iBpSWHttdc Lekker slapen bij Van Waaij e regio nieuws'uit oppen met roken is best moeilijk Examen EHBO- en Reanimatiecursus Politieberichten Bingo in De Schuilplaats Winter-expositie met beelden, schilderijen en glas Cursus eerste hulp aan kinderen STO Kennismakingscursus toerfietsen ■Ml l Hart van Holland/7 februari 1996 pagina 15 Volhouden is de kunst Cursussen en ondersteuning Uscrosser onder invloed Uitslag Stoppen-met-roken- slagzinwedstrijd iinor Tania Liem Benthuizen Wat is er belangrijker li oor een goede nachtrust dan een fijn bed en een zacht hoofdkussen. De heer M.Molenaar. verkoopadvi seur van Van Waaij Total Night Slaapcomfort, weet er alles van. Hij geeft tips voor de aanschaf van een nieuw bed. Na zo'n tien tot dertien jaar is een matras toe aan vervanging. Ma trassen maar ook bedbodems vertonen najaren intensief gebruik slij tage. Er is sprake van slijtage wanneer het matras gaat kuilen. Men kan dit testen door met de vuist de veerkracht van het liggedeelte te vergelijken met die van het voetgedeelte. Tijd voor een nieuw bed? Bepaal uw keuze op basis van uw leeftijd, lengte en eventuele lichamelijke klachten. Zo brengt een hogere leeftijd een hoger bed met zich mee. Voor de langen on der ons bestaan er bedden van 2.10 meter, 2.20 meter. Lichamelijke klach ten als rugpijn, gewrichtspijn, spier pijn, spataders, vragen elk een ander soort matras en ondergrond. Men kan kiezen uit vier soorten bedbodems: het waterbed, de boxspring, de lattenbo- dem of spiralen. Het verwarmde water bed is geschikt voor mensen met spier- klachten of reuma, de boxspring is pret tig bij spier- of wervelklachten, de lat- tenbodem aan te raden bij rugklachten (hernia), en spiralen zijn voor de pro bleemloze slaper. Van Waaij heeft dertien proefopstellin gen staan van bedbodems met matras die men mag uitproberen. Interessant 'Meer zelfrespect' en 'een trots gevoel' worden door ex-rokers vaak genoemd als een belangrijk voordeel bij het stoppen met roken. Daaruit blijkt dat stoppen niet gemakkelijk is. Alle rationele overwegingen om te stoppen ten spijt, moet je steeds weer de neiging onderdrukken een sigaret op te steken. ledereen weet dat roken ongezond is. De harde cijfers op een rijtje (per jaar sterven 30.000 mensen aan de directe gevolgen van het roken; rokers leven gemiddeld dertien jaar korter) zouden voldoende moeten overtuigen om te stoppen. Licha melijke gevolgen op korte termijn (slechte conditie, hoesten) en overlast voor anderen doen daar nog een schepje bovenop. Maar als je dan dat besluit genomen hebt, hoe voorkom je dan dat je toch weer in je oude gewoonte vervalt? in de campagne 'Kom op Stop' van de Stichting Volksgezond heid en Roken is juist gezocht naar mogelijkheden om poten tiële stoppers te motiveren daadwerkelijk te stoppen en naar hulpmiddelen om er definitief van af te blijven. Jaarlijks stop pen zo'n 100.000 mensen met roken. Van de ruim 4 miljoen rokers in ons land zou een derde willen stoppen. Met een beetje steun in de rug zouden dus meer dan een miljoen mensen hun sigaretten, sigaren en pijpen willen laten voor wat zij zijn. Uit de ervaringen van ex-rokers blijkt dat het juiste moment kiezen om te stoppen belangrijk is voor het welslagen van de poging. In één keer een duidelijk besluit nemen is ook belang rijk. De verleiding om er toch weer een op te steken is dan een stuk kleiner. Verder helpt het mensen in de directe omgeving in te lichten. Daarmee wordt bevestigd dat het menens is en kunnen de mensen in de omgeving de stopper steunen. Het volhouden om niet te roken zal voor iedereen op z'n tijd problemen opleveren. Ook