Vooijaarsexpositie in galerie 'Pastel' nieuws "Lucy's baby" Go-Jazz Hoogbegaafde leerlingen in het voortgezet onderwijs Beginnerscursus Genealogie Mysterieuze coniferen "Voorjaar in de tuin" Bijeenkomst Katholieke Vrouwenvereniging Bridgekampioenschap Rijnwoude 1996 Hobbyshow in De Tas Rode Kruis Verkoop Karei Niehorster Alice Heytveldt Dimf Koffieochtend Nachtwandelpuzzeltocht Korte beschrijving Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen. Ginkgo, Japanse notenboom Larix, lork Groot en kaal Bijzonder en wintergroen pagina 15 Hazerswoude-Dorp- Tot en met 18 mei exposeren: Karei Niehorster: aquarel len. sieraden, beelden: Alice Heytveldt: keramische beelden en bronsjes en Dimf: aardewerk vormen. Geboren te Hilversum. Genoot zijn op leiding aan het voormalig Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, thans de Gerrit Rietveld Akademie in Amsterdam. Aan deze akademie is hij ook 20 jaar als docent verbonden ge weest. Hij heeft in de loop der jaren met diverse materialen gewerkt. Op dit moment hebben de titanium in siera den en marmer voor beeldhouwwer ken zijn voorkeur. De ontwerpen en de uitvoering van zijn sieraden en objec ten zijn qua vorm en opvatting vaak experimenteel modern. Karei Nie horster richtte in 1973 de groep B.O.E. (Bond Oproerige Edelsmeden) op. Is daarna 3 jaar voorzitter geweest van de V.E.S. (Vereniging Edelsmeden Sie raadontwerpers). Heeft in 1958 voor het eerst geëxposeerd (G.S.A.). Daarna exposeerde hij nog vele malen aldaar. Vele exposities in binnen- en buiten landse boeken en tijdschriften. In 1979 ontving Karei Niehorster de cultuur prijs van de gemeente Hilversum. Voor de tweede keer exposeert zij bij galerie Pastel. Alice Heytveldt is al ja ren creatief bezig, volgde lessen aan de Koninklijke Akademie voor Beeldende kunst in Den Haag en voltooide een opleiding aan de Hazelhorstschool in Delft. De laatste jaren is haar voorliefde voor boetseren sterker geworden. Ze volgde al geruime tijd cursussen, kera miek, portret- en modelboetseren aan de Vrije Akademie Vlietstreek en ver diept zich ook in de mogelijkheden van brons. Haar werk is figuratief en zeer toegankelijk. Er is herkenning van si tuaties en gevoelens uit het dagelijks leven. Soms past zij een lichte stilering toe om de zeggingskracht te benadruk ken. Zo voegt ook het gebruik van kleur bij haar keramiek in sommige ontwer pen een extra dimensie toe. In de vroege voorjaarstuin exposeert Dimf met keramische vormen. Deze zijn gemaakt op de draaischijf of met de hand geboetseerd. Het glazuur van de buitenkant accentueert de vorm. soms geeft een zwaarder aangezet glazuur op de bodem een verrassend innerlijk. Galerie 'Pastel' is gelegen aan de Voor weg 30 in Hazerswoude-dorp, telefoon 0172-588501. De openingstijden zijn: donderdag tot en met zaterdag van 14.00-17.00 uur of na telefonische af spraak. 2e Paasdag geopend van 12.00- 17.00 uur. voor niet-leden is f7,50. Hazerswoude-dorp- Woensdag 13 maart is de heer Nico Uittenbroek te gast bij de Katholieke Vrouwenvereni ging. Hij zal geheel in stijl qua kleding en muziek de bezoekers via dia's meene men naar de Verenigde Staten van Ame rika. onder andere naar diverse Natio nale Parken zoals The Grand Canyon, The Anza Borego Desert en The Bryce Canyon, met hun prachtige landschap pen, cactussen en dieren die er leven. Na de pauze staat een deel van Texas op het programma. De heer Uitten broek zal ook cactussen meebrengen en vertellen hoe men deze kan verzor gen. Er kunnen ook cactussen gekocht worden. Deze avond wordt gehouden in de gro te zaal van het Dorpshuis en begint om 20.00 uur. ledereen (ook heren!) is van harte wel kom, niet-leden betalen 5,=. Hazerswoude-Rijndijk - Op vrijdag 29 maart vanaf 19.45 uur wordt in Het An ker in Hazerswoude-Rijndijk een bridgekampioenschap voor alle inwo ners van de gemeente Rijnwoude geor