Zevenhuizense in "De Ronde van Witteman" Sjoelen "De kunst wordt duur betaald" Berlinda Verwey (13 jaar) eerste bij voorronde NK C-lijn ntellWS Uit wTOpgir Breuk met het verleden Jubileum voor scouting St. Victor Hart van Holland/6 maart 1996 pagina 17 Macht Vrijheid van kritiek Wat beweegt een sekte om haar leden moraal dwingend op te leggen om alle relaties met de buitenwereld te verbreken? Hoe kon het zo ver komen "Ze werden zodanig geprogrammeerd dat er geen ruimte meer was voor gevoel." Geschiedenis Jubileumjaar Reünie op 30 maart nnnr Gerard Verheiien ZevenhuizenKatinka van den Berg, geboren en getogen in Zevenhuizen, is donderdagavond 7 maart om 21.00 uur op Nederland 3 te zien in het programma "De Ronde van Witteman'". Samen met twee hier in de regio wonende uitgetreden leden vertelt de thans in Den Haag verblijvende Katin- ka over haar ervaringen met de stichting "Immanuël" uit Waddinxveen, een sekte die vanuit een schier onaantastbare positie geleid wordt door Wim Griffioen. Vanuiteen totaal verschillende invalshoek verhalen zij over hun breuk met het verleden. Het programma van morgenavond heeft als titel "Breuk met het verleden". Een onderwerp dat door de omroep man van 1995 breed behandeld wordt. De ervaringen met de stichting van Wim Griffioen vormen daar een onder deel van. naast die van bijvoorbeeld een voormalig lid van een kerkgenoot schap en die van een ex-crimineel. Alle betrokkenen hebben gemeen dat er op een bepaald moment in hun leven een breuk, een radicale ommekeer is opge treden. Voor Katinka van den Berg voltrok deze gebeurtenis zich toen haar ouders en beide broers omwille van de sekte be sloten alle familiebanden te verbreken, dus ook die met Katinka die zich niet wilde aansluiten bij de stichting. De vraag die hierbij opkomt is: wat be weegt een sekte om haar leden moreel dwingend op te leggen om alle relaties met de buitenwereld te verbreken. Daarvoor is belangrijk het leven van met name de sekteleider te kennen. Daar stuit men ongetwijfeld op een aan tal zaken die verklaren waarom de lei der handelt zoals hij thans handelt. Een leider wordt gedreven door macht. Met macht kun je namelijk zoveel leuke dingen doen. Nu hoeft niet elke leider tot in het extreme zijn wil aan anderen op te leggen. De vraag is namelijk hoe ga met je leiderschap om. Dat is een kwestie van opgedane ervaring, erva ring in eigen leven. Een zaak van aange leerde (of niet aangeleerde) waarden en normen. Een woord dat hier op zijn plaats is, is respect. Respect voor de ander, voor de medemens. Respect dat geen ruimte biedt voor puur eigenbelang, voor de arro gantie van de ei gen macht. En met name die zelfingenomenheid van de (selectief) op de andere sekse gerichte, behaag zieke sekteleider, met daarbij de leu genswaarmee hij behept is, deed de al geruime tijd geleden uitgetreden leden, die in Witteman's ronde hierover uit voerig aan het woord komen, besluiten de sekte te verlaten. Zij hebben dit ze ker niet gedaan voor de andere leden, uaarmee hadden ze verstandelijk, ge voelsmatige én emotioneel een uitste kende band. Eén echtpaar was zelfs als een oma en opa voor hun kinderen. Voor macht zijn naast het dominant zijn vaak nog andere kwaliteiten ver eist. Met name verbale kwaliteiten, het bespelen en zonodig het overdonderen van de ander met woorden. Volgens de uitgetredenen speelt de sekteleider een spel. "Hij verkondigt dat de Heer in hem leeft en dat hij de woorden Gods spreekt. Die woorden moeten dus ui terst serieus geno men worden. Als Onze Lieve Heer tot je spreekt doe je maar gewoon wat er gezegd wordt. Echter de leden moeten het niet omdraaien, want dan is Leiden in last." In de bewuste sekte spitst de discussie zich niet toe op het oplossen van me ningsverschillen, want die zijn er niet. Kinderen Gods kennen geen problemen! En als ze er wel zijn dan berg je ze maar op in je onderbewus te. In de psycholo gie noemen ze zo iets "verdringen". Vrijheid van kritiek kent in de sekte een éénrichtingsverkeer. De autoriteit is boven alle kritiek verheven en gaat niet op tegenargumenten in, maar bedient zich van drogredeneringen om op die manier aan een kritische dialoog te ont komen. Hij geeft nooit zijn ongelijk toe en komt nergens op terug. Griffioen hanteert de stelregel: doe wel en zie niet om. Een drogredenering die hem volledige vrijheid van handelen geeft. Een handelen dat door de groepsleden kritiekloos wordt geaccepteerd. En de genen, die wel kritiek op zijn doen en laten hadden, kon hij niet gebruiken. Zij zijn er dan ook met de meest gezwinde spoed uitgekegeld. Overigens allemaal verklaarbaar vanuit de positie van de autoritaire leider. En vanuit die autori teit schuwt hij ook geen enkel middel om de sekteleden met sancties in het kritiekloze gareel te houden. In de uitzending van Witteman worden voorbeelden van het dreigen met sanc ties door de ex-sekteleden genoemd. Dat verschilt van huisarrest van één of twee weken tot het vervloeken toe. Omdat alle contacten met familie en kennissen zijn verbroken en het contact hebben met de andere sekteleden ver boden wordt, staat betrokkene tijdens het huisarrest als het ware alleen op de wereld.- De vervloeking overkwam een in november vorig jaar uitgetreden lid "Ronde van Witteman donderdagavond 7 maart op Nederland 3, 21.00 uur. met wiens vrouw Wim Griffioen reeds geruime tijd naar verluidt een verhou ding had en waarmee hij thans niet- openlijk het bed deelt. Het behoeft geen betoog dat de sekteleider zijn doen en laten liever niet aan de grote klok hangt. Daarom vindt hij het ook beter dat de buitensekti- sche betrekkingen maar ver broken worden en heeft hij ook liever niet dat mensen hem recht op de man af iets vragen. Vragen als: "Is het waar dat! Ja of nee". Des te langer ben je heer en meester in eigen huis. Volgens de ex-sekteleden kennen de sekteleden soms momenten van twijfel. Ze gaan die dan controleren maar dan wel vanuit de leer van de meester. Want dat is immers hun enige referentiekader. En dan ko men ze steeds weer tot de conclusie dat het toch allemaal klopt. De meeste mensen die tot een of andere sekte toetreden missen iets in hun ei gen kerk en voelen de kerkelijke wetten vaak als een keurslijf. Dat kan betrek king hebben op het netjes gekleed gaan naar de kerk tot het in ere houden van de zondag toe. Bij de sekte van Wim Griffioen is dat volgens de uitge treden sektele den niet nodig. En dat wist ze uit te leggen ook. "De Heer heeft genoeg aan de Liefde die in je hart leeft en daar staat geen prestatie tegenover. En daarbij had ze een diepe manier van omgaan met de Bijbel. In het begin was het ook niet dwin gend. Maar na ver loop van tijd kwam de ware aard van Griffioen boven. Hij elimineerde zijn gelijken en kwam daarmee al leen aan de top te staan. Met als ge volg dat de fat soenlijke leden, die alles kritiek loos over zich heen lieten komen successievelijk werden ingepakt. Bijbelstudie vormt de hoofdactiviteit en gaat het leven van de sekteleden volledig beheer sen. De Waarheid, zoals die door de sekteleider wordt gezien, wordt er in de loop van de tijd ingespoeld. Er vindt op die ma nier ongemerkt een brainwashing waarheid wordt ook ge- sekteleider dat nodig plaats. Die bruikt als de vindt. Wil een van de sekteleden iets dan steekt de sekteleider daar vaak een stokje voor. Want iets willen dat is be geren en begeren mag niet. Ook dit verbod wordt weer vanuit de Bijbel verklaard. Maar als de sekteleider het aanlegt met de vrouw van een mede- sektelid is dat begrijpelijk geen bege ren. Als dus de geslachtshormonen door het lijf van de sekteleider gieren en het actiehormoon adrenaline ze nog eens extra ondersteunt dan wordt het bijzonder moeilijk om dé lustgevoelens in bedwang te houden. De sekteleider onderhoudt intieme re laties zonder medeweten van de groep. In één geval is dat uitgelekt, waardoor