al blijkt dat vijftig procent van de ex-rokers kon stoppen zonder noemenswaardige ontwen ningsverschijnselen. Het belangrijkste is dat stoppers het niet-roken hun leven niet laat beheersen. Men moet proberen zoveel mogelijk gewoon door te gaan met leven. En de redenen om te stop pen paraat houden. Door vooral te let ten op de voordelen die zij ervaren zijn stoppers trots als zij weer zo'n moeilijk moment hebben overwonnen. Ook het herkennen van lastige situaties maakt het stoppen minder moeilijk. Wie zich bewust is van risicovolle situaties- bij voorbeeld tijdens een vergadering of na het eten- kan er gemakkelijker mee omgaan. Stoppers worden gewaar schuwd op te passen voor valkuilen. De gedachten 'Eentje maakt niet uit' of 'ik het er wel een verdiend' zijn overduide lijk niet gunstig voor het niet-roken. Stoppers kunnen dergelijke gedachten succesvol vermijden door in plaats daarvan te denken aan het aantal dagen of weken dat zij het al volhouden. Stop pers die zichzelf belonen bij het berei ken van mijlpalen, zijn succesvoller in het niet-roken. Verder maken belonin gen het niet-roken leuker en wat minder ernstig. Want hoe moeilijk stoppen ook kan zijn, het is zinnig het probleem niet groter te laten worden dan het al is. Nooit meer een sigaret opsteken is de beste strategie om van rookverslaving af te komen. Wie om wat voor reden dan ook toch weer een sigaret rookt, hoeft niet te wanhopen. Gewoon de draad weer oppakken en doorgaan met niet- roken. Geef niet op, is het credo. Wie zover gekomen is, hoeft niet door één sigaret terug te vallen in zijn oude ge woonte. Wie wil stoppen met roken kan de stop- pen-met-roken-informatielijn bellen (06-350 120 22; 20 cent per minuut). Daar is onder andere informatie te krij gen over stoppen-met-roken-cursus- sen, die in het hele land worden geor ganiseerd door Thuiszorg/Kruiswerk en GGD'en. De meeste huisartsen be schikken over een speciaal voor de huisartsenpraktijk ontwikkelde stop methode. Wie op eigen kracht wil stop pen, heeft wellicht baat bij nicotine- kauwgom of -pleisters. Deze middelen kunnen helpen om na het stoppen min der last te hebben van ontwennings verschijnselen en zin in roken. Ook acupunctuur, gedragstherapie of hyp nose kunnen helpen om ontwennings verschijnselen en zin in roken te ver minderen. De heer Molenaar voor het 'meetbed'. is een computer meetbed, Lattoflex, dat meet op welke plaatsen het lichaam steun nodig heeft. Verder is er een rui me keuze in slaapkamers met bijpas sende meubels, gordijnen en behang; kortom Total Night Slaapcomfort in Benthuizen. Benthuizen-Vanaf september 1995 is er door een aantal mensen een EHBO-cur- sus gevolg in het Groene Kruisgebouw te Benthuizen. Deze cursus werd gege ven door onze nieuwe kaderinstructri- ce mevrouw Nelie van Velzen. Alle kan didaten zijn 18 december jongstleden geslaagd. Na het behalen van dit diplo ma zijn alle cursisten doorgegaan met de reanimatiecursus. Deze cursus werd gegeven door mevrouw Anne- miek Ebbink (arts) en mevrouw Anneke van der Kamp (kaderinstructrice-reani- matie). Na twee avonden oefenen de den alle kandidaten op 29 januari 1996 examen. Het diploma werd door alle deelnemers behaald. Hierbij wil de EHBO Paula Pos, Annette van Wijk, Fred Hazebroek, Sari Leune, Eveline Janssens, Leidy Ploeg, Olga Bouthoorn, Berry van Wijk, Hans Smit huis, Patric v.d. Meer, Hans Bontenbal, Esther v.d. Zwaan, John v.d. Berg, André Fokke en Ronald Smit feliciteren met de behaalde diploma's. Wie al jaren van plan is om een EHBO- diploma of reanimatie-aantekening te halen, kan bellen voor informatie. Ook voor opgave zodat, bij voldoende aan meldingen een nieuwe cursus gestart kan worden in september. Jeanne Fok- ke-Landa, tel. 079-3312573 of John Jes- pers tel 079-3315226. Op 1 februari om ongeveer 1.00 uur werd gemeld dat men overlast onder vond van enkele bromfietsers die aan het ijscrossen waren op een sloot langs de Dorpsstraat. Bij controle bleek één van de ijscrossers teveel alcohol te hebben gedronken. Hij werd overge bracht naar het bureau waar hij een rijverbod kreeg opgelegd en een boete van 180.