Bejaardenverzorgster een roeping Start rivieren-competitie Stehouwer staat dag en nacht klaar BROUWER DE KONING Mplomazwemmen in De Koornmolen Priksleeën Zevenhuizensche IJsclub Lions-Rottemerenloop op 24 februari 0 b<ittd<ïfts©fv!cc Eerste plaatsen voor Iris Dijkema en Maaike Vonk UITVAARTVERZORGING Bedrijfsvolleybal Hart van Holland/14 februari 1996 pagina 9 In gesprek met één van de afdelingshoofden van "De Zevenster" Eigenschappen Kwaliteitszorg KAMERPLANTEN - DROOG HAARDHOUT Door Gerard Verheiien Zevenhuizen- Wat brengt iemand tot het beroep van bejaardenverzorg ster? Ingrid Burger, 24 jaar jong, woonachtig in Gouda en sinds twee jaar afdelingshoofd in het zorgcen trum "De Zevenster" in Zevenhuizen doet in een openhartig gesprek ope ning van zaken. Interesssant blijft altijd de vraag waarom mensen juist het vak hebben gekozen dat ze op dit moment uitoe fenen. Is dat ordinair toeval (er moet gewoon brood op de plank komen), is dat omdat zijn vader ook een dergelijke baan had, of is dat omdat hij zijn brood winning heeft gemaakt van waar hij van kindsbeen af aan goed in bleek te zijn. Dit laatste geldt met name voor Ingrid Burger. Bij haar in de straat woonde een alleenstaande, oude man die bij de fami lie Burger vrijwel elke dag gezelligheid zocht en vond. Ingrid en haar moeder speelden hierin een cruciale rol. Z'n kopje koffie stond klaar op welk moment van de dag hij ook binnenwipte. Hij praatte, zij luisterden. Hij was uit zijn isolement. Ingrid kon ontzettend goed met hem opschieten. Voor haar en haar moeder vormde hij nooit een probleem. Hij was altijd en welgemeend welkom. Ze zagen hem genieten, ze zagen hem opfleuren. Ook met Opa en Oma had ze een heel aparte band. Toen Oma hulp behoevend werd, was het Ingrid die spontaan de helpende hand toestak. Zij verschoonde haar zonder enige schroom. Wat Oma deed verzuchten: "Wie had gedacht dat m'n kleindochter me nog eens zou komen wassen". En dat was wat Ingrid aangreep. Voor wat het zorggevoel betreft leek Ingrid als twee druppels water op haar moeder. Dat zorggevoel had moeder in de genen en was door Ingrid overgerfd. Dat bleek des te meer toen moeder helaas uit het le ven wegviel. Ingrid nam haar taak vrij wel automatisch over, zo jong ze was. En daarbij moest ze ook nog naar school. Omdat ze zich steeds meer bewust was geworden van het feit dat zij een werk kring in de zorgsector het meest am bieerde, koos ze logischerwijs voor een studie in die richting. Zij volgde daartoe een 3-jarige MBO-opleiding, waar vak ken als kraamverzorging, gezinsverzor ging, verzorging van lichamelijk gehan dicapten en bejaardenzorg onderdeel van het leerprogramma uitmaakten. Ook stagelopen vormde een verplicht onderdeel van dit programma en het was tijdens de stage in een zorgcentrum dat zij voor zichzelf de definitieve keus bepaalde. Bejaardenzorg dat was het! Zij beoefent dit vak nu 6 jaar. Op de vraag of ze wel eens spijt van haar keuze heeft gehad, antwoordt ze onom wonden "nee". Ingrid: "Als dat zou ge beuren dan is het zaak er onmiddellijk mee te stoppen. Want dan worden de bewoners er de dupe van". Aan wat voor eigenschappen moet een bejaardenverzorgster nu voldoen? Ten eerste moet het volgens Ingrid in je zitten. Je moet gemotiveerd zijn. De voornaamste drijfveer moet niet zijn "geld verdienen". Vervolgens moet je beschikken over enorm veel geduld en daarbij goed kunnen luisteren. Verder een goed inlevingsvermogen hebben, goed kunnen communiceren, vooral flexibel zijn en goed kunnen observe ren. Met dit laatste bedoelt ze dat een bejaardenverzorgster symptomen moet kunnen herkennen met het oog op de signaalfunctie