onrust in de groep ontstond. De macht van de leider en de afhankelijkheid van de leden is echter zo groot dat hij de schuld bij de vrouw in kwestie wist te leggen ("zij heeft mij verleid"). Zij kreeg vervolgens huisarrest. Macht is leuk, je kan er zo verschrikke lijk veel mee doen. Dat onderstreept een ex-bendeleider in de uitzending van Witteman nog eens overduidelijk. Hij was de grootste en de sterkste. Het recht van de sterkste gold hier in opti ma for ma. De groeps leden aten fi- guur- lijk uit zijn hand en als hij had gewild ook nog letterlijk. Hun persoonlijkheid hadden ze verloren. Er werd op een verschrik kelijke manier misbruik van vertrou wen gemaakt. Het verhaal van de ex- sekteleden aangehoord hebbende kwam hij na afloop van de opnamen tot de conclusie dat hij zich wat dit betreft wel in Wim Griffioen herkende. Waarop zijn maatschappelijk begeleider rea geerde met de opmerking dat Eric nog een geweten heeft en Wim Griffioen gewoon gewetenloos is. Volgens de ge wezen sekteleden werd er ook misbruik van vertrouwen gemaakt. Zonder dat ze er erg in hadden werden ze geestelijk leeggezogen, waarna ze weer opnieuw werden geladen. Maar wel volgens het model van de leider. In goed vertrou wen werden ze gemanipuleerd. Ze wer den zodanig geprogrammeerd dat er geen ruimte meer was voor gevoel. Een kind, een mens is niet meer dan een omhulsel. En of dat nu dood gaat, is totaal niet belangrijk. "Kijk langs het graf, kijk naar God." Ruimte voor emo ties behoeft er niet te zijn. Emoties die er in werkelijkheid wel degelijk zijn, maar die, omdat ze niet getoond mogen worden, in het onderbewuste worden neergelegd en daar naar men hoopt ook zullen blijven. De mensen worden op die manier ontzield. Ze zijn dood, maar fysiek leven ze nog. Echter moeder na tuur heeft gevoelens meegegeven. Bij de geboorte van nieuw leven is dat bij mens en dier goed te zien. De kleintjes worden gekoesterd. In de uitzending van Witteman worden ook emoties ge toond. Gevoelens kunnen niet zo maar worden genegeerd door te doen alsof ze er niet zijn. Als dat wel gebeurt dan bestaat de kans dat er vanuit het onder bewuste op een gegeven moment iets gaat borrelen (onbewust en ongewild). Er ontstaat een gevecht tussen de op komende geestelijke krachten en krachten die precies het tegenoverge stelde willen bewerkstelligen. Met als gevolg een intern conflict. Een conflict dat zich kan uiten in depressies en zelfs in lichamelijke klachten. En dat alle maal vanwege het feit dat een sektelei der geestelijke terreur uitoefent. Een terreur waar geen straf op staat en vaak nog erger kan zijn dan een fysieke af rammeling. Een algemene waarschuwing is hier op zijn plaats!!! e VW Boskoop heeft inde voorver- Ak°P' n'" maart ABN Tennistoernooi, noy Rotterdam; 10 maart Sound of music Congresgebouw, Den Haag; 1 apnl Tuur on tour, Maaspoort Den Bosch; 5 april Evita, Den Haag; 5 april Nederlandse artiestengala, Nijkerker- een, 6 april Radio 538 Camel dance, Utrecht jaarbeurs; 23 maart Rijnmond jazz-gala; 12-14 april Paravisie manifes tatie, Ahoy; 12 april Mister striptease '96, Houtrusthallen Den Haag; 16 april Helmut Lotti, Congresgebouw Den Haag; 20 april Thunderdom '96; 15 april Golden Earring, Hazerswoude-dorp, voorverkoop vanaf 13 april. addinxveen- Dit jaar bestaat Scouting n!' pk i (voorheen Catharina van Sië- jaar 65 de F°ucauld en Wapiti) 50 sk,oci1a de oorloS kwam het vereni onT,™ nenohet |eugdwerk weer echt een n lictor-parochie kreeg hanne'Q6^6 p ape'aan: Wilhelmus Jo- werri vJ8 ^raad- Van de kapelaan dacht hT?aC!?!; dat hi' bijzondere aan- ïins nn 1 aan het jeugdwerk. Hij feuBrileMrVA ing uit' benaderde te hen vn 60 bestuurders, maak- Dit was hpThV6r nod'8, enthousiast. tor het begin van Scouting St. Vic- sten apt™,'aren werden de bijeenkom-' Jozef schn^eNi°P de zolder van de St. al weer 2fi 'S Scouting st- Victor huis Hp6'aar eigenaar van het club- Frisoweg rus-kapel) aan de J. ruim ffiin!!