgemaakte artikelen op de markt van Dar-es-Salam. Het centrum is een groot succes en inmiddels uitgebreid. In 1995 is het tweede huis gebouwd. Hannie Glas beek gaat, samen met twee andere vrouwen van de supportgroep, per soonlijk kennismaken, boordevol idee ën om ook in de toekomst gestalte te kunnen geven aan haar wens om daad werkelijk iets te DOEN aan ontwikke lingssamenwerking. Boskoop- Dat is het centrale thema dat wordt behandeld op de jaarvergade ring van de Kring Boskoop op donder dag 15 februari in de Rozenburcht. Ro- zenlaan 4 te Boskoop. Aanvang 20.00 Ook boomkwekers spelen in op de ver anderende omstandigheden in de maatschappij. Daarbij richten zij zich op een duurzame bedrijfsvoering. Dit betekent dat de bedrijfsvoering renda bel moet zijn, ecologisch verantwoord en sociaal maatschappelijk leefbaar. De nieuwe wet- en regelgeving eisen veranderingen van de bedrijfsvoering, met name op het gebied van het milieu. Het biedt natuurlijk ook kansen op nieuwe markten. In het kader van duur zame boomkwekerij zijn de boomkwe kers met behulp van de Kring Boskoop en andere organisaties ook bezig met de herstructurering van het gebied. Daarbij zal duidelijk ook rekening wor den gehouden met natuur en recreatie. Een toelichting op dit onderwerp wordt gegeven door mevrouw N. Raedts, me dewerker van de WLTO. In toenemende mate wordt bij een mo derne bedrijfsvoering rekening gehou den met natuur en landschap in de omgeving. Ontwikkelen en beheren van landschappelijke gebiedjes kan heel goed samengaan met de bedrijfsvoe ring van een moderne boomkwekerij. De heer L. Hunink, boomkweker te Bos koop, heeft het plan opgevat om een perceel grond te ontwikkelen tot een landschappelijk natuurgebied. Hoe hij hiertoe is gekomen, zal hij op deze ver gadering toelichten. Een mooi gebied, waarin kwalitatief uit stekende produkten worden gekweekt mag best aan de weg timmeren. Jaren lang wordt door de VW afdeling Bos koop op allerlei manieren promotie gemaakt voor de regio Boskoop en de prima groene produkten die er worden gekweekt. Sinds 1995 wordt het pro- dukt ook onder de aandacht van de tuinliefhebber gebracht door de beurs Groen Doen. Het zijn mogelijkheden waarop ook de kweker kan inspelen en waarmee hij zijn voordeel kan doen. J. Moerbeek, voorzitter van de VW en J. Maas, voorzitter van Groen Doen, zullen kort ingaan op deze promotie activiteiten. Naast het huishoudelijke gedeelte be looft deze vergadering een boeiend ka rakter te hebben waarbij veel informa tie wordt opgedaan. Boskoop - Vanwege het overbeladen programma van carnavalsvereniging De Krooshappers tijdens het carna valsweekeinde van 16 tot en met 19 februari, wordt het programma voor de jeugd een week vervroegd. Op vrijdag 9 februari is er een disco-carnaval van 19.00-22.30 uur voor jongeren van 11 tot 15 jaar. Tijdens deze avond worden de nieuwe jeugdprins en -hofdame ge kozen. Tijdens deze alcoholvrije avond zorgt discotheek "Zo gek als een deur" voor de muziek. Op zaterdag 10 februari is het kinder carnaval van 14.00-16.30 uur voor kin deren van 4 tot 10 jaar. Er zijn prijzen voor de kinderen met de mooiste kos tuums. Zaterdagavond is het jeans-car- naval van 20.30MJ1.00 uur. Alle evenementen vinden plaats in De Rozenburcht. Medewerking wordt ver leend door de dansgardes, de boeren- kapel "De Baggerbeugels", de Raad van Elf en Prins JoJo en hofdame Rosalijn. Jaarlijks worden in de derde wereld drie miljoen kinderen van een wisse dood gered doordat ze op tijd worden gevaccineerd. De grootscheepse vacci natiecampagnes voorkomen tevens dat 400.000 kinderen een ernstige han dicap door polio krijgen. Momenteel wordt bijna 80 procent van alle kinde ren gevaccineerd. Vergeleken met 15 jaar geleden is dat een stijging van 60 procent. Het zijn de resultaten van het mondiale vaccinatieprogramma waar in Memisa een grote rol speelt. Het programma, een initiatief van de We reld