ganiseerd. Het inschrijfgeld bedraagt f 12,50 per paar. Men kan zich tot 23 maart telefonisch aanmelden bij Ton Witteman. telefoon 071-3413647 of Ans van Nierop, telefoon 0172-589624. Benthuizen - Op woensdag 13 maart is er in dorpshuis De Tas een afdelings avond van de Plattelandsvrouwen, af deling Benthuizen. Het thema van deze avond, die om 20.00 uur begint, is 'Voorjaar in de tuin'. Mevrouw Tonny van der Plank zal de dames ideeën aan de hand doen voor de tuin. De entree Op donderdag 21 maart is er een crea tieve paas-ochtend. De aanvang is 9.30 uur aan de Kon. Julianastraat lc. Er is plaats voor acht deelnemers. De kosten bedragen f7.50. Aanmelden bij Ria Schotte, telefoon 3311656. Hart van Holland/6 maart 1996 Benthuizen- Er is weer een traditionele huis-aan-huis-sinaasappelactie in Bent huizen op zaterdag 9 maart. De op brengst van de actie is bestemd voor een nieuwe piano voor kinderkoor "De Benthuizer Zangertjes". Tussen 10.00 en 12.00 uur komen de kinderen aan de deur. Benthuizen - Op zaterdag 16 maart wordt een hobby-show gehouden in De Tas in Benthuizen. Dorpsgenoten laten zien waar zij zich mee bezig houden in hun vrije tijd. De show wordt gehouden van 12.00 tot 21.00 uur. De entree is gratis en iedereen is van harte welkom. Op vrijdag 29 maart wordt de ECB Benthuizen- Op zaterdag 9 maart is er een verkoop van de handgemaakte arti kelen. Deze artikelen worden gemaakt door ouderen en minder validen. De opbrengst is voor het Rode Kruis. De Nachtwandelpuzzeltocht weer gehou den voor groep van 3 tot 7 personen. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij Nico Krol, De Gang 2 in Bent huizen. telefoon 079-3313820 van 18 tot 23 maart tussen 18.00-19.00 uur. Men heeft wel eigen vervoer nodig. Jonge ren onder de 16 jaar dienen onder bege leiding te zijn van een volwassene. De kosten bedragen f5,- per persoon. verkoop vindt plaats in de hal van de Plusmarkt, ook voor inlichtingen kan men daar terecht. Inlichtingen: I. Schellingerhout-Los, te lefoon 079-3314941. Hazerswoude-dorp- Op zaterdag 16 en 23 maart wordt door toneelvereniging Ontwikkeling en Vreugd de klucht Lu cy's Baby opgevoerd in Het Dorpshuis te Hazerswoude-Dorp. Het stuk Lucy's Baby speelt zich af aan de rand van een stadje ergens in Ameri ka. Lucy is verzamelaarster van alle maal ouwe rotzooi, wat eerder thuis hoort op een vuilnisbelt, dan in een huiskamer. Dit alles wil zij achterlaten aan een erfgenaam, maar wie? Gouda- De Stichting Go-jazz organi seert op zondag 10 maart in de Agnie- tenkapel een spetterend jazz-concert met de groep Brand New Orleans. Enke le weken geleden werd er een portret gewijd aan de trendsetters van de actu ele jazz, saxofonist Ben van den Dungen en trompettist Jarmo Hoogendijk. in een uitzending van 'Het uur van de wolf' op Nederland 3. Brand New Orleans is hun nieuwe muzi kale initiatief, sinds 1994 opvolger van net befaamde kwintet, waarmee beide neren jarenlang zeer succesvol door Europa toerden. Motieven en thema's uit de begintijd van de jazz, waarin de collectieve im provisatie centraal stond, zoals in de New Orleans Jazz, vormen de inspira tiebron. Deze motieven en thema's worden gecombineerd met Afrikaanse ritmes en hedendaagse funk. De bezetting is als volgt: Ben van den Dungen, saxofoon; Jarmo Hoogendijk, trompet; Harry Emmery, bas; John En gels, drums; Willem Jansen, african drums, percussie; Juraj Stanik, piano, keyboards. Door de unieke veelzijdig heid en de hoge kwaliteit van de musici is het mogelijk de uitgangspunten van Brand New Orleans optimaal te realise ren. Het concert wordt gehouden in de Agnietenkapel, Nieuwe Markt te Gou da. Het begint om 15.30 uur. de zaal is open om 15.00 uur. In verband met de te verwachten druk te wordt men verzocht kaarten te reser veren, telefoon 0182-615698. Oegstgeest- HINT- Zuid-Holland organi seert met de