k schrijf ui wraak' Garage 0TTERI00-SMPE Kansen in tijdelijk werk Te huur Jullie kind als baby van de maand in het Hart van Holland? iêj*WtÈL\ wiMXAtg© sim wMnanoajasMM Kado idee R. Visserstraat 25 Tel. 0252-218313 litv kastwi-syaciaUst randstad uitzendbureau pagina 10 Hart van Holland/6 maart 1996 BOUDEWIJN BÜCH IN DE SERIE BEKENDE SCHRIJVERS: Boudewijn Büch. Wie heeft niet gehoord van deze succesvolle schrijver, tele visiemaker, columnist en dichter? Toch is enig levens geluk ver te zoeken. Waarom dit verdriet? Het antwoord is te vinden in zijn boeken, en dan vooral in De kleine blonde dood en in zijn nieuwe roman Geestgrond. Büch: 'Alles wat ik doe is één grote hulpkreet.' Bo:u||wijn Büch De kleine blonde dood De bon voor een gratis kleintje kunt u vinden op pagina r MJ£UW Jjd 21? VEfdf] U AANHANGWAGENVERHUUR 0180-63*131 Geef eens een tegoedbon voor een voeten behandeling Stuur een duidelijke foto en een geboortekaartje naar de redaktie van het Hart van Holland, Postbus 85 2760 AB Zevenhuizen Avondopenstelling ICaslm a. £oe)ix -/He»* Una tU. éU. Keuken speciaalzaak Van ontwerp tot werkelijkheid. Complete keukens inclusief inbouwapparatuur. In onze showroom staan meer dan 35 complete keukens. De nieuwste modellen, de nieuwste trends in techniek en ontwerp. Altijd fantastische prijsaanbiedingen! Dat vindt u alleen Edmon Keuken en Sanitair Mercuriusweg 15, industrieterrein Zuid 1 tel.:0182-631622 Waddinxveen Boudewijn Büch is een dolende duizendpoot. Nog maar enkele maanden geleden publiceerde hij een nieuwe roman (Geestgrond) terwijl op de televisie alweer de zoveelste reeks van zijn reispro gramma (De wereld van Boude wijn Büch) werd uitgezonden. Tegelijkertijd trekt het theater programma (Büch denkt hard op) waarmee hij deze winter door het land reist volle zalen. Vrolijker lijkt hij daar niet van te worden. 'Alles wat ik doe is één grote hulpkreet. Dat ik nog besta heb ik aan jullie te danken!' voegt hij zijn schouwburgpubliek toe. Zulke woorden stemmen Büch-liefhebbers even dankbaar als bedroefd. Wat is het geheim van Boudewijn Büch? Wat doet hem reizen, schrij- fotografie: Nico Kroon /De Kroon Studio 'tk voel me eenzaam. Ik schrijf uit wraak tegen de hele wereld die me in de steek heeft gelaten ven en rennen alsof de dood hem op de hielen zit? Wat maakt het levensgeluk van deze gewaardeerde schrijver en performer zo broos? Het antwoord moet te vinden zijn in zijn boeken, en dan vooral in De kleine blonde dood en in zijn nieu we roman Geestgrond. De kleine blonde dood is zo lang zamerhand een van de bekendste en meest gelezen boeken uit de moder ne Nederlandse literatuur. Er ver schenen in de ruim üen jaar dat het er is al twintig drukken van deze meeslepende en ontroerende roman over een vader wiens zes jaar oude zoontje Micky sterft. Alles bij elkaar zijn er meer dan 200.000 exempla ren van verkocht. Degenen die het boek toch niet ken nen zullen vast de nauwelijks min der ontroerende verfilming ervan (met in de hoofdrol Anthonie Kamerling) onder de gelijknamige titel gezien hebben De kleine blonde dood is meer dan een roman over een vader die zijn zoon verliest. Die vader heeft namelijk eerder al zijn eigen 'vader verloren. De roman is daarom ook een beschrijving van de bijzonder heftige en verwoestende relaüe tus sen de verhaalfiguur Boudewijn en diens vader Rainer, die een oorlogs slachtoffer was. Het verdwijnen van de vader overlaadt Boudewijn met schuld en verdrietgevoelens die hem voortaan strompelend en depressief door het leven doen gaan. Zou daar de wortel zitten van het persoonlijk leed van de schrijver? dit boek milder naar voren Boudewijn had het trieste gevoel dat hij na de verdwijning van zijn echte vader een stuk van zichzelf was kwijt geraakt, vertelde hij onlangs tegen een verslaggeefster van De Telegraaf. 