die ze heeft in de richting van de arts. Het zijn al deze eigenschappen, die het (zware) beroep van bejaardenverzorgster zo uniek maken. Ingrid heeft ook een uitgespro ken mening over de werklast. Door al lerlei bezuinigingen en de verscher ping van de criteria om toegelaten te kunnen worden tot een zorgcentrum, wordt de daardoor ontstane grotere werklast in toenemende mate op het verplegend personeel afgewenteld. Al hoewel Ingrid zegt dat ze aan de groeiende werkdruk van de bejaarden verzorgster wel went ("huppeta de schouders er onder"), vindt ze het des alniettemin jammer dat er juist daar door te weinig persoonlijke aandacht voor de bewoners zelf overblijft. "In deze maatschappij is het toch al ieder voor zich", zegt ze met enige spijt in haar stem. Door de Woon-Zorg-Vereniging Zuid Holland is "De Zevenster" uitgekozen om mee te doen aan het project "Inte grale Kwaliteitszorg" in de verzorgings tehuizen. Het is de bedoeling dat Ingrid Burger, naast haar functie als afdelings hoofd, samen met haar collega-hoofd Tuinkamer, Magda van der Torre, in het kader van dit project zullen gaan optre den als kwaliteitscoördinatoren. Dat betekent dat zij na hiertoe een oplei ding te hebben gevolgd de opgedane kennis in een tweedaagse cursus moe ten overbrengen op hun collega's. On der kwaliteitszorg wordt verstaan de zorg die is afgestemd de wensen en behoeften van de bewoners. Dat wil niet zeggen dat daar thans geen aan dacht aan besteed wordt, maar volgens Ingrid kun je hier nooit genoeg rekening mee houden. Ze vindt dat ze daar met z'n allen permanent aan moeten blijven werken. De rol van de kwaliteitscoördi natoren is hierbij van wezenlijk belang. De opzet is dat de kwaliteitszorg bin nen "De Zevenster" structureel ge maakt wordt in die zin dat dit onder werp in projectgroepen regelmatig aan de orde wordt gesteld. Die projectgroe pen zullen worden begeleid door de kwaliteitscordinatoren. Moerkapelle- Afgelopen zaterdag heb ben in totaal 13 leden van rolschaats- vereniging Rolling '90 meegedaan aan de eerste regionale wedstrijd van dit jaar. Deze werd gehouden in Papend- recht en was voor beginners A en B. Degenen die in de Beginnersklasse rij den, hebben al een paar jaar rol- schaatsles gehad, zijn de Rolrinckel- wedstrijden ontgroeid en zijn in het bezit van een eerste Bondstest. Door het halen van meerdere testen, die af genomen worden door de Nederlandse Rolschaatsbond, en waar maanden van training aan vooraf gaat, proberen deze kinderen in een hogere klasse te ko men. Op een wedstrijd laten ze gedu rende 2 minuten (voor beginners) een ingestudeerde Kür zien. De start van het rolschaatsseizoen kon voor de leden van Rolling '90 in de Beginnersklasse bijna niet beter. Bij de Beginners A werd twee maal de plaats op het schavot ingenomen, terwijl bij Beginners B alle plaatsen op het erepo dium ingenomen werd door leden van Rolling'90. Uitslag: Beginners A (tot 10 jaar): Iris Dijkema le, Danielle Hoogendoorn 3e, Emily van 't Wout 4e, Sjoukje van Haas- tert 5e, Linda Krispijn 6e, Rachel v.d. Schee 10e en Lizzy Quick 12e. Beginners B (10 jaar en ouder): Maaike Vonk le, Kim Wittekoek 2e, Maria Os kam 3e, Jorien v.d. Heijden 5e, Ingrid Oskam 6e en Kathy Hoogendoorn 9e. Momenteel is er nog plaats voor nieu we leden op het lesuur van 4 tot 8 jarigen op de vrijdag van 16.00 tot 17.00 uur. De training wordt in de sporthal van dorpshuis Op Moer gegeven. Vier kennismakings lessen kosten maar ƒ5.