/ '<omen bier elk weekend 1WJ leden en leiding naartoe voor een leuke, actieve en leerzame vrije tijdsbesteding. Dit hele jaar staat in het teken van het jubileum. Begin maart komt er een jubi leumboekje uit met daarin vele verha len over scouting St. Victor. Niet alleen van leden van nu, maar ook van leden van jaren geleden. Op 13 april zal er een speciale feestdag zijn voor de leden en hun ouders. En als hoogtepunt van het jubileumjaar zullen deze zomer circa 160 leden en leiding hun kamp opslaan in Harderwijk. Maar ook aan de oud-leden is gedacht, want ter gelegenheid van het jubileum wordt er zaterdagavond 30 maart een reünie gehouden. De feestavond begint om 20.30 uur in het clubhuis aan de J.W. Frisoweg (tegenover nr. 71). Oud-le den, -leiding en overige betrokkenen zijn van harte welkom. Waddinxveen- Dick Dros, Wim Slinger land jr. en Tine Valenkamp scoren alle drie een gemiddelde boven de 137 pun ten bij de Waddinxveense sjoelers. Jan Kersbergen gaat alleen aan de leiding in de klasse A. Op de tweede plaats staat Dick Dros 137.356, 3. Wim Slingerland jr. 137.278, 4. Tine Valenkamp 137.257, 5. André van Gemeren 136.378, 6. Cees Kuipers 133.189, 7. Henk van Beek 132.370, 8. T. van Leeuwen 132.057, 9. Dirk Jan van Drunen 131.056, 10. Teus Visser 129.280, 11. Ed den Drijver 128.500, 12. G. Renesse 128.220, 13. Frans Bouw meester 127.825, 14. Pascal van Gils 127.230 en 15. B. Brouwer 127.100 pun ten. Klasse B: 1. Frans Botger 126.644, 2. M. Renesse 126.520, 3. Trudi van Dam 125.100, 4. Peter van Leeuwen 125.075 en Kees Slingerland sr. 124.912 punten. KlasseC: l.Corvan Gils 115.330,2. Dirk Faas 114.700, 3. Jan Olie 113.744, 4. Cor Kersbergen 111.578 en 5. Marius Kers bergen 110.930 punten. Klasse D: 1Simon den Oude 106.870, 2. R. van Wijk 104.400, 3. Corry Boegheim 103.933,4. Ceron van Beek 103.737 en 5. Jaap van Beek 102.700 punten. Klasse E: 1. Youri van Eek 95.867, 2. Yvonne Kersbergen 92.367, 3. G. Loef 91.737, 4. Lies van Beek 91.450 en 5. Dick Esveldt 87.640 punten. Boskoop- Toneelvereniging T.A.V.E.N.U. uit Boskoop maakt zich op voor het 60-jarig bestaan, een jubileum dat luister wordt bijgezet door een uit voering van de vrolijke musical "De kunst wordt duur betaald" van Harry van der Wouden. Bij eerdere jubilea werden "Eva Bonheur (25 jaar) en "My Fair Lady" (50 jaar) ten tonele ge bracht. De voorstellingen zijn vrijdag 15 en zaterdag 16 maart in De Rozen- burcht. Rozenlaan te Boskoop. Aan vang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De entree bedraagt 12,50. Kaarten zijn telefonisch te bestellen bij M. Rooze- boom, telefoon 0172-216056. Aanslui tend aan de voorstelling is er feest met muziek van Power Sound. Aalsmeer- Zaterdag 2 maart werd de eerste voorronde voor het Nederlands Kampioenschap C-lijn gehouden. Deze wedstrijd vond plaats in sporthal "De Bloemhof" te Aalsmeer. De twee Wad dinxveense zusjes Berlinda en Marjo- leine Verwey, turnend bij Pro Patria Zoetermeer, zouden aan deze wed strijd deelnemen. Eerder dit jaar waren beide meisjes kampioen van de regio Gouda geworden in de categorieën jeugd en junioren. Helaas kon Marjolei- ne, wegens een elleboogblessure niet meedoen. Haar zus Berlinda nam deel in de categorie junioren (13, 14, 15 jari gen). Ze begon op sprong waar ze 7,95 punten kreeg voor haar overslag. (Maximaal te behalen score voor deze sprong was 8,50 punten). Op brug kreeg Berlinda 8,50. Haar balkoefening was goed uitgevoerd en ze haalde hier voor de hoge score van 9,50 punten. Met een prachtige vloeroefening be sloot ze haar wedstrijd. Met 9,40 pun ten werd haar totaal 35,35 punten. Met dit puntentotaal werd zij eerste en mocht ze de gouden medaille in ont vangst nemen. Bovendien gaat ze, evenals haar ploeggenotes Sabine Har mes en Saskia van Dijk, door naar een van de plaatsingswedstrijden die in april/mei van dit jaar gehouden zullen worden.

Hart van Holland | 1996 | | pagina 17