Chr. Hogeschool Rijn-Delf- and een lezing. Het thema van de lezing "008begaafde kinderen in het voort gezet onderwijs. Deze lezing vindt ats °P 25 maart om 20.00 uur en zal mrden verzorgd door Gërmaine Knip- scneer, docente nederlands en Riet Pi- l P'y- rector en conrector onder- Douw, beiden verbonden aan de Dalton scholengemeenschap in Voorburg. "1 zijn bekend met de verschillende >ipn Jei!nfn die hoogbegaafde leerlin- genm het voortgezet onderwijs kunnen enen beiden beeeleiden 7ii vanuit v,,uv- luvaijiiucis. Uc Fpn m ■'"ll hovenbouw-leerlingen. zii Hp ,emeSreePuitde problemen waar wprHfin3»!!" Jaren mee geconfronteerd kbc dochter zit nu inde brug- ciifer^m °o1- X' ze haalt Prachtige "Miin ',faar,ze is doodongelukkig..." groen 7 a?0 i' net de 'eerstof van Wat nu f-er0nd en racet door groep 8. VBO^hi?011 moet van de mavo naar het hig MaarPneSteert inderdaad heel wei- hegaafd is 'S °ntdekt dat hi' hooS" hetishaarriChaniet thuis op scho°' Y' Ze is zo depressi™. SCh°°' Problemen roepen vragen op als: Hoe kan het voortgezet onderwijs in het algemeen omgaan met hoogbegaaf de kinderen? Moet dat ook? Wil een school dat ook? En als er problemen zijn, niet alleen op cognitief gebied, maar ik sociaal, of emotioneel? En het belangrijkste: hoe kun je, al het even kan, voorkomen dat dergelijke proble men ontstaan? Vanuit de praktijk van de Dalton Scho lengemeenschap hebben zij antwoor den gevonden op een aantal van deze vragen. Zij willen dat graag overdragen. De lezing vindt plaats in de aula van de Chr. Hogeschool Rijn-Delfland, Hazen- boslaan 101, Oegstgeest. De zaal gaat om 19.30 uur open. De toegang be draagt 10.-. HINT-Zuid-Holland is een vereniging voor belangenbehartiging van hoogbe gaafden in onderwijs en ontwikkeling. Het geven van bekendheid aan en infor matie over het verschijnsel hoogbe gaafdheid is één van de taken die de vereniging zich stelt. HINT-Zuid-Holland is nadrukkelijk geen oudervereniging. Het lidmaatschap staat ook open voor scholen, leer krachten onderwijsbegeleidingsdien sten enzovoort. Gouda- Vanaf 8 april organiseert de Stichting Vrienden van Archief en Li brije in samenwerking met het Streek archief Hollands Midden te Gouda weer een beginnerscursus "genealogie" (stamboomonderzoek), «groepsgroot te: 10 personen; «duur: 7 lessen van 2 uur«plaats: het archiefgebouw (Groe- neweg 30, Gouda); «tijdstip: maandag ochtend 10.00 12.00 uur;«kosten: 95,- per persoon. Er zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Veel mensen hebben er behoefte aan wat meer te weten te komen over hun voorouders. "Van wie stam ik eigenlijk af", is een vraag die menigeen zich wel eens heeft gesteld. Steeds meer men sen beginnen dan daadwerkelijk met een stamboom- of genealogisch onder zoek, beter gezegd met het uitzoeken van hun familiegeschiedenis. Niet ie dereen gaat dat even gemakkelijk af. Vaak valt het in de praktijk nogal tegen om snel de weg te leren vinden in aller lei oude archiefstukken die gegevens moeten opleveren. Om die reden haken veel mensen voortijdig af. Juist om al die mensen te helpen, die wel graag met stamboomonderzoek zouden willen beginnen of die niet goed op gang kunnen komen, is deze cursus vooral bedoeld. De volgende onder werpen komen aan bod: algemene inlei ding; burgerlijke stand; bevolkingsre gisters; enkele andere 19e-eeuwse bronnen; doop-, trouw- en begraafboe- ken (DTB); verwerking van de gegevens en rondleiding door het archiefge bouw; stamboomonderzoek en compu ter. Tijdens de eerste zes lessen is het de bedoeling om steeds na een theore tisch gedeelte zelf in groepjes van twee personen met praktijkopdrachten aan de slag te gaan. Speciaal op de prakti sche kant wordt in deze cursus de na druk gelegd. De cursusleider is Jac. Piepenbroek, werkzaam als studiezaalmedewerker bij het streekarchief Hollands Midden. Aanmelding of informatie: Jac Piepen