= kon betalen. Benthuizen - Op zaterdag 10 februari is de jaarlijkse bingo bij koffiebar De Schuilplaats, ledereen is van harte wel kom op deze avond vanaf 20.00 uur. De koffiebar is te vinden op Dorpsstraat 42, in "De Bron", achter de Nederlands Her vormde kerk in Benthuizen. KOM OP STOP Hazerswoude-Dorp- Van 3 februari tot 11 maart exposeert een groep voor Galerie "Laerken" nieuwe kunstenaars met bronzen, stenen en houten beel den, olie- en acryl schilderijen en vrijge- blazen glas. Arthur van Ockenburg is een jonge ta lentvolle beeldhouwer. Hij exposeert met zijn meest recente werk. Met de 20 te exposeren bronzen beelden, waar onder torso's en figuren, krijgt men een goede indruk van het werk van Arthur van Ockenburg. Eppe de Haan is een veelzijdig kunste naar. Hij is kunstschilder en beeldhou wer. Zijn werk heeft een markante ont wikkeling doorgemaakt. De ingehou den emoties uit het vroegere werk heb ben plaats gemaakt voor een vrijer ver toon van gevoelens, waardoor Eppe de Haan zich tegelijkertijd kwetsbaarder en krachtiger opstelt. Marcus van Soest exposeert met schil derijen. Hij is sterk geïnspireerd door Dali. Sterk sociaal bewogen brengt hij met een krachtig penseel en harde kleu ren zijn emoties tot uitdrukking. Mar cus van Soest heeft ook een aantal muurschilderingen op zijn naam staan. Anke Mensink. Steeds terugkerende patronen vormen voor haar een uit gangspunt voor vrije expressie. Even als in de muziek kunnen de patronen zelf ook onderhevig zijn aan verande ringen. Anke Mensink werkt met olie- en acrylverf op linnen, papier en zeil doek. Henny van Oosten exposeert met acryl- schilderijen. Het onderwerp van haar werk in Galerie Laerken is "bloemen". Uitvergroting tot soms een meter ge ven prachtige details prijs die anders verborgen waren gebleven. Het glaswerk is van de Deense kunste naarsgroep Bachhaus, Brown en Frid- richsen. Galerie Laerken is geopend maandag t/ m vrijdag op afspraak (0172) 589837, zaterdag, zondag en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Zoetermeer- Onder auspiciën van de Schoolsportcommissie organiseert Toervereniging Zoetermeer '77 een kennismakingscursus toerfietsen voor kinderen tussen de 8 en 13 jaar. Doel van deze cursus is het beoefenen en stimuleren van de recreatie- en toer fietsen in de omgeving van Zoetermeer. De cursusdata zijn: zondag 10,17,24en 31 maart Aanvang 10.00 uur. De kosten zijn 8.- per persoon, inclusief herinne ring. Vertrekpunt is het clubgebouw van Toervereniging Zoetermeer '77, Buytenparklaan 2b (wijk 17, nabij Loco- motion) Zoetermeer. Voor aanmeldingen en/of informatie, Henk Freije, telefoon 079-3615866. De afgelopen weken heeft het Hart van Holland meerdere malen de stoppen- met-roken-slagzinwedstrijd gepubli ceerd. De winnaars zijn: René Laport, RoosjeVoshoeve58inWaddinxveen, N. Hol, Raadhuishof 1 in Zevenhuizen en Karin Loef, Sparrengaarde 4 in Wad- dinxveen. Zij kunnen vanaf donderdag 8 februari bij het kantoor van Hart van Holland, Noordelijke Dwarsweg la in Zevenhuizen hun prijs, een t-shirt, op halen. De volgende inzendingdingt mee naar één van de landelijke hoofdprijzen: een