- Zevenhuizen - Op zaterdag 17 februari staat de start gepland van de rivieren- c*|e,itie 1996. Bij slechte weersge steldheid, c.q. slechte vismogelijkhe- aen is de wedstrijdcommissie voorne mens de wedstrijd uit te stellen tot een nader te bepalen datum. Het vertrek voor deze wedstrijd is, onder voorbe houd, vastgesteld om 7.30 uur vanaf Hotel Vos. Nadere informatie kan op vrijdagavond van 20.00-22.00 uur wor den verkregen bij A. van Erk, telefoon 079-5932788. sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b.g.g. 2238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. Zevenhuizen - Het bedrijfsvolleybal- toernooi in Zevenhuizen zal plaatsvin den op donderdagavond 25 april en zaterdagavond 18 mei in dorpshuis Swanla. Alle bedrijven met een vesti ging in de 'deelgemeenten' Zevenhui zen, Oud Verlaat en Oud Zevenhuizen (Groeneweg en Wollefoppenweg) kun nen deelnemen met maximaal vier teams. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij M.C. Zijderhand, De Grutto 10 in Zevenhuizen, telefoon (0180)632550. Teams die willen oefe nen kunnen contact opnemen met dorpshuis Swanla. Oranjeband-zaden (15% korting) - Broeiramen Sla- en koolplanten voor glascultuur Meststoffen, potgrond, tuinaarde, 4 zakken ƒ10,- VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/bij de rotonde - Tel. 0180-632430 Zevenhuizen- Maandag 5 en dinsdag 6 februari hebben 44 leerlingen voor hun fel begeerde diploma A of B gezwom men. De beoordelingscommissie werd gevormd door C. van de Berg, M. Schenk en C. Schiereck. Het A diploma werd behaald door: Pie- ter Biemond, Niels Halma, Diana van Hattum, Silvia de Jong, Maral Noshad Sharifi, Akash Oedit, Dieke Paul, Roy Peeters, Veerle Pieters, Hans van de Pot, Margriet Speksnijder, Gerdine de Vos, Omar Wuite, Dymphna Bekink, Tamara Bontebal, Luciënne Bregman, Nadine Burgers, Keivin Heemstra, Christel Kortlever, Laura van Leeuwen, Irma Meijndert, Jelle Notenboom, Pau line Proper, Tirsa van Sprang, Desiree Stubbe en Janneke van Veen. Het B diploma werd uitgereikt aan: Jan Dirk Bac, Martineke Bac, Nikki ten Bok- kel Huinink, Stephan Brouwer, Joanne- ke Hof, Mandy Pinkse, Bappie T etteroo, Robbert van Vliet, Martijn Wielbouwer, Jaron van Dommele, Alex van Duin, Cheyenne Kiekens, Marina Kroon, Nic ky Marijt, Jeffrey Moonen, Annemarie Radder, Sofie van der Wel en Denise Zweere. Zevenhuizen - De Zevenhuizensche IJs club organiseerde op woensdag 7 fe bruari een prikslee-wedstrijd. Er waren 37 deelnemers. Er werd fel gestreden, wat vele rare buitelingen tot gevolg had. Johan Ottevanger (van de molen) toonde zich de sterkste over de hele avond. Hij had ook flink kunnen oefe nen. daar vader Jan Ottevanger de 'prikkers' en sleeën had verzorgd. Tweede werd Martin Blijleven en derde Hans Peter van den Haak. Bij de dames won Dinie van Vliet, tweede werd Kari Elsinga en derde Madeion van Vliet. Eerste bij de meisjes was Eveline van Leeuwe en tweede Jolanda van Erk. Bij de jongens werd Jan Jaap van Eijk eer ste; 2. Remco van Leeuwen; 3. Arnoud van Leeuwen. Afgelopen weekend kwam een abrupt einde aan de ijspret door een forse dooi-inval. De Zevenhuizensche IJs club wil alle leden en inwoners bedan ken voor hun enthousiasme en inzet tijdens de afgelopen ijsperiode. Zevenhuizen- De laatste zaterdag van februari is al jarenlang de vaste dag van de Lions-Rottemerenloop. Op zaterdag 24 februari organiseert Lions Club Ze venhuizen dan ook voor de zevende keer deze populaire trimloop, waaraan op nagenoeg autovrije- en auto-arme wegen weer deelgenomen kan worden, en waarbij men de keus heeft uit drie afstanden: 5,10 en 21 km. Douchefacili teiten en kantine zijn aanwezig, terwijl de EHBO 'mee fietst'. Inschrijving vindt plaats vanaf 10.00 uur nabij het ge meentehuis. De kosten voor deelne ming bedragen voor de 5 km. 5,= en voor de