Gezondheidsorganisatie en Uni cef, is één van de meest succesvolle acties, ooit gehouden in de ontwikke ling van goede basisgezondheidszorg in de derde wereld. Onder het motto 'Help kinderziekten de wereld uit' voert Memisa tussen 3 en 10 februari haar voorjaarsactie. Doel hiervan is om geld in tezamelen dat gebruikt wordt in de strijd tegen de kinderziekten in de derde wereld. De actie moet een extra 'injectie' geven om de zes meest voorkomende kinderziek ten de baas te worden. Memisa steunt met deze campagne 'het wereld vacci natieprogramma voor kinderen', zodat voor het jaar 2000 negentig procent van alle kinderen gevaccineerd is tegen de bedreigende kinderziekten. Met name polio (kinderverlamming) moet voor het einde van deze eeuw uitge roeid zijn. Memisa strijdt al 70 jaar samen met haar partners in de derde wereld tegen tetanus, difterie, tbc, kinkhoest, maze len en polio bij kinderen. Zoveel moge lijk kinderen worden, voordat ze negen maanden oud zijn, gevaccineerd. On der meer hierdoor geeft Memisa invul- j ling aan haar opvatting dat gezonde mensen zich beter kunnen redden. Memisa en haar partners in ontwikke lingslanden zetten zich vanuit een christelijke inspiratie in voor iedereen, ongeacht geloof of politieke overtui ging. Zo wordt al jarenlang gewerkt aan de blijvende verbetering van de ge zondheidszorg in de derde wereld. 'Help kinderziekten de wereld uit', giro 5657 ten name van Memisa, Rotterdam. Boskoop- Op vrijdag 16 februari geeft de Christelijke Muziekvereniging Con cordia haar winterconcert in de Beurs hal Florida. Het concert dat onder leiding staat van dirigent T. Wagensveld wordt geopend met Preludium Choral van Rohald Kernen. Gevolgd door de volklinkende mars Sonority van Peter Riedeman. De overbekende ouverture gaat vooraf aan het klarinetconcert van Jan van der Waart. De drumband onder leiding van V.H. Verkade zal voor de pauze optre den met onder andere Walking Rhy- thmins en Margos in Jumping Five. Het tweede gedeelte begint met de ope ningsfanfare Fanfare and Soliloque van Trever L. Sharpe. Naast een selectie uit Les Miserable van Warren Bakker en het Concert D'Amore van Jan de Haan zal ook het spectaculaire Hootenanny van Harold L. Walter worden gespeeld. De drumband zal het concert afsluiten met Ritmiek in Contrast, Drumsticks en samen met het orkest Quando, Quando van dirigent Ties Wagensveld. Tijdens dit winterconcert zullen vier leerlingen van de drumband hun de buut maken. Het concert begint om 20.00 uur. Entree ƒ5,-, donateurs gratis. Boskoop - Op dinsdag 13 februari ko men mevrouw J. Vermeulen van het Rode Kruis en mevrouw M. Sanders van de Unie van Vrijwilligers een kort histo risch overzicht van hun organisatie ge ven voor de leden van de Katholieke Vrouwenvereniging in Boskoop. Na de pauze is er een spel of quiz over de inleiding. De avond begint om 20.00 uur in de parochiezaal aan de A.P. van Nes laan. Ook introducées zijn welkom. Zij betalen f5,-. Waddinxveen Geref. kerk vrijg. 9.30 uur ds. L.S.K. Hoogendoorn; 16.30 uur ds. J.P.C. Simpelaar, Bodegraven. Geref Ontmoetingskerk 9.30 uur de heer J. Seele, Nieuwerkerk a/d IJ.; 17.00 uur ds. J. v. Dok, Alphen a/d Rijn. Herv. Immanuel 10.00 uur ds A.A. v. Houwelingen; 17.00 uur sow-dienst Ontmoetingskerk. Bapt. gem. Ichthus 10.00 uur br. H.G. de Roodt; 18.30 uur Open Doors. Boskoop Vrijz. Prot. Geloofsgem: 10.00 uur ds. P. v.d. Laarse, Terneuzen. Herv. gem. 9.30 uur ds. R. de Ruever; 17.00 uur ds. M D. vd Giessen, Pernis, gez. jeugddienst in geref. kerk. De Stek 9.30 uur ds. B.A. Dubbeldam, Zwammerdam. Geref. kerk 9.30 uur ds. J.H. Lange- mar; 17.00 uur, zie herv. gem. Chr. Geref. kerk 9.30 en 17.00 uur ds M.J. Oosting. Christengem. "Bethel" 9.30 uur Dick van Steenis Ev. gem. "Parousia" 11.00 uur J Schippers. Boskoop - Op zaterdag 10 februari treedt de band Easy Meat op in De Tunnel in Boskoop. Easy Meat is een Haags rocktrio en speelt voornamelijk