heerlijk weekend voor twee personen in een hotel ergens in Nederland. Kom op Stop, want stoppen is niet moeilijk meer. Negéér uw gezondheid niet langer, u verliest 't finaal van deze geruisloze moordenaar, deze fume fatale. Hij maakte al korte metten met zovelen En nu, nu is hij met bezig..... Deze inzending komt van Karin Loef, Sparrengaarde 4 in Waddinxveen. De meeste ongelukken van kinderen tot 12 jaar gebeuren in en rondom huis. Per jaar worden ongeveer 15.000 kinderen in een ziekenhuis opgenomen als ge volg van een ongeval. De sterftekans na zo n ongeval is klein, ongeveer 1%. Maar het gaat dan elk jaar toch om 150 kinderen150 teveel! Iedereen is vast weieens in de situatie terecht gekomen, dat men aan een klein kind eerste hulp moest verlenen om bijvoorbeeld een pleister op een schrammetje te plakken of een kind te troosten na een valpartij. Maar niet ie dereen weet hoe te handelen als het kind een brandwond oploopt, een aller gische reactie krijgt, zich ernstig ver slikt in een snoepje of een verkeerson geval krijgt. De juiste handelswijze direct na een ongeval kan de ernst van de gevolgen beperken. Door emoties overmande ouders raken vaak in paniek en weten niet wat ze moeten doen. Erger nog, in paniek doen ze nogal eens dingen die ze beter zouden kunnen laten. Hoe het hoofd in dergelijke situaties koel te houden om adequate hulp te verlenen, leert men in de cursus "Eerste Hulp aan Kinderen", ontwikkeld door het oplei dingsinstituut Medukatie. In de cursus leert men onder meer reanimeren en hoe te handelen in het geval van verslik king. Door een juiste eerste-hulp-verle- ning kan men als ouder/verzorger ern stiger letsel voorkomen. De leerstof is ontwikkeld in samenwer king met chirurg, kindertraumatoloog drs. A.J. Pull ter Gunne. Het opleidings instituut heeft al met veel succes zo'n 12.000 cursisten opgeleid in de eerste hulpverlening aan kinderen. De in structeurs van Medukatie hebben rui me praktijkervaring met spoedeisende hulpverlening aan slachtoffers. De in structeurs zijn verpleegkundigen en artsen. De cursus bestaat uit twee lesbijeen- komsten van 3 uur. De eerste les wordt gevuld met de organisatie van de hulp verlening (wie wanneer inschakelen) en de vitale levensfuncties: Bewustzijn, ademhaling en bloedsomloop. Hierbij wordt gebruik gemaakt van speciale oefenpoppen. De tweede les wordt be steedt aan allerlei soorten verwondin gen (snij-en schaafwonden), brand wonden, oogverwondingen maar ook vergiftigingen en stoornissen in de tem peratuur. Medukatie organiseert in de loop van 1996 nog een 6-tal cursussen. De data zijn: woensdag 20 en 27 maart; donderdag 18en 25 april; donderdag 13 en 20 juni; woensdag 11 en 18 septem ber; donderdag 17 en 24 oktober; vrij dag 22 en 29 november. De cursustijden zijn van 19.00-22.00 uur in St. Wijkcentra Zoetermeer. Uiter waard 1, 2716 VA te Zoetermeer. De cursus staat open voor ouders en verzorgers van kinderen tot ongeveer 12 jaar. Ook opa's, oma's, de oppas en medewerk(st)ers van kinderdagver blijven zijn van harte welkom de cursus te volgen. De cursusprijs bedraagt 99,= per per soon. Tijdens de cursus krijgt men een boek waar de hele cursusinhoud in be schreven staat zodat men ook na de cursus nog een naslagwerk heeft. Deel nemers ontvangen een certificaat. Elk halfjaar worden de cursisten automa tisch op de hoogte gehouden wanneer er weer herhalingscursussen worden georganiseerd. Er is plaats voor een beperkt aantal i cursisten. Wacht dus niet te lang met aanmelden. Dat kan telefonisch bij Cora van de Lek, telefoon 030-2448100

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15