overige afstanden 7,50. Op alle afstanden zijn er voor de eerste drie aankomende dames en heren prij zen te winnen, terwijl voor de halve marathon (21 km) geldprijzen te ver dienen zijn van resp. 100,=, 75,= en 50,=. De halve marathon kent 4 categorieën: senioren (tot 40 jr.), veteranen I (40-49 jr.) en veteranen II (50 jr. en ouder). Voor dames die het 'seniorenstadium' ontgroeid zijn, is de categorie vetera nen I opengesteld. Naast de prijzen is er voor iedere deel nemer op elke afstand na afloop een herinnering weggelegd. Het startschot zal om 12.00 uur gelost worden op het plein vóór het gemeen tehuis en wel door Jan Ottevanger, ex- langdurig-molenaar en symbool voor zo'n beetje alles wat met Zevenhuizen- se molens te maken heeft. En dat is dan niet toevallig, want de Lions-Rotteme renloop staat dit jaar in het teken van de molens en van de Vereniging Molen vrienden Rottemerengebied. De Molenvrienden stellen zich onder andere ten doel de molenbiotoop van het Rottemerengebied in het algemeen, en de instandhouding van de Molen viergang in het bijzonder te bescher men en financieel te ondersteunen. En daarmee is dan duidelijk geworden dat Lions Club Zevenhuizen dit jaar wederom gekozen heeft voor een doel dicht bij huis, maar ook weer voor een doel dat in de regio alom waardering geniet. Ook in een tijd van verminderde subsidies kunnen en mogen we ons onvervangbare erfgoed niet laten ver kommeren vandaar dat op voorhand een bedrag aan de Molenvrienden is toegezegd van 5000,= wat de kosten voor restauratie in 1996 voor één van de bijgebouwen weer wat draaglijker maakt. De ambiance op het marktplein in Ze venhuizen zal nog meer leven ingebla zen worden door de 'streetband' van "De Kleine Trompetter". Het Zevenhui- zense en Moerkapelse bedrijfsleven heeft spontaan gereageerd op het ver zoek tot sponsoring van de Rotteme- renloop en de eerste gelden zijn al bin nen! Hopelijk kan dit sponsorbedrag, on danks de concurrentie van trimlopen in de directe regio, een stevige financiële injectie krijgen door een overvolle be zetting van het Rottemerenparcours op zaterdag 24 februari als weer zo'n 400 lopers langs de molens zullen lo pen. De wiekendragers van de Molenvier gang zijn speciaal voor deze gelegen heid in het maalschema opgenomen en zullen derhalve naar hartelust draaien. Voor informatie: Lions Trimloopcom- missie telefoon 0180-631956 en 631279. Door Gerard Verheiien Zevenhuizen-"Stehouwer Banden Ser vice" is een bedrijf dat in Zevénhuizen welhaast een begrip is. In een oude schuur begonnen, is het uitgegroeid tot een volwaardig servicebedrijf in een schitterend pand op het Truckcenter aan de A12 ter hoogte van de afslag Zevenhuizen-Moerkapelle. Vanaf de rijksweg is deze kleine, flexibele onder neming reeds zichtbaar. Onder het motto "klaar, terwijl U wacht" verwis selt (en alles wat daar- mee samen hangt) Stehouwer tegen concurreren de prijzen banden van alle soorten voertuigen. Zo daar zijn tractoren, vrachtwagens en personenauto's. Om dat Stehouwer alle typen banden (of vervangers van minimaal dezelfde kwa liteit) in voorraad heeft, krijgt dit de vies zonder meer realiteitswaarde. De droom van elke chauffeur. Buiten het feit dat de specialisten van Stehouwer kwaliteit leveren, kent het bedrijf ook een goede advisering en een uitstekende service. Een eigen mobiele service, bereikbaar onder telefoon nummer 079-5933012 b.g.g. 078- 6765032, staat dag en nacht voor U klaar. "Stehouwer Banden Service" is op maandag t/m vrijdag geopend van 08.00 uur tot 18.00 uur en op zaterdag van 08.00 uur tot 13.00 uur.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 9