broek, telefoon 0182-521821. Ooit een conifeer gezien die 's winters kaal is? Coniferen zijn populair omdat ze 'altijd groen' zijn, maar er zijn uitzonderin gen. Een paar coniferen staan er 's winters net zo kaal bij als een wilg of berk. En dan zijn er coniferen met merkwaardige groeivormen, prachtig voor in de tuin. Sommige coniferen zijn dus heel bijzonder. Bladverliezende coniferen, geschikt voor tuinbeplanting, zijn Larixen Ginkgo. De laatste heeft een zeer afwijkende bladvorm voor een conifeer. Het blad is breed en waaiervormig, terwijl coniferen doorgaans naalden of schubben dragen. Dat is ook één van de kenmerken van coniferen - naaktzadigen ofGymno- spermae. Daarbij zijn de meeste groenblijvend. De meest bijzondere bladverliezende conifeer is Japanse notenboom (Ginkgo Liloba). Wordt ook wel Tempelboom genoemd, omdat westerlingen de eerste exemplaren ontdek ten bij Japanse temp ;ls. Deze majestueuze, eeuwenoude bomen waren tot voor Jie tijd niet bekend in het westen. In Japan en China worden ze al eeuwenlang vereerd als heilige bomen. In de Leidse Hortus staat een machtige, mannelijk Ginkgo, die daar in 1785 is geplant. De boom bloeit drie weken eerder dan de vrouwelijke boom een eindje verderop en bestuiven is er dan ook niet bij. Wel maakt de vrouwelijke boom - eveneens een respectabel exemplaar, uit 1845-volop vlezige zaden. Ze zijn niet kiemkrachtig en vallen massaal af met het geel verkleurde herfstblad. Dat geeft een onaange naam ruikende brij. Om die reden worden voornamelijk man nelijke Ginkgo's gebruikt voor tuin- en straatbeplanting, bij voorbeeld 'Autumn Glory". 'Princeton Sentry' heeft qua vorm veel weg van zo'n slanke Italiaanse populier. Ginkgo's worden op den duur groot, maar ze groeien langzaam. Daarom zijn ze bruikbaar voor in de tuin. vooral de zuilvorm. Jonge Ginkgo in een De lork die bij ons als sierboom in cultuur is Japanse lork. Larix kaempfe- ri. Andere soorten, waaronder de Euro pese lork. zijn bomen voor de bos bouw. De zachte grijsblauwe naalden maken de Japanse lork tot een mooie conifeer. Voordat ze in de herfst afval len, verkleuren ze geel. Wie geen ruim te heeft voor zo'n flinke boom, kan een treurvorm planten: Larix kaempferi 'Pendula'. Wordt op stam geënt en de takken met mooie blauwgroene naal den hangen sierlijk. In de winter krijgt het kale boompje daardoor een karak teristiek silhouet. Moerascipres (Taxodium distichum en Metasequoia zijn óók bladverliezen de coniferen. Ze worden echter te groot voor de meeste tuinen. In het openbaar groen zijn het opvallende bomen met een kaarsrechte, doorlopende stam en roestbruin verkleurende naalden in de herfst. Moerascipres groeit goed op vochtige grond, zelfs in iiet water. Oudere bomen maken op natte groei plaatsen kniehoge knobbels rond de stam: zogenaamde ademwortels. Heel merkwaardig! Cryptomeria japonica 'Cristata' is een voorbeeld van een conifeer, die een aparte vorm heeft en groenblijvend is. Wordt speciaal gekweekt om z'n hane- kam-achtige vergroeiingen en is heel geschikt voor tuinen. Een aparte soli tair-conifeer voor tuinen is Chamae- tuin: een opvallende boom met waaier vormig blad. cyparis nootkatensis 'Pendula'. De slanke vorm met afstaande takken is het meest geschikt voor tuinbeplan ting. Alle coniferen met 'pendula' in de naam hebben een aparte, hangende vorm (pendere hangen). Coniferen met de aanduiding 'Filiformis' of 'Filife- ra' hebben draadvormige twijgen, bij voorbeeld Chamaecyparis obtusa 'Fili formis' (filum draad). Tip. Ze kunnen uitstekend worden ge plant in het vroege voorjaar omdat ze dan in rust zijn. Als de wortels zijn beschermd met een gaaslap, knoop die dan pas los in het plantgat. Men kan ideeën opdoen voor tuin of balkon op de voorjaarsbeurs 'Groen Doen', van 30 maart t/m 8 april in Bos koop.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 15