eigen repertoire. De zaal gaat open om 22.00 uur. De entree bedraag f 10,-. Boskoop- VW Boskoop heeft in de voorverkoop: Tractor Pulling op 16 maart in Ahoy, Rotterdam; Glory of Gospel, 16-17 maart in het Congresge bouw, Den Haag; Toon Hermans op 3 en 6 april in de Stadsschouwburg, Amster dam; Cirque du Soleil met Saltimbaco 23 april t/m 5 mei, Museumplein, Am sterdam; Chess op 20 april in het Con gresgebouw, Den Haag; Maria de Lour- des 13 mei in Carré Amsterdam; Clan- nad op vrijdag 31 mei, Amsterdam; 231/ m 25 augustus Formule I Grand Prix België, nu al te bespreken. Openingstijden: maandag 13.30-16.30; dinsdag-vrijdag 9.30-12.00 en 13.30- 16.30 uur; zaterdag 9.00-13.00 uur. Waddinxveen- Vrijdagavond 9 februari organiseert de Stichting Wijkwerk De Zuidpias in wijkgebouw Het Zuidhonk een disco voor de jeugd van 11 t/m 16 jaar. Op verzoek van de disco-gangers wordt sinds enige tijd voor deze leef tijdsklasse een aparte disco gehouden. De ervaring heeft geleerd dat deze dis co aan de verwachtingen van de bezoe kers voldoet. De avond begint om 19.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 2.50 inclusief een consumptiebon. Boskoop- Sierheesters die in de winter op z'n mooist zijn, staan centraal op de tentoonstelling 'Winterglorie', die in Boskoop wordt gehouden. De tentoonstelling laat zien, dat veel gewassen grote sier- waarde hebben in de late herfst, winter of vroege voorjaar. Tuinlief- hebbers kunnen vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 februari vanaf 10.00 uur in het Plantarium-gebouw terecht, op vrijdag tot 14.30 uur, op zaterdag en zondag tot 18.00 uur. Heel wat planten zien er op hun mooist uit in de wintermaanden en uiteraard zijn er ook in de winter bloeiende plan ten, De meest bekende is de toverhaze- laar, waarvan op de expositie niet min der dan vijftig cultuurvariëteiten te zien zullen zijn. De bloemen geuren vaak heerlijk. Verder zullen er vele bloeiende planten te zien zijn, zoals de witte forsythia, theeroos, winterjas mijn, winterbloeiende kamperfoelie, staartaar en diverse zeldzame planten. Ook de bladeren van wintergroene ge wassen hebben een belangrijke sier- waarde in de wintertuin. Een grote va riëteit aan vormen en kleuren van bla deren geven de tuin een prachtig aan zien. Dat geldt onder meer voor diverse variëteiten van heide, klimop, hulst, schijnhulst en rododendron. Vrucht dragende planten als aucuba en skim- mia dragen bij aan een kleurige winter tuin. Het uiterlijk van takken en stam men kunnen de wintertuin extra fleur geven. Zo zijn tijdens de tentoonstel ling 'Winterglorie' onder meer ver scheidene esdoorn-soorten, berk, kor noelje en de zeldzame doodsbeende- renboom te zien. In totaal zullen er rond vierhonderd soorten wor den tentoongesteld. Met de expositie wordt tevens het honderd jarig bestaan ge vierd van de keuringscommissie van de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen (KVBC). In een overzicht krijgen de bezoekers een indruk van het werk van de commissie in de af gelopen eeuw. Iedere bezoeker krijgt de gele genheid zelf aan een zogenaam de sterrenkeuring mee te doen. Bij deze keuring zal een hele ge- wasgroep nader bekeken en be oordeeld worden. In een speciaal plant- vak zijn ongeveer 25 verschillende cul tuurvariëteiten van de bergden (Pinus Mugo) neergezet. De plant die door de bezoekers als beste wordt beoordeeld, krijgt de Pu blieksprijs. Tijdens de tentoonstelling wordt een uiteenlopend assortiment planten geveild. Die veilingen zijn op zaterdag om 11.00 en om 15.00 uur. De De Hamamelis intermedia 'Diane' veilingcatalogus is voor 3,50 verkrijg baar door storting van dit bedrag op rekeningnummer 10.85.98.888 van de Rabobank Boskoop onder vermelding van 'veilingcatalogus' of aan de kassa. De entree bedraagt 10 gulden, kinderen halve prijs. Alle bezoekers krijgen een plantje cadeau.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 13