'Ik heb', zei hij, 'altijd een vader gemist en ben ge fascineerd geraakt door de vader- zoon relatie.' En ook: 'Mijn vader is vanaf 1985 een romanfiguur gewor den. Ik heb van zijn leven een mythe gemaakt en kan niet meer beoorde len wie hij werkelijk was. Het gaat niet meer om de man, maar om hoe ik gewild had dat hij geweest zou zijn. Het is krankzinnig dat ik hier mee een halve eeuw later nog bezig ben en het wordt steeds erger. In mijn kop wordt hij steeds groter.' Kwelgeest van een vader In Geestgronddat je los van De kleine blonde dood kunt lezen maar er toch een soort vervolg op is, gaat het alwéér over die kwel geest van een vader, al komt hij uit Bijzondere jubileum- editie. Herz.ien en uitgebreid. kl'Oitden, voor slechts f 29,90/509 bi: De kleine blonde dood is Boudewijn BücKs roman over een groot verlies. Het is het ontroerende verhaal over het sterven van de zesjarige Micky. Met diens dood is er voor de hoofd persoon aan twee kanten een dierbaar iemand voorgoed weggevallen. Eerder al verdween zijn vader plotseling uit zijn leven. Maar vooral is het boek een monument voor een kleine, gestorven jongen. Uitgeven De Arbeiderspers. Prijs 29,90 (gebonden) In Geestgrond neemt de vader inderdaad een mythische gestalte aan. Boudewijn Büch beschrijft in dit boek hoe het de familieleden vergaan is na de dood van Micky. Inderdaad, Micky heet dat zoontje nog steeds, maar de vader heeft na tien jaar plotseling een naamsveran dering ondergaan. Die heet nu Winkler Brockhaus in plaats van Boudewijn Büch. Net als de vader is ook Boudewijn Büch een beetje van papier, een beetje een romanfiguur geworden. Waarschijnlijk daarom heeft Büch nu ook maar voor een verzonnen naam gekozen. Hoe dan ook, deze Winkler Brock haus wil de wond genezen die het verdwijnen van zijn vader heeft ach tergelaten. Met dat doel reist hij als een bezetene over de hele wereld, tot in Siberië toe, maar genezen doet die wond niet. En misschien geneest die schrijnende wond wel nooit helemaal, maar wel komt Brockhaus terug in Nederland tot de ontdekking dal de oorsprong van zijn pijn en zijn verdriet dicht bij huis gezocht moet worden: in de geestgronden aan de binnenzijde van de Hollandse duinen. 'Ik voel me eenzaam' Toch lijken daarmee de onzichtbare wonden van de echte schrijver nog allerminst genezen. 'Ik wil mijn eigen ondergang meemaken', ver klapte hij in een van zijn vele open hartige buien aan Ingrid Hooger- vorst van De Telegraaf. 'Ik voel me eenzaam. Ik schrijf uit wraak tegen de hele wereld die me in de steek heeft gelaten. Bij de VARA vinden ze me ook vreemd en gestoord, maar ja, de mensen kijken blijkbaar naar me en lezen mijn boeken. Het maakt me niet gelukkiger. Het erg ste is herkend te worden op straat.' Dat klonk allemaal hopeloos zwart gallig, maar het verdriet zit ook diep. Een criticus die Geestgrond besprak, gooide nog wat olie op het vuur door te beweren dat als Boudewijn na Geestgrond weer dit uiterst pijnlijke onderwerp zou behandelen hij wer kelijk zijn eigen gat zou graven. Toch zal dat wel meevallen. Boude wijn schrijft, onvermoeibaar en rus- In Geestgrond maakt Boudewijn Büch een fascinerende speurtocht naar de man naar wie hij ook in De kleine blonde dood al op zoek was: zijn vader, die op een dag zomaar uit zijn leven verdween. Büch, oftewel zijn hoofdpersoon Winkler Brockhaus, legt zich niet neer bij die verdwij ning. Hij zoekt de sporen van zijn vader over de hele wereld, tot in Siberië toe. Na een aangrijpend en meeslepend relaas weet hij waar hij echt moet zoeken: vlak bij huis in de geestgronden achter de Hollandse duinen. Uitgever: De Arbeiderspers. Prijs 29,90 (Gebonden 39,90) teloos als altijd alweer aan twee nieuwe boeken: een reisverhalen- bundel én - opnieuw - een heuse roman, waarmee hij de cyclus die met De kleine blonde dood begon zal voltooien. Maar een dolende dui zendpoot zal hij wel altijd blijven. Een schrijnende jeugd maakt zelden gelukkig. Daarvan kan deze in wezen eenzame schrijver, die gedoemd is tot in alle eeuwigheid de zoektocht naar zijn vader te blijven voortzetten, meepraten. Geslaagd maar toch gekweld, dat is de trieste waarheid van Boudewijn Büch. grinttegels 40-60 a 3,- per stuk en bielzen a 15,- per stuk 0180- 633799 18 OPENINGSTIJDEN Maandag t/m vrijdag van 6.00 - 22.00 uur Zaterdag van 7.00 - 22.00 uur en zondag van 8.00 - 22.00 uur VOETVERZORGINGSCENTRUM v.d. Haven Groensvoorde 74 W'veen tel: 0182-612887 bureaustoel zwart leder met armleuningen 50,- 0182-617053 pluchen tafelkleed droogkap grote rieten hondenmand teab 0182-615659 comp en printer ƒ400.- sony cd speler an+boekjes+afstb teab 0182 611025 hiep hiep hoera 12 mrt wordt Jordy Adegeest 4 jaar kusjes opa's oma's 9 mrt rommelmarkt vd gouwebloem Tollenlaan Waddinxveen van 10-16 uur tk gevr fietszitje voor achterop 0172-214794 Donderdag 7 maart hebben wij weer onze maandelijkse avond openstelling. Tot 19.30 uur is onze vestiging geopend. Voor vagen en/of inschrijving bent u van harte welkom. Informatie bij Björn Toonen, tel. (0182) 63 06 32, Waddinxveen, Nesse 34a Demsew (t.o.oudeke Zoeterf® (079)31635Ij

Hart van Holland | 1996 | | pagina 10